| FaraNume1245 a întrebat:

Se spune ca Dumnezeu l-a creat prima data pe Adam, iar mai apoi, pe Eva. Si se mai spune ca acestia au facut prima familie. Acestia au avut 2 baieti. De aici in colo, cum s-a inmultit rasa umana? Sunt 100% sigur ca acolo e vorba de incest, nu altceva.

18 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Gen. 3:20: „Adam i-a pus soţiei lui numele Eva, pentru că ea avea să fie mama tuturor celor vii". (Astfel, toţi oamenii aveau să fie descendenţii lui Adam şi ai Evei.)
Gen. 5:3, 4: „Când Adam avea o sută treizeci de ani, i s-a născut un fiu, după chipul şi asemănarea sa, şi i-a pus numele Set. Zilele lui Adam, după ce i s-a născut Set, au fost de opt sute de ani. În acest timp i s-au născut fii şi fiice". (Unul dintre fiii lui Adam a fost Cain, iar el s-a căsătorit cu una dintre surorile lui, o fiică a lui Adam. În acel timp din istoria omenirii, când oamenii încă se bucurau de o foarte bună sănătate fizică şi vitalitate, după cum dovedeşte durata vieţii lor, probabilitatea de a transmite defecte ereditare ca urmare a unei căsătorii între rude apropiate era foarte mică. Însă, după circa 2500 de ani, când starea fizică a oamenilor s-a deteriorat considerabil, Iehova a dat Israelului legi care interziceau incestul.)

| FaraNume1245 explică (pentru danay72):

Ok, am inteles. La inceput, totul era roz, dar apoi, brusc, oamenii au inceput sa nasca copii handicapati din incest, asa cum e si acum.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Se spune dar nu este adevarat.
Autorii biblici s-au servit de scrierile sumerienilor pe care le-au plagiat.
Sumerienii au scris si despre Noe, potop, Moise, Cain, Abel, Eden etc.
Cain a fost fiul unui Elohim.Eva a fost a doua sotie a lui Adam.
Sarpele era zeul sarpe geneticianul.
Existau multi oameni pe planeta inainte de Adam si Eva.
A fost doar un experiment genetic.

Dar teologii ai gasit o cale de a obtine bani si putere modificand pe ici pe colo legendele sumerienilor.
Iti dai seama usor ca Biblia nu este de incredere.

| FaraNume1245 explică (pentru TrăieşteClipa):

Mi-am dat deja seama ca Biblia nu este de incredere. Are foarte multe contradictii in ea, precum si cea care am prezentat-o mai sus. De aceea nu cred in religii. In niciuna.

| VelaJohnny a răspuns:

Geneza 5:4, 5 „Zilele lui Adam, după ce i s-a născut Set, au fost de opt sute de ani. În acest timp i s-au născut fii şi fiice. Toate zilele pe care le-a trăit Adam au fost de nouă sute treizeci de ani, apoi a murit."

Unde scrie ca doar doi fii au avut Adam si Eva? Biblia spune ca au avut foarte multi urmasi. Plus ca pe atunci nu era legea asta, ca fratele sa nu se casatoreasca cu sora lui (relatiile sexuale intre parinti si copii clar, nu au fost permise si nici nu sunt), dupa un timp a fost data.

| drutzix a răspuns (pentru VelaJohnny):

Stii ca nu legea opreste casatoriile/relatiile incestuase ci rezultatul acestora? Lege sau nelege rezultatele acestor relatii sunt copii handicapati. Genetica dovedeste asta de fiecare data.
Ma amuza faptul ca tu crezi ca acum ceva timp (6000 de ani?) copiii rezultati din relatie incestuasa erau ok si dupa ce s-a dat o lege au inceput sa iasa handicapati rolling on the floor

| 6684464 a răspuns (pentru drutzix):

E dovedit stiintific ca un copil rezultat dintr-o relatie incestuasa are mari sanse sa se nasca handicapat?
Poate-mi dai si documentarul ca eu n-am gasit nimic, decat legat de biblie si de psihologie.

| drutzix a răspuns (pentru 6684464):

Da.
https://books.google.ro/......tps?/books
Pagina 3 la sfarsit.
Plus ca la monarhii din Europa (care practicau casatoriile intre veri) rata de copii handicapati era mai mare decat cea a populatiei.

| FaraNume1245 explică (pentru VelaJohnny):

