| Dorugar a întrebat:

Tinand cont de faptul ca Legea Noua a "dumnezeului crestinilor" permite oamenilor sa faca rau, ba chiar mantuitorul promite mantuirea oricarui bandit sau criminal in serie, cu conditia sa se pocaiasca, coroborat cu faptul ca societatea omeneasca nu permite nici banditismul si nici crima, dar nici nu ii iarta pe criminali, nu vi se pare ca crestinismul este o religie a raului, si ca "dumnezeul crestinilor" (cel care nu a fost capabil sa ofere o Biblie crestina religiei crestine) este muuuult mai rau decat societatea oamenilor, pentru ca El permite ceea ce legea oamenilor nu permite, si anume comiterea de crime si bicisnicii, asa cum ne-o dovedeste si istoria bisericii crestine.

39 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu ne spune sa parasim pacatul si raul si sa venim la pocainta!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Dupa ce ai omorat jumatate de omenire asa cum a facut Hitler care s-a pocait in ultima clipa dinnaitea mortii sale, degeaba te lasi raul si te pocaiesti.
Criminalii care ucid oameni TREBUIE padepsiti de oameni, si eventual dupa ce au fost pusi pe scaunul electric si s-a implinit condamnarea, atunci pot fi iertati si de "dumnezeul" curvelor si criminalilor care iarta orice pocait!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Este ochiul tau rau. Fiecare om are dreptul la a doua sansa.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Dar cei omorati au dreptul la a doua sansa?
Cand o sa faca Dumnezeu atotputernicu asa ca sa aiba si victimele crimelor o a doua sansa, atunci eventual putem vorni de un Dumnezeu drept, dar pina atunci nu ramane decar "dumnezeul" curvelor si criminalilor, pe care noi il numim Satana!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Si ei au fost chemati la mantuire exact ca si tine, dar au refuzat darul fara plata!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Cei care si-au pierdut viata ca urmare a unei crime, au fost chemati la mantuire cu forta, adica cu un glontz in cap, sau cu un cutit in inima! Parerea mea este acea ca tuturor criminalilor sa li se ofere sansa rapida a mantuirii fie prin executare pe scaunul electric, fie prin spanzurare, astfel ca sa se poate bucura si ei cat mai repede de mantuirea data de "dumnezeul criminalilor pocaiti" care de fapt pare a fi Satana.

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Il parasesti pe satan si lucrarile lui si te intorci la Domnul Isus Hristos mantuitorul sufletelor noastre.Parasesti pacatul si te pocaiesti! http://www.youtube.com/watch?v=-LT4-nZAgds

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Vezi ca iarasi o iei razna!
Ultima data discutam despre sansa la a doua viata a victimelor care au fost ucise.
Prima data epuizam tema asta si abia dupa aceea despre felul cum te lepezi de satana intorcandu0te la Christosul care se recunoaste ca fiind Lucifer, adica tot Satana!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Din pacate pentru ei nu mai este inca o sansa, la fel cum dupa moarte nici tu nu vei mai avea una.De aceea astazi daca auzi Glasul nu iti impietri inima ci intoarce-te la Dumnezeu care nu oboseste iertand.El te iubeste si te cheama pe nume!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Pai daca nu mai exista pentru victima a doua sansa la viata, de ce sa aiba ucigasul a doua sansa in viata?
Poi daca pedepseti pe nevinovat si il rasplatesti pe criminal asta se cheama "justitie divina"?
Ce naiba am innebunit eu sau o fi innebunit Dumnezeu?
Ceeee? la cine sa ma intorc? La Satana pe care tu-l numesti Dumnezeu? Cred ca nu-ti mai dai seama ce vorbesti!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Pe mine nu m-a chemat nimeni la mantuire!
Si daca ar face-o cineva...i-as trage una in bot sa ma tina bine minte!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Nu spune nimeni ca il rasplateste pe criminal.Si el isi va lua pedeapsa pentru ca plata pacatului este moartea.
Ce bine ca nu poti sa faci asta si cu mine! Ei bine, afla ca Dumnezeu te iubeste si te cheama si pe tine!
Sau nu doresti sa mostenesti cerul?

