| Maomau a întrebat:

Tiand cont ca in Biblie suntem invatati "sa nu ne strangem comori pe pamant"!
Oare nu credeti ca ar fi mai bine ca biserica sa ne asigure la toti oamenii sa traim in palate in conditii luxoase inconjurat de bogatii dupa modelul vietii Patriarhului, si atunci in mod sigur oamenii nu vor mai dori sa stranga comori pe pamant.
In acest timp Patriarhul, Mitropoolitii si tot clerul, sa traiasca in chiliute modeste si amarate si sa tina post toata viata asa cum le cere Isus?
Nu vi se pare ca e mai corecta aceasta organizare sociala decat actuala in care vedem ca preotii sunt slujbasii Mamonei?

22 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E parerea ta, ar fi vai si amar daca ar fi randuiala asta, cine ar mai munci?

| Maomau explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Toti cei care muncesc si acum!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Maomau):

Adica doar prostii.

| Maomau explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Prostii stau la birt si nu muncesc!
De muncit muncesc doar cei care sunt responsabili!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Maomau):

Adica eu sunt responsabil 10h/zi?

| Maomau explică (pentru besleaganicolaecosmin):

NU e suficient!
Trebuie sa fi responsabil toata viata!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Maomau):

Multumesc, dar mai mananc, dorm si sa ai si pentru cine

| TheStory a răspuns:

Biserica nu este Dumnezeu, nu uitat ca preotii si episcopi l-au pus pe Iisus pe cruce.

| milan9 a răspuns (pentru TheStory):

"preotii si episcopi l-au pus pe Iisus pe cruce" Care, cei budişti, hinduşi, taoişti, care din ei? În afară de preoţii creştini lăsaţi de Hristos, mai există vreo câteva mii de feluri, diferiţi total.

Dar desigur, tu te-ai referit bineînţeles la cei ai evreilor... happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand toti cei care sunt azi arhiereii BOR au fost niste calugari modesti care au stat intr-o chilie modesta si care au tinut si inca mai tin post.
Iar in al doilea rand nu mi se pa re corect sa vorbesti tu despre averea Bisericii. Tu, sunt sigur ca, n-ai dat niciun ban Bisericii, de fapt nici nu ai calcat in biserica. Dar mie mi se pare foarte normal ca cel ce ma pastoreste sa aiba toate lucrurile necesare.

| yaVanilla a răspuns:

Sorin Gafei a spus : "Credinta In Dumnezeu nu cere Timp si nici Bani! "
Zig Ziglar a spus: „Se spune că banii nu aduc fericirea... Dar toți vor să se convingă singuri."

| kira30 a răspuns:

Palatele si bogatiile sunt comori pe pamant.Intelege ca prin smerenie si milostenie poate omul sa fie mantuit.
Inainte de pacatul primilor 2 oameni, Adam si Eva traiau ca niste regi dar nu stapaneau nimic.Saracia si suferinta sunt consecintele pacatului. Uneori poate fi si o incercare de la Dumnezeu (citeste despre Iov).
Si acei Patriarhi care pretind ca sunt sslujitorii Domnului sunt Crestini Doar Cu Numele.

| 010123 a răspuns:

Dumnezeu a hotarat asa sa fie.

| Maomau explică (pentru 010123):

Unde scrie asta?

| Lydia28 a răspuns:

Da, dar Biblia a mai spus si 'cine nu munceste nici sa nu manance'.Iar data fiind organizarea sociala pe care ai mentionat-o, nu stiu de unde vor veni banii happy pentru lux, caci cei ai mitropolitilor au si ei o limita.

| Maomau explică (pentru Lydia28):

Eu nu am spus nimic despre ce spui tu!
Poate sa munceasca toti, doar ca trebuie sa locuiasca la palat, nu o persoana un palat, ci apartamente rezonabile pentru fiecare familie!

| Lydia28 a răspuns (pentru Maomau):

