| Lizzu a întrebat:

"Satan este întotdeauna acolo pentru noi, însă, pe măsură ce evoluăm, El se așteaptă ca noi să ne luăm viața în propriile mâini, folosindu-ne de propriile noastre puteri. Creștinismul în mod voit îi face pe oameni, nimic altceva decât schilozi. Creștinii mereu se laudă cu Iisus care a vindecat oameni. Acești oameni rămân însă, precum sclavii, deoarece niciodată nu li se cere și nici măcar nu sunt învățați cum să se vindece pe ei înșiși sau pe ceilalți.
(...)
Arhetipul Nazarinean susține și încurajează atitudinea de sclav, de servitor și a individului care îndură abuzuri fără sfârșit, cu scopul de a programa umanitatea în a fi niște sclavi perfecți într-o nouă ordine mondială. Nazarineanul pune un accent deosebit pe "viața de apoi", cu scopul de a crea mentalitatea că viața pe care noi o trăim acum nu contează și nu este importantă în nici un fel. Această dispoziție sufletească este esențială, deoarece îi face pe adepți să îndure tot felul de abuzuri, spre beneficiul câtorva." (! )

Ce parere aveti?

79 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Ineptii sataniste care nu merita atentie.

| Lizzu explică (pentru Angel0):

Nu merita atentie pentru ca sentimentul de Iisus, inviere si crestinism este prea pregnant... inca.

| Hombre a răspuns:

"Această dispoziție sufletească este esențială, deoarece îi face pe adepți să îndure tot felul de abuzuri, spre beneficiul câtorva." (! )"
Cei care isi insusesc invataturile Nazarineanului nu au perceptia abuzului, servilismului, supusenia in masa si asta o demonstreaza atitudinea lor maximizata de convinsi si racolarea de noi membri in comunitatea lor.

| Lizzu explică (pentru Hombre):

Nu percep abuzul si servilismul din cauza increderii pe care o au in religie.

NOname
| NOname a răspuns:

De acord.
Fabrica de sclavi.

| Lizzu explică (pentru NOname):

Posibil.
Toate indiciile duc la asta.
Sau e posibil ca in acelasi timp, totul sa fie fals.

| NOname a răspuns (pentru Lizzu):

"...Sau e posibil ca in acelasi timp, totul sa fie fals."

Partea cu satan sigur.

| Lizzu explică (pentru NOname):

Partea asta da.
Ma refeream mai mult la actiunea prezentata, la firul ei.

Nu stim.

| Hombre a răspuns (pentru NOname):

"Fabrica de sclavi."
Fiti amabila am nevoie de o duzina de sclave pantru harem dar sa fie virgine. Si niste tampiti sa aiba grije de capre, turcu plateste.winking

| NOname a răspuns (pentru Hombre):

Sinucide-te în stil musulman (adică...cu detonatorul în mână, vesta care face Bum şi suit în vreun avion) şi o să ai parte de 72 de virgine. : ))

| Hombre a răspuns (pentru NOname):

Aloo, am purces la indrumare si sunt in cer, nu e nicio pasarica pe aici, doar cei care le-am luat viata ma fierbe la cazanele iadului, vei ajunge aici pentru pacatul de a fi complice, hai mai repede ca m-am plictisit singur ca stii vorba aia, "sa va iubiti si la bine si la greu"winking

| Dreamer a răspuns:

Prima parte este alt basm doar ca din tabara opusa. Nici cu a doua parte nu sunt intru totul de acord. Sacrificiul, atitudinea de sclav si servitor si postarea de martir sunt doar alte forme de a conduce o noua,, ordine'' mondiala (cruciade) rezultand in cea mai raspandita religie de pe glob.

| Lizzu explică (pentru Dreamer):

"Nici cu a doua parte nu sunt intru totul de acord. Sacrificiul, atitudinea de sclav si servitor si postarea de martir sunt doar alte forme de a conduce o noua,, ordine'' mondiala (cruciade) rezultand in cea mai raspandita religie de pe glob. "

