| anonim_4396 a întrebat:

Din moment ce unii afirmati ca TOATE profetiile din biblie s-au implinit, puteti sa-mi spuneti despre cea cu Tir-ul? Cum ramane cu acea profetie?

15 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Eu as formula intrebarea in felul urmator:
Din moment ce unii bolnavi psihici afirma ca TOATE profetiile din biblie s-au implinit, de ce spitalele din Romania nu iau masuri?
Nu stiu pe cine ai auzit tu sa declare una ca asta, probabil era un copil, sau un taran cu acces la internet. Socant ar fi daca un intelectual crestin ar declara una ca asta, dar nu toti analfabetii de pe site. Unii spun si ca Soarele graviteaza in jurul Terrei, la ce te poti astepta.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Sunt foarte multi care afirma asa ceva, chiar si aici pe TPU. Sunt curios sa aflu ce vor zice, sunt curios ce scuze, trageri de timp sau schimbari de subiect vor baga. Sau poate ca vor evita sa raspunda.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Inca nu s-au implinit toate

| iurii75 a răspuns:

Ce anume legat de Tir îţi provoacă insomnie?

| Moisie a răspuns:

Cine ti-a spus ca toate profetiile din Biblie s-au implinit, te-a MINTIT cu nerusinare.
In Biblie se vorbeste despre un Messiah, adica de in UNS, si nu despre Fiul lui Dumnezeu, iar Isus nu a fost UNS in nicio functie ca altfel Biblia ar fi pomenit de ungerea sa.
In concluzie in Biblie nu este vorba de nicio profetie referitoare la Isus, ci probabil una referitoare la Simon Bar Kochba, care a indeplinit conditiile cerute de profeti, si a si fost UNS!
Cat despre profetia cu Tyr-ul, nu are legatura cu Biblia ci cu mitologia nordica in care se anunta sfarsitul lumii acesteia.

| Simon37 a răspuns:

Unde vrei sa ajungi cu intrebarea asta? ca Dumnezeu nu exista? dovedeste!

nu poti! tocmai asta e problema voastra ateilor! Daca vrei sa fii ateu, trebuie sa dovedesti mai intai ca Dumnezeu nu exista!

| Dandanache a răspuns (pentru Simon37):

Omul a pus o intrebare punctuala, la care astepta un raspuns punctual. Nu e o intrebare care intra in problematica exlusiva a ateilor, e o intrebare pe care si crestinii au ridicat-o. La urma urmei, suntem datori si noi, ca si crestini, sa discutam potrivirile si inadvertentele dintre profetia lui Ezechiel si realitatea istorica.

| anonim_4396 explică (pentru Simon37):

Uite cum facem... imi dovedesti tu ca nu exista urmatorii zei si iti voi demonstra si eu ca zeul tau nu exista. O sa ma cobor la nivelul tau, la logica ta de balta.

Zambazulu, Zambrozie, Xan, Odin, Thor, Ganesha, Krishna, Suijin, Hanuman. Succesuri.

Vrei sa trecem la un alt nivel? Ok, demonstreaza ca nu exista spiridusi, unicorni, dragoni, ciclopi, centauri, minotauri, zane, fantome, vampiri, varcolaci, sirene, etc.

Vrei sa complicam si mai mult? Pot face ca "provocarea" sa fie si mai grea daca bag deismul, polideismul, panteismul si altele de genul in discutie. Sunt curios cum demonstrezi ca acei zei nu exista.

| Simon37 a răspuns (pentru anonim_4396):

E destul de simplu de fapt. Zeii mentionati mai sus au fost inventati. Nu poti dovedi ca nu exista ceva pentru care nu exista dovezi ca exista de la bun inceput. Prin urmare existenta zeilor respectivi e o afirmatie nefalsificabila.

Dumnezeul din Biblie exista. Toata lumea stie ca exista.
Avem destule dovezi pentru existenta lui Dumnezeu.
Universul fiind probabil cea mai autoevidenta dintre toate.
Nu poti avea o creatie fara sa ai un creator.
Sa presupunem ca ai gasi intr-o zi un ceas pe jos. Ce te-ai gandi prima data? Ca a evoluat dintr-o piatra si a ajuns la ceas in decurs de milioane de ani, sau ca a fost "creat" de cineva.
Un mecanism complex ca universul nu poate aparea din nimic. Cineva trebuie sa-l fi creat.

| Simon37 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca mai vrei dovezi, am destule, asa ca fii pregatit. Dar astept prima data raspuns la argumentul de mai sus.

| anonim_4396 explică (pentru Simon37):

Ai pornit de la niste greseli si ai concluzionat prost.

