| UngureanuR a întrebat:

voi credeti in "viata dupa moarte" vreau sa spun la intoarcerea sufletului intr-un alt corp, nu sunt ateu si spre rusinea mea inca nu am citit Biblia, puteti sa-mi explicati cu ajutorul Bibliei. Vreau doar sa aflu pararea mai multor oameni, multumesc.

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare pur şi simplu.

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata (pentru suflet)" (Evrei 9, 27).

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup (se are in vedere aici doar sufletul)" (II Corinteni 5, 10

"Ci eu, deşi departe CU TRUPUL, însă de faţă CU DUHUL, am şi judecat, ca şi cum aş fi de faţă, pe cel ce a făcut una ca aceasta:" I Corinteni 5, 3

" Să daţi pe unul ca acesta satanei, spre pieirea TRUPULUI, ca DUHUL să se mântuiască în ziua Domnului Iisus." I Corinteni 5, 5

" Şi este împărţire: şi femeia nemăritată şi fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă ŞI CU TRUPUL şi cu DUHUL." - Corinteni 7, 34, etc...

- Facere 2, 7: "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie."

"Fiecăruia (SUFLETELOR DE "DINCOLO") dintre ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" Apocalipsa 6, 9-11, etc...

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

Sper ca stii ca inima nu are nimic de a face cu constiinta; daca cei din trecut credeau asta, e clar ca nu credeau bine, deci intreaga credinta legata de respectiva chestie e gresita.

25 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, omul e sufletul.Geneza2:7.Cand moare, merge in pamant nu in alt loc.Eclesiastul9:5,6,10.Ezechiel18:4.Pamantul va fi transformat intr-un paradis unde vor trai oamenii drepti, dupa ce va fi distrus sistemul rau de lucruri.Psalmi37:9-11.Apoi,cei dragi care au murit, vor fi inviati.Ioan5:28,29.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

Salut!
Ne-ai cerut parerea apoi ai zis de biblie. rolling eyes Biblia afirma ca dupa moarte sufletul o sa fie judecat, si o sa primesti viata vesnica dupa faptele tale, dar se reaminteste de n ori cat de milostiv e dumnezeu, care nu iarta un amarat de pacat "stramosesc", desi sigur Eva si Adam s-au cait, ma rog, ce altceva ar putea promite cineva ca sa te castige din 2 vorbe? Nemurirea. Sufletul nu poate exista daca intelegi ce e perceptia si de ce o ai; pe scurt, e pentru supravietuire/reproducere, daca ar exista ceva spiritual, lupta pentru supravietuire/reproducere dispare, deci dispare perceptia, n-o sa simti cald/rece, gustos/negustos, placut/neplacut, frumos/urat, bun-bine/rau, s.a.m.d., daca ramane ceva dupa moarte, in afara de corp, sigur nu mai esti tu, si sigur n-o sa mai fie nimic de judecat.

| milan9 a răspuns:

Falsa teorie, iluzia reincarnarii nu este compatibila cu invatatura crestina...
Sufletul este entitate, si nu energie dispersată. Ce anume s-ar transfera dacă sufletul ar fi simplă energie dispersată?

Sufletul nu este dat la voia întâmplării, el are un anumit parcurs revelat de către divinitate.

Tot la fel, numărul sufletelor nu este nedeterminat (rezultat inedit sau nedorit al gresitei teorii a reîncarnării), altfel o iei razna confundând miliarde de miliarde de fire de iarbă, gândaci şi pietre cu sufletele unor entităţi spirituale şi invers (aşa cum face hinduismul)...

Aceste teorii hinduse au transformat revelaţia primordial, au interpretat şi alterat la nesfârşit conceptia despre divinitate, despre suflet, despre viata vesnica.

În spaţiul sincretismului hindus, printre miile de triburi, fiecare a avut dialectul lui, zeii şi teoriile lui. Teoriile acestea false despre reincarnare sunt tentative de a da răspunsuri limitate umane, sunt încercări ce se pierd într-o negură a istoriei hinduismului, hinduism în care sunt amestecate mii de zeităţi ce se contopesc într-o confuzie generală.

