| LovBeDăDevol a întrebat:

Toti suntem o energie care vine din acelasi loc, deci practic suntem adusi pe lume, ne nastem, crestem, traim(experimentand si invatand) si apoi dupa ce murim ne reintoarcem la sursa(dumniezo cica) cu noi cunostinte, practic evoluam, si apoi ne tot renastem iar si iar si tot asa, deci practic suntem aceeasi persoana, tocmai de aia exista si conecptul de karma si ceea ce faci ti se intoarce mereu chiar daca nu in viata asta, practic ai facut bine cuiva tot tie ti-ai facut acel lucru in viata care urmmeaza sa fim sau am fost deja. Corect?

17 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

De unde stii? Asta nu se poate sti.

| LovBeDăDevol explică (pentru doctorandus):

Ba da se poate orice e posibil big grin

| doctorandus a răspuns (pentru LovBeDăDevol):

Se poate... poate fi intr-un milion de feluri, n-ai de unde sti cum e in realitate.

Problema nu e ca e imposibil, ci ca n-ai de unde sti.

| Simpatic a răspuns:

Ai pus o afirmatie si la urma o intrebare asa la misto, dar tu in toate randurile ai facut o afirmatie pe care ti-o asumi ca fiind a ta si ca ai dreptate zici tu.
Intrebarea ta mergea la filosofie caci nu este de religie, e mult mai spre filosofie parerea mea.
Daca vrei pe parte religioasa dupa nastere doctrina crestina spune ca ne ducem in RAI sau IAD, nicidecum direct la Dumnezeu.
Pe partea cu karma nu stiu ce sa zic, eu inteleg karma ca fiind altceva ceva de genul faci bine gasesti bine faci rau gasesti rau, dar din cate imi pot da seama karma si religia nu pot fi puse in acelasi context.

| RAY a răspuns:

Energia aia se numeste big bang, din pacate vad multi incuiati la minte, pentru ei dumnezeu inseamna doar religia ortodoxa
Dumnezeu este fie termenul prin care se face referire la divinitatea supremă a celor trei religii monoteiste avraamice: iudaism, creștinism, islam, fie un termen sinonim cu acela de „divinitate, zeitate, zeu/zeiță". În general se poate determina la care dintre cele două sensuri se face referire într-un text prin faptul că în prima sa accepțiune termenul este scris cu majusculă, iar în cealaltă cu literă mică.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Dumnezeu

| LovBeDăDevol explică (pentru RAY):

Care energie e big bang? adica sufletu la om e big bang? ba mai bine zi sincer ce fumat, sa iau si eu...
Nu are relevanta nimic din ce ai zis cu ce am scris eu... degeaba va umpleti capu cu wikipedia asta ca nu va ajuta la nimic, ba chiar va face mai dobitoci...eu zic sa mai experimentezi si tu realitatea din cand in cand si sa lasi povestile de zane fumate

| Frank51 a răspuns:

I-auzi, alt filozof, azi maine scrii o carte. Nici nu va chinuiti sa cercetati, o dati direct cu concepte SF din filme, tipic.

Ai imbarligat tot ce se putea, pe Dumnezeu cu karma, binele si raul, ai dat peste nas spatiu-timpului laughing Eu zic ca meriti premiul nobel pentru superficialitate.

| Frank51 a răspuns:

Wow, trebuie sa recunosc, esti cool.

| CostinAlamariu a răspuns:

Cine ti-a zis asa ceva?

| LovBeDăDevol explică (pentru CostinAlamariu):

Nu mi-a zis nimeni draga, mi-am folosit si eu carnita din capwinking o stai tu nu poti scuze iarta-ma am uitat

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LovBeDăDevol):

Daca tu folosesti "carne" in loc de conexiuni neuronale sa gandesti e clar de ce spui niste tampenii si dupa te astepti sa fii luat in serios.
Cu toate astea deoparte nu asa "gandesti". Ce ai facut tu nu e gandit ci inventat baliverne fictive. Cand gandesti te folosesti de informatii de care stii deja ca sunt adevarate si le pui cap la cap, construiesti in primul rand o fundatie logica si coerenta in interiorul unei paradigme si abia dupa pe aceasta fundatie construiesti o ipoteza. Orice hartie academica are tone de citate si surse.
Chiar asa prost e sistemul de invatamant ca nu te-a invatat niciodata sa diferentiezi intre gandit si inventat baliverne in timpul liber? happy

| Panamax a răspuns:

Exact.Frank51 de exemplu esti tot tu dar intr-o versiune neevoluata. happy
De aceea se spune sa nu judecam pe nimeni si sa raspundem raului cu bine.

| SingleForOne a răspuns:

Corect. Dar, după cuvintele lui Dumnezeu, nu te mai renaști, ci trăiești ca și El, ca spirit de lumină (sau energie, dacă vrei să spui așa) pentru totdeauna. Deci, practic spargi acest ciclu al renașterii. Sau îl spargi prin moarte veșnică.
În alt sens, am citit pe undeva că te renaști într-o formă superioară sau într-o formă inferioară. Adică, ajungi la un nivel superior de renaștere încât nu mai renaști în altceva, pentru că nu este, sau nu ai energia potrivită pentru acel nivel superior. Ceva de genul se explică și la creștinism, crești în nivelul ierarhic divin. Îngerii și Arhanghelii despre care tot am auzit, sunt de fapt la nivele destul de joase, dar cu mult superior nouă care intrăm în raiul ceresc. Dacă ai petrece ceva timp să citești despre fiecare religie, cum se manifestă spiritual, și/sau emotional, si/sau intelectual, vei observa că sunt legături între ele chiar dacă par diferite, s-au întâmplat în diferite părți ale lumii, și în diferite perioade istorice. De asemenea, canalul de Youtube, Bible Project, îți explică mai ușor aceste detalii, și pe scurt, în vreo câteva minute.

| Dandinelle a răspuns:

Cam asta-i principiul legii lui unu. Găsești pe google : the law of one (the ra material) unde se discuta pe ideea asta

| SorinelCopilu a răspuns:

Ok geniule daca suntem aceleasi persoane over and over atunci de creste populatia planetei bai Genius.

| LovBeDăDevol explică (pentru SorinelCopilu):

Daca la mama ta i place sa lase toti in ea si sa faca puradei prosti ca tine cum vrei sa nu creasca populatia bai genius, tocmai de aia se inventeaza virusi in laborator gen covid20

| SorinelCopilu a răspuns (pentru LovBeDăDevol):

Esti vai capul tau si prost si degeaba