| anonim_4396 a întrebat:

Stateam si ma gandeam, oare cat de mult rad popii cand aud ce idiotenii fac minionii aia fara creier si apoi se duc sa se spovedeasca si spun totul preotului?
Cred ca popii rad si cu curul cand aud ce fac unii. Pun pariu ca se duc acasa si il suna pe preotul X si Y si spun "Ba, sti ce a facut idotu' asta?"
Voi ce credeti? Rad popii cand aud ce marturisesc altii? Oare cum reusesc sa se abtina din ras in astfel de situatii.

15 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca nu intelegi, nu vorbi.
Vorba aia, de taceai, filozof ramineai.
1) Popii nu dezvaluie nimanui ce se spune la spovedanie. Unii au facut puscarie ca nu au vrut sa destainuie. Altii au platit cu viata. Doar cei cu numele de popi au facut asta. Fiecare padure cu uscaturile ei. Insa e periculos sa generalizezi anormalul.
2) La spovedanie nu se spun lucruri de care sa rizi. Nu cele bune se spun, ci cele rele. Si nu e nimic de ris acolo. Exista mult rau, multa suferinta in lumea asta, si unii dintre noi toti cei ce o provocam au curajul sa o marturiseasca.
3) Psihologia incurajeaza spovedania. Un principiu al ei spune ca o problema recunoscuta si marturisita e pe jumatate rezolvata.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Gresit! Preotii sunt obligati sa pastreze secretul spovedaniei. Daca nu o fac risca sa fie caterisiti.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Esti ramas in urma cu 30 ani. Securitatea era altceva. Mai sunt si uscaturi printre ei ca si unii de pe TPU. Oricum nu te-am intrebat nimic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Stăteai și te gândeai. Vorba aia. Șezi și cugeți? Ba, numai șed. Tu la fel, stăteai.

| laurentiu80 a răspuns (pentru sadrian46):

E un copil lipsit de creier.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu cred ca rad... de ce ar rade? Adica probabil unii o fac, dar altii sigur nu. Nu trebuie sa fii popa sa nu razi la aceste lucruri.

Daca cineva "s-ar spovedi" in fata mea sau ar zice orice lucruri ar crede el ca a gresit sau orice ii trece prin minte... as intelege aceste lucruri, nu este nimic de ras.

Asa si ei, daca au ales aceasta cale, ca lumea sa vina sa isi spuna pacatele, iar daca lumea a ales sa isi spuna pacatele... este un schimb pe schimb. Este omenesc si moral ce se intampla. Nu este nimic ciudat.

Deci revenind, nu ar trebui sa rada, totusi sunt maturi unii, judeca si ei intr-un anumit fel astfel incat sa creada ca acea persoana chiar ar vrea ca preotul sa ia in serios acele lucruri.

Acum daca s-au intalnit 4 preoti sa zicem care isi zic ce au auzit ei la spovedanie (desi cica este pacat)... asta este. Treaba lor. Nu ar trebui sa il afecteze pe omul are s-a spovedit.

Si inca odata, de ce sa se abtina din ras? Ca un om l-a inselat pe altul? Nu s-au inteles, a fost ceva imoral. Ca cineva a facut o prostie si altcineva a suferit? Un act de inconstienta.
Ca cineva a ras de altcineva? Un moment.

Ce ar putea sa fie asa de ras in aceste lucruri? :/

| Celcestietot a răspuns:

Sunt destui preoți care de abia se abțin din râs, întorc capul de la spovedit sau cer o pauză ca să nu piardă clientul. Dar, sunt și preoți care nu râd, putini, într-adevăr.

| Holiday a răspuns:

Iti imaginezi ca marea majoritate a preotilor nu sunt loviti in cap de tampeniile religioase, ei au doar un job pe care trebuie sa-l practice, in cadrul unei organizatii pe care trebuie s-o slujeasca pentru a dobandi venituri.
Ei nu sunt atat de prosti pe cat am vrea noi sa credem.
O sa vina unii sa spuna ca vai, nu stiu ce popa e trup si suflet cu spiridusii si cu celelalte tampenii. E normal sa fie asa, orice profesie ai avea exista riscul sa te paleasca nebunia religioasa, deci nici cea de popa nu e scutita de asta.

Referitor la subiect, evident ca rad si cu curu` de diverse lucruri pe care le aud de la fraieri. Ia imagineaza-ti o baba care se spovedeste ca si-a luat vibrator, de exemplu...tu n-ai rade? Nu ca si-a luat, ci ca se simte vinovata si iti povesteste tie...de fapt asta e de ras.
Si da, mai povestesc si altora. Nu indica neaparat persoana care i-a spus ceva, ci ce traznai i-a spus.

| CostinAlamariu a răspuns:

Numai un copil prost de 12 ani maxim ar putea rade de asa ceva. Cu totii avem pacate si nu e nimic de ras in asta. Nu poti rade de pacatele altcuiva cand stii ca si tu ai pacate. Si fii sigur ca nu se destainuie ce se aude la spovedanie fiindca daca ar face asta li s-ar intoarce de un milion de ori pacatul inapoi. E asa de grav acest pacat ca preotul care spune ce a auzit la spovedanie mai bine nu s-ar fi nascut.

P.S. la noi la oraș se zice preot, nu "popă". Poate la voi la țară ar trebui sa se faca mai multa scoala si sa va faca cineva educatie ca lumea happy

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu rad. Și-au luat atât de in serios acest aspect, de a ierta păcatele încât pentru ei nu e de ras. Dar sunt ei popii de ras crezand ca au aceasta putere de a ierta păcate. Singurul mijlocitor intre om si Dumnezeu este Isus Hristos. Popii nu numai ca nu se mântuiesc, dar nu lăsa nici pe alții sa fie mântuiți. Daca ar avea Duhul lui Dumnezeu ar înțelege ca la ei se refera Isus când ne sfatuieste sa nu urmam pe cei ce le place sa umble in haine lungi... Biblia se înțelege duhovnicește.

| SingleForOne a răspuns:

Da, popii râd pe seama altora, la fel ca și alți oameni neghiobi de statură joasă și își încalcă jurământul, (fie oficial, fie sufletește, nu știu cum sau dacă îl are), și nu respectă domeniul pe care-l are, să nu mai zic de durerile sufletești ale oamenilor. Deci, religios și spiritual vorbind, și ei se vor duce în iad. happy

| Irinel15123532 a răspuns:

Atunci spune-i Lui Iisus ce ai facut, pacatele tale. Oricum preotul nu iti poate ierta pacatul, el doar se roaga impreuna cu tine, te ajuta cu sfaturi din cuvantul Lui Dumnezeu, dar nu este un intermediar intre tine si Dumnezeu, doar Domnul Iisus Hristos iti poate ierta pacatul prin jertfa Lui. Daca vrei sa primesti mantuirea, El ti-o va da.

| marinaru777 a răspuns:

Eu zic sa cauti un duhovnic iscusit si cred ca nu mai rade nici dracul de tine cu asa afirmatii,,, asa e mintea omului cand o lasi libera umbla razna si inventeaza.

Răspuns utilizator avertizat