| Ady9021 a întrebat:

Zilele acestea mi-a fost adresata o intrebare ciudata si interesanta. Ce pacat este mai mare : masturbarea sau sexul inainte de casatorie? eu unul chiar n-am idee. voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| OctoberandApril a răspuns:

In religiile pagane se facea sex in templu pentru apropierea omului cu divinitatea.se considera ca orgasmul este momentul in care comunici cu divinitatea. evident crestinismul a indoctrinat oamenii ca placerea fizica e un maaare pacat.
daca esti crestin teoretic n-ar trebui nici macar sa te gandesti la asa ceva.dar. daca esti om normal nu numai ca le gandesti dar le si faci pe amandoua pentru ca simti nevoia si pentru. ca te fac sa te simti bine.asadar gandul e pacatul suprem dar poti sa nu te mai gandesti la astfel de lucruri si sa te bucuri de viata happy

| Ady9021 explică (pentru OctoberandApril):

Imi place cum gandesti.

27 răspunsuri:
| Trinitas a răspuns:

Daca Dumnezeu nu vroia sa te masturbezi iti facea mainile mai scurte. Si daca nu vroia nici sex premarital nu-l facea placut. Now STFU.

| Woodenpints91 a răspuns:

Adică,eu dacă vreau i-o trag uneia, trebuie ca mai întâi să-mi pună tinicheaua pe deget? Ce păcătos sunt.

| anonim4565 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Exact si tinicheaua pe deget nu e oo chestie religioasa dupa parerea mea nu-i vad rostul dar nu trebuie facuta nici una nici alta
Biblia spune "Plata pacatului este moartea"
cand spui pacat te gandesti la tot ce inseamna pacat
deci nu stiu daca e un pacat mai mare ca altul orice pacat oricat de mic ar parea aduce moartea
doar unu singur stiu ca e mai grav sa nu hulesti pe Duhul Sfant
intrebarea nu are sens

| Woodenpints91 a răspuns (pentru anonim4565):

Deci pot să i-o trag uneia şi dacă nu-mi e nevastă?

| anonim4565 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Asta ai inteles tu de aici?
am spus ca da trebuie asteptat pana la casatorie
]si am spus ca orice pacat e pacat si are consecionte grave
nu numai moartea fizica ci si cea spirituala
ma refeream la treaba cu tinicheaua (verigheta )ca nu prea are sens
nu e ceva religios sau ceva cu ce scrie biblia(parerea mea)
spunea un om ca tot una e sa bei otrava cu lingurita si bautu otravii cu galeata ca tot acelasi efect are
ma refer la pacat daca numa minti toata ziua ce diferenta e ca numa te droghezi toata ziua

| Woodenpints91 a răspuns (pentru anonim4565):

Încearcă să fii mai coerent că nu înţeleg nimic.

| anonim4565 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Amu ai inteles ultima parte?
sati mai explic odata mai coerent
scuze ca nu vb asa clar sa intelegi
ieri noapte am invatat ce e coerent
scuze

| Woodenpints91 a răspuns (pentru anonim4565):

Ok,dacă ai de gând să-mi răspunzi tot la fel de agramat, e mai bine să nu o faci. Oricum părerea ta nu contează. Nu ştii limba română, deci eşti o nulitate.

| anonim4565 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Nu ma supar scuze
sincer nu ma supar ca ma recunosc
am multe gafe in gramatica nu ca nu stiu gramatica ci pentru ca scriu mai repede si mai gresesc poate prea mult
corectare

Asta ai inteles tu de aici?
Am spus ca, da trebuie asteptat pana la casatorie
si am spus ca orice pacat e pacat si are consecionte grave
nu numai moartea fizica ci si cea spirituala
ma refeream la treaba cu tinicheaua (verigheta )ca nu prea are sens
nu e ceva religios sau ceva cu ce scrie biblia(parerea mea)
Spunea un om ca tot una e sa bei otrava cu lingurita si bautu otravii cu galeata ca tot acelasi efect are.
Ma refer la pacat daca numa minti toata ziua ce diferenta e ca numa te droghezi toata ziua?
Acum ai inteles?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru anonim4565):

