| ink0body a întrebat:

Spunetii-mi daca D-zeu a facut pamantul pe EL cine la creat am vazut pe histori ca cica D-zeu nu exista si ca universul s-a nascut datorita unor atomi sincer nu cred vreau parerea voastra

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Cine L-a creat pe Dumnezeu? De unde a venit Dumnezeu?

Răspuns: Scriitorul ateu Bertrand Russell menţiona în cartea sa "De ce nu sunt creştin" că dacă este adevărat faptul că toate lucrurile necesită o cauză atunci Dumnezeu trebuie să fi avut o cauză a existenţei Sale. El a tras apoi concluzia că dacă Dumnezeu a trebuit să aibă o sursă sau cauză a existenţei Sale, atunci Dumnezeu nu a fost Dumnezeu (şi dacă Dumnezeu nu este Dumnezeu, atunci cu siguranţă că nu există nici un Dumnezeu). Aceasta este practic o formă mai sofisticată de a pune o întrebare în alt fel decât o pun de regulă copii când spun: "Cine L-a creat pe Dumnezeu?". Chiar şi un copil ştie că lucrurile nu apar din nimic, aşa încât dacă Dumnezeu este "ceva", atunci El trebuie să fi avut o sursă de asemenea, nu?

Întrebarea este înşelătoare pentru că pleacă de la presupunerea că Dumnezeu ar fi venit de undeva şi atunci întrebarea este în mod eronat focalizată pe identificarea locului sau originii lui Dumnezeu. Răspunsul este că întrebarea pusă în acest fel nici nu are sens. Este ca şi cum ai întreba "Care este mirosul culorii albastre?" Albastrul nu face parte din categoria lucrurilor care au miros, aşa încât întrebarea nu are rost. În acelaşi fel, Dumnezeu nu face parte din categoria lucrurilor care sunt create sau născute ori cauzate de ceva. Dumnezeu nu este creat sau cauzat de nimic şi nimeni – El există pur şi simplu.

Cum ştim noi asta? Ei bine, ştim că din nimic nu iese nimic. Astfel, dacă ar fi existat un moment când să nu fi existat nimic, atunci din acel nimic nu s-ar fi putut crea nimic palpabil. Însă există lucruri palpabile. Prin urmare, dacă nu se poate să nu fi existat absolut nimic la începuturi, ceva/cineva trebuie să fi existat. Acel Cineva care a existat dintotdeauna il numim noi Dumnezeu.

17 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Dumnezeu e greu de definit. Conceptul creatiei e explicat gresit si rationat aiurea... Creatia e mult mai mult decat Dumnezeu, Iad si Rai...

| profudereligie a răspuns:

Mai pune şi tu câte un semn de punctuaţie să înţeleg ce vrei de fapt.
Nu trebuie "să crezi" că universul a apărut fără a fi nevoie de vreo divinitate acum aproximativ 13 700 000 000 de ani, trebuie să cercetezi. Pentru asta ai nevoie de puţină matematică, fizică, astronomie, chimie, fizică atomică şi de multă voinţă de a răspunde raţional întrebărilor tale.
Cât despre cine la creat pe Dumnezeu? Oamenii care au dorit răspunsuri şi nu au fost în stare să le găsescă şi atunci l-au inventat pentru a apela la el.
Aşadar prima parte a întrebării tale "daca D-zeu a facut pamantul" este o afirmaţie eronată. Cei de pe History au dreptate.

| Archdaemon a răspuns:

Ce ai vazut tu pe History e adevarat
Dumnezeu nu exista oamenii l-au creat...in biblie sunt doar basme

| Annie2498 a răspuns (pentru Archdaemon):

Ba da cata desteptaciune poti avea omule. Cum sa spui ca in Biblie sunt basme. DOmne da`i minte. sa judece ce spune, din`nainte.

| Archdaemon a răspuns (pentru Annie2498):

Atunci ce sunt alea din Biblie?
Ai fost tu de fata sa il vezi pe Iisus pe cruce?

| DarknessAngel a răspuns (pentru Annie2498):

Sunt mari basme...Adoarme orice copil orice varsta ar avea daca ii citesti ceva rolling on the floor Si ma bucur ca ii apreciezi desteptaciunea. Pacat ca esti sarcastica.

| Annie2498 a răspuns (pentru Archdaemon):

Nu, nu am fost, dar mie de`ajuns sa cred. Nu cer dovezi palpabile ca sa cred in Dumnezeu, asa cum faceti voi. Pur si simplu ma gandesc ca daca El nu ar exista nici noi nu am fii. Dar infine. fiecare cu propriiile pareri,

| Archdaemon a răspuns (pentru Annie2498):

Daca parintii mei nu ar fi existat nici eu nu as fi, asa e mai logic

| Annie2498 a răspuns (pentru Archdaemon):

Bine, ramai tu la logica ta.

| Archdaemon a răspuns (pentru Annie2498):

Si tu ramai cu nebunii lui Iisus happy

| Annie2498 a răspuns (pentru Archdaemon):

Bine. vedem care unde ajungemrolling on the floor

| ExXify50 a răspuns (pentru Annie2498):

Wooow sigur vei ajunge sa iti pierzi timp din viata crezand in el acolo vei ajunge si crede-ma ca maine daca ai sa mori nu se va intampla nimic cu sufletul tau fiindca sufletul este constinta si constinta este data de creier si creierul este ceva ce il folosesti cand esti viu si de aici reiese viu=distractie si multe altele lucruri frumoase si mort=nimic cred ca este logic ce am scris daca nu contrazice-ma hai sa te vad

| Misterryo a răspuns:

Dumnezeu este insusi Universul.Toata energia care exista.Nu are inceput si nici sfarsit.Nu ne cunoastem noi, orasul bine, nu ne cunoastem planeta.Suntem niste bacterii pe o celula vie.Prea mici sa ne gandim la asta. Dumnezeu exista,dar nu este un om, asa cum zic majoritatea.El este Tot, adica tot tot.Si noi suntem parte din El.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pamantul s-a creat din gazele de dupa formarea soarelui, gazele provin din explozia big bang, big bangul a explodat acum 15 mld de ani sunt dovezi radiatia cosmica,cea mai indepartata stea,nu esti obligat sa crezi asta trebuie sa le observi si sa gandesti rational, universul s-a nascut datoria exploziei unei gauri negre care a emanat materie, timp, spatiu ce a declansat explozia e o enigma sa demonstrat stintific ca big bangul a fost real prin experimentul lui plank http://ro.wikipedia.org/wiki/Timp_zero inainte de momentul zero nu exista timp, fara timp nu exista nimic

| ink0body explică (pentru anonim_4396):

Mi se pare logic ce spui

| AlexPamfil a răspuns:

Eu tind sa merg pe o varianta mijlocie. Tin sa cred ca dumnezeu a creat pamantul, dar nu l-a creat perfect, ci doar o planeta, apoi fenomele l-au facut sa ajunga ce este azi. Apoi a creat oamenii, dar nu cum sunt azi, ci neevoluati, ca pe niste maimuite si ei au evoluat la fel ca pamantulhappy. Pana la urma nu stie nimeni adevarul, vom vedea totul dupa moarte.

| Marian1907 a răspuns:

La intrebarea asta nu o sa stie sa-ti raspunda nici o fiinta omeneasca nimeni nu stie cum a aparut Dumnezeu dar trebuie sa credem in el pentru ca el ne-a dat viata.eu intodeauna spun cuvintele asteabig grinaca Dumnezeu nu exista, nu pierzi nimic crezand in El, dar daca El exista si nu crezi, atunci ai pierdut totul.