| Mădă0611 a întrebat:

Tot rad de ieri la o chestie. Deci:
1. cica "Sfântul Ioan Gură-de-Aur tâlcuieşte aceste cuvinte ale Apostolului Pavel spunându-le femeilor: „Dacă soţul tău săvârşeşte preacurvie (adulter) din pricina refuzului tău, nu doar că nu vei trage folos din înfrânarea ta, fiindcă e o înfrânare după voia ta egoistă, în afara voii lui Dumnezeu – nu doar că nu vei trage folos din înfrânarea ta, ci şi preacurvia (adulterul) soţului tău va fi păcatul tău!" Dacă soţul caută în afara căsătoriei, tu eşti răspunzătoare de asta! Aşa că vei fi în aceeaşi măsură răspunzătoare de păcatul său, dacă nu şi mai mult! Şi asta o zice feciorelnicul şi nevoitorul Sfânt Ioan Gură-de-Aur. Aşa vede el lucrurile acestea." (de pe minunatul internet, gasiti voi sursa, daca va intereseaza), pareri? Ma intereseaza si cine e mai egoist in situatia asta.
2. am aflat ca sexul poate fi practicat si fara a avea in plan procrearea, fara a fi pacat (daca punctul 1 are legatura cu ortodoxismul, asta a zis-o un neortodox), unii accepta si contraceptia, in cazul asta, de ce homosexualitatea e pacat?
3. daca e practicat nu in scopul reproducerii, e doar dorinta; acest fel de dorinta are legatura cu instinctul de reproducere, in fine, e un instinct, animalic ati spune daca ati fi sinceri (doar animalele au instincte si se lasa conduse de ele, omul nu e animal), la fel ca cel de/pentru supravietuire, care e, sau sunt, cauza "relelor" pe Pamant, e simplu de concluzionat ca crestinii numesc acele 2 instincte "satan/satana" (de asta se spune ca el conduce lumea), astfel, sexul de placere, chiar intre soti, e de fapt facut voia satanei, nu? amuzant e ca unii crestini nu sunt de acord, ce sa intelegem de aici?

Nu deviati de la subiect, sexul nu e deloc subiectul meu preferat, e doar amuzant cum daca ceva ii place cuiva, acel ceva nu mai e pacat, eu stiu ca e si in cadrul casatoriei, voi ce stiti?

121 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Am fost creati cu necesitati sexuale si atat timp cat au loc intre partenerii casatoriti, nu e pacat.Cat despre Ioan gura de aur, acesta nu are nici o legatura cu Biblia. Apoi legat de contraceptie, atata timp cat e folosita o metoda in care nu e omorat fetusul, chiar daca e doar cat o celula, nu e interzis nici unde in Biblie.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Danay daca sexul e o nevoie umana tu spui o necesitate de ce trebuie sa fie intre doi parteneri casatoriti? adica trebuie sa fac sex doar sa ma insor, daca omul e urat, handicapat, eu stiu ce boala are si vrea sa simta si el placere va ajunge in iad da ca pedofili de popi catolici violau copii mici aia a fost ceva bun

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Iaul nu exista,iar ceea ce fac preotii e vazut de Dumnezeu si vor suporta consecintele. Dumnezeu a dorit ca relatiile sexuale sa aiba loc in cadrul casatoriei, pentru ca asa fiecare partener este responsabil pentru familia sa si nu sunt atatea persoane care sufera, copii abandonati, boli cu transmitere sexuala, respect de sine scazut etc.

| Fiorella18 a răspuns (pentru RAY):

