| Ateistu a întrebat:

Salutare TPU
Care este treaba cu illuminati?
Am vazut ca simbolurile oculte sunt in biserici,in muzica, in filme si chiar in desne
Am mai vazut pe youtube ca acele simboluri apartin societatiilor oculte
ce este cu ele de ce peste tot numai semne oculte?

8 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Nu exista illuminati. Oricine crede in ei e paranoic.Nu spun ca nu au existat, dar daca inca mai existau crezi ca am fi auzit de ei?

| milan9 a răspuns:

Ochiul este simbol universal valabil. Este doar o metafora, o sugestie ce trimite spre atotcunoasterea divina.
Illuminati l-au preluat si ei la randul lor. Nu ei l-au inventat, tot la fel cum n-au inventat ei "ochiul" ca organ vizual.

| sublime89 a răspuns:

Treaba cu illuminati e ca oamenii vor sa creada in senzational, iar atunci cand nu il au, il inventeaza.

| Blamely a răspuns:

E o teorie a conspirației și cred că am repetat asta de 50 de ori doar pe TPU. Nimic real, nu există.

| Cryssbest a răspuns:

Intrebarea ta e cam prea vaga pentru un raspuns clar. Asa ca o sa o iau treptat. Illuminati au aparut la data de 1 mai 1776 in Bavaria. Cat despre societatile oculte, acestea ne controleaza de cand lumea. Pare greu de crezut, dar asta e adevarul! Grupul Bilderberg, Comisia Trilaterala, organizatia Skull&Bones, Ordinul Iezuitilor, ca sa dau numai cateva nume. Ei detin puterea si ne "aburesc", ca sa zic asa. Ei aleg cine va fi presedintele unei tari, de pilda pana la cine sa moara - figuri publice indragite care aparent isi pierd viata intr-un "accident". Cat despre biserica, asta a fost mereu mana-n mana cu politicul. Si, cum totul e politic, dictat de profit si interese...

| sabinabujor2 a răspuns:

Deci am avut si eu nebunia asta cu illuminati,si am gasit multe raspunsuri la ce cautam,dar nu am inteles ceva... ochiul cu triunghi si bla bla bla l-am vazut intr-o carte despre univers,care era in germana, si nu am inteles prea multe, dar cineva mi-a zis ca e tot ce se poate vedea din universul stiut si inca ceva...dup-aia am vazut nu stiu ce pe net cu ochiul lui Lucifer, iar mai apoi am vazut intr-o icoana cu Iisus si nu mai stiu cine stand pe un norisor cu ingerasi sub ei, iar tipul cu barba alba de langa Iisus avea capul incadrat intr-un triunghi.Deci pana la urma CE E CU OCHIUL ALA SI CU TRIUNGHIUL, CA EU NU MAI INTELEG NIMIC!?