| Mădă0611 a întrebat:

Tot rad de ieri la o chestie. Deci:
1. cica "Sfântul Ioan Gură-de-Aur tâlcuieşte aceste cuvinte ale Apostolului Pavel spunându-le femeilor: „Dacă soţul tău săvârşeşte preacurvie (adulter) din pricina refuzului tău, nu doar că nu vei trage folos din înfrânarea ta, fiindcă e o înfrânare după voia ta egoistă, în afara voii lui Dumnezeu – nu doar că nu vei trage folos din înfrânarea ta, ci şi preacurvia (adulterul) soţului tău va fi păcatul tău!" Dacă soţul caută în afara căsătoriei, tu eşti răspunzătoare de asta! Aşa că vei fi în aceeaşi măsură răspunzătoare de păcatul său, dacă nu şi mai mult! Şi asta o zice feciorelnicul şi nevoitorul Sfânt Ioan Gură-de-Aur. Aşa vede el lucrurile acestea." (de pe minunatul internet, gasiti voi sursa, daca va intereseaza), pareri? Ma intereseaza si cine e mai egoist in situatia asta.
2. am aflat ca sexul poate fi practicat si fara a avea in plan procrearea, fara a fi pacat (daca punctul 1 are legatura cu ortodoxismul, asta a zis-o un neortodox), unii accepta si contraceptia, in cazul asta, de ce homosexualitatea e pacat?
3. daca e practicat nu in scopul reproducerii, e doar dorinta; acest fel de dorinta are legatura cu instinctul de reproducere, in fine, e un instinct, animalic ati spune daca ati fi sinceri (doar animalele au instincte si se lasa conduse de ele, omul nu e animal), la fel ca cel de/pentru supravietuire, care e, sau sunt, cauza "relelor" pe Pamant, e simplu de concluzionat ca crestinii numesc acele 2 instincte "satan/satana" (de asta se spune ca el conduce lumea), astfel, sexul de placere, chiar intre soti, e de fapt facut voia satanei, nu? amuzant e ca unii crestini nu sunt de acord, ce sa intelegem de aici?

Nu deviati de la subiect, sexul nu e deloc subiectul meu preferat, e doar amuzant cum daca ceva ii place cuiva, acel ceva nu mai e pacat, eu stiu ca e si in cadrul casatoriei, voi ce stiti?

121 răspunsuri:
| Mădă0611 explică (pentru Fiorella18):

Sigur ca nu scrie in biblie ceva despre contraceptie, nu exista la vremea respectiva, sau daca exista, probabil se foloseau anumite plante, sunt aproape sigura ca barbatii nu stiau, sau nu era nevoie pentru ca multe femei mureau la nastere.

| Fiorella18 a răspuns (pentru Mădă0611):

Oricum, acest subiect nu trebuie ignorat, e un subiect destul de important din vietile noastre si eu cred ca fiecare credincios trebuie sa caute voia lui Dumnezeu cu privire la toate lucrurile, si chiar si la acest lucru. El ne poate vorbi in multe feluri.
Nu stiu daca mureau chiar atat de multe femei la nastere, gandeste-te ca atunci se traia mult mai sanatos decat acum, nu exista poluare, alimentatia nu era toxica ca acum, cu tot felul de aditivi periculosi, alimentele erau naturale, eu cred ca traiau mult mai bine ca noi. In plus, corpul femeii a fost facut ca sa poata da nastere, nu e un lucru anormal sau traumatizant pentru organism. Acum da, sunt foarte multe complicatii si probleme din cauza ca organismele noastre nu sunt destul de sanatoase si puternice.

| Mădă0611 explică (pentru Fiorella18):

De fapt se traia mai putin, din cauza microorganismelor, parazitilor, a apei nepotabile, alimentatiei precare...

| Holiday a răspuns (pentru Fiorella18):

Speranta de viata atunci era undeva intre 20 si 30 de ani. Speranta de viata care s-a mentinut sub 40 de ani pana pe la inceputul secolului 20. In Romania la inceputul secolului 20 era de 30-31 de ani.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Fiorella18):

Pe mine m-ai convins să-mi găsesc o credincioasă de nevastă. Da, dacă nu o să considere că-s stăpân pe trupul ei, o trimit la tine pentru recalificare.