Sexul nu este o necesitate decat intre doi parteneri casatoriti. Inafara casatoriei sexul este pacat si se numeste curvie (intre parteneri necasatoriti), si preacurvie (adulterul). Pacatul aduce moarte vesnica si oricine nu se pocaieste si nu primeste iertarea lui Dumnezeu data prin Jertfa Domnului Isus Hristos, merge in iad. Dar asta nu din dorinta lui Dumnezeu, ci din alegerea omului, pentru ca nimic necurat si intinat nu poate intra in Imparatia lui Dumnezeu. Totul depinde de alegerea ta. Il primesti sau nu pe Isus Hristos ca Domn si mantuitor personal? El a dat totul pentru tine, ca sa poti fi liber de pacat, salvat si fericit.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Hai sa le luam pe rand da, 1 voi crestini va contraziceti singuri cu iadul nu ma intereseaza
2 ciudat solomon nu sa insurat nu stiu cati profeti sau insurat si daca au fost si la primarie nici nu exista asa ceva, apropo adam si eva erau casatoriti cine lea casatorit?
3 sa stii ca multe famili fac copii si isi dau copii la stat ma refer la parteneri casatoriti nu singuri exista perzevative, anticeptionale etc ca la uni e scump e alta treaba sau ca nu au ratiune sunt indioti mai pe romaneste asa ca viata le invata o lectie dureroasa, respectul fata de sine scazut? de ce? nu esti obligat, fortat sa faci sex cu o persoana, uite un exemplu 2 parteneri de 17 ani si 18 ani vor sa faca sex ce rau e in asta? apropo tariile crestine sunt campioane in hiv nu cele atee ce chestie ciudata nu? alta chestie care e aiurea e ca femeia e obligata sa aiba un singur partener toata viata asta e o prostie de ce sa nu aiba mai multi? de ce sa nu aleaga ea din mai multi care vrea? de ce sa nu experimentam viata pana la o anumita varsta? tu crezi ca doi oameni de 17, 18 ani sunt maturi pregatiti de copii nu cred asta

| RAY a răspuns (pentru Fiorella18):

Atunci e clar toti crestini au bilet de iad

| milan9 a răspuns:

O secta parazitara din secolul XX nu are legatura cu Biblia.
Dar un episcop al Bisericii din secolul al III-lea (Sf. Ioan la care te referi) cu siguranta are legatura cu biblia.

Orice forma de contraceptie se opune scopului relatiilor intime. In Scriptura "onania" este interzisa...

Referitor la intrebarea ta, "din pricina refuzului tău..." contine cheia pentru nelamuririle tale.

| Mădă0611 explică (pentru Fiorella18):

Oky, doar intre soti, chiar daca nu vor inca sa aiba copii, dar homosexualii nu pot sa aiba, e cam acelasi lucru cu nu vor, doar ca in putine state ei se pot casatori, totusi, presupunand ca sunt casatoriti, de ce ce fac ei e pacat si ce fac ceilalti soti nu e? Nu ii apar, dar nici nu ii condamn, nu sunt responsabili de preferintele lor, ma intereseaza sa vedeti logica, iubirea si corectitudinea religiilor.

| Mădă0611 explică (pentru milan9):

laughing hai ca asta-i buna. Imi zicea o prietena ca prietenul ei are chef tot timpul [:O], dupa "sfantul" ionica al tau, ea ar trebui sa ii satisfaca lui poftele, chiar daca n-are chef sau timp, apoi sa care pana la 4-6 kg in burta cam tot la 9 luni, plus greturi, si ce simptome mai au gravidele, sa nasca, sa aiba grija de copii si de sot, care trebuie satisfacut ca altfel merge la altele. Gresesc?

| Fiorella18 a răspuns:

