| anonim_4396 a întrebat:

Salutare... Am o problema deci pur si simplu nu pot crede in Dumnezeu si mai degraba cred in zei sau in satanism adica se potrivesc perfect cu mine cele 2 genuri... Daca cred in zei sau satanism este rau pentru religia Crestina Ortodoxa nu? Si daca da de unde pot face rost de dovezi ca exista Dumnezeu (fara biblie ca poate fi scrisa doar de un singur om si voi sa credeti ca a fost scrisa de nu stiu cine.) Multumesc!

Răspuns Câştigător
| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Asta mi-am spus-o si eu.cand voi vedea acele dovezi precum d-zeu exista imi voi dedica restul vietii lui dar pana atunci o sa cred doar in mine! asta cu pedepsitul de catre d-zeu daca faci ceva rau este o porcarie! ai vazut tu vreun exemplu in viata de zi cu zi la vreo persoana care sa fi fost pedepsit intr-adevar de d-zeu? d-zeu nu te pedespeste ci insasi propriu tau destin se ocupa sa platesti pentru tot ce ai facut gresit.eu iti recomand o carte si dupa aia mai vrb.cartea se numeste atacul psi-ovidiu dragos argesanu. citeste-o cu atentie si vei gasi in ea multe raspunsuri la intrebarile pe care le ai.

22 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Lasă satanismul și alte tâmpenii, dacă crezi în satana din start crezi și în Dumnezeu.
Nu crezi în dumnezeu te faci ateu, nimic mai simplu...

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Tu sti ca a cere dovezi ca exista d-zeu e cam acelasi lucru ca si cand ai cere cuiva sa numere pana la infinit, nu?

| iEmonel a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Chuck Norris a facut asta. laughing

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru iEmonel):

Serios?
Cand?
Imi zici si mie ce numar este inainte de infinit?hee hee

| iEmonel a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Serios.
Candva
Inainte de infinit e n.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru iEmonel):

Nu gulumesti?
Cand candva?
Care n?

| KlaraWeiss a răspuns:

Bine ti-a spus Stella2020. Un mare duhovnic din Muntele Athos l-a sfatuit pe un om care nu credea in Dumnezeu, dar care era interesat sa afle adevarul daca Dumnezeu exista sau nu (deci nu era nepasator si vroia sa creada) sa se roage cat mai mult, cu inima sincera, cu cuvintele lui, nu din carti. Pur si simplu, sa vorbeasca prin rugaciune mereu cu Dumnezeu, sa ii spuna chiar "Doamne, eu nu prea cred in Tine, ajuta-ma sa cred". Dovezi? Dumnezeu se descopera singur celor care il cauta cu inima curata. Citeste carti in care se vorbeste de Dumnezeu. Iti recomand Patericul egiptean (NU Polirom, ci editura Reinvierea de la Alba Iulia).

Apache
| Apache a răspuns:

Sa vrei sa crezi cu ardoare in ceva denota disperare...

| Rapunzell a răspuns:

Cine vrei sa te convinga pe tine de toate cate le vrei daca tu din start nu accepti biblia (Cuvantul uli Dumnezeu)?

| Maidanezul a răspuns:

Leacul tau nu este pe aici din cite vad.De ce nu dai o fuga la @SatanFamily si te lamuresc ei cum sta treaba. Sfatul meu daca te duci la ei sa ai la indemina si masca de gaze ca au la cazan fasole fiarta in zmoala si trazneste pe acolo de ramii lat.
Uite ce spui in intelepciunea ta "fara biblie ca poate fi scrisa doar de un singur om ".Sa nu zici ca tu esti acela ca nu te mai pot verifica, O sa zici de ce? Re ca vine sfirsitul lumii si tu nu ai reusit sa scrii 2 pagini, Te vei intreba dar de ce, Re uite aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Analfabetism_funcțional

| mgtow a răspuns:

Daca crezi in satanism e rau pentru ca Dumnezeu te pedepseste, normal ca exista doar el e creatorul universului, pamantului, naturii si a rasei umane.

| KodrutZ a răspuns:

Crede in ce vrei, atita vreme cit esti ok cu cei din jur si nu lasi credinta sa iti influenteze negativ comportamentul, e fix egal cu 0 daca crezi in mos craciun, dumniedzau sau zina maseluta!

| CobraLeon a răspuns:

Cum adica in zei? Dumnezeu este tot un zeu => dumneZEU.

| DorelSudoru a răspuns:

Prost

| вèiiiвiii a răspuns:

Sf Grigorie de Nazianz:

" Profesorul de teologie, spune el, trebuie mai intai sa practice virtutea. A doua cuvantare se ocupa cu theologia, in sensul strict al cuvantului, dezvoltand temele cheie ale acesteia: existenta, natura si atributele lui Dumnezeu, in masura in care ele pot fi cunoscute si definite, caci Dumnezeu nu poate fi cunoscut pe cale rationala (impotriva lui Eunomiu). Despre Dumnezeu se poate cunoaste cu certitudine ca El exista, dar ce este El in Sine insusi, depaseste posibilitatea noastra de cunoastere.

