| Inception a întrebat:

cum sa ne călăuzim în viata duhovnicească în vremurile noastre?

Răspuns Câştigător
| JackSparrow20 a răspuns:

Pentru vremurile din urma, Sfinții Părinți propun sa avem călăuză mai mult Sfânta Scriptura și scrierile patristice, fără sa respingem, însă, sfătuirea prudenta cu părinții și frații contemporani, având în același timp în gânduri și în simțiri duhul smereniei și al pocăinței. Aceasta este lucrarea dăruită de Dumnezeu vremurilor noastre și noi suntem datori sa ne folosim cu evlavie de darul lui Dumnezeu, dat noua spre mântuire ( Sfântul Ignatie Briancianinov).

| Divy a răspuns (pentru JackSparrow20):

Cum îmi dai seama e harul, darul dat mie de Dumnezeu?
Cum poți să manifest asta pe seama cumplitelor patimi și greutăți ce le-am atras asupra mea?
Mulțumesc că ai citit nelămurierea mea, îți doresc o zi frumoasă!

4 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Oferta informationala ne consuma timpul daca nu stim sa selectam si sa ne oprim. Sunt mii de carti in format audio, carti care altadata nu le gaseam nici tiparite. Si nu avem timp de ele.

| danay72 a răspuns:

Studierea atentă a Bibliei și aplicarea ei ne ajuta sa avem o viata în armonie cu voinţa lui Dumnezeu.

| Nyy2003 a răspuns:

Incearca sa te caiesti, sa mergi foarte des la biserica...sa te alaturi maicutelor (daca esti femeie).

Sa nu injuri, sa nu jignesti, sa nu ranesti(sa nu faci pacate...)
Cred...