| anonim_4396 a întrebat:

"Science Must Destroy Religion" - titlul unui eseu al lui Sam Harris. 1. - Suna a un fel de jihad? 2. - Credeti ca se va intampla asta vreodata (sa nu mai existe nicio religie in lume)? Si, daca da 3. - Va fi si asta o implinire a vreunei profetii?

9 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

1. Un fel de jihad? Nu.
2. Nu in era noastra.
3. Nu am auzit.

| sabin89 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Jihad, intr-adevar; ma tot incurc cu pronuntia acestui cuvant.

| Mădă0611 a răspuns:

Cunoasterea sa distruga, de fapt invinga, necunoasterea, credinta, banuiala, presupunerea.
Nu cred, pentru ca crearea si credinta in ceva superior e deja in ADN-ul nostru rolling on the floor. Astfel de proferii sunt usor de emis. "O sa se scumpeasca painea", daca nu azi, sau anul asta, ba chiar o sa se ieftineasca, peste cativa ani o sa se scumpeasca, lumea n-o sa ia in calcul ca s-a ieftinit, ci doar ca s-a scumpit, si astfel profetia s-a indeplinit, ta-dam oh go on

| sabin89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu ma refeream la o profetie biblica, ca nici nu cred ca exista asa ceva, ci la una a vreunui "clarvazator".

| Mădă0611 a răspuns (pentru sabin89):

Pai Nostradamus nu apare prin biblie thinking, nici cel care a zis ca noul papa, negru, o sa duca la caderea Romei laughing) (Roma a cazut de mult, sunt curioasa ce se asteaptau sa cada in caz ca papa ales era negru thinking)

Intrebai daca e o profetie pentru asta? Probabil.

| sabin89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Probabil nu e un raspuns. Da sau nu.
(Glumesc, sunt bine dispus in seara asta.)

| Mădă0611 a răspuns (pentru sabin89):

Da, exista profetii de genul, trebuie sa existe, pentru ca e ceva logic si oricine poate "profeti" asa ceva.

| reihiuke a răspuns:

1. Da.
2. Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Suna urat oricum.
2. Nu cred sa se intample prea curand. Prea multe obiceiuri cladite pe religie: inmoramantari, nunti, botezuri, Craciun, Paste etc. Nici nu mi-ar placea fara ele, ar fi prea fad.
3. Nu am auzit de vreo profetie.