Nu stiu ce spune Ioan Gura de Aur, dar stiu ce zice Biblia:
"Totusi, din pricina curviei, fiecare barbat sa-si aiba nevasta lui si fiecare femeie sa-si aiba barbatul ei.
Barbatul sa-si implineasca fata de nevasta datoria de sot; si tot asa sa faca si nevasta fata de barbat.
Nevasta nu este stapana pe trupul ei, ci barbatul. Tot astfel, nici barbatul nu este stapan peste trupul lui, ci nevasta.
Sa nu va lipsiti unul pe altul de datoria de soti, decat doar prin buna invoiala, pentru un timp, ca sa va indeletniciti cu postul si cu rugaciunea; apoi sa va impreunati iarasi, ca sa nu va ispiteasca Satana, din pricina nestapanirii voastre." 1 Corinteni 7.2-5
Cuvantul lui Dumnezeu este cel mai Sfant si adevarat si in el nu este greseala. Nu conteaza ce zice oricine altcineva. Pe ce e bazata credinta ta? Pe pareri personale sau pe Cuvant?
Homosexualitate: Geneza 19.1-13, Levitic 18.22, Romani 1.26-27, 1 Corinteni 6.9.

| milan9 a răspuns (pentru Mădă0611):

Sfantul respectiv cred ca nu s-a referit la relatii de curvie intre un "prieten" si o "prietena", ci la persoane casatorite, nu?

| Mădă0611 explică (pentru milan9):

Da, ca intre soti nu e tot asa. oh go on

Ce proaste sunt alea care se casatoresc cu oameni care gandesc ca sfantu lu peste stricat; isi merita soarta.

| Fiorella18 a răspuns (pentru RAY):

Crestinii care nu sunt si credinciosi lui Dumnezeu, da, din pacate. Credinta necesita ascultare de Dumnezeu, altfel degeaba crezi, este egal cu zero. Daca crezi dar continui sa traiesti in pacat, nu te ajuta cu nimic credinta ta. Credinta fara fapte este moarta.

| Mădă0611 explică (pentru Fiorella18):

Mda, stiu ce scrie in biblie despre homosexuali, intrebarea e, care e pacatul lor daca sexul nu e pacat cand e practicat doar pentru placere?

| Fiorella18 a răspuns (pentru Mădă0611):

Este un pacat pentru ca este o neascultare fata de Dumnezeu, care a facut omul, trupul, a lasat o ordine si niste legi pentru ca sa fim fericiti si nu le putem incalca fara sa ne rupem de El. Dumnezeu a instituit casatoria intre doua persoane de sex diferit, nu intre doua persoane de acelasi sex, altfel ar mai fi facut un barbat pentru Adam, nu o femeie. Cine nu asculta de Dumnezeu nu poate fi fericit si automat este in opozitie fata de el, intr-o relatie de dusmanie. Iar daca El este Viata atunci oricine se razvrateste impotriva Lui va muri ( este vorba de moarte vesnica).