--Pai tocmai asta afirma.
happy

| Dreamer a răspuns (pentru Lizzu):

A, da corect....cred ca sunt obosit scuze big grin

| Lizzu explică (pentru Dreamer):

Nu-i nimic, credeam ca poate oi fi inteles eu gresit totusi.

| Purec a răspuns:

Pe lumea asta nu exista lucru mai idiot decat sa te inchini lui satan sau ceva de genul laughing)

| doctorandus a răspuns:

Nietzsche amestecat cu teoria conspiratiei si cu teologie crestina intoarsa pe dos. Cum spunea Aleister Crowley, satanismul este inspirat din crestinism si ii e mult prea tributar acestuia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Aici ai dreptate, dar astia, au mai adoptat si cateva credinte pagane + neonazism, deci daca te uiti un pic la fondatoarea acestui cult ai sa vezi ca: tipa a fost casatorita cu un politician neonazist din SUA, ea de asemenea avea tangente cu satanismul laveyan pana cand Satan i-a "dat o viziune", si de-aici a aparut toate porcariile astea, dar in mare parte articolele demasca natura ticaloasa a crestinismului.

| Lizzu explică (pentru doctorandus):

Da, un amalgam de conceptii.

| yekto a răspuns:

Probabil ai citit numai 1 pdv si l-ai imbratisat ca fiind adevarat.
1 - crestinismul nu incurajeaza chilozenia, a din contra tot ce se face se face spre a intari sufletul si caracterul. dc satana face invers. pentru ca libertatea necontrolata slabeste caracterul omului. faptul ca esti liber si ca te lasa pe picioarele tale e doar o iluzie. oricum de la un pct incolo faci ce ii convine lui, de aia te lasa liber.
a fi cineva si a face ceva bun presupune un efort, intotdeauna. a face rau cuiva parca vine de la sine.
mai studiaza.
in crestinism se spunea candva" daca vrei sa te mantuiesti cu intrebarea sa calatoresti"
do the same.
gl

| Lizzu explică (pentru yekto):

"faptul ca esti liber si ca te lasa pe picioarele tale e doar o iluzie. oricum de la un pct incolo faci ce ii convine lui, de aia te lasa liber. "
--Da, ai dreptate, m-am gandit si la asta.

Dar problema este ca trebuie sa fii liber in felul tau si nu sa ai o "stare de libertate" dictata de dzeu sau de satan.
Nu cred ca vreunul exista totusi, si daca exista nu cred ca sunt atat de periculosi cum sunt ei denaturati de om din cele mai vechi timpuri.

| yekto a răspuns (pentru Lizzu):

Eu cred in divinitate. desi parerea mea e ca, e absurd sa crezi ca din nimic a aparut ceva si mai ales o forma de viata complexa (cum ne place noua sa ne credem) e cam absurda.
nici eu nu cred ca viata tb sa ne fie dictata de cineva. dumnezeu nu ne obliga sa facem ceva (referitor la asta imi place foarte mult ideea din Bruce Almighty - http://www.imdb.com/title/tt0315327/). el ne-a aratat o solutie nu a impus-o. sa nu confundam politica oamenilor cu Dumnezeu.
ideea de divinitate nu e o sperietoare (cum au impus-o unii sau si-o insusesc altii). nu stiu cat de periculosi sunt sau nu, dar stiu ca libertatea totala e periculoasa pentru oameni (asta e parerea mea personala).

| Lizzu explică (pentru yekto):

happy imi place cum gandesti. Gandesti limpede.
Da, stiu filmul, iar acum ca mi l-ai amintit il voi viziona din nou. Atunci nu am fost prea atenta la el si nu l-am vazut din perspectiva de acum.
Mersi.

