| SladeWilson a întrebat:

Un om ajuns in iad poate mai apoi sa ajunga in rai?

100 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Inca nu s-a intors nimeni de acolo ca sa ne poate spune.
Daca are pasaportul in regula cred ca se poate.
Sau trebuie sa dea spaga la vama?

| WholeWorldTeam a răspuns:

Depinde de ce pacate are. Daca are pacate mai usroare se mantuieste cu cateva sarindare si pomeni date in numele lui.

| Buresbista123 a răspuns:

Da normal cere iertare la stapan si e primit in rai

| SladeWilson explică (pentru WholeWorldTeam):

Eu auzisem o poveste ca era un shlet in iad. Si el tot s-a rugat la Dumnezeu sa il ajute sa iasa din iad pentru ca si-a invatat lectiile. Dumnezeu intr-o zi i-a aruncat o franghie pe care sa se urce in rai. Cand era in ea de franghie s-au agatat si altii. Acea persoana a inceput sa dea cu piciorul si sa le spuna sa coboare pentru ca se rupe franghia.
Pana la urma franghia s-a rupt sau a disparut si Dumnezeu i-a spus: Nu te-ai schimbat, esti egoist si trebuie sa ii lasi si pe ceilalti sa se tina de franghie ca daca avei incredere in mine aceasta nu s-ar fi rupt.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Înainte de a-ţi răspunde la întrebare vreau să te îndemn să te gândeşti la următorul lucru: S-ar putea spune despre Dumnezeu că este iubitor, bun şi plin de consideraţie dacă si-ar pedepsi creaturile chinuindu-le pentru toată eternitatea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai Dumnezeu poate sti acest lucru;

| Daavidd a răspuns:

Dumnezeu este bun iubitor dar si drept, cine ajunge in iad ramane acolo, cale nu exista de intoarcere, doar cat suntem in viaţă putem face ceva. Raspunsul este nu

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru SladeWilson):

Am auzit si eu asta.Insa cei din iad nu pot fi ajutati decat prin rugaciunile Bisericii si a celor de pe pamant.Cei din iad oricat s-ar ruga nu ii mai aude Dumnezeu.

| Esperança a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Fals! Cuvantul lui Dumnezeu este clar atunci cand spune ca intre Iad si Rai este o prapastie foarte mare astfel, cei ajunsi odata in iad nu au cum sa mai ajunga in Rai.
Te rogi pentru om cat e in viata ca sa se intoarca la Dumnezeu, dupa moarte te poti ruga mult si bine ca te rogi in zadar!
Dar din raspunsul dat si mai sus de tine, se pare ca tu nu cunosti Cuvantul lui Dumnezeu si din aceasta cauza se produce aceasta contrazicere intre ce zici tu si ce zice El, Dumnezeu!

LauraSmiley - Totii oamenii isi invata lectia in iad, dar acolo este prea tarziu!

| Esperança a răspuns:

Ti se pare, eu nu ma cert cu nimeni, am facut doar o observatie unui om care se bazeaza mai mult pe religie decat pe Scriptura!
Si dat fiind faptul ca se considera,crestin, nu ar trebui sa se supere pe mine, ci sa cerceteze Scriptura sa vada daca ceea ce i-am zis eu e adevarat sau nu!

| N1no a răspuns:

In vecii vecilor nu.

| BlackSulphur a răspuns:

Da, doar daca este functional liftul de servici!

| SladeWilson explică:

Iisus dupa ce a murit pe cruce s-a dus si a luat de acolo toti oamenii buni. Nu imi vine sa cred ca or sa sufere o eternitate pentru niste pacate care le-au facut aici. Ca or sa plateasca mai mult decat au facut, merita.

| rosini a răspuns:

Allah este foarte clar in aceasta privinta. Daca nu ai crezut in Allah si ai crezut in Dumnezeul crestin vei fi torturata pe veci!

| Davidsiatat a răspuns:

Nu deoarece in Biblie scrie ca odata ajuns in iad nu mai iesi de acolo...sad

| traiescdeciexist a răspuns:

Ce frumos trebuie sa fie sa visati numai rai, nu? laughing)

| M25M a răspuns:

Cine stie? Poate pentru buna purtare!

| Be1wise1 a răspuns:

