| h379m3973423 a întrebat:

Salutare,
Dacă a curvi este păcat, de ce Dumnezeu a făcut copil cu o femeie logodită?

P.S. După ce se logodeau cei doi, bărbatul se ducea la casa tatălui său să-și facă o casă pentru el și soția sa, după ce termina venea să-și ia nevasta, iar femeia era îmbrăcată într-o haină specială să arate că este logodită ca ceilalți bărbați să vadă și să nu-și piardă timpul cerând-o de nevastă. Cu alte cuvinte erau ca și soț și soție, dar la distanță.

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

A preacurvi inseamna a face sex cu sotul sau sotia altuia. Dumnezeu nu a facut sex cu Maria ci a facut o minune de creatie, a doua persoana a Trimii a ales sa devina si materie. Dumnezeu a vrut ca sa aiba copilul Iisus un tata pamantesc credincios si evlavios ca Iosif.

| h379m3973423 explică (pentru ania):

Dacă Maria a făcut copil cu Dumnezeu nu înseamnă că a curvit/preacurvit?
Dumnezeu putea să-și ia de nevastă o femeie(cum s-a întâmplat în gen 6 între persoane angelice și oameni) și să facă un copil. Dar a făcut copil cu logodnica lui Iosif, deci într-o manieră imorală.

Ai spus că a vrut ca să aibă un tată pământesc, atunci sufletul Domnului Isus putea fi în primul lor născut.

Spui că nu a făcut sex cu Maria, dar nu degeaba scrie că a umbrit-o. O femeie nu poate face un băiat prin ea însăși(Dumnezeu să facă o minune și femeia singură să înceapă evoluția unui copil) pentru că ea are cromozomi XX, este nevoie de codul genetic unui bărbat.
Nu spun neapărat că a făcut sex cu ea, dar a însămânțat-o. Altfel putea să facă un copil din pământul de lângă ea și să i-l pună în brațe...

Deci?

| ania a răspuns (pentru h379m3973423):

Pentru curvie sunt necesare doua persoane materiale, Dumnezeu nu s-a materializat inainte de conceperea lui Iisus ca atunci nu trimutea ingerul sa o avertizeze sa nu se sperie cand va constata ca va creste un copil in uerul ei.

| h379m3973423 explică (pentru ania):

Spui că Dumnezeu nu s-a materializat. În primul rând dacă Dumnezeu venea, așa cum este El, tot pământul murea. Psalmi 97:4, 5 și sunt multe alte versete care indică asta.
În al doilea rând El emană lumină, și nu orice lumină ca de licurici(laughing) ci o lumină puternică, ca soarele(Matei 17:2). Pune o flacără lângă perete să vezi dacă face umbră. Ei bine în Matei scrie că a umbrit-o și repet: nu degeaba scrie asta, doar așa... să mai umple golurile din pagină.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă a curvi este păcat.
De unde ai scos asta? Ce se ascunde sub această lege? La asta te-ai gândit, cine a decis așa și de ce?
Pornește de la această analiză și apoi continuă cu - atunci de ce...