| anonim_4396 a întrebat:

Eu sunt ateu nu am nimic cu crestini insa nu inteleg un lucru eu am fost botezat dar apoi am deveni ateu.De ce nu suntem intrebati cand avem 14 ani de exemplu sau 18 ce religie vrem sa avem poate eu nu vreau sa fiu crestin.Inca o problema de ce la scoala se preda religia stiu ca ne putem retrage dar totusi de ce nu ni se explica pana la varsta de 14 ani si despre alte religi si sa putem alege singuri?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Efectul de întoarcere apare atunci când, în fața dovezilor contradictorii, credințele stabilite nu se schimbă, ci devin mai puternice. Efectul a fost demonstrat experimental în testele psihologice, unde subiecții primesc date care întăresc sau contravin prejudecăților lor existente - și în majoritatea cazurilor se poate demonstra că oamenii își sporesc încrederea în poziția lor anterioară, indiferent de dovezile cu care se confruntau.

15 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Din perspectiva unui parinte convins de miturile religiei crestine este limpede ca lumina zilei de ce ar alege sa isi boteze copilul inca de mic.

| danut a răspuns:

De ce NU INTREBI tu pe parintii tai care a fost motivul pentru care te-a facut crestin (botezat la o asa varsta).

| RAY a răspuns:

Ai dreptate, parinti isi indoctrineaza copii cu religia lor, apoi crezi in ce au crezut ei http://documentare-online-subtitrate.blogspot.ro/......O%20sub%29

| anonimg a răspuns:

Tu nu ai cunoscut și alte confesiuni creștine (adventiști, penticostali, baptiști, etc) unde aceștia își botează copii când ajung la maturitate și numai dacă se dorește a fi botezat. Există și excepții când se botează la 14 ani.
O picătură de otravă într-un pahar cu apă curată face apa otrăvitoare; la fel este și cu orice biserică care amesteca adevărul cu minciuna (tradiția). O astfel de biserică nu doar că nu poate lega sufletele oamenilor de Dumnezeu; dar face viața adepților ei o povară.
De aceea fiecare om trebuie să cunoască în mod personal adevărul. Un astfel de om va putea sta față în față cu învățătorii mincinoși -cu aceia care amestecă adevărul cu minciuna, și îi va putea confrunta.
De altfel nu putem nici să îndepărtăm adevărul din viața noastră și să trăim după propriile noastre reguli crezând că acesta este adevărul. Pentru că o viață sănătoasă fizică și spirituală (psihică) vom avea atunci când vom cunoaște adevărul.

| Hammurabi a răspuns:

Nu înțeleg problema ta.
Faptul că părinții tăi te-au botezat la naștere, te împiedică să fi ateu? laughing
Nu e nevoie să te întrebe nimeni ce religie îți alegi pentru că ești liber să faci tot ceea ce vrei. Poți să-ți alegi orice religie, orice credință sau nici una, fără aprobarea sau încuvințarea nimănui. Nu ți se eliberează certificat pentru asta.
Pur și simplu, crezi în ce vrei tu, Dumnezeu, Einstein, Florin Salam ...etc.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa stai sa-ti explice altul despre religii?! Nu poti sa studiezi singur, daca te intereseaza cu adevarat subiectul religiilor? Ai putea lua sa citesti cartea "Tratat de istorie a religiilor", scrisa de Mircea Eliade, decat sa te plangi ca nu te invata altul...Atitudinea ta pasiva si plangacioasa nu-ti va aduce niciun spor in cunoastere. Sau poate ca-ti place sa te lamentezi!
Tara numita Romania recunoaste libertatea de constiinta, deci poti sa fii ce vrei, sau sa te declari ateu, crestin, liber-schimbist, budist, mozaic. In Iran si Arabia Saudita, daca te declari ateu, risti pedeapsa cu moartea! In Romania nu-ti face nimeni nimic, daca esti ateu. NU TE OBLIGA nimeni sa fii crestin!
Iisus Hristos nu darama usa nimanui, ci sta la usa si bate...de va auzi cineva glasul Lui si va deschide usa, va intra la el si vor cina amandoi. Apocalipsa 3, 20

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Sunteti mai intai informati, si nu va obliga nimeni sa credeti ce nu vreti, cel putin D-zeu nu obliga pe nimeni. Daca ai fost botezat de mic -de la cateva zile - atunci e vina parintilor si a celor de religia lor fiindca botezul ar trebui sa fie o decizie personala. Crezi ce vrei, ai liberul arbitru.

