| anonim_4396 a întrebat:

Sunt ateu pentru ca... Accept 10 motive și vedem unde duce discuția.
{Răspund Când Am Timp}

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Sunt ateu pentru că mi-e prea lene să încerc să-L cunosc pe Dumnezeu prin toate lucrurile pe care ni le-a lăsat."

"Sunt ateu pentru că sunt un analfabet funcțional și nu înțeleg ce scrie în Biblie."

"Sunt ateu pentru că îmi place minciuna, curvia, violența etc. și nu vreau să mă judece cineva."

"Sunt ateu pentru că mă pot simți superior ignoranților de creștini ce cred că plouă pentru că așa dă Dumnezeu. (când plouă le spun cum s-a ajuns la acest fenomen dându-le peste nas, nu că ar avea vreo relevanță)

"Sunt ateu pentru că Dumnezeu nu mă ajută când sunt bolnav sau sărac(că eu mănânc kfc și mă doare undeva de școală este altă poveste ce nu contează pentru că Dumnezeu ar trebui să fie bun)."

"Sunt ateu pentru că sunt cazuri în care un nevinovat a fost abuzat de un nenorocit. (că îl exclud pe Satana care este stăpânul lumii acesteia din ecuație și faptul că Dumnezeu nu are autoritate asupra oamenilor ce nu vor să-L cunoască este altă poveste irelevantă și ne-Biblică, nu că aș fi citit Biblia dar așa este)"

"Sunt ateu pentru că sunt prea multe religii, de ce Biblia ar vorbi de Singurul Dumnezeu Adevărat? (Nu că am cercetat toate cărțile în jurul cărora se învârt religiile, asta este irelevant)"

"Sunt ateu pentru că știu prea multă știință să mai cred bazaconiile din Biblie cum că Dumnezeu a oprit soarele pe cer. (Că nu știu eu și astronomie în raport cu evenimentul este irelevant)"

"Sunt ateu pentru că eu consider Biblia a fi o carte cu basme a evreilor. (Că nu știu o iotă de cultură iudaică, sau că nici măcar nu am citit Biblia nu mai contează)."

"Sunt ateu pentru că în Biblie sunt lucruri grele date chiar de Dumnezeu care ar trebui să fie bun, cum ar fi potopul, boli sau urgii. (că nu-mi pun creierul la contribuție să văd ce a dus la o așa decizie nu mai spun)"

Uite 10 laughing

138 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru doctorandus):

Si cine te crede? Holiday?
"Iată, Eu stau la ușă, si bat. Daca aude cineva glasul Meu si deschide ușă, voi intra la el, voi cina cu el, si el cu Mine." Apocalipsa 3/20.
"Când va veni Mângâietorul, Duhul adevărului, are sa va călăuzească in tot adevărul; caci El nu va vorbi de la El, ci va vorbi tot ce va fi auzit, si va va descoperi lucrurile viitoare.
El Ma va proslavi, pentru ca va lua din ce este al Meu, si va va descoperi." Ioan 16/13, 14
"Si ma rog nu numai pentru ei, ci si pentru cei ce vor crede in Mine prin cuvântul lor.
Eu in ei, si Tu in Mine; pentru ca ei sa fie in chip desăvârșit una, ca sa cunoască lumea ca Tu M-ai trimis, si ca i-ai iubit, cum M-ai iubit pe Mine.
Eu le-am făcut cunoscut Numele Tau, si li-L voi mai face cunoscut, pentru ca dragostea cu care M-ai iubit Tu, sa fie in ei si Eu sa fiu in ei." Ioan 17/20, 23,26
"Din pricina Mea, veți fi duși înaintea dregatorilor si înaintea împăraților, ca sa slujiți ca mărturie înaintea lor si înaintea Neamurilor.
Dar când va vor da in mana lor, sa nu va ingrijorati, gandindu-va cum sau ce veți spune; caci ce veți avea de spus, va va fi dat chiar in ceasul acela; fiindcă nu voi veți vorbi, ci Duhul Tatălui vostru va vorbi in voi." Matei 10/18, 19,20
Mai dorești si alte versete care dovedesc ca creștinul are o relație personala cu Dumnezeu prin Duhul Sfânt? Căuta si vei găsi!