Da, e absurd ca totul sa fie creat din absolut nimic. Poate e absurd pentru noi care inca nu am descoperit toate tainele universului si lumii.
Inca mai avem de aflat si ma tem ca 1000 de vieti nu ne vor ajunge pentru asta.

| Hombre a răspuns (pentru yekto):

"desi parerea mea e ca, e absurd sa crezi ca din nimic a aparut ceva si mai ales o forma de viata complexa"
Pai si cum a creat Dumnezeu viata complexa cu vorbe nu ti se pare absurd?

| yekto a răspuns (pentru Lizzu):

I agree.
continua sa cauti.

cum spune cineva:
1- do something and do it now! (ma bucur ca faci asta- cel putin in privinta asta)
2- live with passion (sper sa faci si asta, e o tampenie sa ne irosim viata. deocamdata nu avem nici 2 daramite 1000 tongue)

| ErrorFound a răspuns (pentru yekto):

Crestinismul este o inchisoare mintala care iti schilodeste felul de a fi. Nu are legatura nici cu Satana, nici cu Dumnezeu fiindca aceste 2 entitati nu exista.

| yekto a răspuns (pentru Hombre):

Nu chiar. exista o oarecare energie (putere) in cuvint. e mult de explicat si nu am nici un chef sa intru acum discutii prea aprofundate. pe aici sunt 35 grade celsius dar se simt ca 40 si ceva de grade si asta ma cam inmoaie acum. dar sunt convins ca o minte deschisa la nou gaseste aceste informatii si le poate accesa, aprofunda si procesa si singura.
mult succes

| yekto a răspuns (pentru ErrorFound):

Daca intri mai in detaliu cred ca mai corect ar fi fost sa spui ca religia in general (asta daca nu ai ceva contra crestinismului in mod special).
e parerea ta si ca orice opinie nu pot decat sa o respect.
succese in tot ce faci

| Lizzu explică (pentru yekto):

happy la punctul 1 lucrez din greu. La punctul 2 mai usurel...
Practica e mai grea.

| yekto a răspuns (pentru Lizzu):

Cum spuneam, orice lucru bun, orice vrei sa contruiesti presupune un efort. eu cred ca sa depui efort pentru tine merita mai mult decat orice.
parerea mea ca inceputul e bun. keep it on.
succes

| Lizzu explică (pentru yekto):

Asa e, ai dreptate. Pentru noi insine nimic nu e prea mult, cu limite bineinteles.

Mersi happy

| Mădă0611 a răspuns:

Satanismul e un fals, mai fals decat falsul crestinism/iudaism. Din cate stiu, basmul e asa: dumnezeu = bine, satan = rau, asta e basmul original, oricat ai intoarce-o, e fals, ba mai mult, demonstrezi ca de fapt crezi in versiunea originala, dar nu iti convine. Aceeasi chestie poate afirma si un ateu, fara a-l pomeni pe "cel rau". Parca e vorba de 2 producatori, unul a fost primul, logic, al 2-lea il copiaza pe primul si apoi incep sa se intepe. laughing

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

Cam asa... happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Faza e ca, desi satanismul are opozitie asupra crestinismului si iudaismul + neonazism, geneza satanista culmea care origini evreiesc deoarece un evreu a "descoperit" tablitele sumeriene, iar astia neaga existenta zeului crestin, dar admite existenta tuturor zeilorlaughing

| ErrorFound a răspuns:

