| anonim_4396 a întrebat:

Sunt ateu pentru ca... Accept 10 motive și vedem unde duce discuția.
{Răspund Când Am Timp}

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Sunt ateu pentru că mi-e prea lene să încerc să-L cunosc pe Dumnezeu prin toate lucrurile pe care ni le-a lăsat."

"Sunt ateu pentru că sunt un analfabet funcțional și nu înțeleg ce scrie în Biblie."

"Sunt ateu pentru că îmi place minciuna, curvia, violența etc. și nu vreau să mă judece cineva."

"Sunt ateu pentru că mă pot simți superior ignoranților de creștini ce cred că plouă pentru că așa dă Dumnezeu. (când plouă le spun cum s-a ajuns la acest fenomen dându-le peste nas, nu că ar avea vreo relevanță)

"Sunt ateu pentru că Dumnezeu nu mă ajută când sunt bolnav sau sărac(că eu mănânc kfc și mă doare undeva de școală este altă poveste ce nu contează pentru că Dumnezeu ar trebui să fie bun)."

"Sunt ateu pentru că sunt cazuri în care un nevinovat a fost abuzat de un nenorocit. (că îl exclud pe Satana care este stăpânul lumii acesteia din ecuație și faptul că Dumnezeu nu are autoritate asupra oamenilor ce nu vor să-L cunoască este altă poveste irelevantă și ne-Biblică, nu că aș fi citit Biblia dar așa este)"

"Sunt ateu pentru că sunt prea multe religii, de ce Biblia ar vorbi de Singurul Dumnezeu Adevărat? (Nu că am cercetat toate cărțile în jurul cărora se învârt religiile, asta este irelevant)"

"Sunt ateu pentru că știu prea multă știință să mai cred bazaconiile din Biblie cum că Dumnezeu a oprit soarele pe cer. (Că nu știu eu și astronomie în raport cu evenimentul este irelevant)"

"Sunt ateu pentru că eu consider Biblia a fi o carte cu basme a evreilor. (Că nu știu o iotă de cultură iudaică, sau că nici măcar nu am citit Biblia nu mai contează)."

"Sunt ateu pentru că în Biblie sunt lucruri grele date chiar de Dumnezeu care ar trebui să fie bun, cum ar fi potopul, boli sau urgii. (că nu-mi pun creierul la contribuție să văd ce a dus la o așa decizie nu mai spun)"

Uite 10 laughing

138 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Hahahaha, raspunsul ala e atit de penibil incit nici nu merita citit. "Sunt ateu pentru că îmi place minciuna, curvia, violența etc. și nu vreau să mă judece cineva." Mi se pare cireasa de pe tort din scurt. Mai am eu un cretin de politist prin vecini care umbla cu j'de biblii si scrieri de-astea in masina. Il intreb ce e cu alea si baga pe un glas de-ala solemn "Pai da, moralitate, repere..." asta in timp ce fiica-sa e o hoata de mica, nevasta-sa pare cam batuta si frustrata, iar el desi e unul de-ala gen Hulk care daca iti da una de te adoarme se face ca ploua si nu zice nimic cand vin tiganii si fac show la el la scara. Da, genial raspuns. Fara alea zece porunci am fi pierduti, ca nu exista altfel bun-simt, cod-penal, respect de sine, si multe altele. Hai ca te-am pupat pe portofel, ma duc sa ies in p*&a goala pe afara cu un topor in mina sa hacuiesc niste crestini si dupa aia sa le *** nevestele si copiii! Revin!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Altul care se bagă în seamă degeaba.
Tu comentezi și politica? Dar sportul, ești microbist? laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Yo, Geezus, dude, is that really you, bro?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Se înțelege din limbajul tau cât de cult esti.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Intelege ce vrei. Nu sunt platit sa o fac pe cultul AICI. happy

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai doua conturi, iti dai singur dreptate

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Bine, daca asa spui tu.

| Superior a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Tehnologia contemporana nu cu mult timp ar fi fost considerata magie.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Superior):

Macar putea fi perceputa ca ceva. Zeul crestin e inexistent in vietile noastre.

| AG777 a răspuns:

- Sunt Ateu, pentru ca nicio zeitate nu este de acord ca eu sa fiu liber
- Sunt Ateu pentru ca Dumnezeu, dar si alte zeitati sunt o amagire, nu tot ceea ce se propaga la religie este si adevarat
- Sunt Ateu pentru ca vad oameni evlaviosi in credinta lor care sunt mai rai si mai spurcati decat restul
- Sunt Ateu pentru ca zeitatile religiilor sunt mai interesate de respectarea regulilor lor stupide, decat de umanismul fata de oameni
- Sunt Ateu, pentru ca nu pot sa cred un slujitor al Domnului, imbracat in aur si cu masini scumpe ma poate duce pe calea cea dreapta
- Sunt Ateu pentru ca religia impreuna cu orice zeitate reprezinta un obstacol in calea evolutiei omului.
- Sunt Ateu pentru ca nu vad nicio schimbare in societate spre bine, copii sunt rapiti de langa parintilor si supusi prostitutiei, mafia domina in general, daca exista vreo divinitate, nu ingaduia acest lucru, pentru ca conform Blibiei, copii sunt fara de prihana si sunt iubiti de Dumnezeu, insa realitatea e alta.
- Sunt Ateu, deoarece Blibia nu ma poate convinge sa cred intr-un zeu care candva era aspru si iute la manaie, iar deodata s-a transformat intr-un zeu al pacii, care ne indeamna sa avem o bunatate batjocoritoare la adresa demnitatii noastre.
- Sunt Ateu, deoarece cele mai mari crime impotriva umanitatii au fost comise de cei care cred in zeitati.
- Sunt Ateu, pentru ca viata este frumoasa si merita traita, religiile: (ortodoxia, catolicismul, islamul, satanismul), au cu totul o alta parere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AG777):

1. Daca prin libertatea pe care ti-o doresti de la o zeitate, te referi la a comite un delict sanctionat cu legea, atunci acea zeitate e nonexistenta pentru mine atata timp cat ea nu depune vreun efort în ordinea întregului univers.

2. A te raporta la Dumnezeu la o religie este însăși o amagire, a te raporta la Dumnezeu la un Creator este un raspuns la multe întrebari ale stiintei(nimicul, timpul, spatiul, cauzalitatea, gandul, visele, design inteligent, etc.

3. Nu trebuie să băgăm toți credinciosii în aceeași oală.De fapt, cand pornesti cu astfel premize, am intrat cu totul toti în hora ta spurcata de oameni, ceea ce nu randeaza pe statistici.
Ori daca nu te referi la niste confesiuni religioase care duc înspre final la fanatism religios, dar eu nu ma refer la acestea cand ma raportez la credinta.

4. Normele si principiile unui stat pot fi dependente de o religie, asta înseamna ca majoritatatea sunt religiosi în acel stat.
Ex.Vechiul Testament contine legi si porunci date poporului evreu din vechime.
Ramane la latitudinea ta daca acestea sunt porunci sfinte, porunci omenesti sau porunci divine.

5. Sunt de acord cu tine.

6. Depinde de religie.Nu pe toti îi vezi la coada cu miile pentru o icoana facatoare de minuni sau, afirmand ca pamantul e plat, sau, sau...

7. Daca ar interveni, ar mai fi liberul arbitru? Si cu ce ar putea interveni? Cu potopul lui Noe? Cu guvernarea Lui pe pamant? Pai mai ramane adevar si pentru cei falsi, prefacuti?
Dumnezeu nu are nevoie de lingusitori la poarta raiului, are nevoie de oameni care îl iubesc neconditionat prin ceea ce fac si arata, atat pe El sa îl iubeasca, cat si pe aproapele Lui pe care l-a facut un "vas mai slab" (bolnav) tot pentru el/tine.
Nu cel bogat trebuie sa îmbogateasca pe cel sarac?
Nu cel sanatos trebuie sa îl însănatoseasca pe cel bolnav?
Si daca nu ar fi bolnavi, cum ar fi încercata inima lui Bill Gates?

8. Aici iar te înseli.Biblia îl înfățișeaza pe Dumnezeu drept atat în V. Testament, cat si în N. Testament, deci nu s-a schimbat deloc, asta daca te raportezi la aceasta carte, însa eu ma raportez la mai multe.
Un Dumnezeu trebuie sa fie atat drept cat si iubitor, altfel un Dumnezeu nu poate fi considerat iubitor daca nu e bun cu cine e bun, sau rau cu cine e rau.Hitler trebuie sa fie pedepsit, a fost pedepsit, si va fi sau nu în functie de cum decurge lucrurile dupa.

9.Nu neaparat. Daca ai citi putin istorie, ai fi contrariat si de cealalalta parte.
Este imposibil să știm exact ce credințe religioase avea Hitler de ex. Ce pare sigur este că Hitler avea o credință absolută în două lucruri: hiper-naționalismul și el însuși.Pana la urma si egoul e credinta, nu e asa?