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca Dumnezeu vrea sa-mi vorbeasca, il lasi pe el sa vorbeasca, din moment ce tu nu esti purtatorul lui de cuvant.

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pavel pretindea ca are o relatie personala cu Isus. Tu nu esti Pavel, tu nu esti apostol. Ce e valabil biblic pentru apostoli nu e valabil pentru credinciosi oarecare. Pozitia majoritatii bisericior crestine este ca revelatiile au incetat dupa incheierea Antichitatii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Interesant ce spui: Exod 20:19

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Dap, tot ce poti sa oferi sunt scuze pentru tacerea lui Dumnezeu. Dupa cum am spus, nu te-a mandatat Dumnezeu sa vorbesti in numele lui, plus ca nu exista nici urma de dovada ca Biblia a fost inspirata de Dumnezeu.

Ti-am mai spus si ca excavarile de la Tell el-Qudeirat nu sunt "povesti". Plus ca ele contrazic Biblia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Matei 28:19, ce ziceai?
Normal că nu există dacă nu există nici urmă de interes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Dacă tot ai timp să citești și să te uiți la toate prostiile, mai bine te-ai uita la așa ceva:
www.youtube.com/watch?v=sUo-_pI7Lt0

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Conform lui K.R. Popper nu se poate dovedi ca o teorie este adevarata, dar se poate dovedi ca e falsa. Dupa cum ti-am spus la Cambridge, Harvard, Oxford, Princeton, Sorbona si Yale se preda ca multe povesti din Biblie sunt false din punct de vedere al arheologiei si istoriei Israelului Antic. Si asta pe baza de dovezi concrete.

Eu cred in Dumnezeu si nu cer dovezi pentru asta. Mie trebuie sa-mi dai dovezi ca exista vreo legatura intre Dumnezeu si Biblie. Ori asta este un lucru care se crede sau nu se crede, nu este un lucru care se poate dovedi, deci nu este un lucru despre care putem avea cunoastere. Iar adevar poate fi doar daca admitem ca mari bucati din Biblie sunt mituri, nu realitati istorice. Da, sunt milioane de crestini care cred ca multe povesti din Biblie sunt mituri si nu au nicio problema cu asta. Crestinismul nu se defineste drept religia ca Biblia este lipsita de greseli.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Un predicator care nu are niciun mandat de la Dumnezeu sa vorbească în numele lui.

Ideea că Biblia a fost transmisă 100% fidel, este lipsită de orice greșeală, de orice contradicție și nu a fost contrazisă sever de arheologia mainstream este bigotism, nu creștinism.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

1 Timotei 2

11 Femeia să înveţe în tăcere, cu toată supunerea.

12 Femeii nu-i dau voie să înveţe pe alţii, nici să se ridice mai pe sus de bărbat, ci să stea în tăcere."

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

De ce te-ai dus tocmai până la Harvard? Și în liceele din România se predă la geografie cum Universul s-a născut prin Bigbang, de parcă e relevant cu ceva, mă ajută pe mine să fac o casă dacă știu că Universul poate fi independent de Dumnezeu...

În fine, deraiez degeaba de la ce am început.
Exod 20:19 -> Matei 28:19 ăsta este răspunsul meu la "Daca Dumnezeu vrea sa-mi vorbeasca, il lasi pe el sa vorbeasca, din moment ce tu nu esti purtatorul lui de cuvant."
Vezi ce a făcut Daniel când a venit îngerul lui Dumnezeu să-i vorbească; și era înger, nu Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ioan452):

Nu m-ai jignit, stai liniștit. :)
"Privește un pic lumea și vei vedea suferința, chin, oameni care mor zilnic, copii care mor, oameni săraci care nu au ce mânca și trăiesc de pe o zi pe alta, copii și Adulți care trăiesc in strada. Dacă privești toate asta, ce crezi? "

