| anonim_4396 a întrebat:

Sunt ateu pentru ca... Accept 10 motive și vedem unde duce discuția.
{Răspund Când Am Timp}

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Sunt ateu pentru că mi-e prea lene să încerc să-L cunosc pe Dumnezeu prin toate lucrurile pe care ni le-a lăsat."

"Sunt ateu pentru că sunt un analfabet funcțional și nu înțeleg ce scrie în Biblie."

"Sunt ateu pentru că îmi place minciuna, curvia, violența etc. și nu vreau să mă judece cineva."

"Sunt ateu pentru că mă pot simți superior ignoranților de creștini ce cred că plouă pentru că așa dă Dumnezeu. (când plouă le spun cum s-a ajuns la acest fenomen dându-le peste nas, nu că ar avea vreo relevanță)

"Sunt ateu pentru că Dumnezeu nu mă ajută când sunt bolnav sau sărac(că eu mănânc kfc și mă doare undeva de școală este altă poveste ce nu contează pentru că Dumnezeu ar trebui să fie bun)."

"Sunt ateu pentru că sunt cazuri în care un nevinovat a fost abuzat de un nenorocit. (că îl exclud pe Satana care este stăpânul lumii acesteia din ecuație și faptul că Dumnezeu nu are autoritate asupra oamenilor ce nu vor să-L cunoască este altă poveste irelevantă și ne-Biblică, nu că aș fi citit Biblia dar așa este)"

"Sunt ateu pentru că sunt prea multe religii, de ce Biblia ar vorbi de Singurul Dumnezeu Adevărat? (Nu că am cercetat toate cărțile în jurul cărora se învârt religiile, asta este irelevant)"

"Sunt ateu pentru că știu prea multă știință să mai cred bazaconiile din Biblie cum că Dumnezeu a oprit soarele pe cer. (Că nu știu eu și astronomie în raport cu evenimentul este irelevant)"

"Sunt ateu pentru că eu consider Biblia a fi o carte cu basme a evreilor. (Că nu știu o iotă de cultură iudaică, sau că nici măcar nu am citit Biblia nu mai contează)."

"Sunt ateu pentru că în Biblie sunt lucruri grele date chiar de Dumnezeu care ar trebui să fie bun, cum ar fi potopul, boli sau urgii. (că nu-mi pun creierul la contribuție să văd ce a dus la o așa decizie nu mai spun)"

Uite 10 laughing

138 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

N-am nevoie de 10 motive ca sa stiu ca nu exista Dumnezeu. Sunt ateu pentru ca stiu ca realitatea in care traim nu permite lucruri magice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ok.întrebarea mea: Dacă ai fi orb, ai știi despre care "realitate" e vorba"?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu a dovedit nimeni in 2000 ani ca exista dumnezeu, desi in 2000 ani cred ca au existat miliarde de oameni care au crezut in el. Nu mai e nevoie de restul de 9 motive

| Algo098 a răspuns:

Pot face deosebirea dintre realitate si fictiune, dintre adevar si minciuna.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Algo098):

Dar nu poți ști niciodată cum e sa ai o relație cu Dumnezeu. Aceasta este strict personala si nu poate fi experimentata decât de către cei ce cred. Si este reala.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Daca e reala de ce nu o pot experiementa si altii care nu cred? Nu are sens.

Uite spre exemplu vaccinul. E ceva real. Unii nu cred in el, dar daca il fac si le face bine il pot experimenta... pentru ca e real.

| Algo098 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Eu vad ce relatie au toti cu Dz, de asta sunt spitalele pline, si mortii la locul lor in groapa. Vad puterea, iubirea, bunatatea si stiinta lui Dz. E doar un personaj fictiv de poveste ca sa aiba omul cu ce ce se amagi. E un Dz bun la toate care nu face nimic si tot ce face omul trebuie sa zica ca e de la Dz si sa-i multumeasca pentru nimicul pe care-l face. Dupa aceea, omul naiv trebuie sa-i creada pe smecherii care au scris povesti, ca pentru nimicul ce-l face omul in viata si indeosebi pentru cateva ritualuri primitive fara valoare si pentru credinta oarba in niste povesti inventate, un Dz "atotputernic" si invizibil le va da o viata infinita (infinitul in mintea credinciosului echivaleaza cu credinta oarba intr-o poveste si cateva ritualuri primitive). E o naivitate sa crezi pe cineva care-ti spune ce bine iti va fi dupa ce nu vei mai fi. E in functie de fiecare si de ce i se potriveste. Daca omul poate sa creada orice fantezie, e problema lui. Credinta nu modifica decat comportamentul credinciosului. Indiferent de crede unul sau altul lucrurile raman asa cum sunt.