"Nevasta nu este stapana pe trupul ei, ci barbatul. Tot astfel, nici barbatul nu este stapan peste trupul lui, ci nevasta."

| Fiorella18 a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Stai linistit, ca o credincioasa nu s-ar casatori niciodata cu tine.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Fiorella18):

happy Eşti mică înseamnă, mai creşti, mai prinde experienţă de viaţă şi apoi mai dă-ţi cu părerea in chestiuni in care nu prea ai habar, decât la nivelul adolescentului.

| Fiorella18 a răspuns (pentru Holiday):

Asa ne place noua sa credem, ca avem speranta de viata mai mare, dar cat de mult ne inselam! Niste pastille cu chimicale nu ne pot prelungi viata foarte mult, avand in vedere toate otravurile pe care le mancam si poluarea pe care o respiram in fiecare zi. Traim intr-o lume in care intr-adevar, tehnologia a avansat dar asta nu neaparat in avantajul nostru. Inainte nu erau diabet, cancer, poate erau altele dar oricum si cele de azi ne omoara destul de eficient.

| Fiorella18 a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

laughing)) si tu esti chiar amuzant! Crede-ma ca am mult mai mult habar decat ai putea avea tu vreodata, cand vine vorba despre acest subiect. Si nu m-am referit ca nu ai putea sa te casatoresti cu o crestina. E plina lumea de ele, care se numesc crestine dar in realitate traiesc dupa bunul plac. M-am referit ca nu ai putea sa te casatoresti niciodata cu o femeie care e intr-adevar credincioasa lui Dumnezeu. (Si crede-ma, ca nici nu ai vrea, ati fi la fel de diferiti ca ziua si noaptea).

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Fiorella18):

Ah, intram în problematica ce ţine de "ăla nu e creştin adevărat". Şi tu nu trăieşti după bunul plac? Viaţa ta e 100% conform scrierilor în care crezi? Dacă te spovedeşti (în cazul în care aparţii de creştin ortodox), când te duci la popă îi spui "N-am nimic pe suflet, n-am păcătuit deloc".
Să înţeleg şi eu, unde e distincţia între creştin şi "adevărat creştin", sau cum zici "cei ce trăiesc după bunul plac".
Eu am impresia că detectez o aromă de ipocrizie.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Fiorella18):

Trebuie să plec, aşa că voi scrie repede ce anume am de zis. În primul rând, eşti copil, şi nu prea ai habar de relaţiile mature, asta sunt absolut convins, cât despre "diferiţi ca ziua şi noaptea", de multe ori mecanica se potriveşte şi oamenilor, magnetismul polilor opuşi.

Apoi, mergând pe crezul tău, nu eşti tu în măsură să zici cine e "creştin" şi cine nu, că dumnezeul tău îţi zice ca doar el vede sufletul omului şi doar a lui e judecata. Faptul că îţi permiţi să te pronunţi asupra "unora", ce " trăiesc după bunul plac", e o dovadă că nici tu nu prea eşti tare credincioasă şi bună urmaşă o poveţilor tale sfinte, că nu-ţi dă nimeni dreptul de a-ţi forma astfel de opinii, nici dumnezeul tău nici bunul simţ uman, de a-ţi vede tu de treburile tale, şi a nu-ţi da cu părerea în chestiunile pe care nu le cunoşti, cum ar fi viaţa altui om, că nu stai tu cu el tot timpul, şi ceea ce vezi că face nu e neapărat şi ceea ce face când tu nu îl vezi, de aia e bine să te abţii.

În rest, ce să zic, mai multă maturitate în gândire îţi doresc.

| Alphawolf a răspuns (pentru Fiorella18):

"Cuvantul lui Dumnezeu este cel mai Sfant si adevarat si in el nu este greseala. Nu conteaza ce zice oricine altcineva. Pe ce e bazata credinta ta? Pe pareri personale sau pe Cuvant?"

