| BogdanIvasciuc a întrebat:

Sunt păcate pe care nu le putem combate in lumea aceasta? Dacă nu putem să scăpăm de ele putem sa le acaparam cu fapte duhovnicești?

9 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Toata viata e despre a incerca sa combati pacate.

Cred ca cele din zonele de "dependenta" si "violenta" sunt cel mai usor de combatut cand lucram impreuna, mai ales cand apar la tineri. Fara teluri in viata si incredere de sine, oamenii recurg la batai, bautura, jocuri video in exces etc.

Daca vrei sa contribui la combaterea lor, incearca sa ai o forma de contributie in societate. Voluntarial, ONG-uri, coordonat activitati etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acaparăm? Faci și tu ca conectăr? Bătălia cu versete? Crezi că ține sau merge cu el astea voi sunteți inconștienți? laughinglaughinglaughinglaughing tu așa crezi că-l "păcălești" pe Dumnezeu faci o faptă cu bună voință și conștință rea apoi "acaparezi" in fața lui? laughing laughing laughing laughing vai vai vai de ăla care crede căi ține "jmecheria" si "Vrăjeală" cu el și căi merge cu el cei merge cu propile fapte... Fapte duhovnicești? laughing laughing a deci dacă nu merge cu "acaparatul" o dăm pe sfințite așa că știe Dumnezeu ce om bun ești până la urmărolling on the floor) rolling on the floor) so creadă ăla căi merge cu el astea so creadă el căi merge cu Dumnezeul astea... Vai de el..cu Dumnezeul nu merge angro sau fifti fifti cu acaparatul sau alte rahaturi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu există păcat fără voință fără intenție fără de a-l face cu bună voință și silință. Orice om păcătuiește nu există om fără de păcat dar dacă repeți cu bună voință cu bună știință același păcat aceași faptă nu cred ca soluția este "acaparatul" asta ar însemna in loc sa duci gunoiul și mizeria din casa in coșul de gunoi ți-l pui subt preș iar in timp și preșul ăla va deveni gunoi o mizerie căci nu poți ascunde la nesfârșit prostia. Când spui de fapte duhovnicești acolo deja te bagi unde chiar trebuie sa fi un om al lui Dumnezeu. Nu sa faci rău cu bună știință cu bună voință apoi să faci bine ca sa vadă Dumnezeu ce om bun ești deja este... Grav rău de tot dacă un om are impresia ca Dumnezeu nu vede e grav rău atunci ca pe Dumnezeu nu-l poți duce de nas și nici cu orice altceva el vede el aude el știe ce zace ce se află in fiecare parte dintre noi cu Adevărat

| KovacsB a răspuns:

Daca esti criminal in serie zici 3 Tatal nostru, faci 9 metanii aprinzi 3 lumanari si Rai scrie pe tine.

| EestiSodalane a răspuns:

Teoretic toate păcatele pot fi vindecate înainte de moarte. Practic există într-adevăr niște păcate extrem de greu de vindecat cum ar fi mândria. Și da, putem să le acoperim cu fapte duhovnicești cum ar fi smerenia sau nejudecarea aproapelui

Răspuns utilizator avertizat
| T0Teu a răspuns:

Hai sa ți arat ce scrie în Biblie în legătură cu asta.

‭‭1 Corinteni 10:13: "Nu v-a ajuns nicio ispită care să nu fi fost potrivită cu puterea omenească. Și Dumnezeu, care este credincios, nu va îngădui să fiți ispitiți peste puterile voastre, ci, împreună cu ispita, a pregătit și mijlocul să ieșiți din ea, ca s-o puteți răbda."

Deci Dumnezeu nu îngăduie sa primim o ispita pe care sa n o putem birui. Atunci de ce ne am mai fi făcut vinovați dacă păcătuim dacă nu am fi putut sa ne stăpânim? Dar asa, noi putem la orice ispita sa ne opunem dacă Îl chemam pe Dumnezeu sa ne ajute, și gata, nu mai păcătuim. Da, e o lupta grea cu păcatul, dar tu ai întrebat dacă sunt păcate pe care nu le putem combate. Deci nu, nu exista astfel de păcate.

| sadrian46 a răspuns (pentru T0Teu):

Doar că ispita vine de la Diavolul.

| Goebbels a răspuns:

Păi lasă-mă să înțeleg, spui că există păcate pe care nu le putem combate în lumea asta și că le putem acapara cu fapte duhovnicești? Ha, glumești, nu? Să fim serioși aici. Ideea că există păcate absolute, în afara contextului social și religios, este pur și simplu o aberație.

Păcatul nu este o entitate reală și universală. Este o convenție socială și religioasă, o construcție imaginară menită să controleze comportamentul oamenilor prin frică și culpabilitate. Nu există un bine și rău absolut. Ceea ce considerăm păcat într-o cultură poate fi acceptat în alta.

Așa că ideea că poți să "acapi" păcatele cu fapte duhovnicești este doar o înșelăciune, o iluzie creată pentru a menține oamenii sub control. În realitate, nu există păcate intrinseci care să necesite o răscumpărare duhovnicească.