Adevarat. In primul rand trebuie sa te simti ca un sclav pentru a fi sclav.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai o parere distorsionata despre cuvant, viata moarte, si crestinism.in conceptia ta, parerea e justa.e calea ta.in conceptia mea crestinul e mai liber decat poti tu sa fii vrodata si te vei convinge de asta cand vei fi rob/roaba a libertatii tale.analizeaza societatea in intregul ei sa vorbesti apoi despre beneficiul catorva.fiindca,eu ca crestin am dat popii 20 roni intr-un an, iar societatii i-am dat 200 de roni,sub forma de furt legal din buzunarul meu, sub forma de impozite, taxe, asigurari, tva si etc.nu fi javra si arunca cu noroi in crestinism. popii iubesc banii la fel de mult ca tine.iar noua ordine mondiala nu e a lor.e a lui antihrist, iar numarul din cipurile biometrice e tot al lui.sant crestin de n ani si toate abuzurile le suport din partea statului cu sistemele lui; medical, politic, juridic, educational de rahat.deci mars la stapanatu satan si ma lasa in robia mea a pacatului cu nadejdea si credinta ce o am in suflet.asta e parerea mea de crestin care nu intoarce obrazul ci iti plateste cu aceeasi moneda.nu e crestineste, dar asta e, eu sant pacatos.si asta nu e o scuza.e o constatare.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa zici merci ca traiesti acum si nu in perioada cand crestini aveau putere si ti-o tragea cu biblia in mana asa cum le-a facut negrilor pe care i-a facut sclavi, nativilor americani pe care ia macelarit le-a luat teritoriile si ia bagat in rezervatii si toate astea cu sigla "God loves America". Ca nu ai trait in timpul inghizitiei europene cand rugurile lucrau la "foc continiu" pentru alta credinta, necredinta sau delict de opinie, ca nu ai trait in timpul razboaielor religioase unde crestinismul s-a impus prin sabie si foc.
"in conceptia mea crestinul e mai liber decat poti tu sa fii vrodata"
Despre ce libertate vorbesti frate, habar ai de notiunea libertate, crestinismul si dogmele a sclavagit nu eliberat. Iluministi din sec.17 au foste cei care a inlaturat biserica cu autoritatea s-a atotputernica de a impune ordinea sociala intunecoasa si azi te bucuri de multe libertatii simtite nu inchipuite bai combinat siderurgic.
"fiindca, eu ca crestin am dat popii 20 roni intr-un an, iar societatii i-am dat 200 de roni, sub forma de furt legal din buzunarul meu, sub forma de impozite, taxe, asigurari, tva si etc"
Esti dus cu pluta la faza asta, lui popa i-ai dat bani din credinta in prostie, iar societati legal nu "sub forma de furt din buzunarul tau" nu uita ai facut scoala gratuit pentru ca alti la timpul lor a platit pentru tine, platesti acum la fondul de pensii pentru altii ca si tie iti vine randul sa plateasca alti pentru tine, platesti la fondul de sanatate pentru ca iti vine randul sa te imbolnavesti si ai nevoie de spital nu de popa mai dihonie, ala vine si iti ia bani si cand te ingoapa in schimb societatea "Ajutorul de înmormântare este oferit de statul român în cazul decesului unei persoane asigurate, unui pensionar sau al unui membru de familie care nu are drept propriu de asigurări sociale şi se află în întreţinerea titularului la data decesului.
Valoarea acestei indemnizaţii este de 2.022 de lei, în cazul asiguratului sau al pensionarului, şi de 1.011 lei în cazul unui membru de familie al asiguratului sau al pensionarului."
Asta e forma de organizare a societatii moderne.

| Quasimodo a răspuns (pentru anonim_4396):

Stimabile Baubaulica, bati campii! Comentariul tau nu are nici o legatura cu subiectul propus spre discutie de Liz29. Ea nu a facut altceva decat sa aduca un subiect spre analiza, iar cei interesati pro sau contra sa isi expuna parerile. Tu insa ai luat-o rau pe aratura! O improsti cu noroi si acuzi de satanism.
Imi permit sa te intreb ceva. Nu te teme, nu e o intrebare care sa te solicite prea mult. E de ajuns sa raspunzi cu DA sau NU! Asadar, ia spune-ne te rog, coeficientul tau de inteligenta depaseste sau nu cifrele varstei pe care o ai?
O duminica placuta! Pace si iubire!

| Quasimodo a răspuns (pentru Hombre):

Un raspuns corect si cat se poate de pertinent! Felicitari, Hombre!

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Mai BAUBAU laughing
Sa ne intelegem de la bun inceput.
Stapanul meu nu e nimeni, nici dzeu nici satan.

