| AnonimPeViata a întrebat:

Salutare, am ieșit de câteva ori cu o fata penticostala, la a 4 întâlnire am făcut sex. După cam o săptămâna ea imi zice ca s-a rugat de ceva vreme sa ii arate Dumnezeu pe viitorul ei soț și s-a visat cu altcineva, nu cu mine. Ce înseamnă asta? Așa merge treaba cu fetele de religia asta? După ce s-a mai culcat cu mine atunci?

19 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca a facut sex de la a patra intalnire, ma indoiesc ca era crestina, ca era penticostala. Crestinismul presupune abstinenta pana la casatorie, si sexul facut inainte e considerat a fi foarte grav.
Nu zic ca nu sunt persoane ce cad in pacatul asta, dar nu cred ca se intampla asa usor, abia dupa trei intilniri.

| ania a răspuns:

S fost o mare greseala ca a acceptat sa faca sex inainte de cadatorie.

| Mayhem666 a răspuns (pentru ania):

Da, daca inca mai eram in secolul 17.

| ania a răspuns (pentru Mayhem666):

Poruncile Creatorului sunt valabile pentru toste secolele.Bolile cu transmiere sexuala sunt pedeapsa lui pentru cine ii incalca poruncile.
" fiindca nu L - au proslavit ca Dumnezeu nici nu i-au multumit ci s-ai dedat la ganduri desarte si inima lor fara pricepetre s-avintunecat, Dumnezeu i - a lasat prada necuratiei, sa isi urmeze poftele inimilor lor, asa ca isi necinstesc singuri trupurile...si au primit in ei insisi plata cuvenita pentru ratacirea lor.( Romani 1)

| Mayhem666 a răspuns (pentru ania):

Adica cu alte cuvinte, Dumnezeul tau se razbuna pe toti cei care nu fac ce vrea el. Halal zeu. Nu trebuia el sa fie iubirea si perfectiunea intruchipata? De ce are trasaturi umane cum ar fi razbunarea? Aceste trasaturi tipic umane nu ar fi trebuit sa existe intr-un zeu.

P.S. Nu toti care fac sex inainte de casatorie contacteaza boli cu transmitere sexuala.
Iar altii contacteaza boala de la partener, chiar si dupa casatorie, chiar daca partenerul nu a avut contact sexual, si a primit boala de la parintii sai care o aveau inainte.
Cu ce a gresit un om care a avut sex dupa casatorie si a primit boala de la partenerul sau care o avea de la parintii care au primit-o intr-un alt mod?

Chiar nu iti vad logica, sincer.

| anonimg a răspuns (pentru Mayhem666):

"Chiar nu iti vad logica, sincer."
În toate lucrurile există o logică, chiar dacă nu o vedem.
Și Dumnezeu are logica Lui și este chiar mai înaltă, mai sfântă decât a oamenilor.
Și ca să răspund la subiect, creștinismul de astăzi nu mai este ce a fost. Creștinismul este atacat foarte mult de secularism. Acesta este mai periculos decât moartea pe rug. Pentru că atunci când credința unui om este atacată direct, omul fuge direct la Dumnezeu, și credința îi crește.
Dar cu secularismul, cu condiții de trai confortabile, sau punând pe primul loc nevoile trupești, credința se slăbește.
În felul acesta se ajunge ca cei credincioși să își calce principiile, și fata în cauză s-a depărtat de Dumnezeu pentru un timp tot așa cum și Eva s-a depărtat de Adam și a fost ispitită.

AnonimPeViata a întrebat: "De ce s-a mai culcat cu mine atunci?"
Asta este o întrebare fără rost. Sexul este o ispită pentru orice om, indiferent că implică o relație sau nu.
Nu fac parte din această religie, dar știu cum gândește fata respectivă. Sunt două motive pentru care ea ți-a spus că a visat pe altcineva:
-vrea să se despartă de tine pentru că nu vrea să continue să trăiască în păcatul preacurviei;
-penticostalii se i-au după tot felul de vise, vedenii și voci care poate n-au nicio legătură cu Dumnezeu.
O relație serioasă depinde 90% ca bărbatul să caute o relație serioasă. Dacă o relație nu este serioasă, vina aparține bărbatului în proporție de 90%, deoarece femeia este întotdeauna un vas mai slab; și asta o știm cu toții.
Tu caută pe cineva din religia și confesiunea ta, ca să nu existe probleme în modul de închinare față de Dumnezeu. Asta dacă vrei o relație serioasă. Altfel, orice om poate să facă și să trăiască cum vrea, dar nu va scăpa de consecințele alegerilor sale.

| fllu07 a răspuns (pentru ania):

Interesant. Iacov 1:13-15 spune că Dumnezeu nu îi încearcă pe oameni. Iov, în marile lui chinuri, în 34:10 spune clar: "Departe de adevăratul Dumnezeu să facă ce este rău, de Cel Atotputernic să facă ce este nedrept!"
Deci cum e, ne pedepsește Dumnezeu sau nu?

| fllu07 a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu încerca să găsești logică în cultul penticostal. Nu există. Cand nu mai este nicio portiță pentru dres busuiocul, ți se aruncă un: "tainele Domnului" si salutări.

| AnonimPeViata explică (pentru fllu07):

De asta zic și eu, nu are logica. Partea cu sexul a pornit de la ea, adică cine rezista când o fata se dezbracă total ai sare pe tine?

| AnonimPeViata explică (pentru anonimg):

Eh i-am zis ca vreau ceva serios, treaba cu sexul a fost ideea ei. Da mi-a zis ca s-a depărtat de Domnul dar in fosta relație. Și eu ma închin la Dumnezeu cum face și ea. Chiar dacă suntem religii diferite. Da știu ca se ia după vise și după vedenii, știu cât de cât cu ce se mănâncă confesiunea ei pentru ca am in familie. Dar treaba este ca nu am fost nici măcar împreuna doar am vorbit, maxim o săptămâna.

| cristi202 a răspuns (pentru fllu07):

Nu Dumnezeu ne pedepseste. Ce facem se intoarce impotriva noastra. Ce semanam, aceea vom secera.

| cristi202 a răspuns (pentru AnonimPeViata):

Daca a pornit de la ea, uita ca e credincioasa. E ca religie, cum multi sunt ortodocsi, si stau beti prin santuri, fara sa reflecte cu nimic viata lor religia lor, nu ca stil de viata.

| sierra1 a răspuns:

"sa ii arate Dumnezeu pe viitorul ei soț, și s-a visat cu altcineva, nu cu mine. Ce înseamnă asta? "

cu alte cuvinte ți-a dat papucii (sau urmează)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, cam așa merge. Soro ( ei își spun frate și soră) trupul meu te dorește.

| Mayhem666 a răspuns:

E sarita de pe fix, fata.

| BBJHHRUGs a răspuns:

Parca era devotata lui Dumnezeu, nu sexului. De ce s-a mai culcat cu tine? A uitat sa faca rugaciuni de iertare ca s-a culcat cu tine. Aminteste-i tu! Concluzia mea este ca in religia ei se practica prostitutia, adica culca-te cu cine vrei ca o te casatoresti cu altcineva.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

1. Ce conteazã din ce cult este?!
2. De ce-ar fi obligatã chiar și o credincioasã sã continue relația cu un frustrat, care mai e și neserios pe deasupra?
3.De ce schimbi varianta acestei povești la fiecare postare?

| C0STEL22 a răspuns:

Cred ca nu a fost multumita de prestatie.

| AnonimPeViata explică (pentru C0STEL22):

Eu zic ca a fost ca ma complimentat