| anonim_4396 a întrebat:

Se spune de filosofi, că dacă nu ar exista Dumnezeu ar trebui inventat.Ce părere aveți despre aceasta afirmație?
Dar eu cred totuși că un Creator există a tot Universului asta face fiindcă în natură orice efect are o cauza iar un Creator sau Dumnezeu e cauza primordială a tot ce există.

11 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Si eu cred ca orice efect, inclusiv universul necesita o cauza si Dumnezeuce cauza primordiala a tot ce exista.

| halogen001 a răspuns:

Creatorul e natura, deci nu mai trebuie inventat decât daca vrei sa înșeli sau sa minți pe cineva sau sau pe tine însuți, deci nu e de dorit asa ceva.
"Sunt împotriva religiei pentru că ne învaţă să fim satisfăcuţi cu neînţelegerea lumii." - Richard Dawkins

| AvalohAlyn a răspuns (pentru halogen001):

Și dreptatea cine o mai face pe Pământ să răsplătească fiecăruia după faptele sale? Că omul și politice a s-£ dovedit că nu poate face întotdeauna și mereu dreptate și nici în trecut nu a fost așa

| halogen001 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Daca zeul e atotputernic și neputincios, vizibil și invizibil, bun și rău, existent și inexistent, e normal ca nu putem aștepta dreptate sau orice altceva de la el. Dreptatea o are puterea. Cine are putere are și dreptate. E dupa legea selecției naturale. Asta e dreptatea. Cine nu are putere nu are nici dreptate. Răsplata o primește fiecare atunci când face ceva ce merita a fi răsplătit. Pentru un zeu atotputernic nu exista nimic care sa îl determine sa răsplătească un om, pentru ca în comparație cu zeul, omul e nimic si zeului ii este indiferent ce face omul. In afara de asta, zeul "atotputernic" e cat se poate de invizibil și de surdomut, deci nu poți satisface dorințele zeului fără sa le cunoști, pentru ca nu suntem ghicitoare și atunci nu putem aștepta de la zeu nici o răsplată. Rămâne doar sa crezi ca te va răsplăti, dar e o credința fantezista. Lucrurile sigure sunt cele făcute cu știința. Cele făcute cu credință și aceea doar în oameni care pot fi și mincinoși, sunt doar încercări de cele mai multe ori sortite eșecului.

Natura "răsplătește" oamenii daca sunt buni, pentru ca se ajuta intre ei și își fac viata mai buna și la fel ii "pedepsește" daca sunt rai și nu se ajuta, pentru ca le scade puterea și cine nu are putere nu poate trai mai bine și nu-și poate creste nivelul de trai.

Deci noi ne facem dreptatea. Cine așteaptă ca altcineva sa-i facă dreptatea s-ar putea sa aibă prea mult de așteptat sau nu o întâlnească niciodată.

| UnOmOarecare3000 a răspuns (pentru halogen001):

Nu te mai lua dupa altcineva sau altceva. Inima ta ce-ti spune Halogen?

| UnOmOarecare3000 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Tuica de prune?

| halogen001 a răspuns (pentru UnOmOarecare3000):

Inima (creierul) imi spune ca doar natura e cea care a făcut totul prin selecție naturala, fără voință, fără inteligenta, fără iubire sau rațiune. Toate viețuitoarele pe care le vedem, omul numărându-se printre ele, exista deoarece s-au adaptat la condițiile de mediu. Un zeu nemuritor nu e interesat de nimic, pentru ca nimic nu-l afectează ( atotputernic și nemuritor), deci nu are iubire, placere, voință. Zeul nu poate face voluntar omul și apoi sa-l lase singur fără ajutor și fără sa comunice cu el. De aceea avem purici, păduchi, viermi, ploșnițe, căpușe și țânțari, pentru ca nu suntem făcuți de un zeu care are nevoie de noi și care ne iubește. Natura ne-a făcut prin selecția naturala. Asta e modul de aranjare a materiei. Pe orice planeta asemănătoare cu pământul viata trebuie sa arate la fel, pentru ca întotdeauna reacțiile chimice sunt aceleași și viata va fi la fel.
De asta nu ne ajuta nimeni cu nimic și ne lasă neștiutori și neputincioși pentru ca suntem făcuți de natura și natura nu are voința, iubire, inteligenta. Cine trăiește e ok, cine moare e la fel. Natura nu favorizează pe nimeni cu nimic, nu răsplătește, nu pedepsește, nu ajuta. Selecția naturala a făcut tot. Asta e ajutorul naturii și atât poate face pentru noi. Daca reușim sa ne înțelegem și sa ne ajutam, poate trăim mai mult pentru ca asta ne place fiind în programul din codul genetic. Daca nu ne înțelegem și nu ne ajutam vom trai mai puțin.
Șanse mari sa supraviețuim ca specie nu sunt, deci trăim cat putem și cum putem.

| chuckmanson a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Doar pentru că ar fi bine să se facă dreptate supremă, nu înseamnă că se va face! Se numește, the fallacy of wishful thinking!

Răspuns utilizator avertizat
| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Pai exista deja Dumnezeu. Poate acei filosofi au baut niste tuica si era expirata.happy