"Toti" crestinii sunt de acord cu asta, dar nu sunt de acord cu intelesul/interpretarea acelui cuvant. Asfel de discutii in contradictoriu intre(fratii) crestini nu-ti spun nimic? Miile de secte(tot atatea interpretari) nu-ti spun nimic?

Cuvantul degeaba este sfant si adevarat daca el este inteles gresit. Faptele omului nu vor fi conform acelui cuvant, ci conform a ceea ce a inteles el din acel cuvant. Adica, tu vei folosi contraceptive, dar milan9, nu. Cum se poate doua atitudini opuse cand amandoi urmati acelasi adevar?

| Holiday a răspuns (pentru Fiorella18):

"Asa ne place noua sa credem, ca avem speranta de viata mai mare, dar cat de mult ne inselam!"

Daca tu contesti realitaea obiectiva, demostrata, nu are rost discutia. Cu poluare sau nu, cu "otravuri" sau nu, realitatea este ca in ultima suta de ani speranta de viata a crescut cu 30-40 de ani, in functie de tara sau zona. exceptand anumite zone din Africa unde inca este in jur de 40 de ani. Si cum am mai spus pe vremea scrierii Bibliei era de 20-30 de ani.

| Fiorella18 a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Apoi a zis tuturor (Domnul Isus Hristos): "Daca voieste cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea in fiecare zi si sa Ma urmeze.(Luca 9.23)
Crestinul adevarat nu mai traieste urmand poftele firii sale pamantesti, ci traieste ascultand de Duhul lui Dumnezeu:
"Cei ce sunt ai lui Hristos Isus si-au rastignit firea pamanteasca impreuna cu patimile si poftele ei." (Gal.5:24)
"Cine seamana in firea lui pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea; dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul viata vesnica. "(Gal.6:8)
"Pe voi, care erati morti in greselile voastre si in firea voastra pamanteasca netaiata imprejur, Dumnezeu v-a adus la viata impreuna cu El, dupa ce ne-a iertat toate greselile." (Col.2:13)

"Acum, dar, nu este nicio osandire pentru cei ce sunt in Hristos Isus, care nu traiesc dupa indemnurile firii pamantesti, ci dupa indemnurile Duhului.
In adevar, legea Duhului de viata in Hristos Isus m-a izbavit de legea pacatului si a mortii.
Caci - lucru cu neputinta Legii, intrucat firea pamanteasca o facea fara putere - Dumnezeu a osandit pacatul in firea pamanteasca, trimitand, din pricina pacatului, pe insusi Fiul Sau intr-o fire asemanatoare cu a pacatului, pentru ca porunca Legii sa fie implinita in noi, care traim nu dupa indemnurile firii pamantesti, ci dupa indemnurile Duhului.
In adevar, cei ce traiesc dupa indemnurile firii pamantesti umbla dupa lucrurile firii pamantesti; pe cand cei ce traiesc dupa indemnurile Duhului umbla dupa lucrurile Duhului.
Si umblarea dupa lucrurile firii pamantesti este moarte, pe cand umblarea dupa lucrurile Duhului este viata si pace.
Fiindca umblarea dupa lucrurile firii pamantesti este vrajmasie impotriva lui Dumnezeu, caci ea nu se supune Legii lui Dumnezeu si nici nu poate sa se supuna.
Deci cei ce sunt pamantesti nu pot sa placa lui Dumnezeu.
Voi insa nu mai sunteti pamantesti, ci duhovnicesti, daca Duhul lui Dumnezeu locuieste in adevar in voi. Daca n-are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui.
Si daca Hristos este in voi, trupul vostru, da, este supus mortii, din pricina pacatului; dar duhul vostru este viu, din pricina neprihanirii.
Si daca Duhul Celui ce a inviat pe Isus dintre cei morti locuieste in voi, Cel ce a inviat pe Hristos Isus din morti va invia si trupurile voastre muritoare, din pricina Duhului Sau, care locuieste in voi.
Asadar, fratilor, noi nu mai datoram nimic firii pamantesti, ca sa traim dupa indemnurile ei.
Daca traiti dupa indemnurile ei, veti muri; dar daca, prin Duhul, faceti sa moara faptele trupului, veti trai." (Romani 8)

Copilasilor, va scriu aceste lucruri ca sa nu pacatuiti. Dar, daca cineva a pacatuit, avem la Tatal un Mijlocitor, pe Isus Hristos, Cel Neprihanit.