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Doamne feri! Sa ma intorc eu la "dumnezeul" curvelor si al ucigasilor? Piei satano!
Zici ca ma cheama dupa nume? Ma peesh pe iubirea lui Ptiu drace!
2 Dupa moarte nici macar Dracu nu are nicio sansa, pentru ca e mort si nu mai traieste

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Nu incerca sa fugi de Dumnezeu.El este acolo! Psalmul 139:8-12,,Dacă mă voi sui în cer, Tu eşti acolo; dacă mă voi culca în locuinţa morţilor, iată-Te şi acolo; Dacă voi lua aripile zorilor, şi mă voi duce să locuiesc la marginea mării, şi acolo mâna Ta mă va călăuzi, şi dreapta Ta mă va apuca. Dacă voi zice: „Cel puţin întunericul mă va acoperi, şi se va face noapte lumina dimprejurul meu!" Iată că nici chiar întunericul nu este întunecos pentru Tine; ci noaptea străluceşte ca ziua, şi întunericul ca lumina.,,

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Unul dintre cele mai populare şi mai la îndemână gemuri (sau dulceţuri), gemul de prune se remarcă prin gustul puternic, dulce-acrişor. Ideal pentru realizarea prăjiturilor tradiţionale, a fursecurilor şi a cornuleţelor, gemul de prune este obligatoriu pentru cămara "de iarnă".

Timp de preparare: 2 ore (plus 12) Ingrediente:5 kilograme de prune 2 kilograme de zahăr 4 rulouri de scortisoara zeama de la 2 lămâi

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Nu imi place numai de capsuni si de piersici!happy

| wales a răspuns:

Dragă Dorugar, ai o percepţie greşită asupra învăţăturii creştine şi asupra legilor fundamentale după care se ghidează societăţile în general. Nu Legea Lui Dumnezeu permite oamenilor să facă rău, ci neîmplinirea ei. Legea Lui Dumnezeu permite reabilitarea fiecărui om, dar; ATENŢIE cum interpretezi! Dumnezeu te iartă pe plan spiritual dacă îţi mărturiseşti păcatul însă, vei răspunde în faţa instanţelor pentru ilegalitatea sau crima comisă, Dumnezeu nu te scuteşte şi de acest lucru. Vezi tâlharul de pe cruce. Isus l-a iertat, dar nu la scutit de condamnarea de la moarte: '' vezi Luca 23:39-43 ''.

Pavel în Romani a spus lămurit, să ne supunem autorităţilor şi legilor în vigoare.

`` Oricine să fie supus stăpânirilor celor mai înalte; căci nu este stăpânire care să nu vină de la Dumnezeu. Şi stăpânirile care sunt, au fost rânduite de Dumnezeu. De aceea, cine se împotriveşte stăpânirii, se împotriveşte rânduielii puse de Dumnezeu; şi cei ce se împotrivesc îşi vor lua osânda. `` Romani 13:1, 2.

În altă ordine de idei, oamenii care sunt judecaţi şi condamnaţi pentru ilegalităţile comise, la bază, legea îi condamnă tot pentru reabilitare. În esenţă, omul pentru asta este privat de libertate, pentru a fi corijat '' pedeapsă = a corija ''. Dacă oamenii încearcă să-i îndrepte pe cei certaţi cu legea, oare Creatorul nu are dreptul să-i ierte pe aceşti infractori dacă se pocăiesc de faptele comise?

| Dorugar explică (pentru wales):

Faci gulas de vorbe goale!
Dumnezeu Creatorul a dat o Lege prin care spune SA NU UCIZI! Cine ucide, intr-adevar nu a indeplinit Legea, deci va fi pedepsit si NU iertat.
2 Dumnezeu nu spune niciunde ca ii da dreptul unui ucigas sa se reabiliteze, ci o spune Lucifer = Satana = Christos! Deci nu am ce si cum interpreta din moment ce este diferenta intre ce spune Creatorul si ce zice un ucigas ca Pavel in numele lui Lucifer pe care-l considera ca fiind "dumnezeul" sau!
3 Una este sa rebilitezi si sa reeduci un hotz de buzubnare si cu totul altceva este sa-l reabilitezi pe Hitler!

| wales a răspuns (pentru Dorugar):

Nu ai prins ideea comentariului meu, te complici şi-ţi formezi ideologii despre creştinism pe care aceştia nu le susţin.