"Dumnezeul din Biblie exista. Toata lumea stie ca exista. "... GRESIT. Sunt persoane care fie au alti zei fie nu au auzit DELOC de zeul tau. Cum ramane cu acele persoane? Tocmai ti-am distrus principalul argument.
"Avem destule dovezi pentru existenta lui Dumnezeu."... prezinta-le. Si eu pot sa-ti prezint acelasi gen de dovezi pentru existenta altor zei. Daca "dovezile" prezentate de tine sunt valide pentru acel zeu si se aplica si altor zei, atunci ele sunt valide si pentru acei zei. Spre exemplu, daca incepi sa o arzi gen "eu am o carte sfanta", eu pot sa iti zic acelasi lucru despre Ganesha, Krishna si multi altii.
"Nu poti avea o creatie fara sa ai un creator"... foarte usor de raspuns la asta. Hai cu ceva mai dificil. Cum ai ajuns la concluzia ca universul este o creatie? Poti sa dovedesti? Si cum ai ajuns la concluzia ca daca exista un creator, este vorba doar de unul si nu de mai multi?
"Ce te-ai gandi prima data?"... pai as zice "mosule, vrei un ceas? Foarte ieftin". Tu stii ca un ceas a fost facut de cineva deoarece ai mai vazut asa ceva, si ai vazut persoane facand asa ceva. Acest argument insa NU se poate aplica si in cazul universului.
"Cineva trebuie sa-l fi creat"... cum ai ajuns la concluzia asta?

Acum iti voi prezenta eu niste dovezi pentru existenta zeilor mentionati de mine mai sus. Esti gata?

Zeii mentionati de mine exista. Foarte multi oameni stiu ca exista.
Avem destule dovezi pentru existenta lor.
Universul fiind probabil cea mai autoevidenta dintre toate.
Nu poti avea o creatie fara sa ai un creator.
Sa presupunem ca ai gasi intr-o zi un ceas pe jos. Ce te-ai gandi prima data? Ca a evoluat dintr-o piatra si a ajuns la ceas in decurs de milioane de ani, sau ca a fost "creat" de cineva.
Un mecanism complex ca universul nu poate aparea din nimic. Cineva trebuie sa-l fi creat.

Accepti argumentele prezentate de mine ca fiind valide pentru existenta acelor zei? Raspunde cu DA sau cu NU (si de ce).

O sa mai incerc o ultima data : demonstreaza-mi ca nu exista acei zei.

| Simon37 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok Gaia. Dovezi serioase ca Dumnezeu chiar exista:

1. Ai auzit de icoane facatoare de minuni? milioane de oameni s-au vindecat de cancer si alte boli pe care stiinta a reusit inca sa le vindece, doar atingand icoana respectiva.

2. Ai auzit de icoane care plang? Stiinta nu a reusit sa explice asta...

3. Lumina de la Ierusalim... In fiecare an, de Sf. Inviere se aprinde singura.
Cum explici asta? a? Stiinta nu poate explica asa o minune.

4. Sfintele Moaste... In fiecare an milioane de oameni sunt vindecati de boli incurabile doar atingand sfintele moaste...
Trupurile Sfintilor nu putrezesc. De ce? Daca Dumnezeu nu exista, atunci de ce nu putrezesc? Stiinta nu poate explica nici asta.

asa ca eu te sfatuiesc sa reconsideri existenta lui Dumnezeu

| Simon37 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inca cateva dovezi:

5. Rugaciunea.
De cate ori m-a rog pentru ceva chiar se intampla. Cum explici asta?

6. Stigmata...
Stiinta n-a reusit sa explice nici asta

7. Posedari demonice
Asta cum se explica dupa "stiinta" voastra, ha? Daca diavolul nu exista, atunci cine ii poseda pe oamenii aia?
Si nu incepi cu "epilepsie" ca nu e cazul.
Am vazut oameni posedati si nu au nici o legatura cu epilepsia. Vorbesc cu 3-4 voci in acelasi timp si tot felul.

| anonim_4396 explică (pentru Simon37):

1 - religia ta nu e singura care pretinte ca are obiecte ce fac minuni. Ba mai mult de atat, bolile vindecate, culmea, sunt boli care au o sansa de vindecare de la sine. Da-mi un exemplu de persoana vindecata de sida sau rabie dupa ce s-a dus la o asemenea icoana. Poti? Sigur ca nu. Pot sa bag si alte boli nu doar sida sau rabie. Si daca tot e sa o ardem gen vindecari, cum ramane cu cei din alte religii care pretind acelasi lucru doar ca de la obiectele lor? Si cum ramane cu cei care nu au nici o religie dar care culmea, s-au vindecat fara sa atinga un asemenea obiect sau fara sa se roage unor zei?