| Algo098 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cu relatie sau fara relatie cu Dz, toti ajung la groapa. Relatia cu Dz e doar fuga de realitate si autoamagire generata de niste povesti scrise de niste oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Lasă-i în pace, tu cu mine stai de vorbă nu cu ei, ok?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu rapunde mi la aia cu microcipul din biblie

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Despre realitatea pe care ai putea-o atinge, ai putea-o auzi, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Te-am atenționat. Dacă nu vrei, aia e, primești block de la mine.Succes cu suc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Pai renunțăm și la auz.(nu știu dacă știi dar noi purtam o conversatie aici și vedem unde duce aceasta)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Interesant ce spui. Și tu ai făcut "vaccinul"?
Pentru a face "vaccinul" trebuie să citești înțelegând toată Biblia, să mergi la o Biserică sănătoasă, să postești și să te rogi.
Te-ai inclus singur în rândul celor ce nu cred în beneficiul vaccinului. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omule..realitate este pe două fronturi.Palpabilă și nepalpabilă.Ai atins vreodată gândul tău? Sau un atom? De ce nu creźi că poate exista ceva neobservabil? Dacă eu cred în fizica cuantică, de ce zici despre mine că sunt nebun?

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca se spune despre Dz ca e bun, iubitor si atotputernic si bunatatea lui inseamna spitalele pline, nici un ajutor de la Dz; daca cei care au scris cartile cu povesti se lauda ca au avut legatura cu Dz cel bun si atotstiutor si din cartile lor se vede dor nestiinta si primitivism, inseamna ca acel Dz atotputernic, iubitor, bun si atotstiutor nu exista. Nu trebuie sa fii nebun ca sa crezi in povesti. Depinde de educatie, de nivelul de cunoastere acumulat. Daca traiesti intr-un mediu in care toti cred in Dz e greu sa vezi realitatea altfel. Dz cel descris in biblie e unul bun, iubitor, atotputernic si atotstiutor si lucrul asta e contrazis de realitate. Depinde de fiecare cum vede lucrurile. Daca omul se multumeste cu nimic la indicatiile din biblie, unde i se spune omului sa creada in Dz, ca Dz e bun, apoi i se spune omului ca e pacatos si ca de asta Dz nu-l ajuta, ajungem la realitatea adevarata ca avem un Dz inventat care nu face nimic, livrat la pachet cu toate explicatiile contradictorii care sa justifice inactivitatea lui Dz. In felul asta omul obisnuit e inselat si fortat sa-si traiasca unica viata pe care o are dupa o carte plina de promisiuni si amenintari false scrisa de niste oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Dacă te referi la 666, atunci sunt 2 lucruri de spus:
1. 6 reprezintă simbolic omul(partea umană) referindu-se la Antihrist. Unde scrie că cei ce vor purta semnul fiarei se referă la aceia ce vor adopta învățătura Antihristului și valorile acestuia.
2. 666 este un algoritm de calcul în matematică, este un principiu de cod pentru că în valoarea alfanumerică a sistemului digital acceptat de occident 6 este cifra care se folosește de mijloc ca să nu dea eroare în sistemul digital de la 1 la 9. (mi-a spus-o un aviator creștin pasionat de astronomie)

Semnul se va pune pe cap și pe mână pentru că tehnologia va avansa într-acolo încât ți se va putea implanta în cap și se va putea conecta pe mână. (vezi neuralink și vezi dacă se va putea conecta la gadgeturi) De ce așa? Pentru că în felul ăsta nu mai gândești tu ci algoritmii pentru tine, de aceea scrie că oamenii vor crede o minciună.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

E aiurea sa incerci sa iti imaginezi o persoana la stadiul de leguma, doar ca sa faci o analogie intre leguma - realitate si oameni normali - Dumnezeu.
Noi, spre deosebire de leguma aia, nu numai ca nu ne pierdem simturile, dar dobandim altele noi prin intermediul tehnologiei, ceea ce ne permite sa intelegem si mai bine realitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Poți prezenta motivele în ordine ca să înțeleg și eu?

