| AnicaiAlin a întrebat:

Soarta sau destinul au legatura cu existenta divina? Deciziile pe care le luam in anumite momente au legatura cu divnitatea sau sunt influentate de moment?
Prin deciziile luate ma refer la cele care pe care le luam intr-un moment anume fara sa ne gandim la impactul pe care il vor avea in viitor asupra vietii noastre.
Credeti ca divinitatea ne faureste viata sau noi suntem cei care decid pentru ceea ce facem?

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Fiecare om are liber arbitru. Facem alegeri in fiecare zi si in urma alegerilor noastre vom beneficia sau vom suporta consecintele.

| AnicaiAlin explică (pentru EmaS):

Si ce se intampla cu cei ce au fost alesi de divinitate pentru a indeplini anumite profetii? Ei au avut liberul arbitru cand altcineva le-a scria drumul in viata?

| EmaS a răspuns (pentru AnicaiAlin):

Dumnezeu cunostea viitorul si stia ca ei vor avea o inima dedicata Domnului, si au avut o chemare speciala.El ne-a creat si personalitatea.El are un plan cu viata ta.Fiecare avem un rol in aceasta viata, un scop.El ne-a format in asa fel incat sa fim echipati pentru implinirea planului pe care l-a pregatit El pentru noi inainte sa ne fi nascut.De la El avem talentele, darurile si aptitudinile.El ingaduie evenimentele si imprejurarile ca noi sa devenim ceea ce suntem si sa implinim rolul pe care ni l-a dat.Noi alegem daca vrem sa traim dupa planul Sau sau nu.Stii care este cel mai bogat loc din fiecare oras? CIMITIRUL. Da,acolo sunt multe destine care au fost pregatite pentru fiecare om,dar omul nu a intrat in destinul pentru care a fost creat si a trait o viata departe de implinire,fericire, mantuire!

| Raniia a răspuns:

Pentru ca viata mea sa conteze trebuie sa fac -Pasii spre destin.
Destinul este visul lui Dumnezeu pentru mine,El m-a creat cu un scop(partasia cu El) insa,mi-a dat si liberul arbitru si eu pot sa ies din scopul lui sau pot sa-l imbratisez.
Destinul inseamna''Cristos in voi,nadejdea slavei'',inseamna, raspundere uriasa, inseamna ca cerul se bizuie pe misiunea ta.
Oridecate ori iti implinesti destinul nu esti nici deprimat, nici epuizat, nici frustat-chiar daca esti obosit-esti implinit.
Sa accepti destinul este sa-l faci pe Dumnezeu sa zambeasca.Cand esti in destin esti puternic pentru ca esti sustinut de cerul intreg, pentru ca cerul, ca sa vada implinit destinul care ti l-a asociat si ti l-a incredintat, este dispus sa faca manevre militare puternice.In momentul cand noi spunem''vin sa fac voia Ta Dumnezeule''automat toate lucrurile lucreaza impreuna spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu, si anume, spre binele celor ce sunt chemati dupa planul Sau.
Foarte important! La tronul de judecata NU vei fi judecat in functie de ce ai fost dispus sa-I dai lui Dumnezeu sau ce ai vrut sa faci pentru El, ci in functie de cat ai umblat in ceea ce a scris El pentru tine, adica in destin.

| RAY a răspuns:

Soarta sau destinul au legatura cu existenta divina?

care existenta divina?
Deciziile pe care le luam in anumite momente au legatura cu divnitatea sau sunt influentate de moment?

sunt influentate de moment

Credeti ca divinitatea ne faureste viata sau noi suntem cei care decid pentru ceea ce facem?

nu exista dumnezeii, divinitati ei sunt produsul lipsurilor noastre, noi ne cream viitorul

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Fiecare om are liber arbitru. Facem alegeri in fiecare zi si in urma alegerilor noastre vom beneficia sau vom suporta consecintele.

@EmaS - FOARTE MARE DREPTATE

| Zenit313 a răspuns:

Nu exista soarta sau destin! Si nici Dumnezeu!
Exista un sir de evenimente. Daca intelegi acest sir de evenimente,poti spnue care dintre aceste evenimente vor avea loc.
Daca exista soarta,atunci de ce se mai foloseste notiunea de "gresit","pacat",rau,bun?!
Daca exista soarta nu exista nimic rau,pentru ca, acesta urma sa se intample oricum.
Daca divinitatea ne controleaza, trebuie sa raspunda pentru atrocitatile aduse rasei umane.
Dar desigur, nu este asa.
Ar trebui sa eliberem pe toti din inchisori, pentru ca asa le-a fost soarta..nu sunt ei vinovati..saracii criminali, asa i-a ghidat bunul "Dumnezeu" sad

| AnicaiAlin explică (pentru Zenit313):

Foarte bine. astept raspunsurile crestinilor.

| Zenit313 a răspuns (pentru AnicaiAlin):

Sa nu te astepti la explicatii rationale bazate pe dovezi, de la niste oameni care cred in Mos Craciun si BAU-BAUlaughing
O sa fie amuzant!

| martzian a răspuns (pentru AnicaiAlin):

Da-i funda, ca plange!

| M25M a răspuns (pentru Zenit313):

Subscriu.

| AnicaiAlin explică (pentru martzian):

Eu nu dau funa nimanui. Vreau sa cred ca aici sunt oameni maturi care posteaza pentru a explica sau intelege anumite lucruri, nu adunatori de fundite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti voi explica degeaba fiindca ai pus o intrebare legata de deciziile tale in viata excluzand principiile divine, si vrei sa afli rezultatul.soarta sau destinul.lumea ti-a pus in fata o viata si un drum spre iad pavat cu de toate stralucitoare placute si bune.in crestinism divinitatea ti-a pus in fata doua cai.viata si moartea.TU alegi in functie de vointa ta si cultura in domeniu. daca o ai. daca nu, nu astepta minuni de la TPU, ori de la vasta-ti desteptaciune.ca, de la ce cred eu nu ai nici o speranta.esti doar o frunza in vant cazand spre vesnicul mormant.nu inseamna ca nu e speranta.

| AnicaiAlin explică (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa te jignesc, dar tu ori nu ai citi biblia ori traiesti in filmul tau. In biblia crestina si nu numai anumiti oameni s-au nascut cu un destin faurit de dumnezeu. Daca lor cineva sau ceva le-a faurit destinul de ce nu o fac si cu ceilalti credinciosi. Daca dau un reply mesajelor anumitor crestini ai vedea cum unii cred cu tarie ca dumnezeu ne alege anumite piedici sau suferinte pentru a ne testa credinta. Acum oare nu e logic ca daca dumnezeu intervine in vietule unora, el ar fi cel care alege ceea ce suntem si ce facem.
Si o parere strict personala despre tine. Esti unpic cam arogant si ai un aer superior. Nu cred ca asa trebuie sa se comporte un bun crestin si cu atat mai mult nu ai nici un drept sa judeci sau sa ma judeci. Daca consideri intrebarea mea ofensatoate sau nu este pe placul tau ai posibilitatea sa anunti administratorii despre asta. Daca nu, mai bine te abti de la comentarii in care tu esti un buric si noi astialalti suntem niste vai de noi de muritori

Răspuns utilizator avertizat