| AneMary282205 a întrebat:

Bună tuturor și mulțumesc pentru eventualele răspunsuri. Eu și soțul suntem căsătoriti doar la primărie. Acuma 2 ani în urma preotul ortodox îți sfințea verighetele și le puteai purta pana făceai și cununia religioasa. Când am fost la el a spus ca nu mai au voie decât sa ne facă direct cununia religioasa. Am fost la un preot catolic sa le sfintim (doar sa le sfintim sa le avem în casa pana facem nunta) și l-am întrebat dacă le putem purta. A spus ca ne poate citi pentru verighete si ni le-a dat sa le punem pe mâini. El fiind catolic ne-a întrebat ce religie suntem, am spus ca ortodoxa. Și a spus ca nu contează ce suntem important e ca credem în Dumnezeu. Întrebarea mea este și scuzați romanul. Este pacat sau nu? Va mulțumesc frumos o zi frumoasa tuturor.

11 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Sfințirea verighetelor nu are nicio legătură cu religia. În Biblie scrie "Sfințească-se Numele Tău", nu sfințească-se verighetele. Deci, vorba lui johnnny, poți să ignori aspectul ăsta și să-ți vezi liniștită de treabă.

| ania a răspuns:

A sfinți înseamnă a pune deoparte. Dumnezeu vrea ca noi sa fim sfinți, puși deoparte pentru El, cum spune porunca din Biblie: Fiți sfinți căci Eu sunt sfânt!
Voi sfințiți căsnicia voastră prin dragoste, fidelitate respect, bunătate, verighetele sunt simbolul dedicații voastre reciproce, contează dragostea voastră pentru Creator și relația pe care alegeți sa o construiti.

| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca e un păcat, dar nu înțeleg de ce graba asta.
Adică dacă tot faceți cununia religioasa curând, nu ar fi mai ok sa purtați de atunci verighetele și sa procedați cum se procedează ca să nu vă mai stresați aiurea?

| AneMary282205 explică (pentru Freya1):

Nu știu peste câți ani ca sunt 2 ca sunt mai mulți. Nu e neapărat o graba dar ne gândeam ca dacă tot le-am primit ne doream sa le purtam.

| Freya1 a răspuns (pentru AneMary282205):

Poti sa le porți și fara sa fie sfințite părerea mea.

| johnnny123 a răspuns:

Poate să ți le sfințească și un șaman din Peru. Efectul este fix același. Adică niciunul.

| AneMary282205 explică (pentru johnnny123):

Poți să fii mai explicit? Te rog mulțumesc frumos

| johnnny123 a răspuns (pentru AneMary282205):

Nu cred că pot să fiu mai explicit de atât.

Sfințitul verighetelor nu schimbă cu nimic nici verighetele, nici pe voi ca oameni, nici relația voastră. Actul "sfințirii" și "regulile" asociate acestuia sunt niște invenții 100% umane și nu au absolut niciun efect în lumea reală.

Prin urmare, indiferent cine-ți "sfințește" (sau nu) verighetele, acest lucru nu-ți va afecta în niciun fel existența. Veți fi aceiași oameni și veți avea aceeași relație și aceeași viață indiferent că aveți sau nu verighetele sfințite.

Prin urmare, dacă vreți să le purtați, purtați-le liniștiți. Sunt verighetele voastre și au suficientă semnificație pentru voi. Nu aveți nevoie să vi le sfințească nimeni.

| AneMary282205 explică (pentru johnnny123):

Mulțumesc frumos

| AdioTPU a răspuns:

Cum a zis preotul: important este să credeți în Dumnezeu.
Nu e nici un păcat.

| FilipSorin a răspuns:

Nu cred ca este pacat dar recomand sa o faceți si pe cea religioasa ca sa fiti siguri