De ex. 1. Din motivul x
2.Din motivul Y

10 motive am nevoie nu 1000

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ai simțul așa de dezvoltat să vezi un gând, un atom, o lumină, un fulg de zăpadă? Mă refer la nivel microscopic

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

La ce le mai trebuie un semn pe cap si mana cand deja oamenii sunt legati de telefon?

Cat despre algoritmul ala, Google nu da niciun rezultat.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am zis ca, prin intermediul tehnologiei, putem vedea un atom, un fulg de zapada la nivel microscopic, un foton.
Gandul nu e decat curent electric.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Eu te întreb pe tine nu ce spune tehnologia.Tu ai zis: "Nu cred fiindcă nu se vede"
Dacă nu se vede nu înseamnă că nu există. Poate exista la un nivel mult mai mic de ce crede tehnologia ta, prin fizica cuantică bineînțeles. Sunt și alte lucruri mult mai interesante, cum ar fi :" mișcarea continua(fără oprire) a protonilor și neutronilor.
Energia separată de materie (ele coexistând dar fiind prin definiție separate) deci, așa nu ajungem nicăieri.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu se vede, nu se simte, nu se miroase, nu se aude, daca nu ai nicio tangenta cu zeul ala, de ce ai mai crede in el daca nu are nicio abilitate?
Plus, nu am zis ca nu cred pentru ca nu se vede, am zis ca nu cred pentru ca e in contradictie cu realitatea.
Iar extensia mea este tehnologia, cum e si pentru tine.

| ioan452 a răspuns:

Îmi place sa privesc doar realitatea. Dacă vei privi lumea, și pentru 5 minute vei avea îndoieli dacă exista Dumnezeu sau nu. Privește un pic lumea și vei vedea suferința, chin, oameni care mor zilnic, copii care mor, oameni săraci care nu au ce mânca și trăiesc de pe o zi pe alta, copii și Adulți care trăiesc in strada. Dacă privești toate asta, ce crezi? Dacă esti creștin știu ca vei spune ca astea sunt date de Dumnezeu, ca Dumnezeu te încearcă și alte povesti. Eu nu cred in basme. Scuze dacă te am jignit cu ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Iar conform ipotezei De Broglie, atomii sunt suficient de mici încât încercarea de a le prezice comportamentul folosind fizica clasică — de exemplu, ca și cum ar fi niște bile de biliard — dă predicții vizibil incorecte din cauza efectelor cuantice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Fizica cuantică pentru tine e falsă? De ce nu poate fi considerată o realitate, având în vedere că mai nou nu atomul este cea mai mică particulă ci quark-ul conform unor studii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ioan452):

Îti răspund mai târziu, sper să nu te superi.Nu mai am timp.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce compari fizica cuantica, domeniu care se poate dovedi si observa, cu Dumnzeu, care nu poate fi nici simtit, nici observat, nici dovedit, nici nimic?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Rectific: Mecanica cuantică nu fizica cuantică, și uite diferența dintre ele:

Fizica cuantică poate fi numită o ramură a științei care se concentrează pe sisteme explicate de teorii cum ar fi mecanica cuantică și teoria câmpului cuantic. Oamenii de știință și cercetătorii se concentrează asupra acestei zone pentru a folosi aceste cunoștințe pentru a înțelege comportamentul particulelor la nivel subatomic. Cu toate acestea, termenul "fizica cuantică" poate fi folosit de unii cu același înțeles al mecanicii cuantice. Dar cea mai bună utilizare a termenului este în descrierea subiectului.
Mecanica cuantică poate fi descrisă ca un set de principii folosite pentru a explica comportamentul materiei și energiei, în timp ce fizica cuantică este o ramură a științei, care se concentrează pe mecanica cuantică.