De aceea, in timp ce II vede pe Dumnezeu, teologul nu poate exprima natura Lui in cuvinte si nici sa o inteleaga. Chiar inteligentele superioare ale ingerilor nu il pot cunoaste pe Dumnezeu in Sine. Existenta lui Dumnezeu poate fi dovedita cel mai bine prin intermediul lumii create. De aici putem sti ca exista o cauza creatoare si pronietoare, asa cum sunetul unui instrument da marturie despre existenta celui care l-a facut si a celui care canta. Ca Dumnezeu exista, putem sti, dar ce este El, care este natura Lui, unde este si unde a fost inainte de intemeierea lumii, acest lucru depaseste posibilitatea noastra de cunoastere. Infinitul nu poate fi definit, ii putem da doar atribute negative, fiindca natura esentei divine este dincolo de intelegerea umana.

Cauza inabilitatii noastre de a-L cunoaste pe Dumnezeu rezida in unirea sufletului cu trupul, acesta din urma impiedicand sufletul sa se ridice peste lucrurile sensibile, in profunda lui milostivire fata de slabiciunea noastra, Dumnezeu se numeste pe Sine in Sfanta Scriptura, cu nume din lumea sensibila. Teologul poate folosi aceste numiri ca trepte spre cunoasterea adevarata a lui Dumnezeu.

Filosofarea despre Dumnezeu, sustine Sf. Grigorie, nu apartine tuturor, "ci celor ce s-au straduit si au fost invatati in contemplatie si, inainte de aceasta, celor ce au fost curatiti in suflet si in trup, sau cel putin se curatesc intr-o anumita masura" (Cuv. 1, 3), iar ea se face intre anumite limite, incepand cu cele ce ne sunt apropiate si in masura in care ascultatorul este deprins sa le inteleaga si are puterea de a face aceasta. Pe Dumnezeu trebuie sa-L pomenim mai des decat respiram, potrivit cuvantului: "sa se cugete ziua si noaptea" (Psalmul l, 2) si "sa se binecuvinteze Domnul in toata vremea" (Psalmul 33, 1), insa totusi cu precautie si nu oriunde si oricand, intrucat "orice lucru isi are vremea lui" (Ecclesiast 3, 1).

Cat priveste cunoasterea lui Dumnezeu, Sf. Grigorie se inscrie pe linia marilor capadocieni. Legea naturii si privirea noastra asupra lumii ne dezvaluie ca Dumnezeu exista si ca este cauza facatoare si sustinatoare a intregii creatii (Cuv. 2, 6). Privirea, indreptandu-se spre cele vazute si armonios stabilite si tot- odata in miscare si miscate si purtate in chip nemiscat, deduce din cele vazute si astfel randuite pe Autorul lor. Nimeni insa nu stie ce este Dumnezeu in natura si in fiinta sa. Acestea vor fi cunoscute cand mintea si ratiunea se vor uni cu ceea ce le este inrudit, iar chipul se va urca spre arhetipul spre care tanjeste (Cuv. 2, 17). La inceputul teologiei trebuie sa il punem pe Tatal, pe Fiul si pe Sfantul Duh; intaiul sa ne fie binevoitor, al Doilea sa ne ajute, iar al Treilea sa ne inspire sau, mai bine zis, sa ne arate din unica dumnezeire luminarea cea una, distincta in chip unitar, unita in chip distinct. "

Fundabatting eyelashes?

| JajaAliensHere a răspuns:

Wow. Meh, sa-ti zic ceva... Atunci cand crezi in satanism, inseamna ca stii si de existenta Lui Dumnezeu.

| chokingvictim a răspuns:

1.dumnezeu e zeu
2.fiind satanist crezi in dumnezeu ca satan facce parte din aceeasi mitologie
3.biblia(c putin geneza) nu e deloc originala si nu este scrisa de o singura persoana, cum sa zici asa ceva? ai citit-o?
4.sunt ateu

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Multumesc pentru fundita si imi pare bine ca am putut sa iti fiu de ajutor...

| Cristianne a răspuns:

Da băăăi,e rău. Când mori,nici dracu' nu te mai primește, și o să îți petreci toată moartea între două uși, aia a raiului și a iadului.Nici măcar scaun n-ai.straight face

| 84738493 a răspuns:

Uite...Incearca sa te inchini seara inainte de culcare sau macar sa faci o cruce... Daca sa spui rugaciunea "Tatal Nostru" e prea mult.Stii de unde vine dorinta asta de a nu crede in D-zeu ci in zei? De la Satan.Incearca sa faci ce am spus mai sus si sunt sigura ca vei crede.Sau daca nici asa, du-te la un preot, impartaseste-te si spovedeste-te. Sper ca te-am ajutat.

| ioana4i a răspuns:

Daca asa simti tu nu este nimic gresit. Fiecare crede in ce vrea. Dar gandeste-te bine pentru ca faza asta cu satanismul este poate doar ceva trecator, adica foarte multi adolescenti cred in chestile astea doar pentru ca ei cred ca este ceva "la moda". O sa te convingi ca exista Dumnezeu cand o sa treci prin momente grele.

| wh3st a răspuns:

Dati o palma ****.