Și eu sunt om, văd lucrurile ca și tine, dar puțin diferit. "Omul se naşte ca să sufere, după cum scânteia se naşte ca să zboare.
Suferință este împărțită în mai multe feluri.
Există suferință trupească sau sufletească(pshic/fizic), care te afectează aproaoe sau departe.(tu sau cel de lângă tine)
Acum să ne concentrăm pe natura ei care poate fi atât umană cât și divină.
Care dintre aceste naturi definesc răul cel mai bine prin "cel mai mult"?
Poate te-ai grăbi să spui că cea "divină", dar aici iar te înșeli.
Să vedem de ce...
Relația cauză-efect explică problema răului de la început."Karma" nu e o bazaconie născocită de cineva, e ceva real, face parte de la întemeierea lumii, chiar de la "Big Bang".
Să ne raportăm din nou la viață.
Să începem cu primul "rău mai mic" enumerat de tine "oameni săraci care nu au ce mânca și trăiesc de pe o zi pe alta, copii și Adulți care trăiesc in strada."
Acestea se leagă una de alta prin aceeași cauză, "nepăsarea noastră".
Aici nu poate interveni divinitatea nicidecum, ea(divinitatea) își așteaptă sufletele la intrare.
Să zicem ca ar interveni în detrimentul "liberului arbitru", ce ar putea să facă?
Un potop rezolvă problema? Nu!
Acum cine trebuie să facă prima mutare, noi sau El dacă ne-a creat să fim liberi?
E alegerea noastră!
Tu alegi să consumi droguri, nu El
Tu alegi să mănânci lilieci(chestii scârboase) ca să provoci o epidemie în lanț și pe urmă pandemie prin Coronavirus, nu El.
Tu îți închizi inima față de aproapele tău, nu El.
Tu îi provoci cea mai mare suferință omului, nu El.
Următorul argument adus de tine este "oamenii care mor zilnic". Moartea nu e sfârșitul vieții, ci începutul vieții. Percepe viața aceasta ca un joc, precum un maraton dat între "gameti".Vei întâlni în viață "gameți" agresivi, care își vor face loc de tine spre această "viață nouă" pe care tu o consideri moarte. Nu te da bătut/ă atăt îți spun, și nu ceda tentațiilor de a fi rău, invidios, lacom, superficial șmd. FII OM!
Biblia mai afirmă că suferinţa şi răul au intrat în lume din cauza unei măreţe şi teribile caracteristici umane: libertatea.
Îți recomand acest articol: http://adrianvintu.net/2018/03/21/diferenta-dintre-durere-si-suferinta/

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Inca o data: nu ai dovedit ca Biblia ar fi mesajul lui Dumnezeu. Deci faza cu ce-a facut Daniel este irelevanta, pentru ca pleaca de la premiza pe care cauti s-o demonstrezi.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa cum spunea Bart Ehrman, apararea asta cu "Dumnezeu nu voia roboti" nu este biblica.

Niciun autor al Bibliei n-a reflectat la liber arbitru contra determinism, nici la compatibilism contra incompatibilism.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Așa este, voia copaci de fapt, dar uite că unul a fost mai cu moț. laughing

Dacă tu nu ai încredere că Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu, atunci orice aș spune ar fi irelevant pentru că eu de asta sunt convins.
Succes atunci la citirea și înțelegerea tuturor celorlalte cărți în jurul cărora se învârt religiile lumii și compară-le cu Biblia.

"Dintotdeauna a existat un principiu, care a fost, este și va fi o barieră împotriva oricărei informații, o dovadă împotriva oricărui argument, și care nu poate da greș în a-l ține pe om într-o stare de ignoranță fără sfârșit. Acest principiu este condamnarea înaintea oricărei investigații." Edmund Spencer

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Te inseli, eu am fost crestin fundamentalist si am citit Biblia din scoarta-n scoarta. Plus ca am citit n-spe carti scrise de profesori universitari de Biblie. Deci ai gresit adresa.

Si citesc teologie cu placere, dar nu d-aia paranoica privind cipurile din pasapoarte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Și totuși mi-ai spus că anul în Biblie are 364 de ani, hai să fim serioși...

