| Scarlettt a întrebat:

Am o nelamurire si va rog, daca faceti misto sau sunteti atei sau satanisiti sua altceva, abtineti-va!

Daca in Biblie spune ca adulterul este pacat mare si ni se spune sa nu-l facem, atunci cand Dumnezeu a lasat pe Adam si Eva de s-au inmultit sau au inmultit specia umana dupa ce ei 2 au facut copii, dupa cum s-au mai inmultit? Nu tot intre ei Adam cu fica, Eva cu fiul si tot asa pana ne-am inmultit!?
nu inteleg aceasta teorie!

13 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Simplu, e o amărâtă de poveste. Mă amuză că în secolul 21 oamenii încă mai cred într-o poveste veche de 2000 de ani, mă amuză sincer. În primul rând e imposibil din punct de vedere genetic să se înmulțească și să iasă copii sănătoși, iar dacă cineva are impresia că în jur de 6000 de ani cât zic creștinii că are pământul se poate să se ajungă de la 2 persoane la 8 miliarde, nu e numai naiv ci ar trebui să mai treacă pe la școală, ca să o zic frumos.

| milan9 a răspuns:

După mărturiile din Biblie, Adam şi Eva au putut avea chiar şi o sută de copii (doar recordul cunoscut aparţine unei rusoaice care a avut ~70 de copii) mai ales că au trăit 800-900 ani (ştiinţa astăzi poate confirma posibilitatea acestei longevităţi).
Astfel, a fost oarecum cu totul relativă noţiunea de „fraţi" şi "surori" mai ales că unii dintre ei nici nu se cunoşteau reciproc.

Trebuie precizat că nu exista atunci nici o cutumă, nici o lege, nici scrisă nici nescrisă, care să fi reglementat căsătoria dintre un bărbat şi o femeie, cel puţin pentru prima generaţie. Astfel, nu avem de-a face cu nici un fel de contradicţie.

A fost probabil marea excepţie fără de care omenirea nu s-ar fi putut înmulţi. Ar fi trebuit altfel să existe două "familii" umane identice genetic, create separat de Dumnezeu, sau două rase diferite!?! Alternativă absurdă.

| milan9 a răspuns:

Adam şi Eva au avut un statut unic pe linia unei,, identificări" speciale (,, coasta" luată din Adam a fost începutul creării Evei) şi la fel de bine, cei aproape o sută de copii ai lor au putut avea, în mod excepţional, un cu totul alt statut decât cel de simpli,, fraţi" şi,, surori"...

Acei copii, cu siguranţă ca nici nu s-au văzut vreodată înainte de o eventuală legătură…

Părinţii lor au trăit 800-900 de ani. Stiinţa confirmă că pentru genomul uman, pentru organismul uman, în condiţii speciale (le putem presupune diferite faţă de cele de acum), această vârstă este posibilă.

| ginoxxx a răspuns (pentru milan9):

"Acei copii, cu siguranţă ca nici nu s-au văzut vreodată înainte de o eventuală legătură…"
au stat in staule diferite sau cum? nu inteleg ce vrei tu sa zici...
stiinta trebuie sa infirme si religia sa afirme, nu ai dat un exemplu bun cu "stiinta confirma"...etc

| milan9 a răspuns (pentru ginoxxx):

Daca părinţii lor au trăit 800-900 de ani si au avut poate si o suta de copii, acestia s-au stabilit in locuri diferite, au explorat diferite locuri, nu au avut ocazia sa se cunoasca toti unii cu altii, cei mai mari cu cei mai mici. Diferenta a fost totusi de sute si sute si sute de ani...

Din acest motiv spuneam ca "au avut în mod excepţional, si un cu totul alt statut decât cel simplu, de "fraţi" şi "surori"... "

| oprescudorin11 a răspuns:

Adulterul inseamna relatii sex cu o alta persoana decat cea cu care esti casatorit(a).
Tu vrei sa intrebi poate de relatii cu persoane din familie(mama, frate, sora, tata, veri, desi aici e permis in societati civilizate).Aia se numeste altcumva :INCEST.
Daca ramai singura (singur ) cu fratele, (sora), riscati spre propasirea neamului si incestul, cu risc de 1/2 de a iesi copii tampiti! Daca faceti 10 copii, probabil 5 sunt normali.

| Moisie a răspuns:

Nu trebuie sa-ti pese de pacat, ca doar Isus si-a dat viata si pentru pacatele tale. Daca ti-e teama sa faci pacate atunci de ce esti crestina, sau NU stii ca religia crestina a inlocuit legea lui Dumnezeu cu legea unor oameni, si uite asa ajungi tu sa incalci Legea lui Dumnezeu!
Si asta este cel mai mare pacat pe care-l poate face o finta umana, pacat pe care Dumnezeu nu-L iarta nici macar la Judecata de Apoi!