"El este jertfa de ispasire pentru pacatele noastre; si nu numai pentru ale noastre, ci pentru ale intregii lumi.
Si prin aceasta stim ca Il cunoastem, daca pazim poruncile Lui.
Cine zice: "Il cunosc", si nu pazeste poruncile Lui, este un mincinos, si adevarul nu este in el.
Dar cine pazeste Cuvantul Lui, in el dragostea lui Dumnezeu a ajuns desavarsita; prin aceasta stim ca suntem in El.
Cine zice ca ramane in El trebuie sa traiasca si el cum a trait Isus." (1 Ioan2.1-6)

"Ce vom zice, dar? Sa pacatuim mereu, ca sa se inmulteasca harul?
Nicidecum! Noi, care am murit fata de pacat, cum sa mai traim in pacat?
Nu stiti ca toti cati am fost botezati in Isus Hristos, am fost botezati in moartea Lui?
Noi deci, prin botezul in moartea Lui, am fost ingropati impreuna cu El, pentru ca, dupa cum Hristos a inviat din morti, prin slava Tatalui, tot asa si noi sa traim o viata noua.
In adevar, daca ne-am facut una cu El, printr-o moarte asemanatoare cu a Lui, vom fi una cu El si printr-o inviere asemanatoare cu a Lui.
Stim bine ca omul nostru cel vechi a fost rastignit impreuna cu El, pentru ca trupul pacatului sa fie dezbracat de puterea lui, in asa fel ca sa nu mai fim robi ai pacatului; caci cine a murit, de drept, este izbavit de pacat.
Acum, daca am murit impreuna cu Hristos, credem ca vom si trai impreuna cu El, intrucat stim ca Hristosul inviat din morti nu mai moare: moartea nu mai are nicio stapanire asupra Lui.
Fiindca prin moartea de care a murit, El a murit pentru pacat, o data pentru totdeauna; iar prin viata pe care o traieste, traieste pentru Dumnezeu.
Tot asa si voi insiva, socotiti-va morti fata de pacat, si vii pentru Dumnezeu, in Isus Hristos, Domnul nostru.
Deci pacatul sa nu mai domneasca in trupul vostru muritor si sa nu mai ascultati de poftele lui.
Sa nu mai dati in stapanirea pacatului madularele voastre, ca niste unelte ale nelegiuirii; ci dati-va pe voi insiva lui Dumnezeu, ca vii, din morti cum erati; si dati lui Dumnezeu madularele voastre, ca pe niste unelte ale neprihanirii.
Caci pacatul nu va mai stapani asupra voastra, pentru ca nu sunteti sub Lege, ci sub har.
Ce urmeaza de aici? Sa pacatuim pentru ca nu mai suntem sub Lege, ci sub har? Nicidecum.
Nu stiti ca, daca va dati robi cuiva, ca sa-l ascultati, sunteti robii aceluia de care ascultati, fie ca este vorba de pacat, care duce la moarte, fie ca este vorba de ascultare, care duce la neprihanire?
Dar multumiri fie aduse lui Dumnezeu, pentru ca, dupa ce ati fost robi ai pacatului, ati ascultat acum din inima de dreptarul invataturii pe care ati primit-o.
Si, prin chiar faptul ca ati fost izbaviti de sub pacat, v-ati facut robi ai neprihanirii. -
Vorbesc omeneste, din pricina neputintei firii voastre pamantesti: dupa cum odinioara v-ati facut madularele voastre roabe ale necuratiei si faradelegii, asa ca savarseati faradelegea, tot asa, acum trebuie sa va faceti madularele voastre roabe ale neprihanirii, ca sa ajungeti la sfintirea voastra!
Caci, atunci cand erati robi ai pacatului, erati slobozi fata de neprihanire.
Si ce roade aduceati atunci? Roade de care acum va este rusine: pentru ca sfarsitul acestor lucruri este moartea.
Dar acum, odata ce ati fost izbaviti de pacat si v-ati facut robi ai lui Dumnezeu, aveti ca rod sfintirea, iar ca sfarsit viata vesnica.
Fiindca plata pacatului este moartea, dar darul fara plata al lui Dumnezeu este viata vesnica in Isus Hristos, Domnul nostru.
(Romani 6)

