| YesViRginia a întrebat:

Stateam pe plaja cu iubita mea si era intuneric total.In afara de stele si focul de langa noi nu se prea vedea altceva.In schimb ceva mi-a atras atentia.Stelele! Pe langa faptul ca vedeam tot soiu de stele cazatoare, unele parca erau inflacarate iar altele semanau cu semnu de la nike argintiu, unele erau foarte mici si se miscau foarte repede. Apoi i-am aratat iubitei o stea care tremura si apoi fugea repede se misca in cerc si revenea in acelasi loc.I-am aratat si am vazut acelasi lucru.Este foarte straniu pentru ca acele stele se miscau cu o viteza inexplicabila se invarteau sau se duceau in jos, in sus si apoi ramaneau nemiscate.Ce Dumnezeu o fi si asta?! https://www.youtube.com/watch?v=demkGoL6J-o

11 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

"Uitati-va nene la stele si apoi veniti cu argumente de copii tinuti in casa )) "

Foarte dragut. Bine bre, ai tinut sa afirmi ca tu si prietena vazut-ati o stea. Stelele de regula nu se plimba pe cer, fiind corpuri statice. Unele stele, mai de seama Capella (care e stea dubla) face o chestie misto cand se afla mai ales la orizont, dar nu numai, si anume se palpaie de mama focului ca un brad de craciun. acel palpait notoriu are reputatie de a da senzatia ca steaua se misca usor pe cer, fiind o sursa inepuizabila pentru unii insi, care habar n-au cu ce se mananca cerul, sa creada ca ar fi un ozn, sau un semn iminent al apocalipsei, sau mai stiu eu ce. Totusi e important sa ne amintim ca astronomii amatori au o rata infima de vazut ozn-uri, lucru bizar daca te gandesti, lasand loc sa credem ca multe lucruri vazute de oameni pe cer sunt banalitati. desigur nu se aplica in cazul tau, care e un semn iminent a ceva la scara planetara

cel putin astea am inteles din descrierea ta. se poate ca tu sa f vazut altceva, cum ar fi statia spatiala. nu stiu. poti s-o iei ca pe un semn iminent a ceva sau sa dai din umeri

| YesViRginia explică (pentru Andrei7520152):

Bai tu esti batut in cap? Am vazut stele cazatoare una dupa alta si nu e singura data cand vad asa.Ai nevoie de intuneric deplin si un cer luminat de stele si luna.Ai de capul tau.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru YesViRginia):

Ok... si asta e relevant...cum exact? ma dar tu cati ani ai totusi? laughing

Iti dau un ultim raspuns dupa care te trec la ignor, fiindca observ ca ai niste probleme elementare de intelegere a limbii romane si pierd vremea cu tine

Tu ai spus ca tu si prietena ati vazut "o stea care tremura si apoi fugea repede se misca in cerc si revenea in acelasi loc." Eu ti-am oferit o posibila explicatie pentru ce ai vazut, argumentand concret, dar lasand loc altor explicatii (precum statia ISS).

daca raspunsul meu a fost prea complicat pentru nivelul tau atunci asta e. bafta mai departe! hai pa.

| Trolli a răspuns:

Remarcabil, wow, nemaivazut, extraordinar...
Stai, despre ce e vorba?!

| Mădă0611 a răspuns:

Si marmota ciocolea inveleaua.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Si staniolul?

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hocus - pocus, dispărutus.

Răspuns utilizator avertizat
| DeusCorrupti a răspuns:

Iara vine sfarsitu^, m-am saturat de ele.

Nu stiu ce iubita ai, dar v-ati nimerit de minune