| Speed99 a întrebat:

Treceam prin feed-ul meu de Facebook si vad o stire care anunta ca (,) casatoria intre persoanele cu acelasi sex va putea fi legalizata civic, cu acte. Pentru mine este o veste fantastica, desi sunt heterosexual, imi pot imagina cum e sa fii neglijat de stat doar pentru orientarea ta sexuala, si consider ca fiind 2017, avem dreptul sa iubim pe cine vrem si sa facem ce vrem (atat timp cat nu ranim pe altcineva), deoarece nu mai suntem in epoca intunecata.

Insa... se pare ca fosilele crestine din comentarii nu au fost prea de acord. Ii injurau de sfinti, morti, ii amenintau cu moartea, le doreau cancer si sida, si se comportau in general ca niste animale. Trebuie sa mentionez ca acesti indivizi erau de peste 50 de ani. Imaginati-va ca au niste nepoti si copii care se uita la ei ca niste oameni intelepti, dar vin pe internet si tasteaza gunoiuri d-alea. Mi s-a facut scarba, sincer.

Daca asta inseamna credinta in Dumnezeu, no thanks. Voi ce parere aveti? Sunteti de acord cu legalizarea casatoriei civile intre persoanele de acelasi sex? V-as arata si niste screenshot-uri cu acei pensionari dar nu vreau sa mi se stearga postarea.

Răspuns Câştigător
| 393Dan a răspuns:

Sunt in discordanta la subiectual acesta. Pe de o parte nu doar ca nu sunt impotriva gayilor, ba chiar imi plac ca oameni, cred ca-s interesanti si cu suflet mare. Insa pe de alta parte, casatoria este un act religios. Si ce tine de crestinism sau oarecare alta religie in care preleva casatoria, e ceva dintre un barbat si o femeie. Stiu ca in intrebarea ta zice de acte legalizate civic, insa in alte tari merge pana chiar si la biserica si dau in judecata preotii care refuza sa binecuvanteze gayii in biserica, pentru ca nu-i ceva crestinesc.
Si aici ajung sa ma ciocnesc...cu faptul ca foarte multi gay sunt crestini credinciosi si ei, merg la biserica, se-npartasesc, poate chiar au mai putine pacate ca multi dintre noi. Deci nu stiu cum putem sa le restrictionam ceva ce-i fac fericiti si nu duce daune nimanui, insa in acelasi timp poarta un grad de lipsa de respect fata de ceilalti credinciosi si biblie.

| AC4S4 a răspuns (pentru 393Dan):

In general bisericile protestante istorice (luterani, prezbiterieni, etc.) oficiaza casatoriile homosexuale pentru ca isi pierd din enoriasi. Ce inseamna asta, ca ignora cateva versete din Biblie pentru a avea enoriasi. Casatoriile s-ar putea face si doar civil, nu trebuie la biserica.

| 393Dan a răspuns (pentru AC4S4):

Da, cred si eu ca-i cel mai bine doar civil si sa nu-si bata joc de principiile altora. Ce tine de bisericile protestante, n-am stiut. E foarte dezamagitor.

| Speed99 explică (pentru 393Dan):

"Foarte multi gay sunt crestini credinciosi si ei, merg la biserica, se-npartasesc, poate chiar au mai putine pacate ca multi dintre noi. Deci nu stiu cum putem sa le restrictionam ceva ce-i fac fericiti si nu duce daune nimanui, insa in acelasi timp poarta un grad de lipsa de respect fata de ceilalti credinciosi si biblie."

Nu cred ca as fi putut spune asta mai bine decat tine. Ti-ai formulat foarte bine ideea. Si eu sunt de aceeasi parere.

| 393Dan a răspuns (pentru Speed99):

Multumesc )

| SG1995 a răspuns (pentru 393Dan):

De asemenea trebuie să luăm în considerare că Iisus nu a reprodus decât cultura vremi sale cu privire la toate aceste subiecte, sunt sceptic în privința faptului că Iisus care era o persoană extrem de empatică ar fi instigat la ură pentru cei care sunt diferiți.

| Clorox a răspuns (pentru 393Dan):

Ce este asa de religios la casatorie? Pana la urma este un fel de petrecere daca stai sa te gandesti straight face

| 393Dan a răspuns (pentru Clorox):

Petrecerea de ordine e dupa casatorie, care se face la biserica, fiind binecuvantati de preot.

| Clorox a răspuns (pentru 393Dan):

Si cine este acest preot? Nu este tot un om? Doar pentru ca are un vesmant specific asta nu-l face superior. Zic si eu...

| 393Dan a răspuns (pentru Clorox):

Nu, nu-l face superior.

