| AvalohAlyn a întrebat:

Unde pot sa aflu totul despre Apocalipsa? Biblia nu e foarte explicită.

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Apocalipsa este foarte explicita pentru cine a studciat Biblia DAR apocalipsa nu poate fi inteleasa fara cartea Daniel din Vechiul Tesdtament.
P.S> Un evreu NU POATE intelege cartea Apocalipsei decat daca este NeoProtestant, evreii ortodocsi NU satudiaza Noul Testament.

| Celcestietot a răspuns:

Citind o carte sau un material care o explica.

| milan9 a răspuns:

Exista o vasta literatura teologica in special bazata pe scrierile Sfintilor Parinti- teologi din PRIMELE SECOLE ALE CRESTINISMULUI:

http://www.cuvantul-ortodox.ro/......h-ortodox/

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Îți recomand o carte :"Enigmele Bibliei - Cartea Profetica Apocalipsa" scrisa de Jacques B. Doukhan de la editura viață si sanatatate

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Acest autor creștin este si evreu pe deasupra. Mai are o carte ca si cea de mai sus si se numește:"Enigmele Bibliei- Cartea Profetica Daniel". Asta pentru ca cum susține si danut trebuiesc citite ambele pentru a fi înțeleasă Apocalipsa. Si Biblia spune ca nici o proorocie nu se tâlcuiește singura. Eu le-am citit si cred ca merita citite de cei ce își doresc sa înțeleagă Apocalipsa.

| Algo098 a răspuns:

Apocalipsa e o poveste fantezista rupta de realitate, deci nu vad importanta studierii ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba este extrem de explicită, doar că pentru un evreu. Vrei să-ți dau numele unuia care știe română să iei legătura?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kalki.

| Zosima123 a răspuns:

Daca ești Ortodox, sunt multe cărți cu scrierile Sfinților Părinți precum Ioan Gură de Aur, Vasile cel Mare, și mulți alții. Atât din primele veacuri creștine cât și mai recenți.

Sunt multe cărți cu tâlcuirea Apocalipsei. Tot Sfinții Părinți spuneau că sa avem grija sa nu devenim prea "obsedați" de subiectul acesta.
Nu te gândi la sfârșitul lunii... Gândește la sfârșitul tău. happy Cum te vei înfățișa in fața lui Hristos? Într-o stare buna sau nu.
Sfârșitul tău si al meu, e de fapt "sfârșitul lumii" pentru noi laughing