| bleakk a întrebat:

Stau si ma gandesc, mergand pe premisa data chiar de Iisus Hristos in Evanghelia din Matei care spune ca "sfarsitul va veni atunci cand Evanghelia va fi propovaduita TUTUROR oamenilor, daca acel sfarsit la care stim foarte bine ca se refera va veni sau nu. De ce gandesc asa? Pai, pun in ecuatie natalitatea care este destul de mare si care in raport cu "lucratorii Domnului" chiar incomparabila. Mergand pe premisa asta constat ca, sfarsitul nu va veni foarte curand (cel putin pana cand natalitatea nu se va estompa) sau chiar deloc. Voi ce spuneti? Gresesc cumvva? Nu merg pe premiza corecta?

4 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Cei care au scris evangheliile nu aveau nici cea mai mica idee cat de mare e lumea si cat de multi oameni exista. Ei nu stiau decat de Orientul Mijlociu, nordul Africii si sudul Europei. Habar nu aveau nici macar ca Pamantul e rotund sau ca existe alte continente unde traiesc oameni care au cu totul alte religii. Pentru ei era destul de logic sa creada ca evanghelia poate fi propovaduita tuturor, mai ales ca populatia tarilor era mult mai mica in acele vremuri. Dar sa creada cineva in prezent ca va veni o vreme cand toti oamenii vor fi crestini e o aberatie si un basm, asa ca si religia lor.

| danut a răspuns (pentru sublime89):

Dragule, te lovesti de necunostiinta, nu sti ce stiau sau nu stiau cei de pe atunci DAR important pentru religie sunt doar teritorile enumerate de tine si profetizata America din Apocalipsa, restul nu au importanta decat individuala, nu ca popoare in istoria religioasa. Evanghelizare nu inseamna a explica individual fiecarei persoane, multi pot auzi la radio sau TV. cele necesare, Biblia este raspandita pentru cunoasterea acesteia caci multi vor refuza chiar si cu ea in mana, ca tine de exemplu. In general tarile musulmane sau hinduse au posturi crestine asa ca nu se mai pune problema evanghelizarii, in principiu aceasta sa efectuat prin evanghelizarea ultimilor triburi din zona amazoniana.

| gingergirl1 a răspuns:

In ultimele zile m-am gandit foarte serios la revenirea lui Isus...sunt fff multe semne care spun ca El "e chiar la usa "
Faza e ca, rapirea bisericii va fi inainte ca toata evanghelia sa fie propovaduita tuturor oamenilor. Asa vad eu lucrurile. Adica, inainte de venirea lui antihrist. Sfarsitul omenirii va fi atunci cand, dupa ce antihrist va domni 7 ani de zile peste Israel, poate chiar peste intreaga lume.
Isus vorbeste despre faptul ca FIECARE OM va auzi intr-un mod sau altul despre EL.
Sfarsitul va fi asemenea vremurilor lui Noe. Toti mancau, beau, se culcau unii cu altii ( in Sodoma si Gomora ), si atunci a venit potopul.Atunci cand nu se astepta nimeni, de aceea zice in Biblie ca NIMENI nu stie ziua cand va revenii Fiul omului, El doar ne zice sa veghem.

| TheImpaler a răspuns:

Deci este imposibil sa propovaduiesti evanghelia tuturor! ce pricepe un copil de 5 ani de exemplu? cum propovaduiesti evanghelia unui hindus care de 5000 de ani crede in ale lui? concluzie: sfarsitul "ala" nu va veni niciodata.