| anonim_4396 a întrebat:

Știu că era o carte în care se explica faptul că teoria evoluției este greșită și apoi îți dădea argumente pentru care religia ortodoxă este cea adevărată (se explicau greșelile celorlalte religii). Era scrisă de un autor român. Ceva de genul Limitele cunoașterii. Îmi puteți spune de cine era scrisă?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Biserica ortodoxa nu este contra evolutiei nici pro, doar fundementalisti sunt impotriva, ei doresc evul mediu in care religia lor sa fie suprema

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ortodoxia și teoria evoluției sunt diametral opuse. Ortodoxia ne spune că, după ce Adam și Eva au fost izgoniți, ei au făcut copii (tot oameni, le sunt specificate și numele), pe când evoluția ne spune că am evoluat din animale inferioare.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ortodoxia spune sau biblia? omule biserica ortodoxa nu e impotriva evolutiei nici pro evolutiei, nici biserica catolica, se poate ca iahve sa fi ales pe adam si eva dintre acele primate, asta spune biserica catolica, repet ortodoxia nu spune nimic, biblia scrie asta iar geneza este metaforica si sunt mai multe versiuni, citeste biblia

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

În primul rând, nu am evoluat din "ființe inferioare". Nu exista ființe inferioare in evoluție. Suntem doar adaptați diferit. Eu ca om nu sunt superior unei maimuțe capucin sau unui liliac cameron sau rechin. Suntem doar animale adaptate diferit. Un leu nu este superior unei antilope, doar ca unul este adaptat sa mănânce carne celălalt sa mănânce iarba.
În al doilea rând, doctorul Theodosius Dobzhensky a fost un renumit genetician si un important biolog evolutionist. El a fost creștin ortodox devotat si a apărat biserica ortodoxă ucraineană dar a zis clar ca "nimic din biologie nu are sens decât în lumina evoluției"
Ce părere ai de el?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vezi și Evoluţionismul la bară, de Lucian Cristescu.

| chuckmanson a răspuns:

De un șarlatan escroc care încerca să facă bani de pe urma îndoctrinatilor, la fel ca absolut toti creationistii.

| Daniel323 a răspuns:

Ortodoxia este o secta desprinsa din Crestinism, la fel cum crestinismul s-a desprins din Iudaism.
Daca analizam cum s-a format iudaismul, o sa intelegem ca adevarat nu mai ramane nimic.

| EduardEdyP a răspuns:

Am avut-o și eu. Dar se bazează pe neadevăruri. E scrisă de un călugăr. Sunt puse în paralel tradiția ortodoxă cu așa zisele erezi a cultelor noi.

| anonim_4396 explică (pentru EduardEdyP):

Și asta nu este bine?

| Mircea08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Categoric nu! Omul trebuie sa stie ADEVARUL, iar adevarul NU POATE FI IN ALTA PARTE decat in Evanghelia lui Iisus, care este cuvantul lui Dumnezeu trimis prin Fiul Sau Iisus :
Sfinţeşte-i pe ei întru adevărul Tău; cuvântul Tău este adevărul.
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 17/17)
Ce este mai credibil, ceea ce spune un calugar despre Dumnezeu sau ce spune Fiul lui Dumnezeu despre Tatal Lui.

| EduardEdyP a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi, se bazează pe tradiție nu Adevărul, care este Cuvântul lui Dumnezeu.