| SenatorCometan a întrebat:

Sunt foarte multe religii...
Ce se intampla daca te-ai nascut intr-o tara unde est invatat religia "gresita"?
Chiar si intre crestini... avem catolici,liberali, ortodocsi... ce face un ortodox daca catolicismul era corect? Se duce in iad?

40 răspunsuri:
| danut a răspuns:

In Crestinism NU SUNT decat DOUA religii, dar voi NU cititi Biblia si de aia spuneti aiureli.
RELIGIA se imparte dupa LEGEA lui Dumnezeu, Cele 10 PORUNCI, nu dupa declaratile unora in goana lor dupa ENORIASI. Cititi Biblia.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Si pe langa creștinism mai sunt cateva sute de religii

| danut a răspuns (pentru suntserios):

La ora actuala au posibilitatea sa cunoasca si adevarata religie care a fost raspandita in intreaga lume, inclusiv la triburile izolate din Amazon. Alegerea tine de fiecare individ.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Esti asa amuzant cu adevarata religie happy
Dar ignoranta si aroganta asta e specifica habotnicilor.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Amuzant esti tu cu ateismul tau.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Mie nu mi-a dovedit nimeni din nicio religie ca exista unul din zeii venerati. Asa ca am un motiv sa cred ca nu exista niciunul in realitate.

Nici tie nu ti a dovedit nimeni ca exista acesti zei din toate religiile, cu toate astea crezi ca personajul imaginat de tine e mai tare decat personajul imaginat de altii. Asta nu e aroganta amuzanta?

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Uite iti demonstrez eu ca tot ce crezi tu este o aiureala (diavoliceasca).
DACA natura (unde o fi fost inainte de aparitia vietii) ar fi cea care a facut fiintele vi acestea NU ar fi fost create ARMONIOS deoarece nicidata natura NU AR AVEA de ce sa fie armonioasa, acesta fiind un atribut specific fiintelor inteligente asa ca putem sa ne imaginam un om facut de natura cu ochii in fund ca sa urmareasca pe unde merge iar gura dedesubt pentru reciclare si mainile cat mai lungi, cam la 3-4 metri si puse pe gat sa culega ce a pus Dumnmezeu in pomi iar creierul in burta ca sa fie aparat de inamici si vecini. Asa ar fi aratat omenirea facuta de natura ta (exista si alte variante "imbunatatite" pe care colegi lu matale si le pot imagina).

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Fara niciun sens explicatia ta

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Exact ce am spus

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru danut):

"Uite iti demonstrez eu ca tot ce crezi tu este o aiureala (diavoliceasca)."
Nu ai demonstrat nimic, doar ai facut o presupunere.

"DACA natura (unde o fi fost inainte de aparitia vietii) ar fi cea care a facut fiintele vi acestea NU ar fi fost create ARMONIOS"
Nici nu suntem creati armonios. Avem in noi o multime de resturi inutile, precum maselele de minte, sfarcurile la barbati, apendicul, si altele. Cu atat mai mult ca suntem creati cu scopul de a ucide. Foarte armonios, ce sa zic.

"putem sa ne imaginam un om facut de natura cu ochii in fund"
Daca avea ochii in fund, nu se putea uita la pradatori, deci nu ar fi avut cum sa supravietuiasca modelul tau. Celelalte imagini ale omului tau sufera de aceeasi chestie: lipsa sanselor de supravietuire.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Ce ti-am spus NU POTI intelege caci asa SCRIE si in Biblie, NU iti este PERMIS sa intelegi din cauza optiunilor tale. Esti un nefericit, imi pare rau de tine.