Mai încearcă. Sau bagă subtitrare.

| anonim4565 a răspuns (pentru Woodenpints91):

La ce te referi

| n0matterman a răspuns:

Eu zic prostia. Tu?

| shadovv a răspuns:

Sexul inainte de casatorie deoarece implica pacatuirea a doua persoane.

| KodrutZ a răspuns:

Raspunsul e foarte simplu: nici una nu e pacat, pacat e sa astepti ca prostul si eventual sa mori asteptind. Pacat e sa lasi altii sa te influenteze comportamental, atita vreme cit modul tau de viata nu intra in contradictie cu legea.

| Vladuthz a răspuns:

Nici unul nu este pacat...nu mai fi copil, gandeste-te ca un adult si lasa tampeniile.

| anonim4565 a răspuns (pentru Vladuthz):

Nu mai spune asta
sunt pacate amandoua
gandeste ca un adult? imi pare rau daca adulti gandesc asa
dar nu toti gandesc

| Vladuthz a răspuns (pentru anonim4565):

Cum poate sa fie pacat asa ceva? Daca iti place de o femeie foarte mult, nu ai voie sa te simti bine cu ea doar pentru ca nu sunteti casatoriti? Asta este o prostie, trebuiue sa fii incuiat rau ca sa gandesti asa, pana la urma nu omori pe nimeni nu? Iar partea cu masturbatu, multi copii o fac fara sa le zica nimeni, descopera ei singuri, fara sa stie ca e pacat, asta ce inseamna? Ca o sa ajunga in iad? Masturbarea regulat ajuta foarte mult, iar sexul si mai mult. Prin sex activitatea creierului se sporeste, si grijile dispar. Adica gandesti mai bine si nu ai griji, pe intelesul tau. Trebuie sa fii de-a dreptul insuficient dezvoltat mintal ca sa afirmi ca aceste 2 lucruri sunt pacate.

| anonim4565 a răspuns (pentru Vladuthz):

19 Şi faptele firii pământeşti sunt cunoscute şi sunt acestea: preacurvia, curvia, necurăţia, desfrânarea,
1Cor 3.3; Efes 5.3; Col 3.5; Iac 3.14-15;
20 închinarea la idoli, vrăjitoria, vrăjbile, certurile, zavistiile, mâniile, neînţelegerile, dezbinările, certurile de partide,
21 pizmele, uciderile, beţiile, îmbuibările şi alte lucruri asemănătoare cu acestea. Vă spun mai dinainte, cum am mai spus, că cei ce fac astfel de lucruri nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu.
1Cor 6.9; Efes 5.5; Col 3.6; Apoc 22.15;
22 Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia,
Ioan 15.2; Efes 5.9; Col 3.12; Iac 3.17; Rom 15.14; 1Cor 13.7;
23 blândeţea, înfrânarea poftelor. Împotriva acestor lucruri nu este lege.
1Tim 1.9;
24 Cei ce sunt ai lui Hristos Isus şi-au răstignit firea pământească împreună cu patimile şi poftele ei.
Rom 6.6; Rom 13.14; Gal 2.20; 1Pet 2.11;
25 Dacă trăim prin Duhul, să şi umblăm prin Duhul.
Rom 8.4-5; Gal 5.16;
26 Să nu umblăm după o slavă deşartă, întărâtându-ne unii pe alţii şi pizmuindu-ne unii pe alţii

citeste asta si sa vezi ca e pacat

28 Dar Eu vă spun că oricine se uită la o femeie ca s-o poftească, a şi preacurvit cu ea în inima lui.
Iov 31.1; Prov 6.25; Gen 34.2; 2Sam 11.2;
29 Dacă deci ochiul tău cel drept te face să cazi în păcat, scoate-l şi leapădă-l de la tine; căci este spre folosul tău să piară unul din mădularele tale şi să nu-ţi fie aruncat tot trupul în gheenă.
Mat 18.8-9; Marc 9.43-47; Mat 19.12; Rom 8.13; 1Cor 9.27; Col 3.5;
30 Dacă mâna ta cea dreaptă te face să cazi în păcat, taie-o şi leapăd-o de la tine; căci este spre folosul tău să piară unul din mădularele tale şi să nu-ţi fie aruncat tot trupul în gheenă.

