| Moisie a întrebat:

Tinand cont de faptul ca la baza adevarului se afla intodeauna realitatea, care este adevarul din realitate pe care se bazeaza religia?
Sa fie cumva acea realitate= adevar care ne arata ca biserica crestinanu a pornit de la Dumnezeu ci s-a nascut din minciuna unor oameni, se bazeaza pe un text FURAT de la o alta religie, text interpretatat in mod mincinos, si ca aceasta religie s-a impus si s-a mentinut prin crime si care si astazi traieste din sarlatanie si excrocherie,... nu vi se pare ca adevarul=realitatea ne arata ca religia crestina este de natura diabolica?

3 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Faci o eroare. Realitatea este subiectiva.
Restul intrebarii e asemenea altor 100 postate de tine de cand iti faci veacul pe aici.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Nu, nu este de natura "diabolică", căci şi diavolul trebuie să se bazeze pe realitate, iar atât Dumnezeu cât şi Diavolul nu au o baza în realitate, astfel cum zici nu e adevărat căci nu se bazează pe realitate.

| Moisie explică (pentru AdrianDihoricescu):

Rationament partial gresit!
Religia si biserica sunt niste realitati care personifica Raul si ii asigura o legitimitimitate, ca de ex. accea de e excroca in numele lui Dumnezeu fara a fi arestat pentru excrocherie!