Am gasit asta undeva si am vrut sa o impart cu voi toti si sa o analizam, fiecare cu parerea lui.
Nu pun crestinismul in umbra satanismului. Ambele mi se par cusute cu ata alba iar adeptii lor sunt toti foarte bagati in treaba asta pana la gat.

--Eu raman obiectiva si neutra fata de ambele si crestinism si satanism dar imi place sa intru in adancul treburilor si sa le vad indeaproape. Nu cred ca e nimic gresit in asta, baubaule.

Era doar un citat.Nu stiu daca e ceva adevarat din el si nici nu stiu ce sa cred despre ordinea asta mondiala.
Pana la urma fiecare om e liber in felul sau si NU, nu poti deveni sclav al propriei libertati niciodata, asa cum ai zis tu.

happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai hombre? tu mie-mi spui toate alea de peacolo scrise de tine? nu pot sa-ti spun decat atat; am zis sa nu mai spui combinat siderurgic.ma umfla rasul.si am buzele crapate.in rest ai dreptate.fie si un lup mancat de oaie.ca asa a lasat Dumnezeu; de atata lup sa prinda a musca si oaia.auzi tu hombre? ma omenirea asta a gasit scuze pentru toate erorile ei.si de-a lungul timpului s-a transformat ezact dupa cum i-a dictat enteresul fiindca practic el a purtat fesul intodeauna.dar Dumnezeu e acelasi si probabil mult se mai mira de cat santem de dastepti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Qasimodo? tu esti cel distorsionat in timp si spatiu, care transcendezi veacurile, si vrei sa stii despre aichiul meu? pai sa stii ca prostia ma tine pe TPU.dar nu a mea.ori si a mea.fiindca e o vorba romaneasca; daca-ti pui mintea cu prostul esti mai prost ca el. dupa cum vezi, e o chestie jeneralizata.persoanele ezistente in discutie se esclude.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai tocmai de aceea iti zic "combinat siderurgic", stiu ca-ti starneste rasul. Bai pe unde dracu' bantuie Harciog, acel animal cu talanga la gat?

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Cum, n-ai auzit ca s-a pocait?!

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru anonim_4396):

EXclude.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hombre,harciogu isi traieste marea dragoste in salbatashie.nu mai intra pe TPU, fiindca considera ca pe site sant numa plafonati, iar el se inalta spiritual pi aripili dragostei eterne, vesnice care este, da lipsasti cu desavarsire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da liz. poti deveni rob al libertatii tale liber sumate, prin marea ingaduinta fata de tine insusti, prin necredinta in valorile morale care dupa parerea multora tin lumea in loc si pin viciile si patimile ce stapanesc pe om si pe care el se crede indreptatit sa le practice in numle libertatii omului.asta e robie.eu m-am lasat de fumat doar si de baut si pot spune ca sant liber.chiar foarte liber.nazarineanul ne-a spus noua; indrazniti.eu am biruit lumea.iar noi ca indivizi cea mai grea batalie este cu noi insine.si greu ne descurcam.deci ca credincios crestin robia fata de Dumnezeu ma face liber de pacat, si de frica mortii si a oricarui efect rau in vesnicie, pe cand libertatea in spiritul lumii te face rob.al confortului, viciilor, parerilor celorlalti msi frica de a nu reusi sa te incadrezi in arhetipul laic.general.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Da, ai dreptate din punctul tau de vedere. Daca asa ti-e tie bine, asta e.
Fiecare traieste diferit. Si e bine pentru el.
Nu toti oamenii care se declara liberi incalca codul moral, sa stii. Unii ii vad pe acei oameni, periculosi sau mai stiu eu cum, fara suflet, rai. Ei nu sunt. Sunt poate mai profunzi decat multi.

--E o impresie gresita inainte de a cunoaste persoana.Si toti facem greseala asta din pacate. Si nu invatam niciodata lectia pentru ca nu o luam destul de in serios niciodata.