| Fiorella18 a răspuns (pentru Alphawolf):

Atata lumina a avut el asupra Cuvantului; ceea ce nu intelegi tu este ca oamenii sunt diferiti si imperfecti si de multe ori putem gresi(poate sunt eu cea care greseste) dar cui este sincer si cauta adevarul, Dumnezeu il va descoperi. Si nu se poate sa nu iti descopere Dumnezeu adevarul, daca intr-adevar il cauti si doresti sa asculti de El. Dar cine nu este sincer ci doreste sa isi apere propriile principia si idei cu ajutorul Cuvantului, nu va afla adevarul niciodata. Deci fiecare om este liber sa aleaga: se urmeaza pe sine sau Il lasa pe Dumnezeu sa lucreze in el, sa ii descopere adevarul si sa-i schimbe inima. Asta face diferenta. Pana la urma cei ce au fost sinceri si L-au cautat pe Dumnezeu vor fi cei ce vor ramane cu El.

| Alphawolf a răspuns (pentru Fiorella18):

"dar cui este sincer si cauta adevarul, Dumnezeu il va descoperi. Si nu se poate sa nu iti descopere Dumnezeu adevarul, daca intr-adevar il cauti si doresti sa asculti de El."

Sa inteleg ca unul dintre voi(tu ori milan9) nu este sincer si nu cauta adevarul(sau posibil amandoi!)? Si cum va da-ti seama care dintre voi are dreptate si care greseste, cum dovediti?

| Fiorella18 a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu cred ca trebuie sa ne dam seama care greseste momentan sau sa dovedim ceva, ci sa cautam adevarul si il vom gasi. Eu stiu ca eu il caut, cel putin.

| Alphawolf a răspuns (pentru Fiorella18):

Dar nu stii cand sau daca vei gasi acel adevar, asfel vei trai in incertitudine si nesiguranta. Mereu vei fi cu constiinta "patata", nu vei fi sigura daca urmezi drumul corect, daca comportamentul si faptele tale ii sunt placute lui "Dumnezeu".

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

Tu nu vezi oare, ca vorbesti de adevar, dar scrii fara-ncetare: minciuni si basme de copii, povesti nemuritoare?

| Inferno a răspuns (pentru Fiorella18):

Citind raspunsul tau stupid, imi pun o intrebare, ma-ntreb : "Oare prostia doare?"

| Fiorella18 a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu ma simt cu constiinta patata pentru ca fac atat cat am inteles si ceea ce stiu ca e bine. Poate am deja raspunsul correct iar daca nu, ma rog ca Dumnezeu sa mi-l dea.

| Alphawolf a răspuns (pentru Fiorella18):

Probabil, deocamdata, dar nu poti exclude ca in viitor te vor ataca mustrarile de constiinta. Dar daca vei descoperi adevarul, iar el va fi contrar a ceea ce ai urmat tu pana atunci, adica pana atunci ai pacatuit, faptele tale nu au fost conform adevarului(tu sau milan9 gresiti privind contraceptia)?

| Mădă0611 explică (pentru Fiorella18):

Cancer exista, chiar si plantele au, sau alte animale, nu e o chiar o boala, ci o dereglare "celulara" tongue, adica niste celule incep sa se inmulteasca de capul lor, chiar si diabetul exista, si nu e ca pastilele ne prelungesc viata, ci modul de viata, cunostintele despre lumea inconjuratoare.

| Mădă0611 explică (pentru Fiorella18):

Atunci, toti s-ar calugari, si chiar daca dumnezeu a zis sa se inmulteasca, toata lumea stie ca Iisus a venit sa schimbe "legea", iar "Cei ce sunt ai lui Hristos Isus si-au rastignit firea pamanteasca impreuna cu patimile si poftele ei." asta inseamna, calugarire. Mi-e cam... asa sa te atac folosind vorbele tale, sau sa iti atac argumentele parand atac la persoana de fapt, esti noua, pentru mine, nu vreau sa te sperii, dar fii mai atenta la ce scrii.