| danut a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

A fost doar o demonstratie groteasca pentru a-l face sa inteleaga ca natura NU poate creia SINGURA ceva atat de armonios ca VIATA de deoarece natura NU ESTE RATIONALA si nici NU are insusiri ale gandiri umane.
Uciderea vine ca raspuns al pacatului iar ce e a ce marea majoritate a omeniri NU INTELEGE este ca Dumnezeu NU SE OPUNE la ceea ce omul PRODUCE ci doar a creiat un mediu pentru salvarea celor care isi SCHIMBA optiuniole, MANTUIREA.
P.S. Ceea ce considera OMUL ca nu este armonios sau util la el sunt ELEMENTE ale pacatuluiale gandiri umane sau nestiintei izvarate din ignoranta.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Uite aici sunt de accord cu tine. Tu înțelegi biblia si ii dai dreptate pentru ca asa vrei tu. Dar trebuie sa intelegi odata si odata ca acele lucruri pe care tu vrei sa le intelegi nu sunt adevaruri absolute. Sunt doar adevaruri relative la persoana ta. Ca tu vrei sa le crezi e optiunea ta. Ca afirmi ca ele sunt adevaruri absolute e doar aroganta si ignoranta fata de restul persoanelor si religiilor.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

"Ca tu vrei sa le crezi e optiunea ta. Ca afirmi ca ele sunt adevaruri absolute e doar aroganta si ignoranta fata de restul persoanelor si religiilor."
Vezi tu Dumnezeul crestinilor a lasat omului Liberul Albitru fata de restul religilor si a dumnezei acestora care au suprimat acest DREPT al fiintelor vi asa ca nu exista nici o ignoranta sau aroganta in ati cere dreptul la opinie fata de un Dumnezeu adevarat care isi iubestre Creatia fata de de spotismul izvorat din gandirea pacatoasa a oamenilor zeificand gandirea lor.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

De ce pretinzi ca stii toate religiile? Alta dovada de aroganță maxima. Stii doar o religie, aia impusa de familie, locatie geografica

| danut a răspuns (pentru suntserios):

"De ce pretinzi ca stii toate religiile? "
Dovedeste contrariu la ce am spus, altfel taci.
"Stii doar o religie, aia impusa de familie, locatie geografica"
Aici dai dovada de o crasa ignoranta si nestiinta.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Contrariul e simplu, nimeni din nicio religie care venereaza personaje ireale nu le au dovedid existente. Deci nu e niciuna mai presus.
Hai ca am avut de 100 ori discutia asta. Eu te intreb daca ai trecut prin toate religiile sa te convingi care e adevarata si care nu. Tu o sa imi spui ca nu e nevoie ca stii tu ca doar religia ta e buna ca stii tu. Si pe urma luam discutia de la inceput. Nu mai are rost. E clar. Te ai nascut intr o zona georgafica unde predomina o religie. Asa era si familia ta, tia impus religia asta si tu acum o venerezi.
Daca eram arabi și locuiam in Arabia Saudita aveam aceeasi discutie despre islam.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Daca citeai mai multe mesaje ai fi vazut ca nu am imbratisat religia majoritara de unde m-am nascut eu si nici familia nu mi-a impus nimic fiindca in religia mea alegerea acesteia se face NUMAI cand esti deja matur. Stiu fiindca sigur am citit CARTI mai multe ca tine si nu ma informez doar de pe net si mai catre sfarsit, am sigur cu mai multa experienta de viata ca tine. Din nefericire esti doar un amart de indoctrinat de catre "stapanul" acestei lumi ( afli tu din studile tale cine este).

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Ok, deci ai încercat toate religiile cele 5000 sai cate o fi si ai aleso pe aia "adevarata" adică pe aia care zice povestea cea mai frumoasa pentru tine.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Iar iti dovedesti nestiinta, nu este nevoie sa "le incerci" ci doar sa le studiezi, in lume sunt religii necrestine si crestine, poti opta pentru o religie necrestina (pagana) si una crestina, deoarece eu am optat pentru o religie NEPAGANA (pe care le-am studiat, sigur mai bine ca tine), m-am indreptat spre crestinism de unde am ales ce am crezut eu ca ESTE CONFORM cu cerintele lui Dumnezeu. Pentru stiinta ta eu fac parte dintre aceia care urmeaza STRICT cerintele lui Dumnezeu relevate DOAR in Biblie iar ca indeletnicire umana am o orientare strict tehnica, electronica asa ca lasa-ma cu prostiile tale. Totul este calculat si stiintific dar pentru unii ca voi religia este ceva ezoteric, fantastic, sunteti neimaginat de naivi ca sa nu spun altfel caci nu este crestineste.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca se nasteau in alta parte aia era pentru ei religia corecta si se luau de restul

