| AgacheDavid14 a întrebat:

Va rog frumos, ajutati-ma! Eu sunt in clasa a7a,iar eu vreau sa dau la Seminar,dar parintii mei nu sunt de acord.Ei imi spun ca preotia nu este asa cum cred eu,ei zic ca unii preoti mor de foame,desi eu nu prea cred asta, si imi mai spun sa imi iese din cap asta.Va rog,ajutati-ma,ce sa fac,sa ii conving,ce sa zic ca sa fie de acord,va rog ajutati-ma,imi doresc astasa foarte mult.
Va rog, ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La preotie esti chemat de Dumnezeu, nu e ceva la care ajungi printr-un examen de absolvire, fie a unui liceu teologic sau a unei facultati de teologie. Multi sunt teologi, dar nu sunt preoti; multi sunt absolventi de liceu teologic, dar nu preoti. preotia este o stare si o chemare harica dintr-o ierarhie - arhiereu, preot, diacon -, dar este si o stare de jertfa, dupa modelul hristic. Hristos este Arhiereu in veac, dar este si Mielul lui Dumnezeu care ridica pacatul lumii.
Pentru rugaciunile tale, studiul duhovnicesc, curatia trupeasca si sufleteasca, Dumnezeu te poate chema la preotie, dar nu este sigur.
Dar ce-ti doresti tu este un lucru foarte bun, caci nu este putin sa-si lucreze Dumnezeu Cel nevazut prin mana ta si prin gura ta Sfintele Sale Taine, caci preotul sfinteste si iarta pacatele in numele lui Dumnezeu si este chemat de Biserica, alaturi de episcop sa invete credinta dreapta apostolica, adica Ortodoxia.
Caci, "cum vom propovadui, daca nu vom fi trimisi?" (Romani 10, 15).
Nu e putin lucru ca la rugaciunile preotului, painea si vinul sa fie prefacute de Sfantul Duh, la Epicleza, in Sfantul Trup si Preacuratul Sange ale Domnului Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu.
E chiar cel mai mare lucru, ca preot, cred, sa impartasesti pe credinciosii ortodocsi cu Dumnezeu-Omul, ca toti sa fie una si altoiti in El si sa aiba viata vesnica.
"Cel ce are pe Fiul, are viata; cel ce nu are pe Fiul lui Dumnezeu, nu are viata." (1 Ioan 5, 10)

| AgacheDavid14 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns.Ai mare dreptate.Inainte,de fiecare data cand era vorba sa merg la Biserica imi era o lene, si ma si plangeam, dar am inceput sa ma schimb si sa ma rog continuu, si sa stiu mai bine ce e credinta si Dragostea fata de Dumnezeu.Nu stiu daca este o chemare de la Dumnezeu ca eu sa ma fac Preot, dar pe mine ma bucura si sunt incantat de Preotie, pentru ca eu unul, a fi preot nu e chiar asa de greu.

19 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Teologie poti sa faci si la 50 ani. Acum asculta de parinti.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Cica popi mor de foame, e buna asta. rolling on the floor

| AgacheDavid14 explică (pentru SG1995):

Ce de ras este?

| SG1995 a răspuns (pentru AgacheDavid14):

Au mertane ai vile, nu platesc taxe si ai tai le duce grija. rolling on the floor

| Stavi_Alex_1987 a răspuns (pentru SG1995):

Sunt cazuri si cazuri. stiu preoti vai si amar prin unele sate uitate de lume care inca au caruțe. Dar noi judecam si judecam pana nu mai putem.

| SG1995 a răspuns (pentru Stavi_Alex_1987):

Da, doar ca astfel cazuri sunt rarisme.

| mentholinks a răspuns:

Esti inca un copil care habar n-are pe ce lume traieste si cu ce se mananca religia. Asculta de parintii tai, nu-ti distruge viata.

| AgacheDavid14 explică (pentru mentholinks):

Dar eu vreau foarte mult asta sad, oricum, multumesc mult pentru faptul ca ai raspuns!

| mentholinks a răspuns (pentru AgacheDavid14):

De ce vrei foarte mult?

| AgacheDavid14 explică (pentru mentholinks):

Pentru ca asta imi doresc cu adevarat sa fac.Pentru mine a fost ca o bataie din degete cand a inceput sa imi placa.

| xerxes1 a răspuns:

Cunosc un preot care a terminat o facultate si dupa aceea dat la teologie.
Nu este nicio graba.
Pe Dumnezeu tot acolo o sa-l gasesti.
Nu tot ce zboara se mananca, mai ai multe de invatat.
Preotii nu sunt sfinti, sunt oameni cu calitati si defecte.

| AgacheDavid14 explică (pentru xerxes1):

Multumesc de raspuns!

| xerxes1 a răspuns (pentru AgacheDavid14):

Eu in clasa a 7-a am citit Biblia pentru credinciosi si necredinciosi:
https://tuxdoc.com/......lavski_pdf

Nimeni nu iti spune mai bine cum stau lucrurile decat rusul care a scris cartea asta.

| Stavi_Alex_1987 a răspuns:

Intreaba preotul de care apartii. Dar iti va spune sa-ti asculti parintii. Si bine o sa zica! Daca e sa ajungi preot, o sa ajungi, daca nu, nu happy Nu te stresa acum pe tema asta

| AgacheDavid14 explică (pentru Stavi_Alex_1987):

Multumes mult pentru ca mi-ai raspuns!

| Sigfrid a răspuns:

Mai ai timp de trait, prietene. Cine stie cum iti schimbi credintele pana la adolescenta.
Du-te mai bine pe moment la cateheza.