Te felicit ca te-ai lasat de baut si fumat, sunt vicii grave, cred eu.
Nu-mi pot imagina ce inseamna sa iti afumi tesuturile si cu ce scop. Dar daca pentru unii aceste vicii sunt libertatea lor si evadarea lor atunci pentru ei poate ca e bine.

Da, cea mai grea batalie e cu noi insine. Suntem buni de sfaturi pentru altii dar cand vine vorba de noi insine, totul cade. Asa va fi mereu.

--Dar daca pacatul, in adevaratul sens al cuvantului, nu exista de fapt?
Nu pierdem oare sansa de a trai ce ne dorim sa traim si ce ne face placere?
Ma gandesc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Liz? noi oamenii avem o vorba care ne scuza abuzurile.cei mult strica, dar ce e putin nu ajunge.dar sant sigur ca fiecare are o dreapta masura a lucrurilor.pe care voit alege daca o depaseste ori nu.de asemeni; sa nu preacurvesti.dar noi nu prea.doar asa un pic.vezi ce usor e sa cazi in ingaduinta de sinefara sa te gandesti ca asta produce multa suferinta celorlalti?

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Omul nu e niciodata multumit.
Si nici nu va fi.

| tileavitali a răspuns (pentru Lizzu):

Liz29, daca vrei cu adevarat sa afli raspunsurile care te framanta despre Biblie, VT si NT, si in general despre credinta crestina, nici intr-un caz nu le vei afla aici pe TPU sau pe alte forumuri. Din contra, daca vei continua sa te informezi de pe forumuri despre credinta in Dumnezeu, te vei incurca si mai mult, te vei zapaci si mai mult, cufundandu-te in minciuna si nestiinta. Eu sunt absolvent de teologie, si daca vrei, lasa-mi o adresa de email, unde sa-ti pot trimite scrieri si carti scrise de oameni mari si sfinti, bogati in cunoasterea duhovniceasca si filosofica, oameni care L-au trait si L-au cunoscut pe Dumnezeu cu adevarat. Din scrierile lor sa-ti construiesti cultura duhovniceasca, nici intr-un caz de pe TPU sau altele de genul, asta daca iubesti adevarul si vrei sa-l afli cu sinceritate.

Eu iti las si adresa mea, tileavitali@yahoo.com, ca sa capeti mai multa incredere. Daca totusi de temi sa-mi lasi emailul tau, ai putea sa-ti faci rapid o adresa noua de email, una doar pentru cartile pe care vreau sa ti le trimit. Daca nu vrei nici asa, te sfatuiesc, macar, sa explorezi si sa urmaresti constant acest sait www.razbointrucuvant.ro aici vei gasi din abudenta texte si scrieri de pret care iti vor lumina inima.

| BlackSulphur a răspuns:

Hopa, cineva a intrat pe site-uri "interesante"... Cum asa?

| Lizzu explică (pentru BlackSulphur):

Il stiam de ceva timp. Curiozitatea.
Si nevoia de a stii din orice cate putin si de a compara. Nu cred ca e rau deloc. Dimpotriva happy

Acum am intrat pentru ca am vazut link-uri postate de Acronimus. Si am ajuns la asta. Dar nu am putut posta tot ce scrie acolo, oamenii nu au rabdare sa citeasca tot.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Satan indeamna la sinucidere. Dumnezeu NICIDECUM.Cauta cele 10 porunci.Incluisv a 6-a.Stii ce-ai sa vezi?laughingCa Dumnezeu itit psune sa-ti dai foc.
"Da-ti foc fiule,da-te cu capul de pereti,toarna pastile-n tine ca vinu-n butoaie".

