| Johnnydpp a întrebat:

Salutare! Întrebarea este celor care știu cazuri sau dacă au auzit fapte de genu. Eu la anul termin o facultate care nu are treabă cu teologia. Urmează sa ma înscriu la teologie. Vreau din tot sufletul sa slujesc la Sfântul altar ca preot. As opta sa ma duc la IPS Calinic la Suceava ca mi se pare mai deschis omul. Am un prieten care are un coleg în anul întâi la teologie și el(colegul) ca și mirean s-a dus la IPS calinic și în două săptămâni l-a făcut ieromonah(preot călugăr). M-aș duce și eu sa vad dacă am aceeași soartă. Am încredere în toată ființa mea ca pot sa ma descurc. Aveți idee dacă șansele sunt mari? Sau dacă îl cunoașteți cât de cât pe IPS îmi puteți da detalii?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De obicei se merge acolo cu o recomandare. Dacă fecventezi o biserică, roagă pe preot să îți dea o recomandare în scris.

| anonimg a răspuns:

Mai înainte de toate citește cartea "Hristos Lumina lumii". O găsești gratuit în aplicația EGW Writings 2 din Magazin play.

| AndreiK33 a răspuns:

Avand in vedere ca Vechiul Testament a fost imprumutat de la evrei unde este povestea razboaielor purtate de ei si de asa zisul lor zeu razboinic YHWH, iar Noul Testament este doar o poveste la fel ca Harap Alb iti doresc mult succes.