10. Viata merita traita, dar frumos! Fie ca esti ateu, ortodox, catolic, muslim, de fiecare data vei fi om cand vei fi om cu oamenii.Fii drept si Iubeste-ti aproapele ca pe tine însuti, si astfel te poti identifica cu Dumnezeu, fiindca El este iubirea.

| Mosotti a răspuns:

1 - Stiu cine a facut religia si cu ce scop, adica bogatii in trecut au vrut ca omul sa nu conteste imparatul, asa ca au zis ca dumnezeu l-a pus acolo, si omul tacea, deci s-a facut cu dorinta de a manipula si subjuga.
Dovada sta si in biblie la Romani 13 cand iti zice ca trebuie sa te conformezi sa dai taxe la dregatori ca asa e normal, aia fiind oamenii regelui, adica cumva dumnezeu te indeamna sa faci asa.
Deci sa fi prost si cu, capu plecat la bogatasi, nu zice nicaieri ca omu sa o duca bine ca are dreptul, ca aia bogati sa se gandeasca la ei si sa nu le mai ia asa taxe sa ii lase fara nimic.

Iar aia cu sa nu furi a fost tocmai pentru asta facuta, sa nu furi de la bogati, pai de unde puteai fura? Doar de la ei, ca restul erau praf toti.
Aia cu sa imparti cu aproapele se referea saraci cu saraci, nu bogati cu saraci.

2 - Isus a fost un om de rand dar rand dar tinea cu saracii, de aia a si fost asasinat, l-a mancat undeva sa se puna el cu mafia bogata, cu imparatul. ZIcea "omu sa fie liber, sa creada in dumnezeu", adica sa nu mai asculte de imparat? Nu merge, jap cu el atunci.

3 - Biblia a fost scrisa pentru ca, cu ea s-a distrus imperiu roman prin implementarea a mai multor dumnezei, unii erau cu zeii, altii cu dumnezeu asta noul, si s-au batut intre ei si aia fuse. Plus ca, chestiile bune scrise, poruncile cele 10, erau bune, dar tot in interesul bogatilor, sa nu furi de la ei, sa nu ii omori, etc.
Se observa ca dumnezeu e dictator, daca nu faci ca el, esti amenintat cu pedepse, deci e vocea bogatilor de fapt, faceti ca noi ca altfel e de rau.
Lumea nu se prinde desi vede treaba asta, si il tot pupa in dos pe acel dumnezeu facandu-l bun, desi ce zice dumnezeu chipurile, contrazice treaba ca e bun.

4 - Dar pe dumnezeu asta cine l-a facut?! Ca nimic nu apare asa aiurea, totul are un inceput. N-are si el mama, tata, gagica (sau gagici), nimic? Unde sta? Nu da nici aici. Daca exista s-ar fi aratat

5 - Si in poveste sunt multe contraziceri aberante. Sa nu preacurvesti (adica eu am inteles adica cu nu prea multe, dar asa cu 10 merge totusi, haha), dar tot el ne-ar fi programat sa fim asa, ca sa perpetuam specia. Ca daca nu vroia, nu mai simteai nevoia sa te duci la 5 gagici, nevoia vine din soft-ul genetic.
Vaai suntem rai. Pai cine ne-a facut rai, nu tot el? Bine, natura, dar zic asa ca idee in povestea lor. Ne-a facut rai ca ajuta asta la supravietuire, dar tot el sa se supere pe creatia lui? E absurd.
Deci nu exista.

6 - Faptele o arata concret, nu am vazut picior, mana crescuta, si multe altele.
Daca exista el, un inginer bun nu putea sa creeze niste oameni asa cu mari erori, boli, suferinta, degradare, rautate, saracie si altele.
Sau daca e, inseamna ca e rau, si deci tot nu avem nevoie de el.

Inca patru argumente nu am, si nici nu e nevoie.

| Onisim10 a răspuns:

Apai, cine a creat totul, domnilor atei?

| Onisim10 a răspuns:

Apai, cine a creat totul, domnilor atei? Suflete fara credinta.
Robi ai duhului Ateu.
Cine sa va mantuiasca.
Daca na-veti Dumnezeu?

Cand priviti spre munti ori ape.
Ori spre cer un curcubeu.
Cui va adresati uimirea?
Daca na-veti Dumnezeu!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Onisim10):

Se pare ca pentru tine a uitat sa creeze gramatica limbii romane...

| Onisim10 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Du-te Ba de aici că eu le am cu gramatica, nu is ultimul... unde am greșit eu in gramatica amice?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Onisim10):

... spuse el intr-o fraza care pute a erori gramaticale de la o posta.

| Onisim10 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cine zice de erori gramaticale.