Dar Eu vă spun că oricine îşi va lăsa nevasta, afară numai de pricină de curvie, îi dă prilej să preacurvească; şi cine va lua de nevastă pe cea lăsată de bărbat preacurveşte.

| Vladuthz a răspuns (pentru anonim4565):

Citate din biblie, jalnic, e pacat doar pentru ca asa scrie acolo, dar atata timp cat nu o omori si pe ea nu o deranjeaza dc e pacat? chiar nu vezi cat de mult te-a orbit religia? scapa de plasa pusa peste ochi de religie pana nu e prea tarziu...

| anonim4565 a răspuns (pentru Vladuthz):

Bine ma da te anunt ca eu nu am pierdut nimic daca consider aceste lucruri ca pacat
nu stiu ce pierde cineva

| Vladuthz a răspuns (pentru anonim4565):

Pierzi viziunea ampla asupra lucrurilor, un lucru foarte important pentru ratiunea umana. Si mai mult, pierzi sansa de a te simti bine pe cineva, chiar si daca acel cineva e de acord.

| anonim4565 a răspuns (pentru Vladuthz):

Nu pierd nimic
doar din perspectiva ta pierd

| Ianna33 a răspuns:

Sexul e o nevoie biologica la fel ca foamea, setea etc., si trebuie satisfacut. E pacat doar daca urmaresti doar placerea. Daca o faci cu o persoana pe care o iubesti, o respecti si daca iubirea e reciproca, atunci nu e pacat. Nevoile sexuale apar la fiecare om normal in adolescenta si daca satisfacerea lor este amanata foarte mult timp apar frustrari, nevroze si dereglari comportamentale. Ideal ar fi ca acest act sa se produca dupa maturizarea fizica si psihica, dupa ca devii major si cu o persoana in care poti sa ai incredere si sa existe iubire! Deschideti-va odata creierul si nu mai inghititi fel de fel de gogosi fara sa judecati putin cu mintea voastra! Pace!

| Bizantino a răspuns:

laughing Deci tu mergi pe urmatoare premisa, ma hai sa-l fac pacatul mai mic... Amandoua sunt pacate mari, urmaresc acelasi scopt satisfacere personala si poftelor trupesti, deci NU TREBUIE FACUT NICIUNUL

| Vasybulan a răspuns:

Pai conform religiei noastre(nu ca as fi cine stie cat de credinciosbig grin) si masturbarea si sexul inainte de casatorie sunt pacate mari. Masturbarea din cauza ca atunci cand o faci te gandesti la cineva(pacatuiesti cu gandul), iar sexul inainte de casatorie e pacat deoarece nu esti inca sub sfanta taina a casatoriei si deci pacatuiesti cu fapta(trebuia sa ma faca mama popabig grin). Sper ca ti-am fost de folos. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am intrebat altfel; cand incepe pacatul? cand faci laba? sau cand femeia face avort? raspuns.cand gandesti.fiindca asa intra pacatul in om.satan ii da gandul prin poftele carnii.cugetul cocheteaza cu gandul pana se obisnuieste si-l minimalizeaza. ajungand la comcluzia ca nu e chiar asa grav, pana la fapta nu e decat o clipa.un pas.deci calea pacatului este; gandul, vorba, fapta.pacatul nu este mare sau mic. efectul pacatului este moartea oricum.cine le-a impartit a facut-o omeneste nu duhovniceste.dar este scris; cine pacatuieste, va muri.dar cine pacatuieste impotriva duhului sfant a si murit deja vesnic, in viata fiind.[cu toate ca in pacat nu e nici un fel de viata.]