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Nici eu nu cred ca sunt pregatiti de casatorie la 17, 18 ani, inca sunt tineri.Cat despre Adam si Eva, Dumnezeu a fost fondatorul casatoriei, apoi eu cred in Biblie, si crestini se considera foarte multi, dar nu respecta Bibia.De aceea, eu nu ma contrazic si nimeni din religia mea nu face asta.Cat despre asa zisa casatorie de proba, e pur si simplu o alta metoda de a a convietui cu cineva fara ati asuma responsabilitatea fata de acea persoana.
Interesant ce afirma unele publicatii despre acest lucru:Mai bine de jumătate din cei ce se căsătoresc în Statele Unite au trăit în concubinaj. În cazul acestor cupluri, probabilitatea ca partenerii să divorţeze este de două ori mai mare decât în cazul celor care s-au căsătorit fără să fi trăit împreună înainte de căsătorie. — PSYCHOLOGY TODAY, SUA
Potrivit cu Journal of Marriage and Family, statisticile indică altceva. „Partenerii care au trăit împreună înainte de căsătorie au mai puţină satisfacţie în viaţa de cuplu şi au mai multe probleme. În plus, riscul de a divorţa este mai mare", se spune în această revistă
CONCUBINAJUL (convieţuirea a două persoane de sex opus fără a fi căsătorite) „este la ordinea zilei în societăţile industrializate din întreaga lume", se spune în revista Journal of Marriage and Family. În plus, „aproximativ jumătate dintre cei care trăiesc în concubinaj îl privesc ca pe o modalitate de a-şi da seama, înainte de a se căsători, dacă sunt sau nu compatibili cu partenerul". Dacă aşa ar sta lucrurile, atunci „n-ar mai trebui să existe perechi nepotrivite, iar căsniciile ce rezultă ar trebui să fie mai stabile", precizează revista.
„Însă dovezile demonstrează exact contrariul", se spune în continuare. „Cei care au trăit împreună înainte de a se căsători sunt, în general, mai puţin mulţumiţi în căsnicie, petrec mai puţin timp împreună, au mai multe neînţelegeri conjugale, se susţin reciproc mai puţin, au mai puţin succes în rezolvarea problemelor [şi] au mai multe probleme conjugale. . . În plus, spre deosebire de cei care se căsătoresc fără să fi trăit înainte împreună, cuplurile care au trăit în concubinaj sunt mai expuse riscului de a li se destrăma căsnicia [adică de a divorţa]."
După cum demonstrează acest studiu, ceea ce pare înţelept din punct de vedere uman în realitate s-ar putea să fie ceva foarte nesăbuit. Acest fapt scoate în evidenţă adevărul cuvintelor din Ieremia 10:23: „Nu stă în puterea omului. . . să-şi îndrepte paşii". E mult mai înţelept să căutăm îndrumare în Cuvântul lui Dumnezeu, Biblia, care conţine sfaturi mult mai bune pe tema căsniciei (2 Timotei 3:16). De exemplu, privitor la legătura conjugală, Biblia spune: ‘Omul va lăsa pe tatăl său şi pe mama sa şi se va lipi de soţia sa; şi ei vor deveni un singur trup’. — Geneza 2:24; Matei 19:5.
Când respectăm această îndrumare dată de Dumnezeu şi nu dăm ascultare gândirii omeneşti imperfecte, adesea schimbătoare, ne putem mări mult şansele de a avea o căsnicie cu adevărat fericită şi durabilă. — Proverbele 3:5, 6.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

."chiar daca e doar cat o celula, nu e interzis nici unde in Biblie."

Iar bati campii. Mult hulitul de Biblie, Onan, practica coitus interruptus un mijloc de contraceptie si nicidecum masturbarea.
Asa ca...interzice Biblia contaceptia?

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

"„Partenerii care au trăit împreună înainte de căsătorie au mai puţină satisfacţie în viaţa de cuplu şi au mai multe probleme."

De unde se poate vedea ca au schimbat ceva ce functioneaza bine(sederea impreuna, concubinajul daca vrei) cu ceva mai prost(casatoria).

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Biblia nu interzice contraceptia.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Tu ai o problema de intelegere? Onan folosea o metoda de contraceptie si zeul ala al tau l-a omorat din cauza asta! Ce naiba, ia si citeste-ti povestea cum trebuie.

| Mădă0611 explică (pentru danay72):

Stii ca primele semne ale instinctului de reproducere apar la varste fragede iar la putin peste 10 ani apar semne ca organismul e pregatit sa aiba urmasi, adica sa intretina relatii sexuale, desi nu e, dar dumnezeu zice ca e, ca doar el a facut organismul asa. Apoi, cei care stau in concubinaj sunt oameni care nu joaca teatru, asa ca daca nu se inteleg dupa nunta, pot foarte simplu sa divorteze, pe cand ceilalti, religiosii de obicei, tin mult la imagine, isi fac viata un chin de teama ca "ce spune lumea". Uite, musulmanii se casatoresc fara sa isi cunoasca partenerul/partenera, e posibil sa ajunga sa se "iubeasca", doar persoana achizitionata e singura pe care au vazut-o de aproape, dar chiar daca n-o sa se intample asta, n-o sa divorteze, asa ca studiile alea sunt fix 0.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