"Asadar, fratilor, noi nu mai datoram nimic firii pamantesti, ca sa traim dupa indemnurile ei." ce ziceam in punctul 3 din intrebare, si m-ati contrazis.

| Fiorella18 a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

In primul rand, nu mai sunt un copil de mult happy (dar asta ma priveste doar pe mine, nu pe tine); in al doilea rand nu am dat nici un nume si nu m-am gandit la nimeni in special cand am zis ca sunt multi crestini falsi; asta e adevarul, in lume sunt multi crestini falsi si asta nu inseamna ca ii judec eu, ci asta e adevarul. Dumnezeu va judeca pe fiecare. Dupa orice lucru de pret se fac imitatii, la fel si dupa crestinism. Domnul Isus a spus ca vom cunoaste oamenii dupa roadele (faptele) lor. E clar ca se face o distinctie intre cei ce sunt cu adevarat ai Lui si cei ce nu.

| Fiorella18 a răspuns (pentru Mădă0611):

Astea nu sunt cuvintele mele, este ceea ce spune Biblia. Numai din Biblie am citat mai sus. Daca nu iti place, spune-I lui Dumnezeu, nu mie.
A-ti rastigni firea cu patimile ei nu inseamna a te calugari, ci a trai dupa indemnurile Duhului lui Dumnezeu, nu dupa indemnurile firii pacatoase. Adica sa nu mai traiesti in pacat.
Citez, din galateni capitolul 5, versetele 19-24:
"Si faptele firii pamantesti sunt cunoscute si sunt acestea: preacurvia, curvia, necuratia, desfranarea, inchinarea la idoli, vrajitoria, vrajbile, certurile, zavistiile, maniile, neintelegerile, dezbinarile, certurile de partide, pizmele, uciderile, betiile, imbuibarile si alte lucruri asemanatoare cu acestea. Va spun mai dinainte, cum am mai spus, ca cei ce fac astfel de lucruri nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu.
Roada Duhului, dimpotriva, este: dragostea, bucuria, pacea, indelunga rabdare, bunatatea, facerea de bine, credinciosia,
blandetea, infranarea poftelor. Impotriva acestor lucruri nu este lege.
Cei ce sunt ai lui Hristos Isus si-au rastignit firea pamanteasca impreuna cu patimile si poftele ei."
Nu poti spune ca esti cu Dumnezeu daca esti impotriva Cuvantului Sau. Religia moarta si traditiile nu dau viata vesnica, numai urmarea lui Hristos si trairea in ascultare de Dumnezeu. Sunt foarte atenta la ce scriu, pentru ca am responsabilitate pentru ceea ce scriu si voi da socoteala.

| Mădă0611 explică (pentru Fiorella18):

Nu la asta ma refeream, stiu ca din biblie e, ai zis "Sunt situatii si situatii. Si tind sa cred ca Dumnezeu tine cont de ele. Si cere fiecaruia atat cat poate.", dupa cum stii, nu exista nu pot, ci doar nu vreau. "nu pot sa nu mananc ciocolata cu lapte in vinerea mare"

"nu dupa indemnurile firii pacatoase. Adica sa nu mai traiesti in pacat." iar daca trupul e lumesc si sufletul dumnezeiesc, satisfacand o dorinta a trupului, dupa ce indemnuri traiesti? Repet, nu ma intereseaza viata personala a cuiva, ci doar sa vedeti logica, iubirea si corectitudinea religiilor/religiosilor/credinciosilor.