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cine decide ce e corect sau adevărat? Niște oameni cu interese lumești.
Așa că dacă te iei după ei, din cauza asta te duci în iad.
Dacă îți pui singur întrebarea dacă credința în existența iadului e greșită, nu te duci nicăieri, că nu ai unde.

| anonimg a răspuns:

Eu inteleg intrebarea ta astfel: "Ce se intampla cand cineva iti spune ca religia ta este gresita?"
Fiecare om este dator sa cerceteze sa cunoasca adevarul despre aceste lucruri. Parintii trebuie sa-si educe copii ca ei sa caute sa cunoasca adevarul cand vor creste mari. Si daca nu am avut parte de o astfel de educatie din partea parintilor, atunci nu trebuie sa dam atipire pleoapelor noastre pana cand nu vom cunoaste adevarul.
Raspunsul la intrebarea ta este foarte amplu, si este greu de spus pe scurt.
In "rai" sau "iad" nu ne va duce religia, si nici confesiunea din care facem parte; ci daca vom ajunge intr-unul din aceste locuri, caracterul nostru este acela care ne va conduce intr-acolo.
Dar nimeni sa nu se amageasca ca daca face fapte bune asa ii si este caracterul, si facand aceste fapte va ajunge in locul dorit. "Iadul" va fi plin si cu oameni care se credeau buni, cu cei care faceau fapte bune.
Au existat perioade in istoria pamatului cand oamenilor le era interzis accesul la cunoasterea adevarului, cand catolicismul ardea pe rug pe oricine i se opunea cu o idee. Dar astazi putem cunoaste adevarul.

| SenatorCometan explică (pentru anonimg):

Daca cand faci un lucru bun, te simti satisfacut si implinit in inima, inseamna ca bunatatea vine din caracter?

| anonimg a răspuns (pentru SenatorCometan):

"Daca cand faci un lucru bun, te simti satisfacut si implinit in inima, inseamna ca bunatatea vine din caracter?"
Ne apropiem de esența lucrurilor, de adevăr, dacă răspundem la această întrebare.
Chiar și dacă un om face binele, el n-are nici un drept nici să se laude și nici să ceară vreun merit că a făcut binele. Noi toți suntem datori să facem binele. Aceasta este o datorie a fiecăruia dintre noi. Că dacă nu îl vom face, vom fi găsiți ca vinovați.
Ah! Nu mai pot să ocolesc răspunsul. Caracterul trebuie schimbat cu totul.
Este normal să ne simțim satisfăcuți când facem un bine mic sau mare. Dar dacă facem binele rar, asta nu înseamnă că și caracterul ne este schimbat.
Vom cunoaște că suntem pe drumul cel bun dacă binele acesta îl vom face cu dragoste, și dacă îl vom face tuturor oamenilor începând cu propria noastră persoană, continuând cu cei dragi, cu străinii și terminând cu cei ce ne vor răul.
Fără dragoste, binele nostru nu valorează prea mult. Și dacă îl facem numai celor care credem noi că merită, cu ce suntem noi mai buni decât lumea care face la fel?
Dar ceea ce se cere de la noi nu stă în puterea noastră omenească. Standardul pe care trebuie să-l atingem în facerea binelui depășește limita umană. Și-l putem ajunge. Dar și satisfacția de care vorbești tu, va fi și ea pe măsură, pentru că va depăși și ea limita umană.
De aceea când facem binele trebuie să fim recunoscători cerului pentru ocazia pe care ne-a oferit-o de a face binele respectiv. Satisfacția respectivă va fi atât de mare că ne va scoate lauda pe buzele noastre la adresa cerului.
Acesta nu va mai fi caracterul omului, ci va fi caracterul lui Dumnezeu în om.

| Celcestietot a răspuns:

Citeste din Biblie si nu vei ajunge in Iadwinking!

| AC4S4 a răspuns:

In Biblie scrie ca mantuirea vine prin Hristos, nu prin religie.

| danut a răspuns (pentru AC4S4):

Da, mantuirea vine prin Dopmnul Hristos DAR CUM a vrut EL, nu cum vrei TU mi-ar Hristos ARE Biserica SA care face cum a spus EL: Apocalips 14, 12 Aici este rãbdarea sfintilor, care PAZESC poruncile lui Dumnezeu si CREDINTA LUI Isus.

