| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca sunt multi care sunt contra bibliei insa vreau sa va intreb din toate profetiile din Biblie s-a implinit macar una?

Răspuns Câştigător
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Aproape toate s-au implinit. De la cele din Vechiul Testament care il prooroceau pe Hristos, la cele din Noul Testament (lepadararea, venirea proorocilor mincinosi, etc.). Iar cele care au loc sa urmeze sunt cele din Apocalipsa.

| anonim_4396 explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Am citit si cartea profetiilor lui Nostradamus si multe dintre predicti s-au implinit si el lucra forte intunecate cu atat mai mult se va imlini cea ce a fost dat de Hristos prin prorocul Ioan.

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Aceste profetii care au fost date cu mult inainte de nasterea Domnului Isus Hristos s-au implinit:Facere 49:10 Nu va lipsi sceptru din Iuda, nici toiag de cârmuitor din coapsele sale, până ce va veni împăciuitorul, Căruia se vor supune popoarele. Num 24:17 Îl văd, dar acum încă nu este; îl privesc, dar nu de aproape; o stea răsare din Iacov; un toiag se ridică din Israel şi va lovi pe căpeteniile Moabului şi pe toţi fiii lui Set îi va zdrobi. Deuteronom 18:15 Prooroc din mijlocul tău şi din fraţii tăi, ca şi mine, îţi va ridica Domnul Dumnezeul tău: pe Acela să-L ascultaţi. Isaia 1:3 Boul îşi cunoaşte stăpânul şi asinul ieslea domnului său, dar Israel nu Mă cunoaşte; poporul Meu nu Mă pricepe. Isaia 7:14 Pentru aceasta Domnul meu vă va da un semn: Iată, Fecioara va lua în pântece şi va naşte fiu şi vor chema numele lui Emanuel. Ieremia 23:5 Iată vin zile, zice Domnul, când voi ridica lui David Odraslă dreaptă şi va ajunge rege şi va domni cu înţelepciune; va face judecată şi dreptate pe pământ. Osea 6:3 Să-L cunoaştem, să ne sârguim să cunoaştem cine este Domnul! Venirea Lui este sigură ca ivirea zorilor. Că El va veni la noi ca o ploaie timpurie şi ca o ploaie târzie care adapă pământul". Psalmul 72:10 Împăraţii Tarsisului şi insulele daruri vor aduce, împăraţii arabilor şi ai reginei Saba prinoase vor aduce.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Ma refeream la faptul ca ateii nu vor putea acuza Cuvantul caci de la prima profetie pana la ultima s-au implinit si se vor mai implini.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei nu se vor putea dezvinovati.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Asa este insa noi nu trebuie sa o luam de buna caci cea ce astazi se intampla este serios si pentru cei ce sunt in cale spre pierzare avem datorie sa ne rugam insa mai intai trebuie sa ma vad pe mine insami daca sunt bun si apoi sa ma rog pentru cei ce au nevoie de Dumnezeu ca eu insami am nevoie de El. Glorie Domnului Isus cel inviat.

| MMihai a răspuns:

Ai citit „legendele Olimpului "?
Biblia este ceva asemănător și așa trebuie înțeleasă.
„ Basmele Românilor", sunt mult mai instructive și mai folositoare.
Numai un creștin, poate lua în serios, acea culegere de basme aiurea, numită Biblia!

Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns (pentru DanionM):

Dacă Biblia și creștinismul înseamnă viața, cum înțelegi și zici tu, chinezii care sunt daoiști sunt niște morți, hindușii, budiștii, musulmanii, mozaicii, bahaii, șintoiștii, șamd. sunt în realitate și ei tot niște morți, șamd.
Deci și ateii și toți care nu sunt creștini, nu au acces la viață, fiind niște morți.

| OOOLEOOO a răspuns:

Din kebra Nagast in mod ironic s`a prevenit venirea lui Hail Selassie, Eliberarea poporului african, si intoarcerea prizonierilor in continentul promis sau mai bine zis tara promisa Etiopia, care in viitor isi va recapata bogatia pe care apartinea Africi.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Baiatul a intrebat din Biblie. Nu la o secta semi-halucinata din cauza halucinogenelor pe care le fumeaza condusa de diavol care venereaza un om, si au plecat tot din mozaism si crestinism dar au copiat doar ce a vrut din ele.

Caci Hristos, acum acum 2000 de ani ne-a spus :
Matei 24:4, 5 – …. Iisus le-a zis: "Bagati de seama sa nu va insele cineva. Fiindca vor veni multi in Numele Meu si vor zice: "Eu sunt Hristosul!"
1Ioan 4:1, 3 – sa nu dati crezare oricarui duh; ci sa cercetati duhurile, daca sunt de la Dumnezeu; caci in lume au iesit multi proroci mincinosi. ….si orice duh care nu marturiseste pe Iisus nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui Antihrist, de a carui venire ati auzit. El chiar este in lume acum.
2Ioan 1:7 – Caci in lume s-au raspandit multi amagitori, care nu marturisesc ca Iisus Hristos vine in trup. Iata amagitorul, iata Antihristul!

Deci nu ai avut legatura cu intrebarea, ce ai scris tu, doar ai facut sa intaresti argumentele profetiilor biblice despre proorcii mincinosi.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

''Baiatul a intrebat din Biblie''

Nu a specificat ce biblie, Kebra Nagast este biblia omului negru.

''Nu la o secta semi-drogata condusa de diavol care venereaza un om, si au plecat tot din mozaism si crestinism si a copiat doar ce a vrut din ele.''

Critica face parte din invatatura si credinta ta? si nu te lua dupa articole de pe net, Rastafarienismul are radacin vechi si tribale ea s`a inoint cu venirea lui Hail Selassie (Slava lui) si s-a dovedit asemanatoare cu religia Evraica, asa ca noi ne numim Evrei Adevarati.

Din toata povestea din biblie, pot spune ca Kebra Nagast are o vechime mai mare decat cartile din Biblia crestina.Iar biblia este doar o copie modificata a originalului, pentru inselaciune fiindca asta face omul alb, inseala.

De ce spui ca`s proroci mincinosi?, daca te`ai nascut in religia crestina intr-un popor crestin asta inseamna ca doar crestinismul are dreptate? Sau inseamna ca doar tu vrei sa ai dreptate? cea ce imi afirma afirmatia ''Omul religios vrea doar sa aiba dreptate''

Si sincer, daca ai dreptate ce te-a afectat? chiar vrei sa incepi o cearta?

Răspuns utilizator avertizat
| OOOLEOOO a răspuns (pentru DanionM):

Am zis eu ca nu`mi plac crestini? Port respect pentru fiecare religie existenta.

| anonim_4396 explică (pentru OOOLEOOO):

Am citit despre religia ta si da se aseamana cu religia crestina insa fii atent caci cel ce inseala nu te va lasa pana mu-l urmezi pana la capat. Eu am fost ateu insa am simit caci Dumnezeu exista si am inceput noaptea sa ma rog, iar a doua zi de dimineata am luat cartea: Isus destinul nostru! Ti-o recomand si tie insa te-as ruga sa fi deschis invataturi caci cel ce nu aude bine nu va duce cuvantul adevarului si traieste in minciuna. Nu-ti critic religia insa este alegerea ta daca asculti un simplu crestin sau nu. GBU!