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru Moisie):

Acum am inteles, tu studiezi Biblia pentru a-i atrage pe credinciosi de partea ateilor, dar raspunsurile tale"biblice chiar nu au nici o valoare", sant ca praful in ochi.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.
Biblia nu lasă loc să se înţeleagă că Adam sau Eva ar fi avut relaţii cu cineva dintre copiii lor.
Cum sau îmulţit?
Pentru primele generaţii pur şi simplu sau format cupluri dintre fraţi şi surori ori din cele mai apropiate rude. Cu timpul, atunci când oamenii sau îmulţit suficient de mult, Dumnezeu a interzis astfel de legături, iar azi noi le cunoaştem sub termenul de incest.
Dacă mai ai unele întrebări sunt dispus să te ajut, doar dacă cuprind acea informaţie.
Cele bune!

| ginoxxx a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Asa cum tu sau altcineva nu-mi poate combate teoria ca noi pur si simplu am evoluat(darwin e de vina, el a zis-o primul), asa nu cred ca nu am cum sa combat ideea voastra cu dumnezeu. ce ma mira pe mine e ca lumea mai crede in niste povesti. pana una alta lumea are peste 6000 de ani, cineva a constuit piramidele si nu a fost dumnezeu, dinozaurii au existat, binele nu exista fara rau si de-asta a fost creeat si lucifer...etc. ceea ce ma bucura pe mine e ca dumnezeu ne-a lasat liberul arbitru, dar daca nu faci ca el o sa arzi in focul gheenei. atat de mult te iubeste...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu a insirat toata liota care s-a nascut din adam si eva, mai ales ca fetele nu erau mentionate, avand alt statut.iar descendenta in vechiul testament era pe linie paternala.maternala nu prea.si daca din toti fii lui adam au fost mentionati cain si abel a fost fiindca aceea a fost prima crima din istoria omenirii si a fost o crima de frate.

| sempreinvolo30 a răspuns:

De ce a permis Dumnezeu în trecut căsătoria între fraţi şi surori?
Potrivit relatării biblice, Cain s-a căsătorit cu una dintre surorile sale (Gen. 4:17; 5:4) sau, probabil, cu o nepoată, iar Avram s-a căsătorit cu sora sa vitregă (Gen. 20:12). Dar mai târziu, în Legea dată prin Moise, căsătoriile de acest fel au fost interzise (Lev. 18:9, 11). Ele nu le sunt permise nici creştinilor de astăzi. Cei care se căsătoresc cu o rudă apropiată riscă să le transmită copiilor lor defecte ereditare.
De ce la începutul istoriei umane căsătoria dintre un frate şi o soră nu era interzisă? Dumnezeu i-a creat pe Adam şi pe Eva perfecţi, iar scopul său era ca din ei să descindă tot neamul omenesc (Gen. 1:28; 3:20). Evident, mai ales în primele generaţii, căsătoriile aveau să se încheie între rude foarte apropiate. Chiar şi după apariţia păcatului, pericolul moştenirii unor malformaţii grave la primele generaţii era relativ neglijabil, deoarece neamul omenesc era foarte aproape de perfecţiunea de care se bucuraseră Adam şi Eva. O dovadă în acest sens este longevitatea oamenilor din acele timpuri (vezi Geneza 5:3–8; 25:7). Dar, după aproximativ 2.500 de ani de la păcatul lui Adam, Dumnezeu a interzis căsătoriile incestuoase. Lucrul acesta a slujit la ocrotirea copiilor şi a înălţat moralitatea sexuală a slujitorilor lui Iehova mai presus de cea a popoarelor din jur, care se dedau la tot felul de practici depravate. — Vezi Leviticul 18:2–18.

| ginoxxx a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Bullshit! acum se poate sa te culci cu sor-ta sau cu mama ta dupa 3 zile nu se mai poate....hai frate, ti-am mai zis, prostia naste monstrii...