E ciudat cum crezi ca acei copiii incestuosi erau normali. Cum, ma, sa se nasca copii sanatosi din tata si fiica? A, da, am uitat. Inainte de legea anti-incest, copii erau normali. Acea lege a schimbat genetica umana.

| VelaJohnny a răspuns (pentru drutzix):

N-am spus „tu crezi ca acum ceva timp dupa ce s-a dat o lege au inceput sa iasa handicapati " ci tu nu intelegi unele lucruri. M-as chinui degeaba sa le explic unora care iau in deradere ceea ce scriu, de ce fac ceva ce imi face sila... Asa ca nu-ti mai strig imaginea de intelijent cu explicatii.

| drutzix a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ad hominem-ul nu reprezinta un argument, nu conteaza cat de mult ai vrea asta.

| VelaJohnny a răspuns (pentru drutzix):

In mintea ta e ad hominemwinking eu nu incerc sa atac pe nimeni cu argumente, nu intelegi punctul cheie din acest subiect si treci de parca nu ar exista. Te-ai asigurat ca ai luat toate detalii in considerare in primul rand presupui ca as crede ceva, fara vreo dovada. Iar anonimus s-a luat dupa tine. Nu-mi mai bat capul cu explicatii suplimentare, ce rost si pentru cine? E ridicol din partea ta sa dai verdictul fara sa cunosti toate detaliile.

| Dorotheea21 a răspuns:

Credeam ca ''problema'' Adam si Eva a fost lamurita de Darkmagic pe aici, in urma cu niste ani, dar vad ca majoritatea nu sunt capabili sa inteleaga Biblia, nu au citit-o, au facut-o incomplet si nu sunt capabli nici sa faca DISTINCTIA intre doua religii, Mozaica (V.T.) si Crestina (N.T.).
Ai inceput intrebarea cu "Se spune ca Dumnezeu..."
Acel Dumnezeu era al tau?
Era cumva al tracilor?
Sau e vorba de Dumnezeul evreilor?
Despre cine este vorba in Vechiul Testament?
Cumva despre celti?
Despre greci?
Despre incasi?
Sau oare, e vorba despre evrei, si NUMAI despre evrei?
E logic ca Adam si Eva sa fi fost primii evrei, neexcluzand prin asta faptul ca, anterior si concomitent cu ei, sa fi existat si alti oameni?
Daca poporul roman, istoric atestat de, sa spunem, o mie de ani, si-ar alcatui un arbore care ar merge in trecut pana la primii doi romani, asa cum face Vechiul Testament cu evreii, ar insemna ca oamenii au aparut acum...o mie de ani, SAU ca romanii au aparut acum o mie de ani?
Dificil cu Vechiul Testament, cand incerci sa-i explici pe...incasi. laughing
Deasemenea, e si multa prostie la anumte categorii, iar categoria Religie rullz la capitolul asta.

| FaraNume1245 explică (pentru Dorotheea21):

"Credeam ca ''problema'' Adam si Eva a fost lamurita de Darkmagic pe aici, in urma cu niste ani" nu stau de mic copil pe TPU, cum faci tu. Am si eu o viata, nu o sa mi-o pierd pe acest site. In plus, nu imi pasa despre ce popor vorbeste Biblia, atata timp cat oamenii sunt prea indoctrinati in a intelege ca se contrazice singura.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru FaraNume1245):

La cele scrise de mine, ai dat un ''raspuns'' foarte elaborat... laughing
Iar daca nu te ''intereseaza la CE popor se refera'' Vechiul Testament, atunci e perfect! laughing
Cum am spus, e "Dificil cu Vechiul Testament, cand incerci sa-i explici pe...incasi", cand culmea, Vechiul Testament ii explica pana la virgula, pe evrei.laughing
Saracutul de tine, nici nu stiu de ce te-ai mai obosit sa intrebi...

| 6684464 a răspuns:

Da, a fost incest, logic, altfel nu mai existai.
Si tu voiai sa scrie in biblie totii fiii si fiicele lui Adam si ai Evei?

| Moryami a răspuns:

Despre acei 2 copii ai Evei, Cain şi Abel se spune în Biblie, dar asta nu înseamnă că cei 2 nu au mai avut copii. Primii oameni au trăit aproximativ 900 de ani pentru a înmulţi Pământul. Crezi că cine a scris Biblia a stat ca să scrie numele tuturor copiilor?

| RagnarokR a răspuns:

Exact! Acuma ai aflat care e pacatul stramosesc.