| RAY a întrebat:

Tavadaresti afirma ca 5 milioane de evrei au meritat moartea si acum ard in iadul vesnic, ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Zenit313 a răspuns:

Este trist ca sunt luati in considerare toti psihopatii.

41 răspunsuri:
| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Sentinta aceasta a fost inventata de preotime su iata deductia; Dumnezeu nu pedepseste pacatele parintilor in copii decit maximum piuna la a patra generatie.
Or de la Isus si pina la Holocaust sint peste 20 de generatii.
In acestcaz ori Duhul sfint lipseste de acas su nu calauzeste pe crestini in tot adevarul.
Or expresia lui Isus ca va trimite Duhul sfint, nu este reala.
E dureros ca oamenii mai orbecaie in asa intunerec.

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

Te contrazic, prezenta Duhului Sfant este o realitate.Depinde insa de fiecare crestin cat de mult isi traieste viata in ascultare de El.

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Il contrazici pe Dumnezeu daca sustii ca holocaustul a fost pedeapaceruta de ei. Dumnezeu nu pdepseste dupa 20 de generatii.
Ca au suferit Holocaustul da e adevarat, dar nu ca urmare a lepadarii lui Isus.
Atunci se va scula marele vostru voievod Michae locrotitorul copiilor poporului tau.Dan cap 12; 1.De aici a inceput o noua viata pentru poporul Israel.Cei ce sint insotiti de Duhul sfint ar trebui sa cunoasca acest mare adevar.

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

Eu stiu ca Biblia vorbeste despre acest lucru, Dumnezeu nu este dator sa dea explicatii.

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Apostolul Pavel stia ca vor apare falsificatori si atrage atentia asupara acestui lucru.Si Apocalipsa de asemenea.
Asa ca Dumnezeu nu e vinovat daca oamenii nu iau seama sa cearna adevarul.

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

In ceea ce priveste descoperirea lucrurilor viitoare, nu este treaba noastra.Noi trebuie sa ascultam de Cuvantul lui Dumnezeu si sa traim frumos. happy

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

E vorba de lucrurile descoperite, dar neintelese.
Cele nedescoperite nici pemine nu ma intereseaza.
Are cine sa poarte de grija.

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

Exact.A noastra este ascultarea.

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Asa ar trebui sa fie dar din pacate ne laudam cam mult.

| ManStrong a răspuns (pentru sabin89):

Au fost alesi dar pentru suferinta.
Moneda are insa doua fete.Ia vezi partea a doua.
Iata doar un mic semn de pe aceasta efigie; Caci voi turna ape peste pamintul insetat si riuri pe pamintul uscat.voi turna Duhul Meu peste saminta ta si binecuvintarea mea peste odraslelele tale.
Astazi se implinesc aceste cuvinte.

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Eu,Eu i ti sterg faradelegile pentru Mine si nu mi voi mai aduce aminte de pacatele tale.Isaia 43 25.Recomand tot capitolul.Plus vers 6 din 44.