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Zbarci. Am zis ca anul evreiesc avea 354 de zile. Socoteala moderna este de 354. 367056 zile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Daca ar fi să ne raportăm la niște păreri "muribunde", n-am ajunge niciodată la un adevăr comun prezentat de biblie, și acela că "omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele și răul"

De refelctat au reflectat mulți.Sunt destule versete care îți deschide acest orizont de cunoaștere al "liberului arbitru"
Tu alegi să crezi ori ba, nu altcineva pentru tine.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu dupa cum am spus cred in Dumnezeu. Dar nu exista nicio dovada ca Dumnezeu a dictat Biblia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Sunt versete care înclină spre predestinare divină, dar acelea sunt interpretate prost și scoase din context câteodată.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt destui crestini care cred in predestinare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Nu, dar crede-mă că nici n-am zis asta.Mai probabil au fost oameni inspirați în cele nevăzute.Eu am citit și coranul, vedele și alte cărți, și cam toate duc spre un adevăr comun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Sunt, la câte culte există era inevitabil să nu fie.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt, nu: carte multi-interpretabila e pleonasm. D-aia exista peste 40 000 culte crestine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Cu siguranță.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru religiile avraamice hindusii sunt pagani. Pentru ele pagani inseamna oameni care se inchina la demoni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

"1- nu cred in povesti de nici un fel. Nu conteaza ca sunt sau nu din biblie sau dintr-o carte stiintifica. Pana nu se verifica nu le dau nici o crezare."

Aici când vorbim de "Dumnezeu" nu ne raportăm la o carte(biblie, coran, vedele).
Aici ne referim la un impuls motor sau forță care a pus în mișcare tot ce vezi, de la univers, galaxii, planete, oameni, insecte, microbi.
Sunt întrebări logice de geneza universului, cum ar fi cauzalitatea, nimicul, începutul, spațiul, timpul, design inteligent, smd..acestea nu sunt povești, sunt întrebări logice, coerente.

"2- Daca ar fi existat un Dz bun, iubitor, atotputernic si atotstiutor, cei care au scris cartile si se lauda cu legatura lor cu Dz ar fi avut cunostinte mult mai avansate si nu ar fi scris o carte asa de primitiva."

Iar te raportezi la cartea aia, parcă ai vrea-o arzând în foc.Nu e o carte de biologie, nu e o carte astronomica. e un pic din toate.
Deci noi nu avem treabă cu aia aici.

"3- Daca ar exista un Dz bun, atotputernic, iubitor, atotstiutor care a facut tot ce exista, ar avea posibilitatea sa dea omului stiinta, sa se arate, deci nu ar fi invizibil, mut, orb si surd."

De ce ai avea nevoie să se arate? NU s-a arătat la evrei și evreii au făcut ce au vrut cu El?
Vrei să îl scuipi, să îl bați, să îi pui coroană de spini, ce vrei să îi faci arătându-se?
Am fost la gimnaziu(sămânța seminală), suntem la liceu (pe Terra), și vom fi la facultate (în rai) și îl vom cunoaște.

"4- Un Dz bun, iubitor, atotputernic si atotstiutor, nu face minuni. Ajutorul dat de un Dz bun, iubitor, atotputernic si atotstiutor este ceva permanent. Nu e normal sa fie o minune cand te ajuta un Dz, deci un Dz puternic nu are nevoie sa-si demonstreze existenta prin minuni si scamatorii inutile."

Ai primit vreodată cadouri de la prieteni?
Care e cel mai mare cadou oferit de prietenii tăi atunci când îți oferă cadouri? Iubirea, nu?
Ei bine, minunile sunt niște cadouri inutile în comparație cu iubirea experimentată pe moment atunci.

Vei primi răspunsul meu și la celelalte întrebări dar mai târziu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Dacă mă crezi, și hindușii interpretează prost uneori scrierile lor. Într-una din Vede este condamnat politeismul și susține trinitatea într-un Creator.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Cărțile sfinte spun același lucru doar dacă le siluești puternic. Cum era la BASIC încărcarea procustiană.

Dacă le interpretezi teosofic, antroposofic sau gnostic devine greu să pricepi sensul literal.