21 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu te uita la... fosile crestine si mai apoi sa spui ca asta e credinta in Dumnezeu. Cauta un crestin viu si s-ar putea sa ai probleme serioase, pentru ca viata lui e atit de molipsitoare incit vei deveni ca el. Dar rar gasesti cate unul in lumea asta mare.

| Drimmero a răspuns:

Hmmm,,nu.

| SG1995 a răspuns:

Sunt creștin, dar nu înseamnă că sunt homofob, fiecare om are drepturi, mda mă biologic vorbind homosexualitatea nu chiar atât de natură, dar nici nu poți spune că chiar așa mare scofală. Deși știrea pe care ai citit-o e posibil să fie falsă, în niciun caz în România nu se va întâmpla asta are grijă CpF să își bage nasul în politică.

| AC4S4 a răspuns:

Nu, eu nu sunt de acord. Evident că nu o să procedez cum au procedat cei amintiți de tine, dar dacă s-ar organiza un referendum în privința acestui lucru aș contribui și eu.

Un singur lucru m-ar face să-mi schimb părerea. La recensământ să se ceară și orientarea sexuală, iar cel care se declară homosexual să nu se poată declara creștin. La fel și în alte cazuri.

| FaraNume1245 a răspuns:

Sincer, nu ma intereseaza daca ei se casatoresc legal sau nu, dar sunt impotriva adoptiei. Nu am nimic cu ei, atata timp cat nu ii vad cum se ling in gura ostentativ pe strada.

| Elide a răspuns:

Nu! Normal că nu sunt de acord cu așa ceva! Homosexualitatea este doar o deviație atâta tot mai pe scurt o boala!

| Clockwork a răspuns (pentru Elide):

In biblie scrie sa iti iubesti aproapele, NU spune sa urasti persoanele gay. Din cate vad eu tu esti unul din miile de crestini falsi care cred in Dumnezeu doar ca sa ajunga in rai.
Nu scrie nicaieri in biblie ca e rau sa fii homosexual. Sau scrie? Spune tu. Eu iti spun ca nu. Esti doar unul dintre spalatii pe creier care se cred crestini.

| SG1995 a răspuns (pentru Clockwork):

"in biblie ca e rau sa fii homosexual"

De fapt evrei erau extrem de homofobi, care rezultat Biblia chiar pedepsește cu moartea homosexuali.

| AC4S4 a răspuns (pentru Clockwork):

Scrie in Biblie ca homosexualitatea (sodomiti) este un pacat.
Romani 1:26, 27
1 Corinteni 6:9
Totusi noi nu avem dreptul sa judecam. Adica si minciuna este un pacat. Multi mincinosi judeca homosexualii si nu se vad pe ei.
Trebuie sa mustram, nu sa judecam.

| Aslam a răspuns:

Nu, niciodata nu voi fi de acord cu asa ceva. Sorry. happy

| suntsuper a răspuns:

Nu, nu sunt de acord.
In Biblie spune sa urasti pacatul, nu pacatosul. Asta e tot

| Cris888 a răspuns:

Mda, despre gay si lesbiene, transexuali.....la noi se vorbea de un parteneriat social - in sensul unei forme de casatorie civica - ca sa poata sa isi lase mostenire averea unul altuia.
Casatoria are rezonanta in religie - mai ales prin procreatie
dar si ei sunt parte a creatiei lui Dzeu (vorbele Papei) si nu pot fi exclusi.
_cred ca este vorba de un comportament sexual care apare de la diferite varste in baza unor fapte care probabil l-au marcat psihic, ar mai fi si derivatele alimentare care excita sistemul endocrin glandele - nu s-a demonstrat foarte clar dar au mai aparut diferite studii pe ici pe colo.
_prea putini sunt din gena cum s-ar zice - si mai ales nu este demonstrata calea asta.
> lesbienele sunt mai multe decat gay - cumva se face un compromis si pentru femei care sunt mult mai multe pe planeta si in felul asta se gaseste o formula ca sa aiba placere sexuala.
* de mentionat totusi - conform studiilor fiecare tara are in jur de 6% din populatie LBGT.
_nu cred ca sunt o problema, mai ales ca nu se pot inmulti, pot fi tolerati, dar nu cred ca trebuie incurajati, paradele lor sunt foarte deplasate pentru un copil normal