| valiion a întrebat:

Tinand cont de faptul ca religia crestina este "religia iubirii" din ce cauza biserica nu binecuvanteaza iubirea intre 2 persoane de acelasi sex?

Sa fie oare din cauza faptului ca clerul crestin este atat de pervertit incat inteleg prin iubire doar sexualitate?

Poi atunci de ce nu se recunoaste ca religia crestina este religia sexualitatii, si prin indemnul sa iti iubesti semenii se cere sa te babardesti cu semenii?

Sa fie oare religia crestina religia curvariei, fapt confirmat de faptul ca toate curvele si curvarii sunt mantuiti daca se pocaiesc?

13 răspunsuri:
| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Deoarece cuplurile de acelasi sex nu pot face copii. Fara copii biserica pierde cativa cotizatori. Simplu tongue

| Shaoran a răspuns:

Sa fie din cauza faptului ca sodomia a fost pedepsita de Dumnezeu prin ardere cu foc?
Sa fie oare din cauza faptului ca este o crima impotriva firii?
Sa fie oare de faptul ca biserica, nu doar dpdv spiritual, dar ca si institutie isi rezerva dreptul de a casatorii religios pe cine doreste?

Care e problema cu Homosexualii? Sa stea acasa si sa faca ce vor, fara parade si fara casatorie religioasa.

Nu fiti ignoranti.

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns (pentru Shaoran):

Ignorant esti tu, ceea ce promovezi tu se numeste discriminare.

| Shaoran a răspuns (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Discriminare? Ca nu vreau sa vad homosexualii in Biserica?
Care e problema? Adica, daca oricum vrei sa traiesti precum o fac dracii, vrednic de foc, de ce sa vi la biserica? Doar sa pangareasca lacasurile de culg.

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns (pentru Shaoran):

E o lume libera, fiecare poate face ce isi doreste. Biserica e un loc public. Poate veni cine doreste.

P.S. Da' ce fanatic religios mai esti... Sper sa dai de un virus pe PC sa ai numa filme porno cu gay peste tot

| Shaoran a răspuns (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Absolut deloc.
Biserica este casa lui Dumnezeu, unde doar fii Sai in Numele sau au parte de slujbe. Exemplu, la liturghie nu au voie sa participe integral cei nebotezati.

Ii poti lua pe homosexuali la tine acasa si sa-i mariti tu. In plus, Biserica nu apartine de stat, deci nu e loc public.

Fanatic? Nici pe departe. marturisesc doar. Si in plus, niciodata nu mi-au placut homosexualii doarece se manifesta. Prin parade si etc. Nu e normal, inteleg ideea de a fi homosexual, nu imi prea pasa, este problema lor, nu sunt in masura sa fac nimic, dar nu asa. sa fie la ei acasa.

| nesuferit a răspuns (pentru Shaoran):

DAca tot e casa domnului, dc sloboz nu plateste dumnezeu salariile protilor, si dc nu cer bani lu dumnezeu sa ridice biserici.
Totul apartine lui dumnezeu, dar stati cu mana intinsa tot la noi oamenii

| 4b a răspuns:

Daca de la bun inceput Dumnezeu ii dadu lui adam pe eva, cine suntem noi sa schimbam acest lucru?! aaaa, ca tu ai tendinta de a iubii pe cineva intr-un asa fel, n-ai decat, da nu condamna religia pentru lucrul astawinking

| valiion explică (pentru 4b):

Poi eu nu contest faptul ca barbatul trebuie sa se imperecheze cu femeia, dar atunci ma intreb, ce dracu este "iubirea crestina"?
O fi cea de la bordel?

| 4b a răspuns (pentru valiion):

Pai una e iubirea dintre frati, semeni, bla, si alta e iubirea dintre tine si partenera ta, sau parteneru, ce-o fi...

| Făgăraş a răspuns:

Hristos a inviat! Uite ce vreau sa iti propun, ca tot spui ca religia crestina este religia iubirii, sa permitem casatorirea intre doua persoane de rude sange, cum ar fi matusa cu nepot, ca doar mai sunt cazuri? Ceea ce spui tu este o absurditate deoarece este un pacat impotriva firii pe care Dumnezeu a lasat-o. Daca Dumnezeu a lasat ca barbatul si femeia sa se impreuneze pentru a da nastere la copiii, noi ca sa fim smecheri, ne impreunam barbat cu barbat, de ce? ca sa fim originali? acest pacat a fost dintotdeauna condamnat si de Apostolul Pavel si de multi alti, dar societatea de astazi, care ne credem, mai superiori decat Creatorul nostru, accepta si promoveaza acest lucru nefiresc si impotriva legilor firii! Si sa stii ca religia crestina este o religia a iubirii, care da dreptului oricelui pacatos de a se indrepta, dar nu iubeste pacatul. Si religia crestina nu este o religie a curviei, din moment ce nu accepta casatoria intre persoane de acelasi sex, prostitutia, avortul si altele. Daca accepta acest lucru atunci era o religie a curviei, dar din moment ce respinge aceste lucruri se afla pe calea cea buna. Si sa stii ca orice om care se pocaieste cu adevarat se intoarce la Biserica, Dumnezeu il primeste.

| valiion explică (pentru Făgăraş):

Vad ca nici voi nu dati doi bani pe "iubirea crestina" pentru ca si pentru voi iubirea este legata de sexualitate!
Daca iubirea este legata strict de sexualitate, la ce naiba mai vorbiti de "iubirea crestina" si nu despre curvaria crestina?

| 4cidr41n a răspuns:

Biserica e o alta forma de homofobie institutionalizata.
Nu biserica e cea care dicteaza cine se poate casatori si cine nu, legile statului o fac.