| johnnyclaudiu a întrebat:

Care este diferenta dintra biserica ortodoxa ruseasca(lipoveneasca) si cea romaneasca? Este un pacat sa merg la o biserica ruseasca daca sunt roman? Este acelasi lucru? Ce trebuie sa stiu daca merg acolo, sa nu ma fac de ras ori sa nu incalc vreo regula.

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Daca este ortodoxa, este aceeasi.
O diferenta de nuanta (*insignifianta) tine de o deferenta de 13 zile in calendarul sarbatorilor- diferenta dintre calendarul "gregorian" si cel "iulian"
Nu e deci nici o problema.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru milan9):

L-ai intrebat tu pe marele barbos, intr-o rugaciune, si a zis ca este ok, noo? laughing

16 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Lipovenii nu se supun Bisericii Ortodoxe Ruse.
S-au mentinut separati, neacceptand reforma Patrirhului Nikon; din cate stiu au fost revizuite niste carti de cult.
Insa de la asta au ajuns la niste lucruri ciudate.
Te sfatuiesc sa mergi la o biserica ortodoxa, asta insemnand ca se supune unei Patriarhii. Rusa, sarbeasca, greceasca.

| Delmoniko a răspuns (pentru costis):

Deci daca nu tine de o "patriarhie", adica daca nu cotizeaza o biserica nu e biserica, tu-i mama masii de bagabonti care cer bani la prosti.

| costis a răspuns (pentru Delmoniko):

Nu e vorba de cotizatie, poate sa nu cotizeze cu nimic.

Eu i-am explicat ca lipoveneasca si ruseasca nu-i tot aia. E vorba de ascultare si secte, cam depaseste orizontul tau, care se pare ca esti blocat in cotizatii si catedrala.

| Delmoniko a răspuns (pentru costis):

Ascultare si secte? Care ascultare? Care secte? Toti crestinii, ortodocs, catolici, penticostali, adventisti, martori si alte mii de denominatiuni sunt cu totii doar secte. Eu am citit istoria bisericii. Tu? Citesti din almanahuri sau almanahe?

| costis a răspuns (pentru Delmoniko):

Care istorie a bisericii ai citit? Ce autor?

| Delmoniko a răspuns (pentru costis):

Aia buna. Nu aia scrisa de popi. Intelegi? Inainte de Iisus erau o gramada de secte. In timpul lui de asemenea. Ce crezi ca s-a intamplat dupa el? Cati apostolic crezi ca au pastrat neschimbate invataturile lui? Manuscrisele de la Qumran, evangheliile apocrife, sunt o gramada de dovezi, mii de carti necanonice.

| costis a răspuns (pentru Delmoniko):

Ai citit manuscrisele de la Qumram? Nici nu sunt despre biserica crestina.
Apocrifele nu sunt istorie a bisericii, sunt scrieri cu autori necunoscuti, despre subiecte foarte diferite, insa nu istorie a bisericii.
Tu ai spus raspicat ca ai citit istoria bisericii, Ma gandeam ca macar cea a lui Petru Maior despre biserica romana (nu e popa Petru Maior). Insa n-ai citit nici o istorie a bisericii, doar arunci petarde si te dai mare.

| Delmoniko a răspuns (pentru costis):

Pustiu, imi pare rau, dar am citit mai multe despre istoria religiilor decat a citit neamul tau vreodata. Apocrifele sunt istorie a crestinismului primar, originea ei, baza ei, substanta ei. Fara asta e ca si cum ai vedea frunzele unui copac, dar nu-I vei gasi niciodata radacinile.Si da, le-am citit, sunt 600 la numar. Apropo, le-am citit in original. De ce? Pentru ca sunt dracu de destept. Si rahatul ala pe care-l numiti biblie, a se citi biblii, e tot o scriere necunoscuta, obscura, cu autori necunoscuti, pe subiecte diferite si din perioade foarte diferite. Cand vorbesti de istorie, ia-o in ansamblu, nu pe bucatele.

| costis a răspuns (pentru Delmoniko):

M-am lamurit ce istorie a bisericii stii. Si m-am lamurit si cu apocrifele; cred ca ai citit de prin Dan Brown.
Eu din cate apocrife am citit, in afara de cele despre copilarie si patimi, nu prea pot spune ca am gasit ceva istoric.
Poate imi dai tu niste exemple din cele 600 apocrife pe care le-ai citit.

| Delmoniko a răspuns (pentru costis):

Da, pai ca un fel de masturbare intelectuala. Iti place, nu? rolling on the floor
Pai daca ai citit ceva din ele si te declare crestin inseamna ca ai problem, nu? Si pana la urma, de ce nu? Trebuie sa fie si din astia ca voi. Sa fie toata lumea rationala ar fi prea plictisitor.

| costis a răspuns (pentru Delmoniko):

Ai dat-o in balaceala. Si ai omis sa imi dai macar cateva apocrife despre istoria bisericii. Sa zicem despre biserica in sec V, sau VI, sau IX, sau XI; sunt tare curios ce spun apocrifele; tu stii ca le-ai citit pe toate 600. Astept.

| Delmoniko a răspuns (pentru costis):

Asteapta rolling on the floor))) Hold your breath rolling on the floor))

| Holiday a răspuns:

Nu trebuie sa stii nimic, dar trebuie sa ai niste bani la tine pe care sa-i dai, la fel ca la orice biserica, pe niste prostii pe care le vand ei pe acolo. Fie obiecte, fie sa platesti pentru vreo incantatie ceva, vreo slujba, orice, important e doar sa le dai banii.
Daca faci asta esti cel mai bun prieten al lor si sigur ai calea deschisa catre rai.laughing

| KhludCiprian a răspuns:

Sunt putine reguli ce le poti incalca ca si ortodox:
- craciunul e diferit (e pe 7 ianuarie)
- ei scriu Isus cu un I (ca nu au reformele patriarhului Nikon din 1666)
Aici e pagina dedicata lor:
http://en.wikipedia.org/wiki/Old_Believers

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aproape niciuna.Du-te fara griji.