| costinvlad a răspuns:

Evreii ne vor sclavi.

| costinvlad a răspuns:

Si tot Evreii nu cred ca hristos a existat. Il considera om simplu. laughing)

| costinvlad a răspuns:

Evreii sunt cei "Diabolici" care fac din cate am vzt pe net sacrificii in numele Zeului lor pe care si l-au inventat. Adevaratul Zeu Creator este tot un om ca noi de pe alta planeta(Anunnaki, din cate am vazut pe net) si erau de peste 1000 de ori mai puternici ca noi, fiindca marimea fizica si toateacestea sunt date de marimea planetei, masa acesteia si multe altele. EI NU SUNT CHESTII rele. Cat despre puterile spirituale toti avem posibilitatea sa facem uz de ele, dar Evreii nu vor asta fiindca nu ar mai avea scpavi. Citeste despre Chakrele Corpului Uman; Vindecarea prin Chakra, transa, proiectie astrala (Eu cred ca psihologii ne pot face transe; programa creierul; dar sa nu o faca in favoarea la evrei).

| LOVW a răspuns:

Isus Hristos a spus : „Duceţi-vă în toată lumea şi propovăduiţi Evanghelia la orice făptură.
Cine va crede şi se va boteza va fi mântuit, dar cine nu va crede va fi osândit. "
În spusele Mântuitorului mai întâi credem în Isus Hristos ( adică luăm decizia să-L urmăm ) și apoi ne botezăm nu invers.
Nu a spus, dacă cineva ( nașul ) ia decizia în locul pruncului va fi mântuit. Una dintre greșeli pe care lumea le crede este că devii creștin în apa botezului dar de fapt Biblia spune altceva. Botezul copiilor nu este biblic, este doar tradiție numită creștinism. https://www.youtube.com/watch?v=2tull5tyijk
Cât despre religia în școli sunt de acord, dar nu cu o confesiune nebiblică.
Sper că n-am instigat la ură religioasă, nu vreau să fac asta dar nu pot spune că bis. Ortodoxă este biblică pentru că nici acum Biblia nu este autoritate în ea.

Răspuns utilizator avertizat
| costinvlad a răspuns (pentru LOVW):

Atunci daca Isus era Evreu, Evreii de ce nu cred in el? Fiindca nu exista si me vor dezinformati si sclavi. De ce sa faca crime impotriva non-evreilor? http://www.apologeticum.ro/......edofilia/. Evreii fac toate acestea in numele monoteistului sau Zeu Fictiv. Chiar si eu am tendinte de a chinuii si ucide, DAR nu asa se face. VIATA este extrem de importanta. Daca omori in a te apara este altceva. Evreii ne indoctrineaza pentru a intoarce OBRAZUL si pentru a ii lasa sa ne DISTRUGA. Ca in link-ul de mai sus se spune "SI CEI MAI BUNI DINTRE NON EVREI TREBUIE SA MOARA".

| LOVW a răspuns (pentru costinvlad):

În Ioan 1:11 se spune că Isus a venit la ai Săi ( evreii ) dar ei n-au crezut în El ca fiind Mesia, nu mai aducem vorba de o urmare a Sa.
M-am uitat pe un site despre iudaism și acolo se spunea că Mesia va fi înaintat de instaurarea păcii globale, recunoașterea universală a lui Dumnezeu, reîntoarcerea tuturor evreilor în Israel.
Cu mare strângere de inimă constat că de fapt Mesia pe care evreii în așteaptă este altcineva, nu Mesia.
Isus a împlinit orice profeție în viața Sa :
- S-a născut din fecioară ( Mat.1:22-23, Isaia 7:14 )
-Uns si vesnic (Psalm 45:6, 7; 102:25-27): Evrei 1:8-12
-Născut în Betleem (Miheea 5:2): Luca 2:4, 5,7
-Uciderea pruncilor (Ieremia 31:15): Matei 2:16-18
-Numit Fiul lui Dumnezeu (Psalm 2:7): Matei 3:17
-Respins de ai Săi, de evrei (Isaia 53:3): Ioan 1:11; Luca 23:18
Va fi Profetul (Deut.18:15): Ioan 6:14; 7:40; Luca 24:19; Fapte 3:20, 22 ( Mai multe pe : www.odaiadesus.ro/mormant.html )
A fost scris că Isus va fi să zicem așa, nu doar pentru evreii ci și pentru neamuri, deoarece evreii nu au crezut în El, Dumnezeu și-a întors privirile către neamuri.