| doctorandus a răspuns:

Marele teolog protestant Calvin zice ca orice-ar face omul de-a lungul vietii lui nu poate schimba nici cat negru sub unghie destinatia sa postmortem. Unii se nasc pentru a se duce-n rai, altii se nasc pentru a se duce-n iad, acest lucru este prestabilit de la crearea lumii. Omul se poate pocai, poate spune rugaciuni, poate merge la biserica, poate face milostenie cu cei saraci, poate face fapte bune, toate acestea nu ajuta cu nimic la mantuirea personala, deoarece ea e deja acordata sau deja refuzata inca de a se fi nascut persoana respectiva. Sigur, deoarece Dumnezeu este suveran, toti oamenii sunt obligati sa puna-n practica poruncile sale, dar numai cei predestinati sa se mantuiasca se vor mantui. Nicio decizie "libera" a omului nu poate schimba cu nimic acest lucru. Cel care nu se indoieste de mantuirea proprie si duce o viata crestina poate trage speranta ca s-ar putea sa se fi nimerit printre cei predestinati pentru mantuire, dar cine nu duce o viata morala sau se indoieste de mantuirea proprie poate sti de pe acum ca el/ea se numara printre cei predestinati iadului. Cine are succes in afaceri/cariera poate considera asta drept semn ca ar putea fi mantuit, dar cine este somer sau sarac trebuie sa stie ca va ajunge-n iad. Asta e ce spune calvinismul.

| reihiuke a răspuns:

Ce spui tu acolo este o interpretare gresita a Bibliei. Daca o citesti cu atentie, ai sa vezi ca spune ca nu poti ajunge in rai daca mai pacatuiesti. Dumnezeu te iarta, ca tu sa ai puterea sa renunti la pacat. Tot El te ajuta ca sa poti lupta cu pacatul. Pentru asta e pocainta. Sa-ti dai seama ca ai gresit si sa ai puterea sa renunti. Apoi dupa ce ai reusit sa renunti, te vei mantui. Deci, pe primul plan, este renuntarea la pacat. Dar pentru asta, trebuie sa te pocaiesti. Daca citesti evangheliile, o sa vezi ca Isus pune accent pe asta mai ales in fericiri. Fericirile sunt un fel de porunci, nu-s ceva optional.

Noi avem 3 parti prin care acumulam informatie. Prin minte, prin emotii si prin corp. O intelegere reala vine atunci cand intelegem un lucru prin toate aceste 3 parti. Prin urmare, exista oameni care primesc niste informatii, apoi cu gandul sunt de parere ca pocainta inseamna parasirea pacatului dar in atitudinea lor nu se vede aceasta. Ei nu au cu toata fiinta lor un interes de a renunta la pacat. Il sustin doar mental cand se duc la biserica. Unii nici macar acolo. Dar exista puncte limita si situatii, in care un om poate intelege ceva cu toata Fiinta sa. Tu cand intelegi cu toata fiinta ta ca focul te frige, nu mai bagi mana in foc. Un pastor, care avea alergie la castraveti, a facut o analogie intre a pacatui si a manca castraveti. Si a zis asa. Eu practic, nu pot manca. Dar teoretic, eu pot manca, dar daca mananc, mor. Prin urmare, "eu nu pot manca castraveti". Si zicea ca asa e si cu pacatul. Cand intelegi ca pacatul aduce moartea, tu poti pacatui, dar alegi mereu sa nu pacatuiesti. Si cand intelegi cu toata fiinta ta ca pacatul aduce moartea si ca e ceva gresit, atunci 100% poti fi sigur ca nu vei mai pacatui. Eh, o astfel de revelatie a putut sa aiba talharul acela de pe cruce. Toata lumea spune, cum de s-a mantuit, daca el nu a facut nimic? Mantuirea nu vine ca nu pacatuiesti si ca faci fapte bune, ci ca ai inteles de ce nu e bine sa pacatuiesti. Asta te va face sa nu mai pacatuiesti in viitor, dar nu e obligatoriu sa apuci sa pui si in practica. De aceea se zice si ca nu prin fapte suntem mantuiti. Daca interpretezi versetul asta ca o posibilitate de a pacatui, nu e corect. Noi nu suntem mantuiti prin fapte, dar dupa ce am fost mantuiti, facem numai fapte bune. Dar nu pentru faptele alea suntem mantuiti. Astea sunt ceva care vin ca un rezultat al mantuirii.