| Meme10Memu a răspuns:

Religiile sunt ca filmele. Religiile sunt pentru relaxare. Gusturile nu se discuta. Fiecare se relaxeaza in felul lui.

| Irinel15123532 a răspuns:

Pe vremea Domnului Iisus nu erau religii, nu erau penticostali, ortodoxi, catolici, baptisti, adventisti, toate acestea au aparut mult mai tarziu, nu religia este importanta, ci doar Iisus Hristos Domnul si mantuitorul nostru, biblia, doar biblia este importanta, daca religia ta contrazice adevarurile scripturii si neaga pe Iisus Hristos, este o religie degeaba. Apostolul Pavel nu ne clasifica pe culte, ci in doar 2 categorii, crestinii slabi, si cei tari, vrei sa fii un crestin tare? Citeste biblia si fii puternic in cuvantul Lui Dumnezeu. Hristos te iubeste, o seara frumoasa in continuare.

| Holiday a răspuns (pentru Irinel15123532):

"Pe vremea Domnului Iisus nu erau religii"

Pe vremea lui, el nu exista ca idol, personaj, sau simbol religios. De altfel nici crestinismul nu exista. Dar bineinteles ca existau alte religii.

"...nu erau penticostali, ortodoxi, catolici, baptisti, adventisti..."

Astea nu sunt religii. Sunt grupari care fac parte din aceeasi religie. Adica aceeasi Marie, cu alta palarie.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

"Astea nu sunt religii. Sunt grupari care fac parte din aceeasi religie. Adica aceeasi Marie, cu alta palarie."
Citeste Constitutia Gicule.
"Pe vremea lui, el nu exista ca idol"
Hristos ESTE Dumnezeu, nu idol si EL a facut omenirea, dar tu ai fost lipsa la ora cu CITITU. laughing

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Citeste Constitutia Gicule."

Mai exact ce articol?

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Chestia cu RELIGILE, am uitat articolul dar dai "cautare" pe Google si sigur gasesti.

| suntserios a răspuns (pentru Irinel15123532):

Realizezi ca sunt religii mai vechi de 2000 ani, decat biblia si Isus nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii sunt inventivi, oamenii au dat viață divinității, oamenii au creat zei, religii. S-a pornit de la o idee și pentru că ne place să gândim mult, noi am dezvoltat acea idee, am șlefuit-o, am transformat-o în ceva nou pentru că fiecare are părerea lui și consideră a fi bine în felul ăla, care are la bază pe cea veche, d-aia s-a ajuns la sute de religii.
Fiecare are adepții ei pentru că cei ce au creat-o/dezvoltat-o, au avut putere de convingere asupra celorlalți și deci acei oameni ''slabi'' s-au rupt de religia lor inițială și s-au declarat altfel și tot ei au condamnat pe cea inițială ca fiind falsă/greșită.

| Helper07 a răspuns:

La fel cum lumina straluceste in intuneric, asa si adevarul se vede din minciuna. Nu spun ca minciunile sunt adevarate sau ca se transforma in adevar ci ca adevarul va fi mereu vizibil printre minciuni.

| Daniel323 a răspuns:

Religile sunt simple teste de inteligenta.

| BlackOldSun a răspuns:

Alte tari se indreapta spre evolutie, inovatie si progres spre cosmos si altii se cearta cu cine are cel mai smecher prieten imaginar!
Credintele tale religioase nu sunt ''sacre'' sau imune la critica. Sunt credinte din capul tau bazate pe locul unde ai fost crescut, cum ai fost crescut si cine te-a influentat.
Doar avand credinte pe baza religioasa nu face aceste lucruri adevarate sau obliga pe altii sa le respecte.
Asa ca pentru binele tuturor oameni buni : EDUCATI-VA!

| BlackLight1987 a răspuns:

Sf apostol Pavel spunea "Ca si paganii fac din fire cele ale legii, isi sunt lorusi lege". Conștiința este legea sadita de Dumnezeu in om, respecți religia sau confesiunea din care faci parte, și o pui in balanta cu legea conștiinței. Dacă sunt contraziceri între ele ascultă de conștiința. Însă mare grija in timp conștiința poate fi alterată.