"Roada Duhului - infranarea poftelor. Nu poti spune ca esti cu Dumnezeu daca esti impotriva Cuvantului Sau", (am pus niste paranteze si puncte unde lipseste textul, dar TPU e alergic la asa ceva, deci nu e vreo intentie de schimbat sensuri/intelesuri), in traducere, toti care nu isi infraneaza poftele sunt impotriva cuvantului lui dumnezeu. Sexul e o pofta, scopul lui e reproducerea, nu orice altceva, cum observ, spre uimirea mea, ca afirma unii credinciosi, care cica ar fi mai...nu stiu, cumpatati (?) decat ateii. De asta am si pus intrebarea, ca stiu ca e pacat.

Edit, sa se inteleaga mai bine: e pacat practicat nu in scopul reproducerii, adica doar pentru placere.

| Mădă0611 explică (pentru Inferno):

Pocaieste-te, ca notificarile de la tine ajung cu o intarziere de cel putin 2 ore. laughing

| Fiorella18 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu stiu ce ai vrut sa spui in primele randuri, citand ce am scris eu..acolo ma refeream la subiectul contraceptiei si ce am inteles eu despre asta.iar aici vorbim de cu totul altceva.
In legatura cu trupul si poftele lui, da, intr-adevar, a fost pusa in noi aceasta dorinta de a avea relatii intime si e normala, Dumnezeu a pus-o in noi, dar nu pentru a curvi. Relatiile intime sunt un dar de la Dumnezeu numai pentru cei care se casatoresc. Inafara casatoriei ele sunt curvie sau adulter. Firea pamanteasca e pacatoasa si de multe ori pofteste ce nu este ingaduit, dar aici credinciosul isi infraneaza poftele, alegand sa traiasca pe placul lui Dumnezeu si sa fie fericit. Orice neascultare impotriva lui Dumnezeu duce numai la nefericire. Infranarea poftelor nu inseamna numai sa nu comiti pacatul ci sa iti pastrezi chiar si mintea curata de ganduri pline de pacat. Inseamna sa fugi cat mai departe de pacat si sa te apropii de Dumnezeu, numai aproape de El putem invinge ispita.
Cat despre ce spuneai despre cumpatare, da, ea se aplica in toate domeniile, chiar si aici, dar nicaieri in Cuvantul lui Dumnezeu nu este scris ca sexul a fost dat de Dumnezeu omului numai pentru reproducere. Sau ca cumpatarea inseamna sa te abtii de la relatii intime cu sotul/sotia daca nu vrei sa concepi un copil. Relatiile intime sunt un dar pentru un cuplu casatorit si, pe langa reproducere, ele mai au rolul de a apropia partenerii unul de celalalt, de a-I invata sa comunice, sa se daruiasca, sa inteleaga. Este o armonie perfecta atunci cand relatiile intime au loc numai in casatorie. Dar diavolul inseala lumea din ziua de azi ca se poate gasi fericire in sexul in afara casatoriei. De aici rezulta multe suferinte si alte pacate: sarcini nedorite, boli, avorturi, si multe altele. Daca oamenii ar asculta de Dumnezeu ar gasi fericirea dar ei vor sa fie ei insisi stapani pe viata lor; nu exista inselaciune mai mare, caci ori esti al lui Dumnezeu ori al diavolului, ori in lumina ori in intuneric..nu exista calea de mijloc si noi nu ne putem apartine noua insine. Asta e una dintre cele mai mari minciuni cu care inseala diavolul omenirea: ca omul isi apartine, ca el nu trebuie sa se supuna lui Dumnezeu, e mai bine si intelept sa isi ia propriile decizii. Dumnezeu ne-a creeat si El stie cel mai bine ce ne poate face fericiti. De aceea ne-a dat porunci, pentru fericirea noastra si nu spre raul nostru.

| Fiorella18 a răspuns (pentru Alphawolf):

Si ce propui tu sa fac mai mult decat sa urmez ceea ce am inteles eu pana acum? Nu ma va mustra constiinta pentru ca am facut ceea ce am crezut ca e bine si am cautat adevarul, nu am stat nepasatoare. E absurd ce spui.