| Dorugar explică (pentru reihiuke):

1 Dupa conceptia ta, si a altora care "inteleg" corect Biblia, si Hitler poate ajunge in Rai daca s-a pocait, si a renuntat la pacat in ultimul minut al vietii sale.
2 Isus nu a dat nici o Lege ci doar invataturi, Legea a dat-o Dumnezeu si Isus a spus ca vine sa o intareasca, si nu sa le schimbe, iar Legea lui Dumnezeu spune asa SA nu Ucizi, si mai spune ca vei fi judecat dupa FAPTELE tale si nu zice nimic de pocainta. De pocainta vorbeste in schimb Noul Testament al Ucigasului Pavel, si nu cred ca "legea" data de un ucigas poate sa treaca peste Legea data de Dumnezeu!
Tu ce parere ai?

| reihiuke a răspuns (pentru Dorugar):

Daca Hitler "avea cu ce" sa realizeze avea intelegere si ce am zis eu acolo, da, poate ajunge in Rai daca s-a pocait. Problema e ca sunt oameni care degenereaza atat de tare incat nu se mai poate face nimic pentru ei. Deci, se poate ca el, de la un anumit punct sa fi pierdut orice posibilitate de a mai evolua spiritual.

Eu nu ma bazez numai pe Biblie cand interpretez ceva. Prin urmare, nu incerc sa vad totul doar din perspectiva Bibliei, ci invers. Inteleg anumite chestii apoi din ce am inteles prin anumite metode, in viata normala, vad ca Biblia capata un sens mai profund.

| reihiuke a răspuns (pentru Dorugar):

Apoi, eu nu cred ca exista un rai unde-ti poti petrece o vesnicie.

| Dorugar explică (pentru reihiuke):

Din partea mea esti liber sa crezi ca iti poti petrece vesnicia si intr-un borcan cu gem de prune!

| reihiuke a răspuns (pentru Dorugar):

Asta ti-am spus-o ca tu ai zis ca "dupa mine, Hitler poate ajunge in rai". Si eu ti-am explicat ca, dupa mine Hitler nu poate ajunge in rai pentru ca nu exista un astfel de rai.

| Dorugar explică (pentru reihiuke):

Nu ma intereseaza ce este "dupa tine", ci vorbim dupa ce scrie in Biblie!

| reihiuke a răspuns (pentru Dorugar):

Ca sa vorbim despre ce scrie in biblie, trebuie sa fii in stare sa o intelegi cum trebuie.

| reihiuke a răspuns (pentru Dorugar):

Dupa cum vad linkul cu forumul de la status, imi dau seama ca nu poti intelege ceea ce scrie in biblie si ca esti pe forum deja cu o anumita convingere. Prin urmare, discutam degeaba ca nu o sa ajungem la niciun rezultat. Daca erai intr-o reala dilema si nu stiai ce sa crezi si iti puneai intrebarile sincer, era altceva.

| Dorugar explică (pentru reihiuke):

Poi oare cum trebuie inteleasa Biblia, dupa ce se stie ca este un text furat de la religia mozaica si pus in contextul unei religii inventata de un ucigas si ucenici sai apostolii unei biserici care s-a impus prin crime si traieste pe spatele celor pe care i-a prostit?

| reihiuke a răspuns (pentru Dorugar):

Asta e o parere, nu se stie. Asa pare la prima vedere. E ca si cum ai zice ca daca eu spun ca frunzele sunt verzi, ti-am furat tie textul happy Toata lumea isi da seama ca frunzele sunt verzi si nimeni nu fura pe nimeni. Asa si cu religiile.

| Dorugar explică (pentru reihiuke):

Poi daca satanistii lui Lavey gandeau dupa logica ta, asta inseamna ca Biblia era o scriptura satanica?

| reihiuke a răspuns (pentru Dorugar):

Exista niste parametri de unde poti sa deduci daca un om a copiat sau invatatura aia vine de la el. Adevarul nu poate fi in 1000 de moduri. Deci, aici originalitatea e o prostie. In cel mai bun caz, eu aflu exact chestiile ddespre care ai scris si tu inainte si scriu si eu despre ele, dar explicate intr-un alt mod. Si de aici se poate trage concluzia superficiala ca te-am copiat.

