| Ana2920 a întrebat:

Salut TPU! Vreau să vă întreb ceva. Am văzut că mulți nu cred în Dumnezeu, din păcate sad și încep deja să îmi pierd speranța. Vreau să știu: Dumnezeu există, sau nu? Care e dovada că ar exista?
P.S: scuzați-mă dacă am pus întrebarea la categoria greșită

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sa iti pierzi speranta ca ce?
Speri ca exista, ca nu exista?
Speri ca te ajuta?

Si iti pierzi speranta din cauza a ce? A celor care nu cred? Asa de influentabila esti? big grin
Sau a celor care cred? Raspunde-ti la aceste intrebari, conteaza ceea ce crezi tu, nu ceilalti.

Asta este o discutie foarte complexa, si nimeni nu o sa iti spuna vreodata ca exista sau nu pe baza dovezilor 100% fizice in care ei cred. Asa ceva este imposibil. Deci nu te astepta ca cineva sa iti raspunda la intrebarea asta, doar tu poti.

Acum o sa iti zic doar 2 cazuri pe scurt, si te las pe tine sa decizi happy

Primul, plecand de la definitia lui Dumnezeu, fiinta atotputernica, adica care le face pe toate si le are pe toate. Daca le are pe toate inseamna ca nu duce lipsa de nimic. Daca nu duce lipsa de nimic, inseamna ca are si existenta. Daca are existenta, inseamna ca exista, nu? Folosind logica, asa ar sta lucrurile.

Acum, poti uita exemplul de mai sus, era doar un joc de cuvinte? Cum Il vezi tu pe Dumnezeu? Ca un om cu barba care sta acolo sus? Hai sa iti zic cum Il vad eu, si poate reusesc sa te ajut sa iti formezi tu o parere a ta, nu a altora, inclusiv a mea.
Il vad ca pe tot ceea ce exista, traiesti, pui intrebarea asta... ce alta dovada mai vrei?
Evident ca nu am aparut toti de odata pe lume si gata, asa a aprut omul. Totul s-a intamplat prin evolutie. Dar plecand de la formarea materiei si antimateriei... cine sau ce a facut asta? Nimeni, evident. Asta a existat mereu, punctul 0, punctul infinit, toate procesele de la inceput pana la final, gandul asta al tau, biroul pe care l-am comandat acum cateva minute, o rață si un fir de iarba de care se impedica o musca care sare in fata unei vaci care sare in fata unui om si moare, iar ulterior copil acelui om ajunge singur si incearca sa schimbe ceva in lumea asta ca urmare a devotamentului lui, iar peste alti 100 de ani, un alt copil o sa fie influentat de cel precedent... toate acestea fac parte din dumnezeu, nu? Toata existenta. El traieste prin noi, prin tine. Viata ta probabil face parte tot din asta, adica cu siguranta. Existenta in sine este Dumnezeu.

Si pe langa aceste lucruri, tu incerci sa intelegi ceva, o conceptie, pe care creierul tau incearca sa o inteleaga, pentru ca esti OM. Asta fac oamenii. Dar dincolo de aceste lucruri poate mai exista si altceva, ceva ce noi nu putem concepe, ceva ce nu se bazeaza pe cuvinte, gandui sau alte lucruri percepute de noim ceva de pur si simplu exista. Nu, nu extraterestrii.Toate acestea fac parte tot din Dumnezeu.

Deci, ce parere ai despre aceasta conceptie? big grin

| Ana2920 explică (pentru DoarBogdan):

Așa este! Adică, oamenii vor dovezi. Dar Dumnezeu, care este Regele și Conducătorul lumii, care a creat această lume, dacă nu ar exista, atunci cum s-a creat totul? Adică lumea, oamenii, etc. Unii zic că ar fi altcineva de acolo de sus care a creat lumea, dar nu prea cred că e adevărat.
Dar tu chiar ai dreptate! Adică e logic! Și nu ar trebui să mă las influențată de alții happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru Ana2920):

Cine altcineva? Nu conteaza, poate totul este o simulare, cum ar zice alte conspiratii, insa dincolo de toate este existenta. Cum am spus, existanta in sine, NU UN EL, nu cineva, pur si simplu existenta, deci nu incerca sa ii atribui o identitate. Doar oamenii au o identitate, iar cand faci referie la cineva care a creat lumea, automat ii dai o identitate, si iese din ce am spus eu.
Asta este parerea mea, si nu, nu iti cer sa fii de acord cu ea, doar am incercat sa iti exemplific putin cum nu ar trebui sa ne rezumam doar la cateva lucruri.
Ci sa ne gandim ca noi cu creierul nostru concepem aceste idei, pentru ca asa suntem noi, asa functionam. Iar dincolo de aceste ganduri, dincolo de noi, dincolo de ce putem noi sa intelegem, poate mai este si altceva.