Razi tu acum,pentru ca razi bine. O sa vina si timpul tau, ca si celorlalti de teapa ta... O sa raspundeti. Tot ce faci, raspunzi si roaga-te sa raspunzi in Lumea asta cat mai poti indrepta lucrurile ca in cealalta esti pierdut pe vecie.
Credinta nu e pentru cei slabi, credinta e pentru cei mai puternici oameni de pe acest Pamant. Suntem nimic fara Dumnezeu, "desteptule"
Stii cum se spune: "Sa crezi in Dumnezeu nu te costa nimic, ba din contra, dar daca nu ai crezut si El exista atunci AI PIERDUT TOTUL!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A ajuns unul in iad.si a plans si s-a lamentat si s-a rugat ca el s-a schimbat si sa fie scos de acolo.si privind el in sus, a vazut un fir de panza de paianjan coborand spre el.cu multa speranta si de multa suferinta indurata, a inceput sa se catere pe panza ceia.dar de el s-au agatat si altii care voiau sa iasa din iad.panza a inceput sa se intinda si sa se subtie.atunci el de frica sa nu se rupa a inceput sa loveasca cu picioarele, spunand ca firul pentru el a fost lasat in jos.un deget a venit si a rupt panza el cazand inapoi.ai spus ca te-ai schimbat? ori nu si ceilalti trebuiau salvati? dar Doamne? se rupea panza oricum.nu.nu te-ai schimbat deloc. daca aveai credinta ai fi stiut ca Dumnezeu poate ridica cu firul acela tot iadul.raspunzand la intrebarea ta, numai bunul Dumnezeu mai poate scoate pe cineva din iad. dupa ce a murit.dar putem sa castigam raiul prin credinta si fapte bune aici pe pamant in singura viata ce ni s-a dat.

| olgun a răspuns:

1.Abu Sa‘id Al-Khudri (Allah să fie mulţumit de el!) a relatat că Trimisul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Niciunul dintre voi nu va disputa în ce priveşte drepturile voastre din această lume cu mai multă vehemenţă decât credincioşii cu Domnul lor pentru fraţii lor trimişi în Iad". Profetul (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a adăugat: „Ei vor spune: «O, Allah! Confraţii noştri obişnuiau să se roage cu noi, să postească cu noi şi să îndeplinească pelerinajul cu noi. Dar Tu i-ai trimis în Foc»". Profetul (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus în continuare: „Allah va spune: «Duceţi-vă şi aduceţi pe oricine cunoaşteţi (dintre ei)»". Profetul (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Credincioşii se vor duce la ei şi îi vor recunoaşte după faţă. Unii dintre ei vor fi
cuprinşi de foc până la jumătatea labei, iar alţii până la glezne. Îi vor aduce şi vor spune: «O, Allah! I-am scos pe cei pe care ne-ai poruncit»". Apoi Profetul (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Allah va spune: «Aduceţi-i pe aceia care au în sufletul lor credinţă care să cântărească cât un dinar (moneda)». Apoi El va spune: «Scoateţi-i pe cei care au în inima lor credinţă care să cântărească cât jumătate de dinar», până când El va spune: «Scoateţi-i pe cei care au în inima lor credinţă egală cu greutatea unui atom»".
Acest hadis este autentic (sahih) şi a fost relatat de Nasa’i şi Ibn Majah.
După ce a relatat acest hadis, Abu Sa‘id a spus: „Cel care nu acceptă acest hadis ca fiind adevărat să citească acest verset:
«Allah nu iartă să I se facă vreun părtaş. Afară de aceasta, El iartă cui voieşte. Iar acela care pune în rând cu Allah un părtaş, născoceşte un mare păcat!»" (Coran 4: 48).
2.27. ‘Abdullah bin Mas‘ud (Allah să fie mulţumit de el!) a relatat că Profetul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Ultimul care va intra în Paradis va fi un om care merge o data.'' 3. Abu Dhar (Allah să fie mulţumit de el!) a relatat că Profetul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Îl cunosc pe ultimul dintre locuitorii Iadului care vor ieşi de acolo şi pe ultimul dintre oamenii care vor intra în Paradis. El este un bărbat care va fi adus înaintea lui Allah în Ziua Judecăţii. Apoi Allah le va porunci îngerilor: «Întrebaţi-l despre păcatele minore şi ascundeţi-le pe cele majore». Apoi i se va spune: «În ziua cutare ai înfăptuit păcatele cutare şi în ziua cutare ai comis cutare faptă rea»". Profetul (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a adăugat: „I se va spune: «În locul fiecărei fapte rele, ţi se va da o faptă bună»". Profetul (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a continuat: „Păcătosul va spune: «O, Doamne! Am comis fapte pe care nu le găsesc amintite aici»". Naratorul a spus: „Într-adevăr l-am văzut pe Profetul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) râzând până când i s-au văzut premolarii (deoarece păcătosul a fost iertat)".
Acest hadis este autentic (sahih) şi a fost relatat de Tirmidhi.Astfel Allah va proteja un păcătos cu Îndurarea Sa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.E acelasi luru ca la atei..Adica tu il batjocoresti si ii iei numele in ras lui Dumnezeu toata viata si dupa cand aflii adevarul vrei sa ai parte si de paradis? Raspunsul clar este nu!