Aceste teorii nu au cum să îşi aroge o autoritate concretă ci sunt atribuite unor secole întregi de amatorism şi încercări de a da răspuns unor necunoscute elementare. Au păstrat din revelaţia primordială lucruri pe care mai apoi le-au interpretat şi alterat la nesfârşit…

| milan9 a răspuns:

Ecclesiastul 9,5 prezintă doar UN CONTRAST ÎNTRE DOUĂ PUNCTE DE VEDERE DIFERITE: cel uman, (greşit) ŞI CEL SACRU, spiritual! Acest contrast este prezentat sub forma unei DEZBATERI ce are loc în mintea autorului.

Este clar că acest pasaj, Ecc. 9, 5 exprimă o concepţie greşită, străină de Dumnezeu!

O dovadă în acest sens - un alt verset contradictoriu (punct de vedere uman gresit):
(Eclesiastul 9, 2) "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău"
Cine poate crede că vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare? Dar este doar un punct de vedere gresit, subiectiv, aflat IN DIALOG cu Divinul.

In Ecclesiast, primele 10 versete din capitolul 9 redau punctul de vedere uman greşit, aflat în DIALOG şi controversă cu cel al lui DUMNEZEU.
Ca dovada, iata: „Morţii niciodată (se referă la toţi) nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare". Cine poate crede că morţii au dispărut toti pentru totdeauna? Este doar varianta greşită aflată în opoziţie cu mesajul lui Dumnezeu (procedeu stilistic).

În finalul cărţii, perspectiva sacră triumfă:
,, Si ca pulberea sa s eintoarca in pamant cum a fost, iar sufletul sa se intoarca la Dumnezeu care l-a dat" Ecclesiast 12, 7.

| milan9 a răspuns:

Versetul Iezechiel 18, 4 nu se referă la nici o moarte a sufletului! Exceptând propaganda eronată a sectei iehoviste, nici un verset al Scripturii nu se referă la vreo moarte a sufletului! Ceea ce ignoră cu desăvârşire această sectă este procentul copleşitor al exprimării METAFORICE, simbolice, polisemantice, întâlnite în Biblie!

Din CONTEXT reiese faptul că israeliţii se plângeau de faptul că pedeapsa pentru ceea ce a făcut tatăl, cade asupra urmaşilor săi! (citând un verset care zicea: "Părinţii au mâncat struguri acri şi copiilor li s-au strepezit dinţii" -vers. 2)

In acest CONTEXT (dificil de înţeles pentru o anumită grupare necreştină), versetul 4 vine ca un răspunsul al lui Dumnezeu la această problemă de mai sus: "Cel ce a păcătuit, acela va muri" (în sensul că DOAR acela va fi învinovăţit, pedepsit sau se va COMPROMITE din cauza păcatelor sale).

Exprimarea METAFORICĂ este foarte des întâlnită în Biblie. Dar lipsa de cultură lingvistică a dus la interpretări eronate ale ei, la apariţia a zeci de mii de feluri de interpretări si secte.

| milan9 a răspuns:

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare pur şi simplu.

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata (pentru suflet)" (Evrei 9, 27).

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup (se are in vedere aici doar sufletul)" (II Corinteni 5, 10

"Ci eu, deşi departe CU TRUPUL, însă de faţă CU DUHUL, am şi judecat, ca şi cum aş fi de faţă, pe cel ce a făcut una ca aceasta:" I Corinteni 5, 3

" Să daţi pe unul ca acesta satanei, spre pieirea TRUPULUI, ca DUHUL să se mântuiască în ziua Domnului Iisus." I Corinteni 5, 5

" Şi este împărţire: şi femeia nemăritată şi fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă ŞI CU TRUPUL şi cu DUHUL." - Corinteni 7, 34, etc...

- Facere 2, 7: "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie."

| sublime89 a răspuns:

Biblia nu e de acord cu reincarnarea, nu ca asta ar conta. Biblia nu e de acord nici cu faptul ca Pamantul e rotund, dar nu asta conteaza aici.
Budistii sunt mari fani ai reincarnarii, dar asa cum ne-au obisnuit toate religiile, nu prezinta nicio dovada in sprijinul teoriei lor. Bine, ei nu vorbesc doar de reincarnari in alti oameni, ci si de reincarnari in elefanti, sobolani sau alte animale. Nu trebuie sa fii geniu ca sa-ti dai seama ca asa ceva e extrem de improbabil sa fie adevarat. Inainte sa vorbim de reincarnari sau viata de dupa moarte, trebuie sa descoperim ca exista intr-adevar sufletul. In ciuda tuturor credintelor stravechi in existenta acestuia, pana acum nu este absolut nicio dovada care sa ne convinga ca nu ne-am amagit singuri de mii de ani crezand in el.

