| RAY a întrebat:

Tavadaresti afirma ca 5 milioane de evrei au meritat moartea si acum ard in iadul vesnic, ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Zenit313 a răspuns:

Este trist ca sunt luati in considerare toti psihopatii.

41 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ei au cerut ca sangele sfant al lui Isus sa cada asupra lor si a copiilor lor!

| RAY explică (pentru EmaS):

Deci esti de acord cu el?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Numai Dumnezeu stie unde vor merge dupa modul in care si-au trait viata.

| RAY explică (pentru EmaS):

Daca isus spune ca cei care nu cred in el ard vesnic in iad imi imaginez, poti sasi imaginezi suferinta de a fi ars de viu?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Nu vreau sa imi imaginez pentru ca eu voi merge in raiul lui Dumnezeu.

| RAY explică (pentru EmaS):

Isi pasa doar de tine nu de suferinta altora, faza cu raiul de unde sti ca vei merge?

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Ala a fost un dumnezeu bolnav mintal care s-a rugat Tata iarta i ca nu stiu ce fac, si apoi ia pedepsit.Ce repede prinde o minciuna radacina.
Doar Biserica catolica (imperiul roman)avea nevoie de argumentesi de sprijin popular ca sa poata sa pedepseasca pe iASRAEL.Si atunci au inventat poavestae cu; Singelelui sacada asupra noastara.
Era Pilat omul milostiv descris la procesul lui Isus?

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

De aceea au si trecut prin atatea tragedii pentru ca L-au ucis pe Fiul lui Dumnezeu. Pacat.

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Gresit.Gresit.Toata tragedia Israelului a fost prvazuta incadeDaniel cu peste 500 de ani inaunte, Nu are nici o legatura cu moartea lui Isus.
Si daca tragedia s-a implinit apoi sa stiti ca acum se implinesc restul; binecuvintarile lui Israel.
Sau acestea acum de ce vin.Ca noi nu am reinviat pe ISUS.

| sabin89 a răspuns:

Pai daca cu poporul ales se intampla asa, la ce se pot astepta romanii, chinezii, arabii, tiganii?

| ManStrong a răspuns (pentru sabin89):

Au fost alesi dar pentru suferinta.
Moneda are insa doua fete.Ia vezi partea a doua.
Iata doar un mic semn de pe aceasta efigie; Caci voi turna ape peste pamintul insetat si riuri pe pamintul uscat.voi turna Duhul Meu peste saminta ta si binecuvintarea mea peste odraslelele tale.
Astazi se implinesc aceste cuvinte.

| danay72 a răspuns:

Niciodata nu poti sa stii ce e in inima unui om si de aceea nu are sens sa-l judecam.Doar Dumnezu cunoaste cine nu e sincer si El i-a cele mai intelepte decizii atunci cand ne judeca.Matei7:1,2

| ania a răspuns:

Că Dumnezeu n-a delegat pe nimeni să judece cine merită iadul și cine nu și nici nu dă la cei în viață liste cu cine e în iad.

| ManStrong a răspuns (pentru ania):

Corect.Si nici n a spus ca exista vre un iad deocamdata.

| ManStrong a răspuns:

Daca unul singur ar fi murit din familia lui ar avea deja alta parere.

| RAY explică (pentru ManStrong):

Cum poti fi asa lipsit de empatie sa spui ca au meritat, ma uimesc oamenii astia

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Imagini socante. Nimeni nu merita sa moara asa.

| RAY explică (pentru EmaS):

Tu ai spus-o ca meritau sa moara

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Am spus eu asa ceva? Ei au cerut aceasta pedeapsa, nu eu. Mie imi este mila si de un caine.

| RAY explică (pentru EmaS):

Ei au cerut ca sangele sfant al lui Isus sa cada asupra lor si a copiilor lor!

indirect ai cam spus-o ca meritau, si acum in idea ta ei ard in iad?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Asa este scris in Biblie.

| RAY explică (pentru EmaS):

Gresit in vechiul testament nu exista iad sau rai

| ManStrong a răspuns (pentru RAY):

Eu am spus?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Şi tot norodul a răspuns: „Sângele Lui să fie asupra noastră şi asupra copiilor noştri."

| RAY explică (pentru ManStrong):

Nu,ma refeream la tavaresti

| RAY explică (pentru EmaS):

Noul nu vechiul testament

| ManStrong a răspuns (pentru RAY):

M am gindit.dar nu eram sigur.

| RAY explică (pentru EmaS):

Pilat a spus asta, ce drept avea el sa spuna asa ceva?

| tavadaresti a răspuns (pentru RAY):

Toata tragedia Israelului a fost prvazuta incadeDaniel cu peste 500 de ani inaunte"+deci tia argumentat si el de ce ma e nevoie

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Sentinta aceasta a fost inventata de preotime su iata deductia; Dumnezeu nu pedepseste pacatele parintilor in copii decit maximum piuna la a patra generatie.
Or de la Isus si pina la Holocaust sint peste 20 de generatii.
In acestcaz ori Duhul sfint lipseste de acas su nu calauzeste pe crestini in tot adevarul.
Or expresia lui Isus ca va trimite Duhul sfint, nu este reala.
E dureros ca oamenii mai orbecaie in asa intunerec.

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

Te contrazic, prezenta Duhului Sfant este o realitate.Depinde insa de fiecare crestin cat de mult isi traieste viata in ascultare de El.

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Il contrazici pe Dumnezeu daca sustii ca holocaustul a fost pedeapaceruta de ei. Dumnezeu nu pdepseste dupa 20 de generatii.
Ca au suferit Holocaustul da e adevarat, dar nu ca urmare a lepadarii lui Isus.
Atunci se va scula marele vostru voievod Michae locrotitorul copiilor poporului tau.Dan cap 12; 1.De aici a inceput o noua viata pentru poporul Israel.Cei ce sint insotiti de Duhul sfint ar trebui sa cunoasca acest mare adevar.

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

Eu stiu ca Biblia vorbeste despre acest lucru, Dumnezeu nu este dator sa dea explicatii.

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Apostolul Pavel stia ca vor apare falsificatori si atrage atentia asupara acestui lucru.Si Apocalipsa de asemenea.
Asa ca Dumnezeu nu e vinovat daca oamenii nu iau seama sa cearna adevarul.

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

In ceea ce priveste descoperirea lucrurilor viitoare, nu este treaba noastra.Noi trebuie sa ascultam de Cuvantul lui Dumnezeu si sa traim frumos. happy

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

E vorba de lucrurile descoperite, dar neintelese.
Cele nedescoperite nici pemine nu ma intereseaza.
Are cine sa poarte de grija.

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

Exact.A noastra este ascultarea.

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Asa ar trebui sa fie dar din pacate ne laudam cam mult.

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Eu,Eu i ti sterg faradelegile pentru Mine si nu mi voi mai aduce aminte de pacatele tale.Isaia 43 25.Recomand tot capitolul.Plus vers 6 din 44.

| tavadaresti a răspuns:

Eu nu am afirmat asa ceva, Biblia face referire la lepadare poporului Iestrael.
E greu cu tine raymusic.