| AnghelB a răspuns:

Daca este om mai are o sansa, daca este ateu nu.

| Exilee a răspuns:

Imi asum ceea ce voi spune si aici, dar in aceasta situatie intervine din nou ajutorul Bisericii ( formata de toti crestinii de pretutindeni)

Se poate ca un om din iad sa ajunga in rai astfel: SA NU AIBA PACATE GRELE DE MOARTE si PRIN RUGACIUNILE, Sfintele Liturghii si Taina Sfantului Maslu savarsite de crestini/preoti. De unde stiu ca acest efect al Bisericii va ''functiona''? Sa ne amintim ca Petru era inchis de catre autoritatile romane, iar Biserica prin rugaciunile savarsite, Dumnezeu in nenumarata Sa mila, l-a slobozit pe Sfantul Petru.
La fel, ( nu mai stiu sursa, dar daca vrei ti-o voi afla) cand niste sfinti se luptau cu demonii in vazduh, niste oameni inaintevazatori cu duhul au mers in graba la Biserica, au savarsit rugaciuni, Sfinte Liturghii catre Dumnezeu, iar Creatorul in nenumarata Sa mila a trimis legiuni de ingeri pentru ca sa dobandeasca raiul.
De ce crezi ca se savarseste Sfanta Liturghie, respectiv Sfantul Maslu? Dar Doamne fereste, daca cineva a ajuns la gheena fara pocainta, cu pacate strigatoare la cer, nu va mai avea scapare.
Se vor trezi precum bogatul din Pilda lui Lazar, din somnolenta pacatelor cersind un strop de apa...ajutor...salvare! Dar vai! Va fi prea tarziu!

| olgun a răspuns (pentru AnghelB):

Adevarat va spun ca un ateu poate fi calauzit, dar un politeist niciodata. Dumnezeu calauzeste pe cine vrea catre adevar.iar cu ateii care sunt si stau departe de minciuni, o avea El un plan.Ateul nu este mai necredincios, si mai pacatos ca un politest nici pe jumatate.Este mai placut Lui Dumnezeu un rob care cauta decat unul ignorant care crede si nu cerceteaza. Ignorantul se poate supune oricarui Diavol, pentru ca el nu cerceteaza ..cred ei pe oricine, mai putin atunci cand vine un adevar, precum a venit stiinta si tot pe Diavoli I-au luat in brate, nu s-au lepadata de diavoli. Diavoli care I-au indemnat la cele doua razboaie mondiale, cruciade si inchizitie, spunandu-le ca El (diavolul )este Dumnezeu, si au ucis de la copii la btarani, si femei in numele Lui, iar ignorantii li se alatura, si spun despre ei ca sunt sfinti, cu toate ca ei beau vin si mananca bucate necurate ..Isaia 65: "razvratit, care umbla pe o cale rea, care locuiau in morminte si mancau carne de porc si avand in strachini bucate necurate si totusi ziceau ca sunt sfinti"

| Mamihlapinatapai a răspuns (pentru AnghelB):

Iarta-ma, dar nu am ajuns sa fiu definita ne-om de un nimeni ca tine.
Deci dupa logica ta, acela care mai da pe la biserica din cand in cand si isi face cruce cand se pune la masa si care, binteinteles, se defineste a fii "Crestin" dar care in acelasi timp n-a facut nimic pentru nimeni, poate ar fi si omorat pentru a-si atinge scopul este mai bun decat ateul care probabil n-a avut nici o treaba cu nimeni si singura lui vina este ca nu crede in ceea ce crezi tu ca ar fi bine sa creda.
Doar pentru ca am ales sa fiu si sa gandesc altfel fata de tine inseamna ca nu sunt om? Ia mai gandeste-te.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Mamihlapinatapai):

E troll, linisteste-te.

| Angel0 a răspuns (pentru rosini):

Allah tradus inseamna "Dumnezeul".
Dumnezeul musulmanilor este același cu al evreilor si al creștinilor, fiind numit si dumnezeul lui Avraam.
Chiar daca esti ateu putina cultura generala nu-ti strica.
I

| olgun a răspuns (pentru Angel0):

Adevarat.

| Zaied a răspuns:

Nu exista Dumnezeu sau Diavol si nici rai si iad.Lumea nu este asa de simpla la a fi structurata la doua extreme:bine si rau.
Noi doar atat putem percepe.
Si ca sa-ti raspund la intrebare, daca ar fi adevarat, sigur ca dabig grin

| Mikhtarian a răspuns:

Da,daca se fac milostenii si impartasanii la Biserica.
Biserica este mama noastra sufleteste.