Consideri asta ca fiind o dovada pentru existenta altor zei? Da sau Nu?

2 - "icoane care plang"... NU EXISTA ASA CEVA.
"Stiinta nu a reusit sa explice asta"... ba da, a reusit sa explice si de fiecare data, acele icoane au fost dovedite ca fiind falsuri.

3 - "Lumina de la Ierusalim"... chiar trebuie sa explic iar idiotenia asta? Documenteaza-te si tu cu adevarat nu mai lua cu copy-paste tot ce coincide cu ce vrei tu sa auzi.

4 - Moaste? Pe bune? Asta e argumentul tau? Cadavre care nu putrezesc? Uau. Da, e clar, minune. Stai, parca nu doar "sfintii crestini" nu putrezesc. Vrei sa iti arat poze cu caini care nu au putrezit? Erau si ei sfinti? Vrei sa iti arat poze cu persoane din alte religii care nu au putrezit? Erau si ei sfinti cu toate ca se inchinau altor zei?

La partea cu vindecatul, tu practic repeti punctul 1. Totusi, cred ca religia crestina este singura care are cadavre in programa. Nu stiu sigur daca si alte religii au asa ceva.

5 - "Rugaciunea"... exact acelasi lucru il zic si cei din alte religii.
"De cate ori m-a rog pentru ceva chiar se intampla"... TOT? Se intampla 100%? Interesant. Ia roaga-te sa apara in mod miraculos o pizza in camera mea. Daca poti face asta, o sa spun "pe post" ca ai avut dreptate si ca zeul tau exista. Nu e greu sa faca o pizza sa apara in camera mea nu? Parca era un zeu atotorice.

6 - "Stigmata"... asta-i la fel ca idiotenia cu lumina de la ierusalim. Pune mana si documenteaza-te.

7 - "Posedari demonice"... FACEPALM.
"Am vazut oameni posedati"... ai vazut personal? Fata in fata?
"Vorbesc cu 3-4 voci in acelasi timp si tot felul."... ce rostesc ei NU sunt cuvinte pe bune. Nu fac parte dintr-o limba anume. Sunt litere puse aiurea. Si eu pot face asta.
"3-4 voci diferite"... eu pot sa imit cam 34 de persoane sau caractere. Nu ma impresioneaza faza cu 3-4.
"in acelasi timp"... fac si beatbox? Foarte tare laughing

Serios acum... ai sau nu dovezi cu adevarat bune? E ultima data cand te mai intreb. Daca lasi iar idiotenii, nu iti mai raspund pe acest subiect.

| Simon37 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai ti-am prezentat dovezi clare, iar tu le respingi fara sa studiezi cu adevarat despre asta si fara sa prezinti motive clare pentru care sunt gresite.

1. "religia ta nu e singura care pretinte ca are obiecte ce fac minuni. "
Si? inseamna ca exista UN Dumenzeu chiar daca nu e Dumnezeul din Biblie. Un Zeu comun care nu tine cont de religiile fiecaruia.

2. "icoane care plang... NU EXISTA ASA CEVA."
Ba chiar exista. Este una la Manastirea Nicula, alta in biserica de la Grătieşti etc. sunt multe cazuri in toata lumea.

3. "chiar trebuie sa explic iar idiotenia asta? "
Da trebuie sa o explici din moment ce am notato ca o dovada.

4. "Vrei sa iti arat poze cu caini care nu au putrezit?"
Da chiar as vrea sa vad asta... dar bineinteles ar putea totusi fi falsuri ca sa discrediteze moastele sfintilor.

5. "Ia roaga-te sa apara in mod miraculos o pizza in camera mea."
Bineinteles ca no sa se intample. ca asta ar viola liberul tau arbitru. Daca apare pizza, atunci tu stii sigur ca Dumnezeu exista si nu mai poti crede fara dovezi. Dumnezeu vrea ca tu sa crezi in el, in lipsa dovezilor, asta e credinta adevarata

6. Elaboreaza. Eu nu stiu raspunsul, deci explica-l.

7. Da, am vazut personal... vorbeau cu mai multe voci IN ACELASI TIMP, nu pe rand. erau mai multi demoni in persoana respectiva... si avea o putere incredibila. se chinuiau 5 preoti sa-l tinta si nu puteau.