Si a doua idee, da... m-am referit sa nu te lasi asa influentata de ceilalti, nici macar de mine big grin Ma bucur ca ai inteles.

Si tot aici as mai adauga, legat de cum ai zis tu ca "nu prea crezi ca este adevarat". Dar nu trebuie sa faci asta, nu trebuie sa o faci nici pe cealalata, nici nu trebuie sa ai o parere macar, nu? Daca cineva iti zice ceva, poate sa fie adevarat sau fals? Adica trebuie neaparat sa cataloghezi aceasta idee doar intre cele doua extreme? Poate nici nu ar trebui sa conteze cum este, poate nu este nici adevarat nici fals. Acea persoana care spune asta, are doar o parere, iar parerile... sunt departe de a se rezuma doar la a fi adevarate sau false.

Seara frumoasa sa ai! ^_^

| T0T a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu cred că e suficient de matură să îți înțeleagă viziunea panteistă, dar ai explicat frumos. Oricum ea probabil s-a gândit la Dumnezeul biblic.

| LoveSleep a răspuns (pentru DoarBogdan):

Răspunsul tău e ca și raspunsul ălora care le liniștesc pe fetele de 14 ani care se duc la ginecolog cu părinții, spunându-le ca ginecologul nu are cum sa determine dacă sunt virgine sau nu.

Și ghici cine ia bătaie după ce pleacă de la medic?

Faptul ca ii spui unui om toate lucrurile pe care le-ai spus mai sus, făcându-l sa înțeleagă ca Dumnezeu exista, nu face decât să-l convinga ca ce scrie în Biblie e adevărat.
E irelevant sa zici toate astea dacă în final tu rezumi totul la "Dumnezeu exista".

"Dumnezeu exista" e o rușine de concluzie pentru tot ce ai scris mai sus.
E ca și cum ai spune ca în sfârșit umanitatea a intrat într-o gaura neagra și când am ieșit pe cealaltă parte... eram de cealaltă parte a gaurii negre. Ba dum tss.

| DoarBogdan a răspuns (pentru LoveSleep):

Stii, cand te-am vazut in top useri in ziua asta, m-am gandit ca "Uite, a revenit" "Trebuie sa imi fi scris si mie la un raspuns". Si surpriza. Dar asa mi-ai facut ziua mai buna, ca cineva isi mai aminteste si de mine ^_^

Revenind. Pai da... am incercat oarecum sa raman pe ideea de da sau nu, pana la urma, cum altfel sa inteleaga perspectiva mea? Si pe langa asta, am spus ca nu vreau sa o creada neaparat.

Si totusi, nu asta a fost chiar intentia, cum ai spus tu mai sus. Nu este ca si cand spun acelasi lucru.

In rest, am inteles ideea big grin

20 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cea mai buna dovada e ca se implica in vietile oamenilor.
Poti si tu sa ii ceri sa se implice in a ta, ca sa vezi ca exista. Nu ai fi prima care ar spune: "Doamne, daca existi, arata-mi cumva acest lucru!" Dar ai fi prima care, dupa ce iti va fi aratat ca exista, sa nu poti crede acest lucru. Pentru ca o va face cit se poate de clar, fara sa ai vreun dubiu dupa aceea.

| T0T a răspuns:

Faptul că te lași influențată de necredincioși e dovada clară că ești influențată și de credincioși. Practic nu pari să ai posibilitatea să ajungi la o opinie proprie, argumentată și susținută. Nu e de mirare că ești credulă.

| anonimg a răspuns:

Dacă obiectele din jurul nostru nu sunt rodul întâmplării, cu cât mai mult viața noastră.
Dumnezeu este o Persoană și dorința Lui este ca să fie cunoscut atât cât a îngăduit să fie cunoscut.
Și Biblia vorbește despre Dumnezeu. Chiar dacă Dumnezeu ne iubește, noi ne lipsim singuri de această dragoste; pentru că dacă nu cunoaștem pe Dumnezeu, atunci nici nu ne putem bucura de dragostea Lui.
Noi nu trebuie să-L cunoaștem pe Dumnezeu prin lucruri supranaturale. Viața însăși este ceva supranatural. Niciun om nu poate să creeze viața. Dar chiar și după mii de ani ea încă rămâne un mister.

| halogen001 a răspuns:

Poti sa crezi in ceva, doar atunci cand acel lucru e posibil. Cand e doar fantezie nu e semn de ratiune sau inteligenta sa mai crezi in asa ceva.
La fel ca toti zeii, si nu sunt putini la numar, asa e si Dumnezeu, un personaj imaginar de poveste puerila, primitiva, fantezista si absurda numai buna pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori.

Daca ar exista un Dumnezeu bun, puternic si iubitor care a facut tot ce exista atunci:
-bunatatea si puterea lui inseamna ca e invizibil, surd, mut si orb si trebuie sa se ascunda in cartile cu povesti;
-bunatatea, iubirea si puterea lui inseamna ca a facut pentru binele omului pe care-l iubeste purici, paduchi, viermi, capuse, plosnite si tantari;
-bunatatea si puterea lui inseamna sa lase oamenii in intunericul nestiintei, sa moara de boli, de frig, de foame, de sete, in accidente si in razboaie.

In concluzie nu exista asa ceva pentru ca e lipsit de sens si neconform cu realitatea. Dumnezeu exista in cartile cu povesti si in mintea naivilor creduli si nestiutori.

Credinta = nestiinta. Omul are sanse mult mai mari sa faca un lucru bun cu stiinta, nu cu nestiinta, deci nu e rational sa iti conduci viata dupa nestiinta.

Cateva citate bune de citit si de inteles:

"Toţi oamenii care gândesc sunt atei." - Ernest Hemingway
"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." – Voltaire
"Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva." - Stendhal
"Una din marile tragedii ale omenirii este că moralitatea a fost răpită de către religie." - Arthur C. Clarke
"Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească." - Arthur Schopenhauer
"Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii." - Benjamin Franklin
"Puneţi la îndoială cu îndrăzneală până şi existenţa lui Dumnezeu pentru că, dacă ar fi unul, trebuie cu atât mai mult să fie de acord cu omagiul raţiunii decât al fricii oarbe." - Thomas Jefferson
"Proştii resping ceea ce văd dar nu ceea ce cred; înţelepţii resping ceea ce cred şi nu ceea ce văd." - Huangbo Xiyun
