| soimos a întrebat:

Tinand cont de faptul ca povestea Sfintei Treimi din care face parte si Isus, si mai ales povestea nasterii "divine" a copilului Isus din Sfinta Treime nu este o invatatura Biblica, ma tot intreb si va intreb si pe voi, pe ce invataturi isi bazeaza invataturile religia crestina care are la baza exact aceste?

Daca acestea nu se regasesc in Biblie, desi Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu, nu cumva aceste povesti se bazeaza pe vorbele Diavolului?

3 răspunsuri:
| temugin a răspuns:

Nu, punctul din care privesti tu problema e total gresit si n-o sa ai un raspuns corect niciodata!
Chestiile astea cu treimea, venirea unui mantuitor, povestea potopului, apocalipsa, renasterea, etc. reprezinta idei si legende universale si o sa le gasesti si in china si in america si in africa si peste tot, pentru ca reprezinta convingeri primordiale ale omenirii! de aceea, si islamul, hindusii, iudaismul, crestinismul etc. au aceste puncte intr-un mement al desfasurarii religiilor lor!

| sabin89 a răspuns (pentru temugin):

Cum de au devenit astea convingeri primordiale ale omenirii? Cum de s-au infiltrat ele in mentalul colectiv?

| temugin a răspuns (pentru sabin89):

S-au infiltrat in mentalul colectiv ca reflex, asa cum de exemplu, daca iti cade ceva in cap ai tendinta sa te uiti in sus, sau daca te-ai intepat in talpa- te uiti sa vezi in ce te-ai intepat! plus ca exista o chestie genetica prin care omul este oarecum obligat de propriul sine sa creada ca exista ceva mai presus decat el (tunetele, trasnetele de exemplu sunt produse de un ceva si ei au gasit o explicatie pentru cevaul ala)! este adevarat ca uneori aceste convingeri au fost si imprumutate oarecum, urmare a contactului cu alte populatii straine lor pana atunci! de aici si pana la divinitate mai e doar un pas, ajungandu-se la concluzia generala ca forta universala care "regizeaza" toate procesele naturale, fara nici o exceptie, este intruchipata de o entitate divina!