"Arhetipul Nazarinean susține și încurajează atitudinea de sclav, de servitor și a individului care îndură abuzuri fără sfârșit, cu scopul de a programa umanitatea în a fi niște sclavi perfecți într-o nouă ordine mondială. "

Sunt convins ca nu esti de acord, dar Illuminati planuiesc o noua ordine mondiala, in care oamenii sa fie sclavi.Da, crestinismul te face un schilod, dar nu Dumnezeu cere asta. Dumnezeu nu te-a facut ca sa-i fii sclav.Si asa poate face ce vrea.Nu-i trebuie servitoriwinking. Crestinismul asta de care zici tu a fost facut de cine? Ghici? Oameni big grin. Daca eeu scriu o carte in care Dumnezeu este rau, malefic s.a.m.d, peste mii de ani ma va crede cineva?happy Se pare ca da.Cam asta denota Vechiul Testament.

| Lizzu explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Da, sunt total de acord cu ultima parte, dar nu-mi mai pasa, de nimic happy

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Religie,biserica,pana si crestinism, sunt minciuni.Toate acestea = imoralitate/satanism.Nu inteleg de ce se complica oamenii atat.Pana la urma,e vorba de iubire,asa-i? Iubirea cum e? Libera,frumoasa,toleranta, scriu iar, LIBERA.Iar Biserica, religia ce fac? Iti pun reguli, pedepse, trebuie sa dai bani. Dumnezeu=iubire.Si cum Dumnezeu = iubire care e = cu toleranta,libertatea s.a,biserica si religiile din ce categorie fac parte? Nu cumva lacomie,ura,dispret, discriminare, indobitocire, alterarea eului, FRICA, PIERDEREA LIBERTATII? Dumnezeu e liber. Dumnezeu vrea sa fii libera.Stii macar ce vrea sa spuna de fapt? Asta nu inteleg milioanele de oameni. Daca faci tot felul de lucruri care nu iti plac, si nu vrei sa le faci, mai esti libera? Nu.Ce legatura are asta cu Dumnezeu? Nu are.Aici e paradoxul.Regulile bisericii,biserica si religia in sine, sunt reci, distructive, creeaza frica, depresii, anxietate.Ele nu au legatura cu Dumnezeu.Au legatura cu ceva ce se numeste diavol.Care nu ne iubeste.Si facem asta pentru ca nu ne iubeste. Logic acum.Cine te iubeste te pune sa faci lucruri care nu-ti plac, sau te pedepseste pentru ca nu le faci? Nu.Se mai cheama iubire asta? Un mic secret, am meditat mult ca sa realizez asta, Dumnezeu nu are reguli.Nu se restrictioneaza.Auzi des:"Ai intrecut limita". Care limita? Cine a inventat limita? Este limita ceva bun? Daca ai construi toate astea, te-ai limita la o regula? Nu, n-ai face-o.Nimeni n-ar fi atat de prost. Dumnezeu n-are reguli.Ai auzit asta vreodata? Exact asa-i si cu oamenii.Nu avem reguli.Regulile sunt ca sa te tina in frica.Pur si simplu trebuie sa traim pe acest principiu:"Nu fac altuia ce nu mi-as face mie."
Si unul bonus:"Dar fac altuia ce mi-as face mie". Crede-ma,Dumnezeu, NU v-a pedepsi pe nimeni NICIODATA.E atat de simplu.Si uite-i cum isi fac rau singuri, crezand ca Dumnezeu ii iubeste pentru asta.Cand de fapt DUMNEZEU vrea evolutie.Cum evoluezi daca te distrugi singura? Nup.Nu se poate.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

N-am observat ca am mai raspuns odata la intrebare laughing

Răspuns utilizator avertizat
| L3viatan a răspuns:

Anton LaVey?

| Lizzu explică (pentru L3viatan):

Nu.
Nu este el autorul.
Cei de pe acel site au scris.
Si unele lucruri spuneau ca le-au fost dictate de insusi satan oh go on

| darck0dreams a răspuns:

Scrie in biblie ca vor aparea profeti mincinosi iar arhetipul nazarinean este de fapt ceva artificial colectiv e se interpune intre biblie si omul ignorant si lenes