"E nevoie de religie pentru ca oameni buni să facă lucruri rele." - Steven Weinberg
"Cele mai groaznice şi cele mai crude crime pe care istoria le-a înregistrat au fost comise sub adăpostul religiei sau al altor motive la fel de nobile." - Mahatma Gandhi
"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi" - Christopher Hitchens
"Religia este considerată de oamenii obişnuiţi ca fiind adevărată, de către înţelepţi ca fiind falsă, de conducători ca fiind utilă" - Seneca cel Tânăr
"Oamenii nu comit vreodată crime cu atâta dedicare şi cu atâta bucurie ca atunci când o fac din motive religioase" - Blaise Pascal
"Toate religiile sunt inventate de catre oameni." - Napoleon Bonaparte
"Religia este unul din motivele pentru care cei saraci nu ii omoara pe cei bogati" - Napoleon Bonaparte
"Religia este excelenta pentru a controla oamenii obisnuiti." - Napoleon Bonaparte
"Cel care nu vrea să gândească e bigot, cel care nu poate să gândească e prost, cel care nu îndrăzneşte să gândească e sclav." - William Drummond
"Nu ai nevoie de Biblie pentru a justifica iubirea, dar nu a fost inventată o metodă mai bună pentru a justifica ura." - Richard A. Weatherwax
"Dumnezeu ar trebui executat pentru crime împotriva umanităţii." - Bryan Emmanuel Gutierrez
"A numi ateismul religie e ca şi cum ai numi chelia o culoare de păr." - Don Hirschberg
"A spune că ateismul necesită credinţă este la fel de cretin ca a spune că necredinţa în zâne şi spiriduşi necesită credinţă. Chiar dacă însuşi Einstein mi-ar zice că este un spiriduş pe umărul meu, tot i-aş cere dovezi şi nu aş greşi cerându-i-le." - Geoff Mather
"Din câte pot să-mi dau seama după studiul scripturii, tot ce faci în rai este să stai degeaba toată ziua şi să-l slăveşti pe Dumnezeu. Nu ştiu ce ai face tu, dar cred că după primii, oh, nu ştiu, 50.000.000 de ani de făcut asta aş începe să mă plictisesc puţin." - Rick Reynolds
"Credinţa nu îţi dă răspunsuri, doar te opreşte din a pune întrebări." - Frater Ravus
"Zeii nu omoară oameni, oamenii cu zei omoară oameni." - David Viaene
"O minciună este o minciună chiar dacă toţi o cred. Adevărul este adevăr chiar dacă nimeni nu îl crede." - Douglas Adams
"Când un om delirează se numeşte nebunie. Când mulţi oameni delirează se numeşte religie." - Robert Pirsing
"Sunt împotriva religiei pentru că ne învaţă să fim satisfăcuţi cu neînţelegerea lumii." - Richard Dawkins
"Un om este primit intr-o religie pentru ce crede si este izgonit pentru ce stie." - Samuel Clemens
"Religia - o fraza de dânsii inventata
Ca cu a ei putere sa va aplece-n jug,
Caci de-ar lipsi din inimi speranta de rasplata,
Dupa ce-amar muncirati mizeri viata toata,
Ati mai purta osânda ca vita de la plug?

Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea
Si v-a facut sa credeti ca veti fi rasplatiti...
Nu! moartea cu viata a stins toata placerea -
Cel ce în asta lume a dus numai durerea
Nimic n-are dincolo, caci morti sunt cei muriti." - M. Eminescu- Împarat si proletar
"Religia este opiumul maselor." - Karl Marx
"Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot." - Denis Diderot
"Cuvantul «dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slabiciunii umane, Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti". "Niciun fel de interpretare, indiferent cat de subtila, nu-mi poate schimba opinia", Albert Einstein (intr-o scrisoare scrisa de Einstein catre filozofului Eric Gutkind,, 3 ianuarie 1954)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca le este frica de pedeapsa si pentru ca spera la o recompensa, atunci suntem într-o stare jalnica." A. Einstein
"Biserica spune că Pământul este plat, dar eu ştiu că este rotund pentru că am văzut umbra lui pe Lună şi am mai multă încredere în o umbră decât în Biserică." - Ferdinand Magellan
"Se poate ca rolul nostru pe această planetă să nu fie slăvirea lui Dumnezeu, ci crearea lui." - Arthur C. Clarke
"Citită cum trebuie, Biblia este cea mai puternică forţă pentru ateism concepută vreodată." - Isaac Asimov
"Religia este o rămăşiţă a copilăriei inteligenţei noastre." - Bertrand Russel
"Şi dacă ar exista un Dumnezeu, cred că este foarte improbabil ca el să aibă atâta vanitate încât să se simtă jignit de cei care se îndoiesc de existenţa lui." - Bertrand Russel
"Nu mă deranjează părţile pe care nu le înţeleg din Biblie, ci părţile pe care le înţeleg." - Mark Twain
"Credinţă înseamnă a crede ceea ce ştii că nu e adevărat." - Mark Twain
"Vrea Dumnezeu să împiedice răul dar nu poate? Atunci este neputincios. Poate dar nu vrea? Atunci e răuvoitor. Vrea şi poate? Etunci este diabolic." - Epicurus
"Ar fi foarte frumos dacă ar exista un Dumnezeu care a creat lumea şi care a fost o forţă benevolentă, dacă ar exista o ordine morală în Univers şi viaţă după moarte; dar este frapant faptul că toate acestea sunt exact ceea ce suntem obligaţi să ne dorim." - Sigmund Freud
"Religia este o iluzie şi îşi derivă puterea din faptul că se potriveşte cu dorinţele noastre instinctuale." - Sigmund Freud
"Nu pot crede că acelaşi Dumnezeu care ne-a înzestrat cu simţ, raţiune şi intelect, a făcut asta cu scopul ca noi să uităm să le folosim." - Galileo Galilei
"Credinţa = să nu vrei să ştii ce este adevărat." - Friedrich Wilhelm Nietzsche
"Din paradis lipsesc toţi oamenii interesanţi." - Friedrich Wilhelm Nietzsche
"Dacă ignoranţa faţă de natură a dat naştere la zei, atunci cunoştinţele despre natură îi vor distruge." - Baron D'Holbach
"Nu este la fel ca în Biblie, că Dumnezeu a creat omul în propria sa imagine. Dar, dimpotrivă, omul l-a creat pe Dumnezeu în propria sa imagine." - Ludwig Feuerbach
"Nu poţi convinge un credincios de nimic; credinţele lor nu se bazează pe dovezi, ele se bazează pe nevoia adânc înrădăcinată de a crede." - Carl Sagan
"Este de departe mai bine să se înţeleagă universul aşa cum este el de fapt decât să se persiste în amăgire, oricât de satifăcătoare şi liniştitoare ar fi." - Carl Sagan
"Tot mai sunt de părere că o clopotniţă cu paratrăznet denotă lipsă de încredere." - Doug McLeod
"Susţin că amândoi suntem atei. Eu doar cred mai puţin cu un zeu decât tine. Când vei înţelege de ce îi respingi pe ceilalţi zei posibili, vei înţelege de ce îl resping pe al tău." - Stephen Roberts
"Trebuie să punem la îndoială logica poveştii de a avea un atotştiitor şi atotputernic Dumnezeu care a creat oameni cu defecte şi apoi îi învinovăţeşte pentru propriile sale greşeli." - Gene Roddenberry
"Dă-i unui om un peşte şi va mânca o zi, învaţă un om să pescuiască şi va mânca o viaţă, dă-i unui om religie şi va muri rugându-se să primească un peşte." - necunoscut
"Cum e, e omul una din greşelile lui Dumnezeu sau e Dumnezeu una din greşelile omului?" - Friederich Nietzche
"Dumnezeu spune: refuz să dovedesc că exist deoarece dovezile nu necesită credinţă şi fără credinţă sunt nimic." - Douglas Adams
"Omul a avut dintotdeauna nevoie de o explicaţie pentru toate lucrurile din lume pe care nu le înţelegea. Dacă nu exista o explicaţie, inventa una." - Jim Crawford
"Dacă Dumnezeu este alpha şi omega, începutul şi sfârşitul, cunoaşte trecutul şi viitorul, după cum scrie în Biblie, de ce se roagă oamenii şi cred că pot schimba ceva?" - Mark Fairclough
"Religia invata cel mai mare neadevar, ca moartea nu este sfarsitul."

