| bleakk a întrebat:

De ce ortodocsii,catolicii,baptistii si multe alte grupari crestine tin ca zi de "odihna" duminica-prima zii a saptamanii si nu sambata-a saptea zii dupa cum se cere in Biblie. Ce hermeneutica au? Unii spunbca aceasta zii de odihna este esentiala si dovedeste adevarata ascultare/credinta, altii nu mai dau 2 bani. Deci care e explicatia?

Răspuns Câştigător
| Dandanache a răspuns:

Intrebarea corecta ar fi fost de cand e Luni prima zi a saptamanii. In calendarul iudeu, Sabatul (Sambata) era ultima zi a saptamanii. Imparatul Constantin a decretat ca duminica sa devina ziua a 7 a saptamanii, ziua de odihna.

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"De ce ortodocsii, catolicii, baptistii si multe alte grupari crestine tin ca zi de "odihna" duminica-prima zi a saptamanii"
Catolicii tin prima zi a saptamanii pentru ca asa a ordonat unul din primi papi conforrm unei enciclice papale.
Aceiasi intrebare si-o pun si catolici deoarece dpdv Biblic ziua de inchinare a ramas Sambata. Concluzia Vaticanului este ca o fac imitandui pe catolici caci alta nu poate fi explicatia relioasa canonului crestin. De aici au aparut tot felul de anulari ale poruncilor lui Dumnezeu. Nu au nici o noima sustinerile lor de aici si intrebarea Vaticanului.

| danay72 a răspuns:

Intr-adevar evreii tineau sabatul sambata, nu duminica.

| IMPERO a răspuns:

Si cei ce tin duminica si cei ce tin sambata se inspira din Biblie problema este ca Biblia este neclara si greu de inteles de aceea aceasta confuzie.

| milan9 a răspuns:

Rânduielile Legii Vechiului Testament nu mai sunt valabile pentru creştini. Cele câteva sute de legi şi prescripţii iudaice au fost desfiinţate. Astăzi nici măcar evreii nu le mai respectă!
Hristos este – "Mijlocitorul unui testament mai bun"(Evrei 8, 6); "voi face testament nou"( Evrei 8, 8); "nu ca testamntul pe care l-am facut cu parinţii lor, in ziua cand i-am apucat de mana ca să-i scot din pământul Egiptului"(Evrei 8, 9);

Evrei 8, 6 "Acum însă, Arhiereul nostru a dobândit o slujire cu atât mai deosebită, cu cât este şi Mijlocitorul unui testament mai bun, ca unul care este întemeiat pe mai bune făgăduinţe.
Evrei 8, 7,, Căci dacă (testamentul) cel dintai ar fi fost fara de prihana, nu s-ar mai fi căutat loc pentru al doilea"!
Evrei 8, 8,, Ci Dumnezeu îi mustră şi le zice: "Iată vin zile, zice Domnul, când voi face, cu casa lui Israel şi cu casa lui Iuda, testament nou,
Evrei 8, 13: "Şi zicând: "Nou", Domnul a învechit pe cel dintâi. Iar ce se învecheşte şi îmbătrâneşte, aproape este de pieire."

| milan9 a răspuns:

In Noul Testament apostolii se intalneau DUMINICA la rugaciune. In timpul activitatii Sale, Mantuitorul intra sambata in sinagoga doar pentru ca aceasta era Legea veche si doar atunci ii putea gasi pe evrei acolo.

Dorind sa faca trecerea de la sinagoga iudaica la Biserica crestina nu putea face acest lucru decat adresandu-se evreilor acolo unde acestia se aflau la un momnet dat: prinsi in Legea Veche.
El aduce insa schimbarea.
Pacat de cei care au ramas blocati in Legea Veche, tributari unor prescriptii abandonate de Fiul lui Dumnezeu.

Legile şi prescripţiile iudaice nu mai sunt valabile pentru creştini:
- "voi face, cu casa lui Israel şi cu casa lui Iuda, testament nou," - Evrei 8, 8;
- "Şi zicând: "Nou", Domnul a învechit pe cel dintâi. Iar ce se învecheşte şi îmbătrâneşte, aproape este de pieire." Evrei 8, 13.

| AvalohAlyn a răspuns:

Ca sa nu fie asemanat cu Sabatul evreilor care se sarbatorea sambata.Zic si eu.

| NGheorghe a răspuns:

Deoarece au "șefi" care ii comanda.

| Buresbista123 a răspuns:

Zi repede ce ai baut, vin sau vodka?

| AdiTorrent7 a răspuns:

Schimbarea nu i se datoreaza imparatului Constantin cel Mare ci Fiului lui Dumnezeu care 'a indraznit' sa invie Duminica, dar si Duhului Sfant care a coborat pentru lucrarea care are loc in Biserica tot in aceasta zi de duminica.
Invierea este cel mai important eveniment din istoria Bisericii.

Fiul lui Dumnezeu a incalcat si anulat Sabatul, sambata evreiasca, ori de cate ori a avut ocazia. happy

| Dandanache a răspuns (pentru AdiTorrent7):

"Fiul lui Dumnezeu a incalcat si anulat Sabatul, sambata evreiasca, ori de cate ori a avut ocazia. "

[Isus] venit în Nazaret, unde fusese crescut; şi, după obiceiul Său, în ziua Sabatului a intrat în sinagogă. S-a sculat să citească. (Luca 4:16).

Rugaţi-vă ca fuga voastră să nu fie iarna, nici într-o zi de Sabat. (Matei 24:20).

| bleakk explică (pentru Dandanache):

Ce poti sa-i ceri unui asemenea "invatat" care face niste afirmatii fara nicio baza?

| Solutionistul a răspuns:

De cand Duminica e prima zi a saptamanii? big grin

| NGheorghe a răspuns (pentru Solutionistul):

"Duminica" poate ca nu e prima zi, dar "Luni" sigur este a doua, "Marti" a treia,..., "Vineri" a cincea.

Vreau sa zic ca de fapt in limba portugheza ele chiar asa se si numesc: Segunda-feira, Terça-feira,..., Sexta-feira.

cica in persa si in greaca ar fi identic:

http://pt.wikipedia.org/wiki/Segunda-feira#cite_note-1

( prin "norma ISO8601, a segunda-feira é considerada" prima zi din saptamana)
(dar cuvantul "é originária din latinul "Secunda Feria" ce significa tot "segunda feira")

| anonim_4396 a răspuns (pentru Solutionistul):

Cam de 2-3 ani sau mai mult, cred laughing)

| Dandanache a răspuns (pentru Solutionistul):

Intrebarea corecta ar fi fost de cand e Luni prima zi a saptamanii. In calendarul iudeu, Sabatul (Sambata) era ultima zi a saptamanii. Imparatul Constantin a decretat ca duminica sa devina ziua a 7 a saptamanii, ziua de odihna.