| Anonimul1995 a întrebat:

Salutare tuturor.
Am mai avut unele postări aici pe site pentru ajutor și alte informații.
De data asta e ceva mai complicat și am considerat că "Religia" e singura categorie în care as putea posta.
Cu siguranță ar trebui să scriu mult ca sa pun cap la cap ce vreau sa zic dar o sa încerc sa scriu mai puțin.
Sunt un tânăr la 27 de ani care prin 2012 decembrie am cunoscut o fata cu care am ținut legătură cu ea 7 luni după care am format un cuplu de tip concubinaj în 2013.
Tânăra era foarte frumoasă și eu fără minte.
Am căzut repede în ghearele ei si ea la fel, însă era o problema care pe minte nu m-a interesat atunci.
O voiau mai multe rude din partea ei de nevasta și părinții ei nu voiau cu adevărat ca eu sa fiu împreună cu fata lor (nu dădeau de înțeles dar cu timpul am aflat asta).
După vreo doi ani (2015/2016) au început problemele în familie (locuiesc cu părinții mei), concubina a început sa se îmbolnăvească atât de tare încât se zvarcolea ca un șarpe în pat (medicii spuneau ca are probleme la fiere) apoi în 2016 a rămas gravidă pierzând sarcina în 3 luni.
Am trecut și peste asta spunând ca se mai întâmplă.
După încă alți doi ani ea isi revine ca prin minune si (2018) apare un înger în viața mea și anume o fetiță care m-a făcut tătic dar pentru puțin timp.
Fetita s-a născut cu o boala atât de grava încât speranța de viață era între 1/2 ani.
După doi ani de chinuri prin spitalele tarii și terapii peste terapii și zeci de analize, fetita a decedat.
Chiar în acele momente/zile în sinea mea mi-am spus ca e cazul să mă despart de ea și zis și făcut însă ea mi-a luat-o pe dinainte și nu o mai cunoșteam.
Era total schimbata și parca posedată.
S-a produs despărțirea și a urmat un șir de zile și luni de doliu în care îmi plângeam fetița.
De atunci din 2020 și pana acum eu nu mi-am revenit.
Nu am puterea să fac nimic.
Nici pe plan financiar și nici să cunosc și eu o fata sau să se lege de mine vreuna.
Oricine îmi propune că știe o fată.
Eu intervin și schimb subiectul.
Ca să revin la subiect.
Fosta concubină la câteva săptămâni după moartea fetitei (2020) s-a căsătorit cu varul ei primar pe care îl ura când era în relație cu mine dar totodată acel băiat era distrus că nu e a lui și cred și spun foarte sigur că și părinții fostei concubinei în sinea lor îl voiau pe el și nu pe mine.
Ideea e că știu că este ceva murdar la mijloc (vrăji).
Simt asta dar nu as vreau să umblu la vrăjitori deoarece ei iubesc banii și eu sunt falit că nu se lipesc banii de mine, parcă numai paguba, ghinionul și fără vreun succes la ceva util.
Partea nasoală e ca locuiesc cu părinții mei și aceia si-ar da seama repede dacă eu merg undeva brusc sau sa țin vreun ritual.
Cu ei nu am prea mare apropiere.
Sunt oameni care trăiesc în lumea lor și orice le-as spune ei ar ignora fie ar da-o în altele.
Nu sunt botezat la nici o confesiune.
Pa partea tatălui toți au fost păgâni dar fără să recunoască vreunul și pot spune că tot pe partea tatălui meu mor oameni tineri din familie (Bunicul tânăr sub 40 de ani, bunica vreo 56 și fica mea 2 ani) tatăl meu mai are un frate și el este însurat și are familie dar în 2021 soția lui a contactat coronavirus și e grav bolnavă de atunci, chinuie prin spitale și are șanse mici la viață (la rândul ei sub 40 de ani are).
As putea primi vreun ajutor, sfat?
Se leagă de mine doar ghinionul și necazul la pachet complet.
Nu am nici o putere să avansez in vreun fel că îmi presimt eșecul.
Mă gândeam și ma gândesc sa pleacă din tara la muncă dar mi-e frica ca o sa pățesc ceva.
Tocmai astăzi s-a întâmplat ceva straniu.
Eram cu tatăl meu la aprovizionare de materiale construcții și am parcat în curtea depozitului.
Mi-a dat cheile și mi-a spus sa mut mașină în caz ca trebuie (în curte mai era un tir care descarca).
La nici un minut m-am urcat pe locul șoferului și ma gândeam să o mut din loc dar m-am blocat si nu am mai observat riscurile.
Bineînțeles că acel tir s-a pus în mișcare și eu priveam cum mă lovește cu coltul remorcii chiar în aripa spate.
S-a rezolvat ușor că mașina era în locul de parcare (si-a dat asigurarea).
Partea nasoală e că eu puteam preveni acest incident și nu am avut vreo putere.
De asta mi-e frică să iau decizii mari și să îmi repun viața pe drumul cel bun,
fiindcă am parte de eșecuri.
Ma poate ajuta cineva în vreun fel?

5 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

"s-a căsătorit cu varul ei primar " - se poate și așa?

| ania a răspuns:

Te încurajează te programezila consiliere creștină la Ellel Ministries România. Ei au weekenduri de vindecare în care îți explica pe scurt cum acționează legile spirituale și ai doi consilieri care se roagă personal pentru fiecare,, pentru dezlegare de blesteme generationale, vindecare de traume eliberare sufleteasca în general te simiți ca nou la final. Mi se pare evident familia ta e influențată de un duh de moarte dar Mântuitorul Hristos vrea și s-ar bucura sa te elibereze sa poți întra în destinul bun pe care îl are pentru fiecare om care își pune încrederea, credință în El. Se fac programări pe 2, 3 luni înainte dar merita.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ideea e că știu că este ceva murdar la mijloc (vrăji).
De unde știi asta? Vrăji legat de ce anume din ce ai povestit?
sa țin vreun ritual. Un ritual te ajută să își organizezi viața.
Se leagă de mine doar ghinionul și necazul la pachet complet.
Cum se leagă? Cu ce se leagă?
că îmi presimt eșecul. Cum îl presimți?
Da te pot ajuta.
Să repeți mantra această de trei ori pe zi, dimineața, la prînz și seara. De 25 de ori.
Nu există eșec, ci doar experiențe.
Nu există ghinion.
Asta timp de 3 luni.

| IceRope a răspuns:

Ai mare nevoie să poți discuta cu oameni întregi la cap, psihologi buni, față în față.
Există chiar preoți care au darul psihologiei și te pot ajuta. Asta nu înseamnă că trebuie să devii creștin sau musulman pentru a primi sfaturile lor.
Poți asculta de asemenea interviurile și conferințele lui Anatol Basarab. Le găsești pe YouTube. Tipul este un fin psiholog, chiar ți-ar prinde bine să știi unde greșești și de ce atragi toate chestiile negative. Succes.

| Akakjdbx a răspuns:

Îți spun eu. Încearcă sa te duci la Dumnezeu, El e singurul care te poate ajuta. El te a creat, El stie toată suferința ta și te înțelege, iar dacă te întorci la El sincer, îți va schimba viata. Mie mi-a schimbat viata și Ii voi fi recunoscătoare pana la moarte