| Mădă0611 a întrebat:

Tot rad de ieri la o chestie. Deci:
1. cica "Sfântul Ioan Gură-de-Aur tâlcuieşte aceste cuvinte ale Apostolului Pavel spunându-le femeilor: „Dacă soţul tău săvârşeşte preacurvie (adulter) din pricina refuzului tău, nu doar că nu vei trage folos din înfrânarea ta, fiindcă e o înfrânare după voia ta egoistă, în afara voii lui Dumnezeu – nu doar că nu vei trage folos din înfrânarea ta, ci şi preacurvia (adulterul) soţului tău va fi păcatul tău!" Dacă soţul caută în afara căsătoriei, tu eşti răspunzătoare de asta! Aşa că vei fi în aceeaşi măsură răspunzătoare de păcatul său, dacă nu şi mai mult! Şi asta o zice feciorelnicul şi nevoitorul Sfânt Ioan Gură-de-Aur. Aşa vede el lucrurile acestea." (de pe minunatul internet, gasiti voi sursa, daca va intereseaza), pareri? Ma intereseaza si cine e mai egoist in situatia asta.
2. am aflat ca sexul poate fi practicat si fara a avea in plan procrearea, fara a fi pacat (daca punctul 1 are legatura cu ortodoxismul, asta a zis-o un neortodox), unii accepta si contraceptia, in cazul asta, de ce homosexualitatea e pacat?
3. daca e practicat nu in scopul reproducerii, e doar dorinta; acest fel de dorinta are legatura cu instinctul de reproducere, in fine, e un instinct, animalic ati spune daca ati fi sinceri (doar animalele au instincte si se lasa conduse de ele, omul nu e animal), la fel ca cel de/pentru supravietuire, care e, sau sunt, cauza "relelor" pe Pamant, e simplu de concluzionat ca crestinii numesc acele 2 instincte "satan/satana" (de asta se spune ca el conduce lumea), astfel, sexul de placere, chiar intre soti, e de fapt facut voia satanei, nu? amuzant e ca unii crestini nu sunt de acord, ce sa intelegem de aici?

Nu deviati de la subiect, sexul nu e deloc subiectul meu preferat, e doar amuzant cum daca ceva ii place cuiva, acel ceva nu mai e pacat, eu stiu ca e si in cadrul casatoriei, voi ce stiti?

121 răspunsuri:
| VDA a răspuns (pentru Mădă0611):

Homesexualitatea nu este păcat pentru că homesexualii nu pot procreea, așa cum afirmă învățătura greșită a religiei creștine, sau din motivul placerii.
Cel Preainalt afirmă foarte clar de ce e păcat, și anume:
"Să nu te culci cu un bărbat cum se culcă cineva cu o femeie. Este o urâciune." Leviticul 18: 22

"Dacă un om se culcă cu un om cum se culcă cineva cu o femeie, amândoi au făcut un lucru scârbos; să fie pedepsiţi cu moartea, sângele lor să cadă asupra lor." Leviticul 20:13
Deci, D-zeu nu afirmă nicidecum că homosexualitatea ar fi păcat din cauza plăcerii.

D-zeu consideră homosexualitatea ca fiind păcat, deoarece, pentru el este o uraciune ca doi bărbați să se culce între ei, pentru că, el a facut sexul ca să fie făcut între un bărbat și o femeie, nu între 2 bărbați. Iar rolul bărbatului este acela să se culce cu femeie, nu cu alt bărbat, și în al doilea rând, rolul bărbatului este unul activ, nicidecum pasiv. Rolul pasiv revenind femeilor.
Tatăl Ceresc urăște când bărbatul nu își respectă rolul dat de către El, de a se culca cu femeie, și să fie activ cu femeie nu cu un alt bărbat și când bărbatul preia rolul femeii, adică rolul pasiv. Aceste lucruri sunt o uraciune pentru El, plus că, El la început a creat o femeie pentru bărbat, și nu un alt bărbat.