| chuckmanson a răspuns (pentru halogen001):

Total adevărat. As mai adăuga și faptul ca ideea ca o minte ar putea exista fără un creier sa o genereze este o imposibilitate științifică. Când ii mai oferi acestei minți omnipotență(care este și ea un concept absurd și imposibil) atunci devine din ce în ce mai ridicol.

| CostinAlamariu a răspuns:

Bineinteles ca Dumnezeu exista. Chiar crezi ca universul a aparut din neant?

| wildthing a răspuns:

Oamenii inteligenti nu pot sa creada in existenta lui Dumnezeu, pentru ca nu are nici o logica. Dumnezeu e doar o inventie a omului ca sa-l manipuleze si sa-l controleze pe om.

| anonim_4396 a răspuns (pentru wildthing):

Galilei, Maxwell, Copernicus, şi lista poate continua. Ce încerc să îți transmit e că habar n-ai despre ce vorbeşti.

| chuckmanson a răspuns:

1. Nu
2. Nu există

| cristi202 a răspuns (pentru chuckmanson):

1) Da.
2) Exista. Mii.
happy

| chuckmanson a răspuns (pentru cristi202):

Arata-mi una singură!

| cristi202 a răspuns (pentru chuckmanson):

Una singura.
Aveam o prietena buna. Pentru ca avea programul incarcat, stabilisem sa ne intalnim regulat de doua ori pe saptamana. Ea era foarte stricta in acest sens. La un moment dat, intr-o zi cand nu aveam programata o intalnire, in timp ce imi faceam treaba pe acasa, apare in inima mea un indemn clar de a merge la ea. Stiam ca e de la Dumnezeu. Intrebarea ce mi-am pus-o imediat dupa a fost: "dar cum, ca azi nu trebuie sa ne intalnim?" Inca nu existau celulare sa o pot suna rapid. Acasa nu aveam fix. Nici ea nu avea. Am ascultat de indemn si m-am hotarit sa merg, orice ar fi. Bun, dar nu puteam sa merg fara un motiv anume. Si am gasit unul. Oarecum hilar. Ea primea lapte de la servici, si uneori imi mai dadea, caci familia ei si ea nu erau prieteni cu laptele. Pe atunci, nu se gasea in magazine decat dimineata. Nu existau supermarketurile de acum. Fiind dupa-amiaza, motivul parea bun. Mai ales ca mama mea adusese spanac, eu stateam cu bunica mea, si ei ii placea sa puna lapte in mincarea de spanac, iesea mai bun asa, era mincarea mea preferata. Fara lapte, acasa nu aveam lapte, trebuia sa astept pana a doua zi ca sa maninc spanacul happy. Ei bine, am mers la ea. Normal ca m-a intrebat de ce am mers. I-am zis motivul aparent, dupa care ea a zimbit, si m-a intrebat: "Doar pentru asta ai venit?", si atunci i-am spus adevarul despre indemnul ce il primisem in inima. Si ea mi-a zis ca primise mai mult lapte, si cum ai ei nu consumau, fiind vara, s-ar fi stricat. Si s-a pus sa se roage ca bunul Dumnezeu sa ma trimita, stiind ca imi place laptele, ca sa mi-l dea. Si a functionat. Telefonul fara fir. Mult inaintea celularelor. happy

| Gligore2000 a răspuns:

In cazul in care exista nu are nicio legatura cu Biblia.

| Whateverrr a răspuns:

Faptul ca majoritatea oamenilor nu cred in Dumnezeu sau il resping, nu ar trebui sa te descurajeze, pentru ca exact asta spune si Biblia: calea care duce in rai este stramta.
Cat despre Dumnezeu, da, exista! Faptul ca noi alegem sa credem sau nu in El, asta nu influenteaza adevarul. Dovezi sunt multe care sustin acest adevar.
In primul rand, intreaga Sa creatie arata catre Dumnezeu, prin perfectiunea sa. Trebuie sa fie un designer in spatele tuturor lucrurilor.
In al doilea rand, intamplarile biblice au fost atestate istoric si daca analizezi tot ce scrie, poti vedea ca este corect totul, ca nu exista contraziceri desi au participat multi oameni la scrierea ei.
In al treilea rand, exista argumente logice pentru existenta lui Dumnezeu, de genul ca nu se poate crea ceva din nimic.
In al patrulea rand, poti vedea puterea lui Dumnezeu prin vietile transformate a atator persoane care s-au pocait, dar si marturii si experiente personale diverse.

Multi oameni aleg sa traiasca in indiferenta sau "agnosticism" pentru ca le e teama sa vina la lumina, caci daca Dumnezeu este real, li se va pune in fata adevarul ca sunt pacatosi si ca au nevoie de pocainta. Si asta este incomod. Pasul spre pocainta poate parea dificil, dar daca privesti in perspectiva, vesnicia este mult mai importanta decat scurta viata de pe Pamant.

Iti recomand sa citesti Noul Testament si sa cauti raspunsurile pe care le cauti, ca sa te lamuresti singura de aceste lucruri. happy

| LyVa a răspuns:

Dovada 1. De boboteaza raul Iordan isi schimba cursul ( inapoi ). Vezi video pe Youtube.
Dovada 2. Lumina Sfanta din Mormantulul Mantuitorului ( in ziua de Inviere), nu este una materiala ( este de natura Dumnezeiasca, deoarece expusa pe fata timp de 60 secunde, nu ia foc). A se vedea filme pe Youtube care atesta veridicitatea celor scrise.
Dovada 3. Sfintii canonizati. Exista oameni care ii cunosc, care au facut ( fac) minuni. Exista documente care ateste ca au trait ( certificate de nastere, de deces). Sunt si in viata. Ei cunosc chiar si gandurile oamenilor, pot face minuni. Cauta asemenea sfinti si vei intelege ce viata duc ei.
Exista documente ce dovedesc faptul ca Fecioara Maria s-a nascut, a trait, a nascut pe Fiul Ei ( cauta, descopera, cerceteaza) + apostolii.