| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor!
Aș avea o intrebare. Daca cineva decedeaza si este ortodox, iar familia cheama preotul greco catolic. Este problema?
Se poate chema?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Daniel323 a răspuns:

Este aceaasi religie cu mici diferente.
Dumnezeu nu are religie. Mortul nici atat.

8 răspunsuri:
| Mircea08 a răspuns:

Cu ce ajuta preotul un mort? Sunt crestin, am studiat foate bine invatatura crestina si nu am gasit NICI UN VERSET din care sa reiese ca un preot are ce sa faca la o inmormantare. De unde stie preotul ce sa faca la inmormantare daca Iisus si Dumnezeu nu a spus nimic? Are preotul alti invatatori in afara de Iisus?
"Voi însă să nu vă numiţi rabi, că unul este Învăţătorul vostru: Hristos, iar voi toţi sunteţi fraţi.Şi tată al vostru să nu numiţi pe pământ, că Tatăl vostru unul este, Cel din ceruri.Nici învăţători să nu vă numiţi, că Învăţătorul vostru este unul: Hristos."
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 23/8-10)
Versetul de mai sus pentru cine este scris?

Parerea mea este ca poti chema pe cine vrei la inmormantare, asta asaaa. sa nu dai ocazia lumii sa vorbeasca de rau, ca oricum nu conteaza. Pentru un mort nu se mai poate face nimic! Vrea cineva sa il forteze sa intre in rai fara sa-l intrebe macar daca el vrea? Pe Dumnezeu nu il intreaba nimeni daca este de acord ca noi sa ii trimitem in rai pe cine vrem noi?

| Irinel15123532 a răspuns:

Da se poate.

| Tipaccupisici a răspuns:

Se poate, daca accepta
Nu e recomandat, avand in vedere ca acea persoana trebuie sa isi mentina credinta pana la capat.
Eu nu as face.o

| alex241 a răspuns (pentru Tipaccupisici):

Părerea mea e că greco catolicii cu ortodoxi sunt aproape același lucru!

| sadrian46 a răspuns (pentru Tipaccupisici):

Adică cum să și-o mențină acea persoană, dacă a murit?
Și nu este exact aceeași credință, doar popii diferă?

| Tipaccupisici a răspuns (pentru sadrian46):

Nu.La ortodocsi sunt alte lucruri.Dar ar trebui dus pana in mormant cu aceeasi religie

| sadrian46 a răspuns (pentru Tipaccupisici):

De ce? Din nou greșești. E aceeași religie, aceeași doctrină, acelaș ritual religios, aceleași sărbători religioase ca la ortodocși, acelaș calendar religios, numai preoții diferă. Așa că, de ce ar trebui?

| Daniel323 a răspuns (pentru Tipaccupisici):

Iisus a fost evreu si nu a dat de inteles ca o alta religie ar fi mai cu mot.
A zis ca nimic din lege nu se schimba.