| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Zilele astea eu si sora mea am fost invitati de o prietena la botezul ei. Problema este ca prietena noastra e baptista si noi catolici si habar n-avem cum ar trebui sa ne comportam la un astfel de eveniment. Trebuie sa ne imbracam intr-un anumit fel, sa ii ducem un cadou etc? Cum decurge de obicei un botez baptist?

Răspuns Câştigător
| IonutP22 a răspuns:

Salutare.
Eu cred ca este foarte dragut din partea voastra ca v-ati gandit sa ii cumparati ceva pentru un astfel de eveniment, care pentru ea este cu siguranta semnificativ. Deoarece ea este fata ii puteti lua un buchet de flori si o felicitare, sau o cutie cu bomboane care ii plac ei daca o cunoasteti mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru IonutP22):

Multumesc de raspuns! Cred ca o sa ii luam un buchet de flori. Mi se pare un cadou frumos si destul de modest ca sa nu fie prea mult.

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cel mai sănătos e să vă intrebați prietena despre obiceiurile astea

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Asta ma gandeam si eu sa facem dar sora mea crede ca e aiurea sa o intrebam pe prietena noastra daca sa ii luam un cadou sau nu.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

La botez - unde mânânci și bei - și feliciți familia pentru noul născut, nu mergi cu mâna in buzunar.

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Nu este botezul unui copil. Am mentionat si in intrebare ca este o prietena baptista, iar la ei botezul se face cand esti adolescent/adult.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci nu vă dă nici de mâncare nici de băut? adică vă ține pe uscat?

| T0T a răspuns:

Eu nu m-aș duce. Oamenii ăștia sunt închiși la minte. Dacă le dai prezervative o iau în nume de rău.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Nu pot vorbi in numele tuturor dar prietena noastra si restul oamenilor baptisti pe care ii cunosc nu sunt deloc asa cum spui tu. Sunt oameni normali, deschisi la minte si intelegatori, care merg la biserica si cred in Dumnezeu. Nu m-au judecat niciodata pentru nimic. Plus ca din cate stiu eu biserica la care merge prietena mea nu condamna contraceptia.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

În Biblie este condamnată contracepția. Ei în ce carte cred?

| milan9 a răspuns:

Daca trebuie sa va imbracati intr-un anumit fel? Iertare ca spun, dar cel mai potrivit ar fi sa va imbracati in negru... E un eveniment trist. Unul prin care prietena ta se dezice de Biserica, singurul loc lasat de Fiul lui Dumnezeu pentru lucrarea harului.,, ...luati aminte de voi insiva si de toata turma, intru care Duhul Sfant v-a pus pe voi episcopi, ca sa pastrati Biserica (una) lui Dumnezeu, pe care a castigat-o cu insusi sangele Sau. (Fapte. 20, 2).
PRETUL pentru ea aratat mai sus arata ca in afara de Biserica, celelalalte mii si mii de secte sunt pe contasens.

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Nu inteleg despre ce vorbesti. Eu respect toate religiile si nu mi se pare nimic trist legat de faptul ca prietena noastra doreste sa se boteze in religia baptista. Este o decizie pe care a facut-o singura, fiind un adult inteligent si cred ca ea stie cel mai bine ce religie doreste sa urmeze, nu este treaba mea. Eu doar vreau sa o sustin in aceasta zi importanta pentru ea, de aia am si pus intrebarea de mai sus. Fiecare crede ca religia lui proprie este mai presus, iar eu nu consider ca asta este corect pentru ca nu avem nicio dovada ca una e buna si celelalte rele. Mai incetati cu rivalitatea asta intre culte, atat timp cat sunteti oameni buni nu cred ca ii pasa nimanui si nici lui Dumnezeu la ce biserica mergeti.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Numai creştinismul are vreo 39000 de culte, secte gresite si fiecare cuprinde teorii ce le exclud pe celelalte.
Nu Dumnezeu a lasat cele aproape 40000 de versiuni. Si avem toate motivele sa credem ca pe Dumnezeu Il intereseaza ce si cum credem:,, să păstraţi Biserica (la singular) lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28
Adica in mod logic Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor.

| Andreidașchevici112 a răspuns:

#respect