Da, nu e rau ce spui!

| metha0xphore a răspuns:

Hahaha, e foarte faina intrebarea. Dar patriarhilor le place sa intretina burtile alea mari cu pastrama, sa poarte bling bling-uri mai rau decat un rapper gangsta. Si pun pariu ca in acest an, acum in preajma sarbatorilor mai marii bisericii au mancat mai multe sarmale decat am avut eu ce sa pun pe masa.
Mai sunt convinsa ca patriarhul are o masina mai luxoasa decat masina pe care nu o am eu ca simplu muritor pe acest pamant.
Azi sunt plina de convingeri ..si cred ca are mai multe bijuterii decat inelul meu de argint de la mana si ala primit cadou + o viata sexuala mai activa decat a mea.
Chestii cu care ii intrec tot eu o simpla muritoare : bunatate, plus simtul acela al meu care imi spune ca biserica a devenit o afacere murdara si ..banoasa de ce nu.
Daca as fi avut penis, ar fi meritat sa fac o incercare -inside the box!

Mi se face rau cand ii vad coborand din masina lor si despicand poporul in doua sa faca loc kilogramelor sa treaca, si cand vad oameni simpli indoctrinati, pupandu-le crucea masiva din aur incrustata cu zeci de diamante si alte pietre pretioase, si mana.

Răspuns utilizator avertizat
| metha0xphore a răspuns (pentru u2irish):

Eu cred ca tu incerci sa pari mult prea destept pentru nivelul tau de intelegere al lucrurilor.
In primul rand nu ai inteles absolut deloc ironia cuvintelor mele, am facut o comparatie intre mine ( si m-am redus din intentie intr-o persoana infima si neinsemnata care nu detine nimic) tocmai pentru a sublinia opulenta mai marilor bisericii. Se numeste legea contrastului.

Pentru ca neuronii tai nu au anumite capacitati, ai incercat sa ma ataci, fara insa a cunoaste aspecte intime din viata mea. Gen viata mea sexuala. Ma intreb oare cati ani ai, si ce mecanism din capsorul tau te-a determinat sa faci deducerea aia "stii sa ti-o tragi non-stop".

Dar te rog nu raspunde, raspunsul tau ar fi o enigma pentru mine.

Data viitoare cand incerci sa intri intr-o discutie contradictorie nu mai fa potretul psihologic al aceluia de dupa tastatura, risti sa gresesti, mai ales cand nu stii a prinde substratul. Fiind si o chestie virtuala e destul de usor sa pari puternic intre cele 4 ziduri, care inseamna templul tau si camera ta.

Si ca sa stii si tu o chestie, cel putin in viziunea mea fiecare om, fiinta, care incearca sa intreprinda ceva are in fata lui o incercare, un drum pe care el il parcurge neavand nici cea mai mica idee despre obstacolele care intervin, nimeni nu merge in linie dreapta. Si atunci cand nu mai devine fapta ta o simpla incercare? Evident doar atunci cand ajungi la capatul ei, si ai reusit. Daca toti ne-am stii viitorul nu ar mai exista incercari.

Sper sa intelegi cu adevarat intentia mea, si daca vei intelege un alt raspuns de la tine ar fi de prisos si iti doresc o zi buna.
Daca totusi raspunzi, mi-e totuna sa discutam in continuare.

| awakke a răspuns:

Cand va aud cu "Dumnezeu a vrut sa fie asa" ma ia cu dureri de cap. Da de unde sti tu cum a vrut sa fie? S-a consultat cu tine inainte sa ajunga la hotararea ca asa vrea el sa fie?

| Maomau explică (pentru awakke):

Poi poate ca tot Dumnezeu a vrut ca la revolutia iluminista din 1789 sa fie ghilotinati zeci de mii de preoti, pentru ca asa a vrut atunci muschii Sai!
Poi poti stii daca nu vrea sa ghilotinam si maine cateva sute de mii de preoti?