| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Se spune ca fiecare legenda are un sambure de adevar asa ca va intreb legenda Turnului Babel descrisa in geneza o fi existat oare. Oamenii dupa potop ar fi construit Babel primul oras in care toata omenirea era unita toate rasele si ca ar fi construit turnul nu pentru a aduce slava lui Dumnezeu ci pentru cei care au construit turnul. Dumnezeu vazand acest lucru lear fi incurcat limbile si iar fi imprastiat pe tot pamantul astfel ar fi aparut primele civilizati in antichitate; chineza, egipteana, greaca, indiana s-a.m.d. Vreau sa stiu daca e doar un basm sau doar o poveste de adormit copii avand in vedere cate popoare sunt pe pamant si cate dialecte e greu de inteles ceva din asta, nu ca mi-ar pasa mie dar vreau sa stiu pentru cultura mea generala.

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Ma gandesc ca e un sambure de adevar.
``Turnul`` Babel cel mai probabil era o constructie piramidala cu baza foarte groasa iar diferite tipuri de piramide sunt intalnite in diferite civilizatii de pe Glob care teoretic n-au avut contact (egipteana, sumeriana, chineza, thailandeza, mayasa), deci pare mai plauzibila teoria ca omenirea a format candva o singura civilizatie.
Plus ca multe cuvinte din grupuri lingvistice diferite au radacini comune.
Eu nu cred ca limbile au aparut dintr-o data in perioada constructiei acelui turn (e posibil sa fi durat zeci de ani), ci a fost un proces mai lung in care diferentele de accent, pronuntare si articulare a cuvintelor au devenit mai evidente in cadrul unui proiect de o asemenea anvergura in care cumunicarea si sincronizarea e esentiala.
Pe masura ce oamenii nu mai acceptau totalitarismul acelei conduceri au plecat si s-au raspandit pe tot Globul iar dialectele au inceput sa evolueze independent.
De exemplu, britanicii vorbesc engleza, dar pentru cineva care nu e nativ e greu sa ii inteleaga chiar daca stie destul de bine limba, cam asa cred ca era si in acele vremuri.

23 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns:

Orasul sumerian, ca de exemplu orasul Ur, din care a plecat Avram, asa a fost interpretat de cel ce a scris Geneza: Ca un turn facut prin cooperarea multora, cu scopul de a-si face faima, si o revolta impotriva lui Dumnezeu. Daca ai citi despre aceste orase, si despre restul lumii, cea din afara lor, ai vedea contrastul si ai intelege interpretarea data in Geneza. Asta este samburele de adevar.

| Mclaren12 a răspuns:

Evident ca-i doar un basm si pana si basmele din scoala generala parca au mai multa credibilitate. Crestinismul a aparut acum 2000 de ani. Cum poate un basm aparut acum 2000 de ani sa afirme ca primele civilizatii au aparut cu mii de ani inainte ca basmul propriu-zis sa fie inventat? Evreii au furat mitul potopului ("potop" care de altfel se pare ca a avut loc cu adevarat) de la pagani si l-au transformat in biblie intr-o versiune evreiasca care nu are nicio legatura cu realitatea dar spalatii pe creier crestini cand aud de potop imediat il asociaza cu biblia si nu-si dau seama ca mitul pagan din care a fost corupt mitul crestin este cu mii de ani mai vechi, vezi de exemplu la sumerieni Epopeea lui Ghilgames care cred ca a precedat biblia cu peste 2000 de ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mclaren12):

Ce legătură are crestinismul cu basmul despre care se discută aici? Chestia cu Turnul Babel e în Vechiul Testament, nu în Noul.

| SG1995 a răspuns (pentru Mclaren12):

Iudaismul are 5000 de ani, de mitul mu are 2000 de ani vechime doar.

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si VT nu tot din biblie face parte? Crestinii cred in basmele din VT in aceeasi masura in care cred si-n cele din NT.

| Mclaren12 a răspuns (pentru SG1995):

Unde ai citit ca iudaismul are 5000 de ani?
Si da m-am inselat, nu este un basm de 2000 de ani, este un basm vechi de vreo maxim 3000 de ani, nu cred ca Geneza are mai mult de atat.

| SG1995 a răspuns (pentru Mclaren12):

A da, si eu la fel iudaism cel care il stim noi acum dateaza doar din sec. X i.e.n., adica si dreptate Genesa are 3000 de ani. Totusi populatia ebraica exista de cel putin 7000 de ani, deci exista versiuni mai vechi ale mitului legat de Turnul Babel.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Mclaren12):

Basm este pentru tine, daca tu nu vrei sa-l accepti, nu il face sa disparawinking

| minrest a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Adica daca vede ca e o minciuna, sa nu mai spuna la nimeni, ca sa nu sperie fraierii?

| Mclaren12 a răspuns (pentru SG1995):

O fi.
Dar 7000 de ani? N-as zice. Jîdanii se afla in momentul asta in anul evreiesc 5778. Doar scrie "jewish year" pe google.

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Doar in mintea ta este ceva real. In lumea reala acele basme nu sunt bazate pe nimic, nici fizic nici spiritual, ca sa nu mai zic ca religia crestina doar le-a corupt din alte religii pe care a incercat sa le distruga ulterior.

| NGheorghe a răspuns:

D-zeu a încurcat limbile pentru ca s-a speriat ca oamenii vor ajunge la cer si se vor urca pe tronul Lui, si apoi îi putea da suturi in fund. Nu crezi? Esti necredincios?
O alta problema era ca puteau sa zgârie luna, ba sa deseneze cu graffiti pe ea, înaintea celor de la NASA.

Răspuns utilizator avertizat
| DomnulMacaroana a răspuns:

Legenda turnului babel are baza istorica. Se bazeaza pe constructia unui zigurat in orasul Babilon (nu s-a gandit la asemanarea de nume?) Era o constructie foarte costisitoare si pana la urma nu s-a mai terminat. Cu timpul, diferite civilizatii au locuit in babilon, si cultura mai contemporana la un moment dat nu putea descifra inscriptiile mai vechi care constituiau planul de constructie, si pana l-a urma nu s-a mai terminat din lipsa de fonduri.