Dupa cum am spus, Adevarul e unul, dar interpretat in moduri diferite, dupa cum il intelege fiecare. Transmiterea ideilor prin carti, nu garanteaza o intelegere 100% a ceea ce a vrut sa se transmita. De aceea fiecare intelege altceva. Multi satanisti nu contesta biblia, dar trag concluzia ca trebuie sa se comporte... ca satanistii. Si ei iti dau argumente din Biblie pentru comportamentul lor.

| reihiuke a răspuns (pentru Dorugar):

Spre exemplu, pot spune ca Dumnezeu nu si-a luat masuri ca omul sa traiasca fericit si ca din cauza Lui, el sufera. Prin urmare, daca avem "dreptul" la suferinta si ni se permite, putem face cata vrem. Daca nu era necesar, avea Dumnezeu grija de asta si o oprea. Daca nu o opreste, are un scop.
Daca sustii ca omul a fost lasat sa cada in pacat, ca mai apoi sa poata vedea ce e pacatul si sa poata alege intre bine si rau => ca poti acumula experienta si intelepciune prin pacat. Deci, cu cat pacatuiesti mai mult, devii mai "intelept". Pot da chiar si pilda fiului risipitor ca exemplu pentru asta.

| Dorugar explică (pentru reihiuke):

E trist ca voi cei care il aveti pe Dumnezeu nu aveti voie sa fiti fericiti. Noi astia "evoluatii" avem in noi hormonul fericirii si nu al suferintei si asta pentru ca Creatorul nostru (adica Parintii) ne-au facut sa fim fericiti!

| reihiuke a răspuns (pentru Dorugar):

Daca te consideri fericit, nu are nimeni nimic impotriva.

| Dorugar explică (pentru reihiuke):

Adevarul nu este decat unul singur! Dar depinde ce accepti tu ca adevar, de exemplu daca bagi gresit datele unei probleme dar folosesti formula matematica corecta, tu poyi avea convingerea ca deti un adevar, dar nu este asa pentru ca datele erau false. Eu ca sa ajung la concluziile pe care le vezi, am studiat Biblia cu ochii mintii larg deschisi. si am introdus date din Istorie, sau luate din versete Biblice interpretate liber, adica departe de orice doctrina, din p de v al conjuncturii istorice in care au fost scrise. Astfel pentru mine Pavel (falsul apostol) nu s-a putut intalni cu Isus pe drumul Damascului pentru ca Isus era deja de mult mort, ci a avut "revelatia" ca nu poate distruge secta lui Isus din afara ei, motiv pentru care s-a facut ceea ce astazi numim "agent de influenta" ca sa distruga secta lui Isus din interiorul ei, si acest lucru imi este confirmat de Biblie, unde vedem ca Pavel care nu l-a cunoscut sau auzit pe Isus, dovedeste clar ca nu-l intereseaza si nici nu se straduieste sa afle ceea ce a propovaduit Isus, dar isi propovaduieste in numele lui Isus interesele sale. Si asta ne-o confirma tot Biblia in care vedem ca Petru era mereu intrigat de tampeniile pe care le propovaduieste Pavel in numele lui Isus>
Asa ca sunt multe chestii in Biblie pe care daca le pui cap la cap poti afla adevarul

| Dorugar explică (pentru reihiuke):

Nici macar Dumnezeu care se bucura numai atunci cand suferi?

| reihiuke a răspuns (pentru Dorugar):

Lucrurile sunt asa. cu suferinta si cu tot, pentru ca asa trebuie sa fie. Dumnezeu nu plange, nu rade, nu se bucura, nu se enerveaza, nu se oftica, etc. Incearca sa-l vezi pe Dumnezeu ca pe ceva din care emana tot si care nu intervine in creatie decat prin unele legi pe care le-a lasat. Nu intervine direct in nimic. Totul se intampla din cauza unor legi. Si nimeni nu face exceptie. Asa cum 2+2 fac 4. E absurd sa te rogi la dumnezeu ca 2+2 sa nu mai faca 4. La fel si sa te rogi sa nu mai fie razboaie si sa nu mai sufere lumea.