"Danay daca sexul e o nevoie umana tu spui o necesitate de ce trebuie sa fie intre doi parteneri casatoriti?"
Raspunsul cel mai logic, e ca din cauza instictului de conservare, casatoria face oamenii mai diferiti de animale, fiind un ritual specific uman, ca atare religiosi incearca sa conserve aceasta traditie.
De aici si faza cu homosexualitatea e pacat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

"Oky, doar intre soti, chiar daca nu vor inca sa aiba copii, dar homosexualii nu pot sa aiba, e cam acelasi lucru cu nu vor, doar ca in putine state ei se pot casatori, totusi, presupunand ca sunt casatoriti, de ce ce fac ei e pacat si ce fac ceilalti soti nu e?"
Cum am spus aici isi face aparitia instictul de conservare, deoarece in mod traditional, casatoria si familia era si este heterosexuala. Eu personal nu sunt impotriva unor asfel de casatori, dar in legatura cu adoptia nu sunt de-acord, deoarece un copil are nevoie de ambi parinti, in plus faptul ca un copil e orfan si mai e si crescut de cuplu homosexual, nu va face decat sa creasca nivelul de discriminare. In plus nu stim ce efect va avea acest lucru asupra psihicului unui copil.

| CinevaNou a răspuns:

Imi place cum crestinii sunt de acord cu nenea Ioan laughing. Oare avea gura de aur din cauza ca se pricepea la chestii?

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Nu cred ca Dumnezeul meu, tu incurci religile si nu sti ce spune Biblia. Onan nu apare in Biblie, deci repet, nu e vorba de Dumnezeul meu.

| sublime89 a răspuns:

Ioan asta chiar ca a avut o gura de aur, dar doar pentru barbatii care-l ascultau.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Pai asa zi, ai scris tu alta, acum e de inteles.Sau ai luat din aia doar ce iti convine, la fel de hilar.

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai zis bine,religiosii tin la imagine,in shimb un crestin adevarat,care aplica Biblia in viata sa,are o casnicie reusita si fericita. Apoi,cei care au facut acele studii,nu sunt persoane care aplica Biblia,ci pur si simplu au ajuns la concluzia Bibliei, pentru ca pana la urma, cine cunoaste cel mai bine, daca nu Fondatorul casatoriei, Dumnezeu?

| Holiday a răspuns:

Oare de la ce i se trage porecla "gura de aur"? Nu cumva femeile l-au poreclit asa?!? Sau poate si barbatii, de ce nu?!?
Ar avea sens, ca ceea ce zice sigur nu are valoare, deci nu asta e motivul.

| Fiorella18 a răspuns (pentru Holiday):

Si crezi ca "sederea impreuna" va dura pana la adanci batraneti? laughing Daca ar fi vrut sa fie impreuna pana la adanci batraneti sau pana cand moartea ii va desparti, s-ar fi casatorit. E foarte simplu. Este un fel de targ: indeplinesti urmatoarele conditii, suntem impreuna; nu, nu. Iubirea nu este asa. Cunosti o persoana, o iubesti si o accepti cu tot cu greseli, defecte, calitati, cu tot ce e ea, apoi te casatoresti cu ea. Nu ajungi sa iubesti mai mult pe cineva traind cu acea persoana, daca nu ai iubit-o inainte. Nu e nevoie de sex sau relatii intime ca sa iubesti pe cineva. Nu e nevoie sa-i rapesti timp, ani din viata, sentimente, etc, ca apoi sa decizi ca nu a fost destul de buna pentru tine si sa pleci. Cautand sa iti fie implinite asteptarile nu vei fi niciodata fericit. Numai atunci cand vei cauta sa faci tu fericit pe celalalt, vei gasi fericirea. Casatoria e ca o cutie goala, in care ai ceea ce pui in ea. Daca nu pui nimic, nu te astepta sa o gasesti plina, nu se va umple niciodata.