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru sublime89):

Da-mi si mie citate din Biblie unde se spune ca Pamantul nu e rotund

| sublime89 a răspuns (pentru AnnaaaMaria):

Nici tu nu stii sa faci diferenta intre un cerc (disc) si o sfera. Nici macar atata geometrie nu ai invatat?

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru AnnaaaMaria):

OK, las-o balta. Au lamurit altii asta la comentariile de acolo

| sublime89 a răspuns (pentru AnnaaaMaria):

Asta vrei tu s-o crezi. S-a lamurit cumva si problema cu soarele care se invarte in jurul Pamantului, sau cea a stelelor care cad pe Pamant? Poate s-a lamurit si cea cu Universul vechi de 6000 de ani si potopul global de acum 4000.

| Miauti a răspuns (pentru sublime89):

N-ai mai auzit de cerc patrat 3d?

cubocerc

ia uite ba!

il sfidezi pe domnu'

| Mădă0611 a răspuns (pentru AnnaaaMaria):

S-a discutat asta de enjpe mii de ori, rotocolul Pamantului e bolta cereasca, adica un semicerc asezat pe o dreapta (dreapta fiind Pamantul), deasupra careia sta dumnezeu, adica in cer, si pe care joaca zilele (apropo de asta, cei care au scris biblia nu stiau ca Soarele e o stea, de marime mijlocie chiar, si ca Pamantul se roteste in jurul lui (Soarelui), nu invers). Pampalai sunt aia care iau versetul si il imprastie ca prostituatele sifilisul.

| Alcyon a răspuns:

Acum, nu vreau sa intru in polemici, dar unii cercetatori sustin ca reincarnarea ar fi pe bune. De altfel au existat si cazuri de copii care si-au amintit evenimente din vietile anterioare (niste lucruri pe care n-aveau de unde sa le stie).

http://www.privireinviitor.ro/......narii.html

In afara de asta, teoria reincarnarii explica multe lucruri pentru care crestinismul nu are un raspuns. Cum ar fi de ce unii oameni se nasc bogati, in timp ce altii mor de foame pe strazi, sau ce se intampla cu copiii care mor imediat dupa ce se nasc (explicatia cu raiul nu este satisfacatoare; de ce unii oameni sunt nevoiti sa se chinuie sa-si duca zilele pe pamant, in timp ce altii, care au norocul sa moara la nastere, ajung direct in rai?).

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Lasă naibii biblia, că aia te prostește mai rău, mai bine pune mâna pe o carte de gramatică.

| UngureanuR explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Da... Multumesc de raspuns, sigur am nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica? reincarnare? NU.nu cred. omului ii este data o singura viata, si un singur nume in care poate fi mantuit.

| AnnaaaMaria a răspuns:

Eu nu cred in reincarnare, cred doar in Dumnezeul crestinilor ortodocsi daca ii pot spune asa. Cred pentru ca eu am "invatat" asta din propria mea experienta. Nu spun cate nopti la rand aveam acelasi cosmar unde aparea un diavol care nu imi dadea pace si nu il puteam "alunga", nu ma puteam trezi pana nu rosteam Tatal nostru. Nu vreau sa ma condamne nimeni, e pur si simplu una dintre experientele mele happypace

| RaduMD a răspuns:

Biblia spune ca sufletele isi regasesc corpurile restaurate (aceleasi corpuri, nu altele) dupa Judecata de Apoi, care va fi o catastrofa de proportii cosmice, nemaiputand vorbi, dupa aceea, de Pamant asa cum il stim.

| Inferno a răspuns (pentru RaduMD):

" Judecata de Apoi, care va fi o catastrofa de proportii cosmice"
De ce? De ce o catastrofa? De ce ar dori Dumnezeu una ca asta?

Nu stiu daca ai ales cuvantul potrivit, insa "catastrofa" inseamna " Eveniment TRAGIC de mari proporții".

Vorbim de o divinitate buna si iubitoare, deci de unde tot acest tragism?